Ukrainske deltagere ved OL i Sydney 2000

Ukrainske deltagere ved OL i Sydney 2000

  Facts om Ukraine ved OL i Sydney 2000 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M UKR Viktor Kurchenko
Igor Parkhomenko
Serhiy Antonov
Individuelt K UKR Kateryna Serdyuk
Nataliya Burdeyna
Olena Sadovnycha
Hold M UKR Serhiy Antonov
Igor Parkhom Enko
Viktor Kurchenko
Hold K UKR Kateryna Serdyuk
Nataliya Burdeyna
Olena Sadovnycha
 Atletik
100 m M UKR Anatoliy Dovgal
Koatyantyn Rurak
400 m M UKR Oleksandr Kaydash
1500 m M UKR Ivan Heshko
5000 m M UKR Sergiy Lebid
400 m hæk M UKR Gennadiy Gorbenko
3000 m forhindringsløb M UKR Sergiy Redko
4x400 m M UKR Gennadiy Gorbenko
Yevhen Ziukov
Roman Voronko
Oleksandr Kaydash
50 km kapgang M UKR Oleksiy Shelest
Højdespring M UKR Sergii Dymchenko
Andrey Sokolovskiy
Ruslan Glyvynskyy
Stangspring M UKR Sergey Bubka
Denys Yurchenko
Længdespring M UKR Roman Schurenko
Olexiy Lukashevych
Trespring M UKR Serhiy Izmailov
Kuglestød M UKR Yuriy Bilonog
Roman Virastyuk
Diskoskast M UKR Kyrylo Chuprynin
Hammerkast M UKR Oleksey Krykun
Andriy Skvaruk
Vladyslav Piskunov
Tikamp M UKR Fedir Laukhin
Volodymyr Mykhaylenko
Oleksandr Yurkov
100 m K UKR Iryna Pukha
Anzhela Kravchenko
Zhanna Pintusevych
200 m K UKR Olena Pastushenko
Zhanna Pintusevych
400 m K UKR Olena Rurak
800 m K UKR Olena Buzhenko
1500 m K UKR Tetyana Kryvobok
100 m hæk K UKR Nadiya Bodrova
Olena Krasovska
Mayya Shemchishena
400 m hæk K UKR Tetyana Tereshchuk-Antipova
Tetyana Debela
4x100 m K UKR Anzhela Kravchenko
Olena Pastushenko
Olena Krasovska
Iryna Pukha
20 km kapgang K UKR Valentina Savchuk
Vira Zozulya
Højdespring K UKR Iryna Mykhalichenko
Vita Palamar
Inha Babakova
Stangspring K UKR Anzhela Balakhonova
Længdespring K UKR Viktoriya Vershynina
Olena Shekhovtsova
Trespring K UKR Olena Khlusovych
Olena Govorova
Diskoskast K UKR Oleana Antonova
Hammerkast K UKR Iryna Sekachova
Spydkast K UKR Tetyana Lyakhovych
Syvkamp K UKR Lyudmila Blonska
Larysa Necheporuk
 Badminton
Single M UKR Vladyslav Druzchenko
Single K UKR Elena Nozdran
Double K UKR Elena Nozdran
Viktoriya Yevtushenko
Mixdouble  UKR Vladyslav Druzchenko
Viktoriya Yevtushenko
 Boksning
Letfluevægt M UKR Valeri Sidorenko
Fluevægt M UKR Vladimir Sidorenko
Bantamvægt M UKR Serguey Danilchenko
Fjervægt M UKR Servin Suleymanov
Letvægt M UKR Andriy Kotelnyk
Letweltervægt M UKR Vyacheslav Senchenko
Weltervægt M UKR Sergey Dotsenko
Mellemvægt M UKR Aleksandr Zubrihin
Letsværvægt M UKR Andri Fedtchouk
Sværvægt M UKR Oleksandr Yatsenko
Supersværvægt M UKR Oleksii Mazkin
 Kano & kajak
K1 500 m K UKR Inna Osypenko
K2 500 m K UKR Hanna Balabanova
Nataliya Feklisova
K4 500 m K UKR Hanna Balabanova
Nataliya Feklisova
Olena Cherevatova
Mariya Ralcheva
K1 1000 m M UKR Vladyslav Tereshchenko
C1 500 m M UKR Mykhaylo Silvinskyy
C2 500 m M UKR Serhiy Klyniuk
Dmytro Sablin
C2 1000 m M UKR Roman Bundz
Leonid Kamlochuk
 Cykling
Landevejsløb K UKR Tatiana Stiajkina
Oksana Saprykina
Valentyna Karpenko
Landevejsløb M UKR Vladimir Duma
Oleksandr Fedenko
Serhiy Honchar
Volodimir Gustov
Serguei Outschakov
Enkeltstart K UKR Tetiana Stiazhkina
Enkeltstart M UKR Sergiy Matveyev
Serhiy Honchar
Individuel forfølgelse M UKR Oleksandr Symonenko
Sergiy Matveyev
Holdforfølgelse M UKR Sergiy Chernyavskyy
Oleksandr Fedenko
Sergiy Matveyev
Oleksandr Symonenko
Pointsløb M UKR Vasyl Yakovlev
Parløb M UKR Oleksandr Fedenko
Vasyl Yakovlev
500 m på tid K UKR Iryna Yanovych
Sprint K UKR Iryna Yanovych
Mountainbike M UKR Sergii Rysenko
 Udspring
3 m spring M UKR Dmitri Lysenko
Eduard Safonov
3 m spring K UKR Olga Yefimenko
Ganna Sorokina
Tårnspring M UKR Roman Volodkov
Oleksandr Skrypnik
Tårnspring K UKR Svitlana Serbina
Olena Zhupina
Synkron 3 m spring K UKR Ganna Sorokina
Olena Zhupina
Synkron tårnspring M UKR Oleksandr Skrypnik
Roman Volodkov
 Fægtning
Fleuret individuelt K UKR Olga Leleyko
Lyudmyla Vasylyeva
Olena Koltsova
Fleuret individuelt M UKR Oleksiy Kruglyak
Oleksii Bryzgalov
Sergiy Golubytsky
Fleuret hold K UKR Olga Leleiko
Lyudmyla Vasylyeva
Olena Koltsova
Kårde individuelt M UKR Oleksandr Gorbachuk
Sabel individuelt M UKR Vadym Huttsait
Volodymyr Lukashenko
Volodymyr Kalyuzhnyy
 Gymnastik
Individuelt K UKR Alona Kvasha
Viktoriya Karpenko
Tetyana Yarosh
Olga Roshchupkina
Olha Teslenko
Halyna Tyryk
Individuelt M UKR Oleksandr Beresh
Roman Zozulya
Valeriy Pereshkura
Valeriy Goncharov
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Svitlychnyy
Hold K UKR Alona Kvasha
Tetyana Yarosh
Halyna Tyryk
Olha Teslenko
Olga Roshchupkina
Viktoriya Karpenko
Hold M UKR Roman Zozulya
Valeriy Goncharov
Valeriy Pereshkura
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Svitlychnyy
Oleksandr Beresh
Gulv K UKR Olga Roshchupkina
Viktoriya Karpenko
Tetyana Yarosh
Halyna Tyryk
Olha Teslenko
Spring på hest K UKR Tetyana Yarosh
Alona Kvasha
Olga Roshchupkina
Halyna Tyryk
Viktoriya Karpenko
Bom K UKR Tetyana Yarosh
Olha Teslenko
Olga Roshchupkina
Halyna Tyryk
Viktoriya Karpenko
Forskudt barre K UKR Olga Roshchupkina
Viktoriya Karpenko
Tetyana Yarosh
Halyna Tyryk
Olha Teslenko
Gulv M UKR Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Pereshkura
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Beresh
Spring på hest M UKR Roman Zozulya
Oleksandr Beresh
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Valeriy Pereshkura
Bensving M UKR Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Ruslan Myezyentsev
Oleksandr Beresh
Ringe M UKR Oleksandr Svitlychnyy
Oleksandr Beresh
Roman Zozulya
Valeriy Goncharov
Ruslan Myezyentsev
Barre M UKR Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Valeriy Pereshkura
Oleksandr Beresh
Reck M UKR Oleksandr Beresh
Roman Zozulya
Oleksandr Svitlychnyy
Valeriy Goncharov
Valeriy Pereshkura
Rytmisk gymnastik individuelt K UKR Tamara Yerofeyeva
Olena Vitrychenko
Trampolin individuelt K UKR Oxana Tsyhuleva
Trampolin individuelt M UKR Olexander Chernonos
 Judo
Ekstra-letvægt K UKR Lyudmyla Lusnikova
Mellemvægt K UKR Tetiana Beliaieva
Sværvægt K UKR Maryna Prokofyeva
Ekstra-letvægt M UKR Ruslan Mirzaliyev
Letvægt M UKR Hennadiy Bilodid
Mellemvægt M UKR Ruslan Mashurenko
Sværvægt M UKR Valentyn Rusliakov
 Moderne femkamp
Individuelt K UKR Tetiana Nakaznaya
Individuelt M UKR Georgii Tchimeris
Vadim Tkachuk
 Roning
Dobbeltsculler M UKR Kostyantyn Zaytsev
Kostyantyn Pronenko
Toer uden styrmand K UKR Yevgeniya Andryeyeva
Nina Proskura
Dobbeltfirer uden styrmand K UKR Svitlana Mazii
Dina Myftakhutdinova
Olena Ronzhyna
Tatyana Ustyuzhanina
Dobbeltfirer M UKR Oleg Lykov
Leonid Shaposhnykov
Oleksandr Marchenko
Oleksandr Zaskalko
 Sejlsport
Soling  UKR Volodymyr Korotkov
Sergiy Pichugin
Sergiy Timokhov
49er  UKR Rodion Luka
Heorhiy Leonchuk
470 K UKR Olena Pakholchyk
Ruslana Taran
470 M UKR Yevhan Braslavets
Igor Matviyenko
Windsurfer K UKR Olha Maslivets
Windsurfer M UKR Maksym Oberemko
 Skydning
Riffel tre positioner M UKR Artur Ayvazyan
Oleg Mykhaylov
Riffel tre positioner K UKR Nataliya Kalnysh
Lesya Leskiv
Riffel liggende M UKR Oleg Mykhaylov
Artur Aivazian
Luftriffel M UKR Artur Ayvazyan
Oleg Mykhaylov
Luftriffel K UKR Lesya Leskiv
Nataliya Kalnysh
Bevægeligt mål M UKR Oleksandr Zinenko
Skeet M UKR Mykola Milchev
 Svømning
50 m fri stil K UKR Olga Mukomol
50 m fri stil M UKR Oleksander Volynets
100 m fri stil K UKR Olga Mukomol
100 m fri stil M UKR Pavlo Khnykin
200 m fri stil K UKR Olena Lapunova
200 m fri stil M UKR Rostyslav Svanidze
400 m fri stil K UKR Olena Lapunova
400 m fri stil M UKR Igor Snitko
Igor Chervynskiy
800 m fri stil K UKR Yana Klochkova
Olga Beresnyeva
1500 m fri stil M UKR Igor Snitko
Igor Chervynskiy
100 m rygcrawl K UKR Nadiya Beshevli
100 m rygcrawl M UKR Volodyrmyr Nikolaychuk
200 m rygcrawl K UKR Nadiya Beshevli
200 m rygcrawl M UKR Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m brystsvømning K UKR Svetlana Bondarenko
100 m brystsvømning M UKR Oleg Lisohor
200 m brystsvømning K UKR Inna Nikitina
200 m brystsvømning M UKR Oleg Lisohor
100 m butterfly K UKR Mariya Ohurtsova
100 m butterfly M UKR Denys Sylvantyev
Andriy Serdinov
200 m butterfly K UKR Zhanna Lozumyrska
200 m butterfly M UKR Sergiy Fesenko
Denys Sylvantyev
200 m medley K UKR Yana Klochkova
200 m medley M UKR Artem Honcharenko
400 m medley K UKR Yana Klochkova
400 m medley M UKR Dmytro Nazarenko
4x100 m fri stil K UKR Valentyna Trehub
Olga Mukomol
Nadiya Beshevli
Olena Lapunova
4x100 m fri stil M UKR Vyacheslav Shyrshov
Artem Honcharenko
Pavlo Khnykin
Rostyslav Svanidze
4x200 m fri stil K UKR Nadiya Beshevli
Albina Bordunova
Olena Lapunova
Zhanna Lozumyrska
4x200 m fri stil M UKR Artem Honcharenko
Sergiy Fesenko
Igor Snitko
Rostyslav Svanidze
4x100 m medley K UKR Nadiya Beshevli
Olena Hrytsiuk
Svetlana Bondarenko
Valentyna Trehub
4x100 m medley M UKR Denys Sylvantyev
Volodymyr Nikolaichuk
Oleg Lisohor
Vyacheslav Shyrshov
 Synkronsvømning
Duet K UKR Olesya Zaytseva
Iryna Rudnytska
 Bordtennis
Individuelt K UKR Olena Kovtun
 Tennis
Double K UKR Elena Tatarkova
Anna Zaporozhanova
 Triatlon
Individuelt M UKR Andriy Hlushchenko
Volodymyr Polikarpenko
 Vægtløftning
Letvægt K UKR Natalia Skakun
Supersværvægt K UKR Vita Rudenok
Bantamvægt M UKR Oleksandr Lykhvald
Mellemvægt M UKR Ruslan Savchenko
Dmytro Hnidenko
Mellemsværvægt M UKR Andiy Demchuk
Sværvægt M UKR Igor Razoryonov
Denys Hotfrid
Supersværvægt M UKR Gennady Krasilnikov
Artem Udachyn
 Brydning
Fri stil fluevægt M UKR Oleksandr Zakharuk
Fri stil bantamvægt M UKR Yevgeny Buslovich
Fri stil fjervægt M UKR Elbrus Tedeyev
Fri stil letvægt M UKR Zaza Zozirov
Fri stil weltervægt M UKR Alik Muzayev
Fri stil mellemvægt M UKR Davyd Bichinashvili
Fri stil sværvægt M UKR Vadym Tasoyev
Fri stil supersværvægt M UKR Merabi Valiyev
Græsk romersk fluevægt M UKR Andriy Kalashnikov
Græsk romersk bantamvægt M UKR Oleksan Stepanyan
Græsk romersk fjervægt M UKR Grygoriy Komyshenko
Græsk romersk letvægt M UKR Adji Roustam
Græsk romersk weltervægt M UKR Evgeniy Erofaylov
David Manukyan
Græsk romersk mellemvægt M UKR Vyacheslav Oliynyk
Græsk romersk sværvægt M UKR Davyd Saldadze
Græsk romersk supersværvægt M UKR Georgiy Saldadze
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy