Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
USA
Tokyo 1964
Amerikanske medaljer ved OL i Tokyo 1964
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
100 m M
USA
Robert Hayes
200 m M
USA
Henry Carr
400 m M
USA
Michael Larrabee
5000 m M
USA
Robert Schul
10000 m M
USA
William Mills
110 m hæk M
USA
Hayes Jones
400 m hæk M
USA
Warren Rex Cawley
4x100 m M
USA
Paul Drayton
Richard Stebbins
Robert Hayes
Gerald Ashworth
4x400 m M
USA
Ulis Williams
Henry Carr
Ollen Cassell
Michael Larrabee
Stangspring M
USA
Fred Hansen
Kuglestød M
USA
Dallas Long
Diskoskast M
USA
Al Oerter
100 m K
USA
Wyomia Tyus
200 m K
USA
Edith McGuire
Basketball
Basketball M
USA
Richard Davis
Joseph Caldwell
William Bradley
Jerry Shipp
John McCaffrey
Walter Hazzard
Mel Counts
Lawrence Brown
James Barnes
George Wilson
Jeffrey Mullins
Luke Jackson
Boksning
Sværvægt M
USA
Joseph Frazier
Roning
Toer med styrmand M
USA
Kent Mitchell
Conn Findlay
Edward Ferry
Otter M
USA
Robert Zimonyi
William Knecht
Stanley Cwiklinski
Harold Budd
Joseph Amlong
William Stowe
Hugh Foley
Emory Clark
Thomas Amlong
Skydning
Riffel tre positioner M
USA
Lones Wigger
Fri riffel M
USA
Gary Anderson
Svømning
100 m fri stil M
USA
Donald Schollander
400 m fri stil K
USA
Virginia Ruth Duenkel
400 m fri stil M
USA
Donald Schollander
100 m rygcrawl K
USA
Cathy Ferguson
200 m rygcrawl M
USA
Jed Richard Graef
100 m butterfly K
USA
Sharon Stouder
400 m medley K
USA
Donna De Varona
400 m medley M
USA
Richard Roth
4x100 m fri stil K
USA
Patience Sherman
Sharon Stouder
Ericka Bricker
Lillian Watson
Kathleen Ellis
Lynne Allsup
Jeanne Hallock
Donna De Varona
4x100 m fri stil M
USA
Lary Schulhof
Michael McKay Austin
Donald Schollander
Stephen Clark
Gary Steven Ilman
4x200 m fri stil M
USA
Robert Townsend
William Mettler
Stephen Clark
Gary Steven Ilman
David Lyons
Michael Wall
Roy Allen Saari
Donald Schollander
4x100 m medley K
USA
Judith Reeder
Pokey Watson
Cathy Ferguson
Sharon Stouder
Susan Pitt
Cynthia Goyette
Nina Harmar
Kathleen Ellis
4x100 m medley M
USA
Walter Richardson
Richard McGeagh
Harold Mann
Robert Bennett
Virgil Luken
William Craig
Stephen Clark
Fred Weber Schmidt
Udspring
3 m spring M
USA
Kenneth Sitzberger
Tårnspring M
USA
Robert Webster
Tårnspring K
USA
Lesley Bush
Sølvmedaljer
Atletik
200 m M
USA
Paul Drayton
110 m hæk M
USA
Blaine Lindgren
Højdespring M
USA
John Thomas
Længdespring M
USA
Ralph Boston
Kuglestød M
USA
Randy Matson
100 m K
USA
Edith McGuire
4x100 m K
USA
Marilyn White
Wyomia Tyus
Willye White
Edith McGuire
Kano & kajak
K2 500 m K
USA
Gloriane Perrier
Francine Fox
Moderne femkamp
Hold M
USA
James Moore
David Kirkwood
Paul Pesthy
Ridning
Military hold
USA
Michael Page
Kevin Freeman
Michael Plumb
Roning
Dobbeltsculler M
USA
James Storm
Seymour Cromwell
Sejlsport
Star
USA
Lynn Williams
Richard Stearns
Finnjolle M
USA
Peter Barrett
Skydning
Riffel liggende M
USA
Lones Wigger
Fri pistol M
USA
Franklin Green
Svømning
100 m fri stil K
USA
Sharon Stouder
400 m fri stil K
USA
Marilyn Ramenofsky
1500 m fri stil M
USA
John Nelson
200 m rygcrawl M
USA
Gary Dilley
200 m brystsvømning K
USA
Claudia Kolb
200 m butterfly M
USA
Carl Joseph Robie
400 m medley K
USA
Sharon Finneran
400 m medley M
USA
Roy Allen Saari
Udspring
3 m spring M
USA
Francis Gorman
3 m spring K
USA
Jeanne Collier
Vægtløftning
Fjervægt M
USA
Isaac Berger
Bronzemedaljer
Atletik
5000 m M
USA
William Dellinger
Højdespring M
USA
John Rambo
Diskoskast M
USA
Dave Weill
Boksning
Fluevægt M
USA
Robert Carmody
Fjervægt M
USA
Charles Brown
Letvægt M
USA
Ronald Harris
Brydning
Fri stil mellemvægt M
USA
Daniel Brand
Judo
Mellemvægt M
USA
James Bregman
Kano & kajak
K1 500 m K
USA
Marcia Jones
Roning
Firer uden styrmand M
USA
Theodore Nash
Richard Lyon
Theodore Mittet
Geoffrey Picard
Sejlsport
5,5 m
USA
Francis Scully
Joseph Batchelder
John McNamara
Drage
USA
Richard Deaver
Lowell North
Charles Rogers
Flying Dutchman
USA
William Bentsen
Harry Buddy Melges
Skydning
Riffel liggende M
USA
Tommy Pool
Fri riffel M
USA
Martin Gunnarsson
Trap M
USA
William Morris
Svømning
100 m fri stil K
USA
Kathleen Ellis
400 m fri stil K
USA
Terri Lee Stickles
100 m rygcrawl K
USA
Virginia Ruth Duenkel
200 m rygcrawl M
USA
Robert Bennett
200 m brystsvømning M
USA
Chester Jastremski
100 m butterfly K
USA
Kathleen Ellis
200 m butterfly M
USA
Fred Weber Schmidt
400 m medley K
USA
Martha Randall
Udspring
3 m spring M
USA
Larry Andreasen
3 m spring K
USA
Mary Willard
Tårnspring M
USA
Thomas Gompf
Vægtløftning
Sværvægt M
USA
Norbert Schemansky
Informationen om USA ved de olympiske sommerlege ved OL i Tokyo 1964 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy