Amerikanske deltagere ved OL i Tokyo 1964 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Robert Hayes | |||
Mel Pender | |||||
Trenton Jackson | |||||
200 m M | USA | Richard Stebbins | |||
Paul Drayton | |||||
Henry Carr | |||||
400 m M | USA | Michael Larrabee | |||
Ollen Cassell | |||||
Ulis Williams | |||||
800 m M | USA | Morgan Groth | |||
Jerome Siebert | |||||
Thomas Farrell | |||||
1500 m M | USA | Thomas O'Hara | |||
James Ryun | |||||
Dyrol Burleson | |||||
5000 m M | USA | Oscar Moore | |||
William Dellinger | |||||
Robert Schul | |||||
10000 m M | USA | Ron Larrieu | |||
Gerry Lindgren | |||||
William Mills | |||||
Maraton M | USA | William Mills | |||
Peter McArdle | |||||
Leonard Edelen | |||||
110 m hæk M | USA | Willie Davenport | |||
Blaine Lindgren | |||||
Hayes Jones | |||||
400 m hæk M | USA | James Luck | |||
Warren Rex Cawley | |||||
William Hardin | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Jeffrey Fishback | |||
George Young | |||||
Victor Zwolak | |||||
4x100 m M | USA | Paul Drayton | |||
Gerald Ashworth | |||||
Robert Hayes | |||||
Richard Stebbins | |||||
4x400 m M | USA | Henry Carr | |||
Ulis Williams | |||||
Michael Larrabee | |||||
Ollen Cassell | |||||
20 km kapgang M | USA | John Mortland | |||
Ronald Zinn | |||||
Ronald Laird | |||||
50 km kapgang M | USA | Michael Brodie | |||
Christopher McCarthy | |||||
Bruce MacDonald | |||||
Højdespring M | USA | Edward Caruthers | |||
John Rambo | |||||
John Thomas | |||||
Stangspring M | USA | Fred Hansen | |||
John Pennel | |||||
Billy Pemelton | |||||
Længdespring M | USA | Glenn Davis | |||
Gayle Hopkins | |||||
Ralph Boston | |||||
Philip Shinnick | |||||
Trespring M | USA | William Sharpe | |||
Ira Davis | |||||
Kent Floerke | |||||
Kuglestød M | USA | Dallas Long | |||
Randy Matson | |||||
Parry O'Brien | |||||
Diskoskast M | USA | Al Oerter | |||
Dave Weill | |||||
Jay Silvester | |||||
Hammerkast M | USA | Albert Hall | |||
Edward Burke | |||||
Harold Connolly | |||||
Spydkast M | USA | Leslie Tipton | |||
Walther Red | |||||
Frank Covelli | |||||
Tikamp M | USA | Russell Hodge | |||
Paul Herman | |||||
Richard Emberger | |||||
100 m K | USA | Edith McGuire | |||
Wyomia Tyus | |||||
Marilyn White | |||||
200 m K | USA | Deborah Thompson | |||
Vivian Brown | |||||
Edith McGuire | |||||
400 m K | USA | Janell Smith | |||
800 m K | USA | Sandra Phyllis Knott | |||
80 m hæk K | USA | Rosie Bonds | |||
Cherrie Sherrard | |||||
Leahseneth O'Neal | |||||
4x100 m K | USA | Edith McGuire | |||
Willye White | |||||
Wyomia Tyus | |||||
Marilyn White | |||||
Højdespring K | USA | Eleanor Montgomery | |||
Estelle Baskerville | |||||
Terrezene Brown | |||||
Længdespring K | USA | Martha Rae Watson | |||
Willie White | |||||
Joann Grissom | |||||
Kuglestød K | USA | Earlene Brown | |||
Diskoskast K | USA | Olga Fikotova Connolly | |||
Spydkast K | USA | RaNae Bair | |||
Femkamp K | USA | Patricia Winslow | |||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Luke Jackson | |||
James Barnes | |||||
Walter Hazzard | |||||
Mel Counts | |||||
Richard Davis | |||||
George Wilson | |||||
Jeffrey Mullins | |||||
Jerry Shipp | |||||
Joseph Caldwell | |||||
William Bradley | |||||
Lawrence Brown | |||||
John McCaffrey | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | USA | Robert Carmody | |||
Bantamvægt M | USA | Louis Johnson | |||
Fjervægt M | USA | Charles Brown | |||
Letvægt M | USA | Ronald Harris | |||
Letsværvægt M | USA | Robert Christopherson | |||
Sværvægt M | USA | Joseph Frazier | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Marcia Jones | |||
K2 500 m K | USA | Francine Fox | |||
Gloriane Perrier | |||||
K1 1000 m M | USA | Tony Ralphs | |||
K2 1000 m M | USA | Gert Grigoleit | |||
Tony Ralphs | |||||
K4 1000 m M | USA | Walter Richards | |||
William Jewell | |||||
William Smoke | |||||
Tony Ralphs | |||||
C1 1000 m M | USA | Paul Van Valkenburgh | |||
C2 1000 m M | USA | Joseph Dronzek | |||
James O'Rourke | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | USA | Raymond Castilloux | |||
Thomas Montemage | |||||
Michael Hiltner | |||||
John Allis | |||||
Landevejsløb hold M | USA | Wesley Chowen | |||
John Allis | |||||
Michael Allen | |||||
Michael Hiltner | |||||
Individuel forfølgelse M | USA | Harry Cutting | |||
Holdforfølgelse M | USA | Arnold Uhrlass | |||
Hans Wolf | |||||
Oliver Martin | |||||
Donald Nelsen | |||||
1000 m på tid M | USA | William Kund | |||
Tandem M | USA | Jack Disney | |||
Tim Mountford | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Francis Gorman | |||
Kenneth Sitzberger | |||||
Larry Andreasen | |||||
3 m spring K | USA | Sue Gossick | |||
Jeanne Collier | |||||
Mary Willard | |||||
Tårnspring M | USA | Thomas Gompf | |||
Robert Webster | |||||
Lou Vitucci | |||||
Tårnspring K | USA | Lesley Bush | |||
Barbara Talmage | |||||
Linda Cooper | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | USA | Karen McIntosh | |||
Anne Jessica Newberry | |||||
Patricia Galvin d'Auvergne | |||||
Dressur hold | USA | Anne Jessica Newberry | |||
Patricia Galvin d'Auvergne | |||||
Karen McIntosh | |||||
Military individuelt | USA | Michael Page | |||
Military hold | USA | Michael Page | |||
Michael Plumb | |||||
Kevin Freeman | |||||
Ridebanespringning individuelt | USA | Frank Chapot | |||
Ridebanespringning hold | USA | Frank Chapot | |||
Mary Mairs | |||||
Kathryn Kusner | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | USA | Marie Walther | |||
Dorothy McClements | |||||
Muriel Grossfeld | |||||
Janice Speaks | |||||
Kathleen Corrigan | |||||
Linda Metheny | |||||
Hold M | USA | Ronald Barak | |||
Larry Banner | |||||
Russell Mitchell | |||||
Makoto Sakamoto | |||||
Gregor Weiss | |||||
Arthur Shurlock | |||||
Judo | |||||
Letvægt M | USA | Paul Maruyama | |||
Mellemvægt M | USA | James Bregman | |||
Åben klasse M | USA | Ben Nighthorse Campbell | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | USA | Paul Pesthy | |||
David Kirkwood | |||||
James Moore | |||||
Hold M | USA | David Kirkwood | |||
James Moore | |||||
Paul Pesthy | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | USA | Donald Spero | |||
Dobbeltsculler M | USA | James Storm | |||
Seymour Cromwell | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Philip Johnson | |||
James Edmonds | |||||
Toer med styrmand M | USA | Conn Findlay | |||
Kent Mitchell | |||||
Edward Ferry | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Theodore Nash | |||
Geoffrey Picard | |||||
Theodore Mittet | |||||
Richard Lyon | |||||
Firer med styrmand M | USA | James Tew | |||
Hughie Pollock | |||||
Tom Pollock | |||||
Paul Gunderson | |||||
Edward Washburn | |||||
Otter M | USA | Thomas Amlong | |||
Joseph Amlong | |||||
William Knecht | |||||
Harold Budd | |||||
Hugh Foley | |||||
Emory Clark | |||||
William Stowe | |||||
Stanley Cwiklinski | |||||
Robert Zimonyi | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | USA | Joseph Batchelder | |||
Francis Scully | |||||
John McNamara | |||||
Drage | USA | Richard Deaver | |||
Charles Rogers | |||||
Lowell North | |||||
Star | USA | Richard Stearns | |||
Lynn Williams | |||||
Finnjolle M | USA | Peter Barrett | |||
Flying Dutchman | USA | William Bentsen | |||
Harry Buddy Melges | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | Tommy Pool | |||
Lones Wigger | |||||
Riffel liggende M | USA | Lones Wigger | |||
Tommy Pool | |||||
Fri riffel M | USA | Gary Anderson | |||
Martin Gunnarsson | |||||
Fri pistol M | USA | Thomas Smith | |||
Franklin Green | |||||
Silhuetpistol M | USA | Edwin Teague | |||
William McMillan | |||||
Trap M | USA | William Morris | |||
Frank Little | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | USA | Kathleen Ellis | |||
Sharon Stouder | |||||
Jeanne Hallock | |||||
100 m fri stil M | USA | Donald Schollander | |||
Michael McKay Austin | |||||
Gary Steven Ilman | |||||
400 m fri stil K | USA | Virginia Ruth Duenkel | |||
Terri Lee Stickles | |||||
Marilyn Ramenofsky | |||||
400 m fri stil M | USA | John Nelson | |||
Roy Allen Saari | |||||
Donald Schollander | |||||
1500 m fri stil M | USA | John Nelson | |||
Roy Allen Saari | |||||
William Farley | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Nina Harmar | |||
Cathy Ferguson | |||||
Virginia Ruth Duenkel | |||||
200 m rygcrawl M | USA | Robert Bennett | |||
Gary Dilley | |||||
Jed Richard Graef | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Tamara Hazleton | |||
Claudia Kolb | |||||
Sandra Nitta | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Chester Jastremski | |||
Thomas Trethewey | |||||
Wayne Robert Anderson | |||||
100 m butterfly K | USA | Donna De Varona | |||
Kathleen Ellis | |||||
Sharon Stouder | |||||
200 m butterfly M | USA | Philip Riker | |||
Fred Weber Schmidt | |||||
Carl Joseph Robie | |||||
400 m medley K | USA | Martha Randall | |||
Sharon Finneran | |||||
Donna De Varona | |||||
400 m medley M | USA | Richard Roth | |||
Carl Joseph Robie | |||||
Roy Allen Saari | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Donna De Varona | |||
Jeanne Hallock | |||||
Patience Sherman | |||||
Sharon Stouder | |||||
Ericka Bricker | |||||
Kathleen Ellis | |||||
Lynne Allsup | |||||
Lillian Watson | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Michael McKay Austin | |||
Stephen Clark | |||||
Lary Schulhof | |||||
Donald Schollander | |||||
Gary Steven Ilman | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Gary Steven Ilman | |||
William Mettler | |||||
Roy Allen Saari | |||||
David Lyons | |||||
Robert Townsend | |||||
Stephen Clark | |||||
Michael Wall | |||||
Donald Schollander | |||||
4x100 m medley K | USA | Judith Reeder | |||
Cynthia Goyette | |||||
Susan Pitt | |||||
Cathy Ferguson | |||||
Nina Harmar | |||||
Pokey Watson | |||||
Kathleen Ellis | |||||
Sharon Stouder | |||||
4x100 m medley M | USA | William Craig | |||
Fred Weber Schmidt | |||||
Richard McGeagh | |||||
Robert Bennett | |||||
Virgil Luken | |||||
Harold Mann | |||||
Stephen Clark | |||||
Walter Richardson | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | USA | Isaac Berger | |||
Letvægt M | USA | Anthony Garcy | |||
Letsværvægt M | USA | Gary Cleveland | |||
Mellemsværvægt M | USA | William March | |||
Louis Riecke | |||||
Sværvægt M | USA | Gary Gubner | |||
Norbert Schemansky | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | USA | Gray Simons | |||
Fri stil bantamvægt M | USA | David Auble | |||
Fri stil fjervægt M | USA | Robert Douglas | |||
Fri stil letvægt M | USA | Gregory Ruth | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Daniel Brand | |||
Fri stil letsværvægt M | USA | Gerald Conine | |||
Fri stil sværvægt M | USA | Larry Kristoff | |||
Græsk romersk fluevægt M | USA | Richard Wilson | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | Ronald Finlay | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Robert Pickens | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 1964 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 1964 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||