Ukrainian athletes in the Atlanta 1996 Olympics

Ukrainian athletes at the Atlanta 1996 Olympics*

  Facts about Ukraineat the Atlanta 1996 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual W UKR Olena Sadovnycha
Team M UKR Oleksandr Yatsenko
Stanislav Zabrodsky
Valeriy Yevetskiy
Team W UKR Lina Herasymenko
Nataliya Bilukha
Olena Sadovnycha
 Athletics
100 m M UKR Serhey Osovych
Kostyantyn Rurak
200 m M UKR Slava Dologodin
1500 m M UKR Andriy Bulkovskiy
Marathon M UKR Pyotro Sarafyniuk
4x100 m M UKR Slava Dologodin
Oleh Kramarenko
Kostyantyn Rurak
Serhey Osovych
50 km walk M UKR Vitaliy Popovych
High jump M UKR Vyacheslav Tyrtyshnik
Pole vault M UKR Vasliey Bubka
Sergey Bubka
Long jump M UKR Vitaliy Kyrylenko
Triple jump M UKR Volodymyr Kravchenko
Shot put M UKR Oleksandr Klymenko
Roman Virastyuk
Oleksandr Bagach
Discus throw M UKR Vitaliy Sidorov
Andriy Kokhanovskiy
Hammer throw M UKR Oleksey Krykun
Andriy Skvaruk
Decathlon M UKR Lev Lobodin
Vitaliy Kolpakov
100 m W UKR Iryna Pukha
Zhanna Pintusevych
200 m W UKR Viktoriya Fomenko
Zhanna Pintusevych
400 m W UKR Yana Manyulova
Olena Rurak
Marathon W UKR Lyubov Klochko
100 m hurdles W UKR Natalya Grigoryeva
Olena Ovcharova
Nadiya Bodrova
400 m hurdles W UKR Tetyana Tereshchuk
4x400 m W UKR Olha Moroz
Viktoriya Fomenko
Lyudmila Koshchey
Yana Manyulova
10 km walk W UKR Tatyana Ragozina
High jump W UKR Viktoriya Styopina
Inha Babakova
Long jump W UKR Inessa Kravets
Olena Shekhovtsova
Viktoriya Vershynina
Triple jump W UKR Olena Govorova
Inessa Kravets
Olena Khlusovych
Shot put W UKR Valentyna Fedyushyna
Viktoriya Pavlysh
Discus throw W UKR Oleana Antonova
 Boxing
Light-flyweight M UKR Oleh Kiryukhin
Flyweight M UKR Serhiy Kovhanko
Featherweight M UKR Evgenii Shestakov
Welterweight M UKR Sergiy Dzinziruk
Light-middleweight M UKR Serguei Gorodnitchev
Light-heavyweight M UKR Rostislav Zaulichnyi
Super-heavyweight M UKR Vladimir Klitschko
 Canoe & Kayak
K1 500 m M UKR Vladyslav Tereshchenko
K2 500 m W UKR Kateryna Yurchenko
Anya Balabanova
K1 1000 m M UKR Vladyslav Tereshchenko
C1 500 m M UKR Mikhail Slyvynski
C1 1000 m M UKR Roman Bundz
 Cycling
Road race W UKR Natalya Kishchuk
Road race M UKR Oleh Pankov
Andriy Chmil
Serhiy Ushakov
Individual pursuit M UKR Andriy Yatsenko
Team pursuit M UKR Bohdan Bondaryev
Oleksandr Fedenko
Andriy Yatsenko
Oleksandr Symonenko
Points race M UKR Vasyl Yakovlev
1000 m time trial M UKR Bohdan Bondaryev
 Diving
Springboard M UKR Maksym Lapyn
Roman Volodkov
Springboard W UKR Olena Zhupyna
Iryna Pissareva
Platform M UKR Oleh Yanchenko
Roman Volodkov
Platform W UKR Olena Zhupyna
Svitlana Serbina
 Fencing
Foil individual M UKR Sergei Golubytsky
Sabre individual M UKR Vadim Guttsayt
 Gymnastics
Individual all-round W UKR Lilia Podkopayeva
Individual all-round M UKR Igor Korobshinsky
Alexandre Svetlichnyi
Rustam Sharipov
Team W UKR Liubov Sheremeta
Svitlana Zelepukina
Lilia Podkopayeva
Hanna Nirhorodska
Olha Teslenko
Olena Shaparna
Oksana Knizhnik
Team M UKR Yuri Yermakov
Grigory Misyutin
Oleg Kosiak
Vladimir Shamenko
Igor Korobshinsky
Alexandre Svetlichnyi
Rustam Sharipov
Floor W UKR Lilia Podkopayeva
Balance beam W UKR Olha Teslenko
Lilia Podkopayeva
Uneven bars W UKR Lilia Podkopayeva
Floor M UKR Grigory Misyutin
Vault M UKR Igor Korobshinsky
Parallel bars M UKR Rustam Sharipov
Rhythmic individual all-round W UKR Yelena Vytrychenko
Yekaterina Serebryanskaya
 Judo
Half-heavyweight W UKR Tatyana Belyayeva
 Rowing
Single sculls M UKR Oleksandr Khimich
Double sculls W UKR Olena Reutova
Tatyana Ustyuzhanina
Quadruple sculls without cox W UKR Dina Myftakhutdinova
Inna Frolova
Olena Ronzhina
Svitlana Maziy
Quadruple sculls M UKR Mykola Chupryna
Leonid Shaposhnikov
Oleksandr Zaskalko
Oleksandr Marchenko
Eight with coxswain M UKR Valeriy Samara
Hryhoriy Dmytrenko
Yevhen Sharonin
Ihor Martynenko
Oleg Lykov
Oleksandr Kapustin
Ihor Mohylnyy
Roman Grynevych
Vitaliy Rayevskyy
 Sailing
Tornado  UKR Sergey Priymak
Yevhen Chelombitko
470 W UKR Ruslana Taran
Olena Pakholchik
470 M UKR Igor Matviyenko
Yevhan Braslavets
Finn M UKR Yuriy Tokovyy
Windsurfer M UKR Maksym Oberemko
 Shooting
Rifle three positions M UKR Oleg Mykhaylov
Rifle three positions W UKR Tetyana Nesterova
Rifle prone M UKR Oleg Mykhaylov
Air rifle M UKR Oleg Mykhaylov
Air rifle W UKR Tetyana Nesterova
Lesya Leskiv
Moving target M UKR Gennadiy Avramenko
Yevhen Hekht
Free pistol M UKR Viktor Makarov
Oleksandr Bliznyuchenko
Rapid fire pistol M UKR Miroslav Ignatyuk
Air pistol M UKR Viktor Makarov
Oleksandr Bliznyuchenko
Trap M UKR Dmitry Monakov
 Swimming
50 m freestyle M UKR Pavlo Khnykin
Yuriy Vlasov
100 m freestyle M UKR Pavlo Khnykin
Rostyslav Svanidze
200 m freestyle W UKR Olena Lapunova
200 m freestyle M UKR Denys Zavhorodniy
400 m freestyle M UKR Igor Snitko
1500 m freestyle M UKR Igor Snitko
Denys Zavhorodniy
100 m backstroke M UKR Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m breaststroke W UKR Svetlana Bondarenko
100 m breaststroke M UKR Oleksandr Dzhaburiya
200 m breaststroke W UKR Svetlana Bondarenko
200 m breaststroke M UKR Dmytro Ivanusa
100 m butterfly W UKR Natalya Zolotukhina
100 m butterfly M UKR Pavlo Khnykin
Denys Sylvantyev
200 m butterfly W UKR Natalya Zolotukhina
200 m butterfly M UKR Denys Sylvantyev
200 m medley W UKR Olena Lapunova
200 m medley M UKR Serkan Atasay
4x100 m medley M UKR Volodymyr Nikolaichuk
Denys Sylvantyev
Oleksandr Dzhaburiya
Pavlo Khnykin
 Weightlifting
Lightweight M UKR Oleksyi Chisnyak
Light-heavyweight M UKR Oleksandr Blyshchyk
Middle-heavyweight M UKR Oleg Chumak
Heavyweight 100 kg M UKR Stanislav Rybalchenko
Denys Gotfrid
Heavyweight M UKR Timur Taimazov
Igor Rasorenov
 Wrestling
Freestyle featherweight M UKR Elbrus Tadeyev
Freestyle lightweight M UKR Zaza Zazirov
Freestyle light-heavyweight M UKR Dzambolat Tyedyeyev
Freestyle heavyweight M UKR Sahid Murtazaliyev
Freestyle super-heavyweight M UKR Merabi Valiyev
Greco-Roman flyweight M UKR Andriy Kalashnikov
Greco-Roman bantamweight M UKR Ruslan Khakymov
Greco-Roman featherweight M UKR Hryhoriy Kamyshenko
Greco-Roman light-heavyweight M UKR Vyacheslav Oliynyk
Greco-Roman heavyweight M UKR Heorhiy Soldadze
Greco-Roman super-heavyweight M UKR Petro Kotok
* The list of Ukrainian athletes in the 1996 Olympic Games is not yet complete
This information about Ukrainian athletes in the Olympic Summer Games in Atlanta 1996 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy