Ukrainske deltagere ved OL i London 2012

Ukrainske deltagere ved OL i London 2012

  Facts om Ukraine ved OL i London 2012 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M UKR Dmytro Hrachov
Markiyan Ivashko
Viktor Ruban
Individuelt K UKR Kateryna Palekha
Lidiia Sichenikova
Tetyana Dorokhova
Hold M UKR Viktor Ruban
Dmytro Hrachov
Markiyan Ivashko
Hold K UKR Lidiia Sichenikova
Tetyana Dorokhova
Kateryna Palekha
 Atletik
200 m M UKR Serhiy Smelyk
400 m M UKR Vitaliy Butrym
5000 m M UKR Sergiy Lebid
10000 m M UKR Mykola Labovskyy
Maraton M UKR Ivan Babaryka
Oleksandr Sitkovskyy
Vitaliy Shafar
400 m hæk M UKR Stanislav Melnykov
3000 m forhindringsløb M UKR Vadim Slobodenyuk
20 km kapgang M UKR Ivan Losev
Ruslan Dmytrenko
Nazar Kovalenko
50 km kapgang M UKR Ihor Hlavan
Oleksiy Kazanin
Sergiy Budza
Højdespring M UKR Andriy Protsenko
Bohdan Bondarenko
Dmytro Demyanyuk
Stangspring M UKR Maksym Mazuryk
Denys Yurchenko
Længdespring M UKR Viktor Kuznetsov
Trespring M UKR Sheryf El Sheryf
Kuglestød M UKR Andriy Semenov
Diskoskast M UKR Mykyta Nesterenko
Hammerkast M UKR Artem Rubanko
Oleksandr Dryhol
Olexiy Sokyrskiy
Spydkast M UKR Roman Avramenko
Oleksandr Pyatnytsya
Tikamp M UKR Oleksiy Kasyanov
100 m K UKR Olesya Povkh
Nataliya Pohrebnyak
200 m K UKR Yelyzaveta Bryzgina
Mariya Ryemyen
Khrystyna Stuy
400 m K UKR Nataliya Pyhyda
Alina Lohvynenko
800 m K UKR Liliya Lobanova
Yuliya Krevsun
Nataliia Lupu
1500 m K UKR Anzhelika Shevchenko
Anna Mishchenko
5000 m K UKR Lyudmyla Kovalenko
10000 m K UKR Olha Skrypak
Maraton K UKR Tetyana Gamera-Shmyrko
Olena Burkovska
Tetyana Filonyuk
400 m hæk K UKR Hanna Titimets
Hanna Yaroshchuk
3000 m forhindringsløb K UKR Svitlana Shmidt
Valentyna Horpynych
4x100 m K UKR Khrystyna Stuy
Yelyzaveta Bryzgina
Olesya Povkh
Mariya Ryemyen
4x400 m K UKR Alina Lohvynenko
Hanna Yaroshchuk
Olha Zemlyak
Nataliya Pyhyda
20 km kapgang K UKR Nadiya Borovska
Olha Iakovenko
Olena Shumkina
Højdespring K UKR Olena Holosha
Viktoriya Styopina
Stangspring K UKR Ganna Shelekh
Natalya Kushch
Længdespring K UKR Viktoriya Rybalko
Marharyta Tverdohlib
Trespring K UKR Hanna Knyazyeva
Olha Saladukha
Hanna Demydova
Diskoskast K UKR Natalya Fokina-Semenova
Kateryna Karsak
Hammerkast K UKR Iryna Novozhylova
Hanna Skydan
Spydkast K UKR Marharyta Dorozhon
Hanna Hatsko
Vira Rebryk
Syvkamp K UKR Hanna Melnychenko
Lyudmyla Yosypenko
Nataliia Dobrynska
 Badminton
Single M UKR Dmytro Zavadsky
Single K UKR Larysa Hryha
 Boksning
Bantamvægt M UKR Pavlo Ishchenko
Letvægt M UKR Vasyl Lomachenko
Letweltervægt M UKR Denys Berinchyk
Weltervægt M UKR Taras Shelestyuk
Mellemvægt M UKR Ievgen Khytrov
Letsværvægt M UKR Oleksandr Gvozdyk
Sværvægt M UKR Oleksandr Usyk
 Kano & kajak
K1 200 m K UKR Inna Osypenko-Radomska
K1 500 m K UKR Inna Osypenko-Radomska
C1 200 m M UKR Yuriy Cheban
 Cykling
Landevejsløb M UKR Dmytro Kryvtsov
Andriy Grivko
Landevejsløb K UKR Alona Andruk
Keirin K UKR Lyubov Shulika
Holdforfølgelse K UKR Svitlana Galyuk
Yelizaveta Bochkarova
Lesya Kalitovska
Holdsprint K UKR Olena Tsyos
Lyubov Shulika
Sprint K UKR Lyubov Shulika
Mountainbike M UKR Sergii Rysenko
Mountainbike K UKR Yana Belomoyna
 Udspring
3 m spring M UKR Illya Kvasha
Oleksiy Prygorov
3 m spring K UKR Anna Pysmenska
Olena Fedorova
Tårnspring M UKR Oleksandr Bondar
Anton Zakharov
Tårnspring K UKR Iuliia Prokopchuk
Synkron 3 m spring M UKR Illya Kvasha
Oleksiy Prygorov
Synkron 3 m spring K UKR Anna Pysmenska
Olena Fedorova
Synkron tårnspring M UKR Oleksandr Gorshkovozov
Oleksandr Bondar
Synkron tårnspring K UKR Viktoriya Potyekhina
Iuliia Prokopchuk
 Ridning
Dressur individuelt  UKR Svitlana Kyselova
Ridebanespringning individuelt  UKR Katharina Offel
Björn Nagel
Oleksandr Onishchenko
Cassio Rivetti
Ridebanespringning hold  UKR Björn Nagel
Oleksandr Onishchenko
Katharina Offel
Cassio Rivetti
 Fægtning
Fleuret individuelt K UKR Olga Leleyko
Kårde individuelt K UKR Yana Shemyakina
Kseniya Pantelyeyeva
Olena Kryvytska
Kårde individuelt M UKR Dmitriy Karuchenko
Kårde hold K UKR Olena Kryvytska
Anfisa Pochkalova
Yana Shemyakina
Kseniya Pantelyeyeva
Sabel individuelt K UKR Olga Kharlan
Sabel individuelt M UKR Dmytro Boyko
 Gymnastik
Individuelt K UKR Nataliya Kononenko
Individuelt M UKR Oleg Verniaiev
Oleg Stepko
Mykola Kuksenkov
Hold M UKR Oleg Stepko
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Vitalii Nakonechnyi
Igor Radivilov
Gulv K UKR Nataliya Kononenko
Bom K UKR Nataliya Kononenko
Forskudt barre K UKR Nataliya Kononenko
Gulv M UKR Oleg Verniaiev
Oleg Stepko
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Spring på hest M UKR Oleg Verniaiev
Igor Radivilov
Bensving M UKR Oleg Stepko
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Ringe M UKR Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Oleg Stepko
Igor Radivilov
Barre M UKR Oleg Stepko
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Reck M UKR Oleg Stepko
Vitalii Nakonechnyi
Mykola Kuksenkov
Oleg Verniaiev
Rytmisk gymnastik hold K UKR Viktoriia Mazur
Yevgeniya Gomon
Viktoriia Lenyshyn
Svitlana Prokopova
Olena Dmytrash
Valeriia Gudym
Rytmisk gymnastik individuelt K UKR Alina Maksymenko
Ganna Rizatdinova
Trampolin individuelt K UKR Maryna Kyiko
Trampolin individuelt M UKR Yuriy Nikitin
 Judo
Mellemvægt K UKR Nataliya Smal
Halv-sværvægt K UKR Maryna Pryshchepa
Sværvægt K UKR Iryna Kindzerska
Ekstra-letvægt M UKR Georgii Zantaraia
Halv-letvægt M UKR Serhiy Drebot
Letvægt M UKR Volodymyr Soroka
Halv-mellemvægt M UKR Artem Vasylenko
Mellemvægt M UKR Roman Gontiuk
Halv-sværvægt M UKR Artem Bloshenko
Sværvægt M UKR Stanislav Bondarenko
 Moderne femkamp
Individuelt K UKR Victoriya Tereshchuk
Iryna Khokhlova
Individuelt M UKR Pavlo Tymoshchenko
Dmytro Kirpulyanskyy
 Roning
Dobbeltsculler K UKR Anna Kravchenko
Olena Buryak
Dobbeltsculler M UKR Artem Morozov
Dmytro Mikhay
Dobbeltfirer uden styrmand K UKR Anastasiia Kozhenkova
Nataliya Dovgodko
Yana Dementieva
Kateryna Tarasenko
Dobbeltfirer M UKR Kostiantyn Zaitsev
Ivan Dovgodko
Volodymyr Pavlovskyi
Sergii Gryn
Otter M UKR Viktor Grebennykov
Sergii Chykanov
Oleksandr Konovaliuk
Ivan Tymko
Oleg Lykov
Artem Morozov
Andriy Pryveda
Valentyn Kletskoy
Anton Kholyaznykov
 Sejlsport
Finnjolle M UKR Oleksiy Borysov
Laser M UKR Valeriy Kudriashov
Windsurfer K UKR Olha Maslivets
Windsurfer M UKR Maksym Oberemko
 Skydning
Riffel tre positioner M UKR Artur Ayvazyan
Serhiy Kulish
Riffel tre positioner K UKR Daria Tykhova
Dariya Sharipova
Riffel liggende M UKR Artur Ayvazyan
Serhiy Kulish
Luftriffel M UKR Artur Ayvazyan
Serhiy Kulish
Luftriffel K UKR Daria Tykhova
Dariya Sharipova
Sportspistol K UKR Olena Kostevych
Fri pistol M UKR Oleg Omelchuk
Silhuetpistol M UKR Roman Bondaruk
Luftpistol K UKR Olena Kostevych
Luftpistol M UKR Denys Kushnirov
Oleg Omelchuk
 Svømning
50 m fri stil K UKR Darya Stepanyuk
50 m fri stil M UKR Andrii Govorov
400 m fri stil M UKR Sergii Frolov
1500 m fri stil M UKR Sergii Frolov
100 m rygcrawl K UKR Daryna Zevina
100 m rygcrawl M UKR Oleksandr Sakov
200 m rygcrawl K UKR Daryna Zevina
200 m rygcrawl M UKR Oleksandr Isakov
100 m brystsvømning K UKR Mariia Liver
100 m brystsvømning M UKR Valeriy Dymo
200 m brystsvømning K UKR Ganna Dzerkal
200 m brystsvømning M UKR Igor Borysik
200 m butterfly M UKR Illya Chuyev
200 m medley K UKR Ganna Dzerkal
200 m medley M UKR Maksym Shemberev
400 m medley K UKR Ganna Dzerkal
400 m medley M UKR Maksym Shemberev
4x200 m fri stil K UKR Ganna Dzerkal
Iryna Glavnyk
Darya Stepanyuk
Daryna Zevina
Marathon 10 km K UKR Olga Beresnyeva
Marathon 10 km M UKR Igor Chervynskiy
 Synkronsvømning
Duet K UKR Kseniya Sydorenko
Daria Iushko
 Bordtennis
Individuelt M UKR Yaroslav Zhmudenko
Oleksandr Didukh
Individuelt K UKR Margaryta Pesotska
Tetyana Bilenko
 Taekwondo
Sværvægt K UKR Maryna Konieva
Fjervægt M UKR Hryhorii Husarov
 Tennis
Single M UKR Sergiy Stakhovskiy
Single K UKR Kateryna Bondarenko
 Triatlon
Individuelt K UKR Yuliya Yelistratova
Individuelt M UKR Danylo Sapunov
 Vægtløftning
Fjervægt K UKR Iulia Paratova
Letvægt K UKR Yuliya Kalina
Mellemsværvægt M UKR Kostyatyn Piliyev
Sværvægt M UKR Oleksiy Torokhtiy
Sergiy Tagirov
Supersværvægt M UKR Ihor Shymechko
 Brydning
Fri stil fjervægt M UKR Vasyl Fedoryshyn
Fri stil letvægt M UKR Andriy Kvyatkovskyy
Fri stil mellemvægt M UKR Ibragim Aldatov
Fri stil sværvægt M UKR Valerii Andriitsev
Fri stil supersværvægt M UKR Oleksandr Khotsianivskyi
Fri stil fluevægt K UKR Irini Merleni
Fri stil letvægt K UKR Tetyana Lazareva
Fri stil mellemvægt K UKR Yuliya Ostapchuk
Fri stil sværvægt K UKR Kateryna Burmistrova
Græsk romersk bantamvægt M UKR Vyugar Ragymov
Græsk romersk fjervægt M UKR Lenur Temirov
Græsk romersk mellemvægt M UKR Vasyl Rachyba
Græsk romersk supersværvægt M UKR Evgeni Orlov
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy