Ukrainske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | UKR | Stanislav Zabrodsky | |||
Valeriy Yevetskiy | |||||
Oleksandr Yatsenko | |||||
Individuelt K | UKR | Olena Sadovnycha | |||
Lina Herasymenko | |||||
Natalya Bilukha | |||||
Hold M | UKR | Stanislav Zabrodsky | |||
Valeriy Yevetskiy | |||||
Oleksandr Yatsenko | |||||
Hold K | UKR | Olena Sadovnycha | |||
Natalya Bilukha | |||||
Lina Herasymenko | |||||
Atletik | |||||
100 m M | UKR | Kostyantyn Rurak | |||
Serhey Osovych | |||||
200 m M | UKR | Slava Dologodin | |||
1500 m M | UKR | Andriy Bulkovskiy | |||
Maraton M | UKR | Pyotro Sarafyniuk | |||
4x100 m M | UKR | Serhey Osovych | |||
Slava Dologodin | |||||
Oleh Kramarenko | |||||
Kostyantyn Rurak | |||||
50 km kapgang M | UKR | Vitaliy Popovych | |||
Højdespring M | UKR | Vyacheslav Tyrtyshnik | |||
Stangspring M | UKR | Sergey Bubka | |||
Vasliey Bubka | |||||
Længdespring M | UKR | Vitaliy Kyrylenko | |||
Trespring M | UKR | Volodymyr Kravchenko | |||
Kuglestød M | UKR | Oleksandr Klymenko | |||
Roman Virastyuk | |||||
Oleksandr Bagach | |||||
Diskoskast M | UKR | Andriy Kokhanovskiy | |||
Vitaliy Sidorov | |||||
Hammerkast M | UKR | Andriy Skvaruk | |||
Oleksey Krykun | |||||
Tikamp M | UKR | Vitaliy Kolpakov | |||
Lev Lobodin | |||||
100 m K | UKR | Iryna Pukha | |||
Zhanna Pintusevych | |||||
200 m K | UKR | Viktoriya Fomenko | |||
Zhanna Pintusevych | |||||
400 m K | UKR | Olena Rurak | |||
Yana Manyulova | |||||
Maraton K | UKR | Lyubov Klochko | |||
100 m hæk K | UKR | Nadiya Bodrova | |||
Natalya Grigoryeva | |||||
Olena Ovcharova | |||||
400 m hæk K | UKR | Tetyana Tereshchuk | |||
4x400 m K | UKR | Olha Moroz | |||
Viktoriya Fomenko | |||||
Lyudmila Koshchey | |||||
Yana Manyulova | |||||
10 km kapgang K | UKR | Tatyana Ragozina | |||
Højdespring K | UKR | Viktoriya Styopina | |||
Inha Babakova | |||||
Længdespring K | UKR | Inessa Kravets | |||
Olena Shekhovtsova | |||||
Viktoriya Vershynina | |||||
Trespring K | UKR | Olena Khlusovych | |||
Olena Govorova | |||||
Inessa Kravets | |||||
Kuglestød K | UKR | Viktoriya Pavlysh | |||
Valentyna Fedyushyna | |||||
Diskoskast K | UKR | Oleana Antonova | |||
Badminton | |||||
Single M | UKR | Vladyslav Druzchenko | |||
Single K | UKR | Elena Nozdran | |||
Basketball | |||||
Basketball K | UKR | Yelena Oberemko | |||
Yelena Zhirko | |||||
Viktorya Burenok | |||||
Ruslana Kyrytchenko | |||||
Olga Shylakova | |||||
Lyudmila Nazarenko | |||||
Natalya Silyanova | |||||
Diana Sadovnikova | |||||
Viktoria Leleka | |||||
Oksana Dovgalyuk | |||||
Viktorya Paradiz | |||||
Marina Tkachenko | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | UKR | Oleh Kiryukhin | |||
Fluevægt M | UKR | Serhiy Kovhanko | |||
Fjervægt M | UKR | Evgenii Shestakov | |||
Weltervægt M | UKR | Sergiy Dzinziruk | |||
Letmellemvægt M | UKR | Serguei Gorodnitchev | |||
Letsværvægt M | UKR | Rostislav Zaulichnyi | |||
Supersværvægt M | UKR | Vladimir Klitschko | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | UKR | Vladyslav Tereshchenko | |||
K2 500 m K | UKR | Anya Balabanova | |||
Kateryna Yurchenko | |||||
K4 500 m K | UKR | Tetyana Teklyan | |||
Anya Balabanova | |||||
Nataliya Feklisova | |||||
Kateryna Yurchenko | |||||
K1 1000 m M | UKR | Vladyslav Tereshchenko | |||
K4 1000 m M | UKR | Vyacheslav Kulida | |||
Andriy Borzukov | |||||
Oleksey Slivinskiyy | |||||
Andriy Petrov | |||||
C1 500 m M | UKR | Mikhail Slyvynski | |||
C2 500 m M | UKR | Oleksandr Lytvynenko | |||
Oleksiy Ihrayev | |||||
C1 1000 m M | UKR | Roman Bundz | |||
C2 1000 m M | UKR | Oleksiy Ihrayev | |||
Oleksandr Lytvynenko | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | UKR | Natalya Kishchuk | |||
Landevejsløb M | UKR | Volodymyr Pulnikov | |||
Oleh Pankov | |||||
Andriy Tchmil | |||||
Serhiy Ushakov | |||||
Mykhaylo Khalilov | |||||
Individuel forfølgelse M | UKR | Andriy Yatsenko | |||
Holdforfølgelse M | UKR | Andriy Yatsenko | |||
Oleksandr Symonenko | |||||
Bohdan Bondaryev | |||||
Oleksandr Fedenko | |||||
Pointsløb M | UKR | Vasyl Yakovlev | |||
1000 m på tid M | UKR | Bohdan Bondaryev | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | UKR | Roman Volodkov | |||
Maksym Lapyn | |||||
3 m spring K | UKR | Olena Zhupyna | |||
Iryna Pissareva | |||||
Tårnspring M | UKR | Roman Volodkov | |||
Oleh Yanchenko | |||||
Tårnspring K | UKR | Olena Zhupyna | |||
Svitlana Serbina | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | UKR | Oleksii Bryzgalov | |||
Sergei Golobytsky | |||||
Kårde individuelt K | UKR | Viktoriya Titova | |||
Yeva Vybornova | |||||
Sabel individuelt M | UKR | Vadim Guttsayt | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | UKR | Oksana Knizhnik | |||
Liubov Sheremeta | |||||
Anna Mirgorodskaia | |||||
Olha Teslenko | |||||
Svitlana Zelepukina | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Olena Shaparna | |||||
Individuelt M | UKR | Grigory Misyutin | |||
Yuri Yermakov | |||||
Alexandre Svetlichnyi | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Oleg Kosiak | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Hold K | UKR | Svitlana Zelepukina | |||
Olena Shaparna | |||||
Hanna Nirhorodska | |||||
Liubov Sheremeta | |||||
Olha Teslenko | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Oksana Knizhnik | |||||
Hold M | UKR | Grigory Misyutin | |||
Oleg Kosiak | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Yuri Yermakov | |||||
Alexandre Svetlichnyi | |||||
Gulv K | UKR | Oksana Knizhnik | |||
Liubov Sheremeta | |||||
Anna Mirgorodskaia | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Svitlana Zelepukina | |||||
Olena Shaparna | |||||
Spring på hest K | UKR | Olena Shaparna | |||
Oksana Knizhnik | |||||
Liubov Sheremeta | |||||
Anna Mirgorodskaia | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Svitlana Zelepukina | |||||
Bom K | UKR | Oksana Knizhnik | |||
Liubov Sheremeta | |||||
Olha Teslenko | |||||
Anna Mirgorodskaia | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Svitlana Zelepukina | |||||
Forskudt barre K | UKR | Olena Shaparna | |||
Liubov Sheremeta | |||||
Olha Teslenko | |||||
Anna Mirgorodskaia | |||||
Lilia Podkopayeva | |||||
Svitlana Zelepukina | |||||
Gulv M | UKR | Alexandre Svetlichnyi | |||
Oleg Kosiak | |||||
Yuri Yermakov | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Grigory Misyutin | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Spring på hest M | UKR | Alexandre Svetlichnyi | |||
Vladimir Shamenko | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Oleg Kosiak | |||||
Grigory Misyutin | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Bensving M | UKR | Igor Korobshinsky | |||
Yuri Yermakov | |||||
Alexandre Svetlichnyi | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Oleg Kosiak | |||||
Grigory Misyutin | |||||
Ringe M | UKR | Alexandre Svetlichnyi | |||
Vladimir Shamenko | |||||
Rustam Sharipov | |||||
Oleg Kosiak | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Grigory Misyutin | |||||
Yuri Yermakov | |||||
Barre M | UKR | Rustam Sharipov | |||
Oleg Kosiak | |||||
Yuri Yermakov | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Alexandre Svetlichnyi | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Reck M | UKR | Rustam Sharipov | |||
Oleg Kosiak | |||||
Yuri Yermakov | |||||
Igor Korobshinsky | |||||
Alexandre Svetlichnyi | |||||
Vladimir Shamenko | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | UKR | Yelena Vytrychenko | |||
Yekaterina Serebryanskaya | |||||
Judo | |||||
Halv-sværvægt K | UKR | Tatyana Belyayeva | |||
Halv-mellemvægt M | UKR | Karen Balaian | |||
Mellemvægt M | UKR | Ruslan Mashurenko | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | UKR | Heorhiy Chymerys | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | UKR | Oleksandr Khimich | |||
Dobbeltsculler K | UKR | Tatyana Ustyuzhanina | |||
Olena Reutova | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | UKR | Dina Myftakhutdinova | |||
Inna Frolova | |||||
Olena Ronzhina | |||||
Svitlana Maziy | |||||
Dobbeltfirer M | UKR | Oleksandr Marchenko | |||
Mykola Chupryna | |||||
Leonid Shaposhnikov | |||||
Oleksandr Zaskalko | |||||
Otter M | UKR | Oleg Lykov | |||
Valeriy Samara | |||||
Hryhoriy Dmytrenko | |||||
Yevhen Sharonin | |||||
Ihor Martynenko | |||||
Ihor Mohylnyy | |||||
Oleksandr Kapustin | |||||
Vitaliy Rayevskyy | |||||
Roman Grynevych | |||||
Sejlsport | |||||
Tornado | UKR | Yevhen Chelombitko | |||
Sergey Priymak | |||||
470 K | UKR | Ruslana Taran | |||
Olena Pakholchik | |||||
470 M | UKR | Igor Matviyenko | |||
Yevhan Braslavets | |||||
Finnjolle M | UKR | Yuriy Tokovyy | |||
Windsurfer M | UKR | Maksym Oberemko | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | UKR | Oleg Mykhaylov | |||
Riffel tre positioner K | UKR | Lesya Leskiv | |||
Tetyana Nesterova | |||||
Riffel liggende M | UKR | Oleg Mykhaylov | |||
Luftriffel M | UKR | Oleg Mykhaylov | |||
Luftriffel K | UKR | Lesya Leskiv | |||
Tetyana Nesterova | |||||
Bevægeligt mål M | UKR | Yevhen Hekht | |||
Gennadiy Avramenko | |||||
Fri pistol M | UKR | Oleksandr Bliznyuchenko | |||
Viktor Makarov | |||||
Silhuetpistol M | UKR | Miroslav Ignatyuk | |||
Luftpistol M | UKR | Oleksandr Bliznyuchenko | |||
Viktor Makarov | |||||
Trap M | UKR | Dmitry Monakov | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | UKR | Pavlo Khnykin | |||
Yuriy Vlasov | |||||
100 m fri stil M | UKR | Rostyslav Svanidze | |||
Pavlo Khnykin | |||||
200 m fri stil K | UKR | Olena Lapunova | |||
200 m fri stil M | UKR | Denys Zavhorodniy | |||
400 m fri stil M | UKR | Igor Snitko | |||
1500 m fri stil M | UKR | Igor Snitko | |||
Denys Zavhorodniy | |||||
100 m rygcrawl M | UKR | Volodyrmyr Nikolaychuk | |||
100 m brystsvømning K | UKR | Svetlana Bondarenko | |||
100 m brystsvømning M | UKR | Oleksandr Dzhaburiya | |||
200 m brystsvømning K | UKR | Svetlana Bondarenko | |||
200 m brystsvømning M | UKR | Dmytro Ivanusa | |||
100 m butterfly K | UKR | Natalya Zolotukhina | |||
100 m butterfly M | UKR | Denys Sylvantyev | |||
Pavlo Khnykin | |||||
200 m butterfly K | UKR | Natalya Zolotukhina | |||
200 m butterfly M | UKR | Denys Sylvantyev | |||
200 m medley K | UKR | Olena Lapunova | |||
200 m medley M | UKR | Serkan Atasay | |||
4x100 m medley M | UKR | Oleksandr Dzhaburiya | |||
Pavlo Khnykin | |||||
Volodymyr Nikolaichuk | |||||
Denys Sylvantyev | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | UKR | Oleh Volodymyrov | |||
Vadym Kebalo | |||||
Anatoliy Solodun | |||||
Ihor Horbach | |||||
Vadym Skuratov | |||||
Dmytro Andriyev | |||||
Vadym Rozhdestvenskiy | |||||
Dmitry Stratan | |||||
Oleksandr Potulnytskiy | |||||
Andriy Kovalenko | |||||
Viacheslav Kostanda | |||||
Oleksiy Yehorov | |||||
Vitaliy Khalchaytskiy | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | UKR | Oleksyi Chisnyak | |||
Letsværvægt M | UKR | Oleksandr Blyshchyk | |||
Mellemsværvægt M | UKR | Oleg Chumak | |||
Sværvægt 100 kg M | UKR | Denys Gotfrid | |||
Stanislav Rybalchenko | |||||
Sværvægt M | UKR | Igor Rasorenov | |||
Timur Taimazov | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | UKR | Viktor Yefteni | |||
Fri stil fluevægt M | UKR | Vladimir Toguzov | |||
Fri stil bantamvægt M | UKR | Aslanbek Fidarov | |||
Fri stil fjervægt M | UKR | Elbrus Tadeyev | |||
Fri stil letvægt M | UKR | Zaza Zazirov | |||
Fri stil letsværvægt M | UKR | Dzambolat Tyedyeyev | |||
Fri stil sværvægt M | UKR | Sahid Murtazaliyev | |||
Fri stil supersværvægt M | UKR | Merabi Valiyev | |||
Græsk romersk fluevægt M | UKR | Andriy Kalashnikov | |||
Græsk romersk bantamvægt M | UKR | Ruslan Khakymov | |||
Græsk romersk fjervægt M | UKR | Hryhoriy Kamyshenko | |||
Græsk romersk letvægt M | UKR | Rustam Adzhi | |||
Græsk romersk weltervægt M | UKR | Artur Dzyhasov | |||
Græsk romersk letsværvægt M | UKR | Vyacheslav Oliynyk | |||
Græsk romersk sværvægt M | UKR | Heorhiy Soldadze | |||
Græsk romersk supersværvægt M | UKR | Petro Kotok | |||
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||