Spanske deltagere ved OL i Atlanta 1996

Spanske deltagere ved OL i Atlanta 1996

  Facts om Spanien ved OL i Atlanta 1996 width=

Disciplin

Deltagere

 Atletik
100 m M ESP Venancio Jose Murcia
Manuel Borrega
Frutos Feo
200 m M ESP Jordi Mayoral
Francisco Navarro
Venancio Jose Murcia
800 m M ESP Andres Diaz
Roberto Parra
1500 m M ESP Isaac Viciosa
Fermin Cacho
Reyes Estévez
5000 m M ESP Enrique Molina
Manuel Pancorbo
Anacleto Jimenez
10000 m M ESP Alejandro Gomez Cabral
Carlos de la Torre
Abel Anton Rodrigo
Maraton M ESP Alberto Juzdado Lopez
Martin Fiz
Diego Garcia Corrales
110 m hæk M ESP Jesus Font
Miguel De Los Santos
Carlos Sala
400 m hæk M ESP Oscar Pitillas
Salvador Vila
Inigo Monreal
3000 m forhindringsløb M ESP Elisardo de la Torre
4x100 m M ESP Francisco Navarro
Frutos Feo
Venancio Jose Murcia
Jordi Mayoral
20 km kapgang M ESP Valentin Massana
Fernando Vazquez Martinez
Daniel Plaza
50 km kapgang M ESP Jesús Ángel Garcia
Valentin Massana
Jaime Barroso
Højdespring M ESP Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Juan Concepcion
Javier Garcia
Jose Manuel Marcos
Længdespring M ESP Jesus Olivan Mallen
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Tikamp M ESP Antonio Penalver
Francisco Benet Martin
200 m K ESP Sandra Myers
400 m K ESP Sandra Myers
800 m K ESP Ana Menendez
1500 m K ESP Marta Dominguez
Maite Zuniga
5000 m K ESP Cristina Petite
Isabel Martinez
10000 m K ESP Julia Vaquero
Maraton K ESP Ana Isabel Alonso
Monica Pont
Maria Rios Perez
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Miriam Alonso
Eva Paniagua
10 km kapgang K ESP Maria Vasco
Encarnacion Granados
Trespring K ESP Conchi Paredes
Syvkamp K ESP Imma Clopes
 Boksning
Letfluevægt M ESP Rafael Lozano
 Kano & kajak
K1 500 m K ESP Belen Sanchez
K1 500 m M ESP Miguel Garcia Fernandez
K2 500 m K ESP Beatriz Manchon
Izaskun Aramburu
K2 500 m M ESP Gregorio Vicente
Jovino Gonzalez
K1 1000 m M ESP Agustin Calderon
C1 500 m M ESP Jose Manuel Crespo
C1 1000 m M ESP Jose Manuel Crespo
C1 slalom M ESP Toni Herreros
 Cykling
Landevejsløb K ESP Joane Somarriba Arrola
Fatima Blazquez
Izaskun Bengoa
Landevejsløb M ESP Miguel Indurain
Melchior Mauri
Enkeltstart K ESP Joane Somarriba
Enkeltstart M ESP Miguel Indurain
Abraham Olano
Individuel forfølgelse M ESP Juan Martinez
Holdforfølgelse M ESP Bernardo Gonzalez
Adolfo Alperi
Juan Llaneras
Juan Martinez
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Izaskun Bengoa
1000 m på tid M ESP Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Roberto Lezaun Zubiria
Jokin Mujika Amburuj
Mountainbike K ESP Silvia Rovira Planas
Laura Blanco Guerrero
 Udspring
3 m spring M ESP Jose Miguel Gil Canizares
Rafael Alvarez Serrano
3 m spring K ESP Julia Cruz
Tårnspring M ESP Daniel Pavon
Tårnspring K ESP Maria Saez de Ibarra
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Ignacio Rambla Algarin
Dressur hold  ESP Juan Matute
Beatriz Ferrer-Salat
Ignacio Rambla Algarin
Rafael Soto Andrade
Ridebanespringning individuelt  ESP Fernando Sarasola
Ridebanespringning hold  ESP Pedro Sanchez
Fernando Sarasola
Rutherford Morehead
Alejandro Jorda
 Gymnastik
Individuelt K ESP Monica Martin
Individuelt M ESP Jesus Carballo
Hold K ESP Elisabeth Valle
Diana Plaza
Joana Juarez
Monica Martin
Veronica Castro
Mercedes Pacheco
Gemma Paz
Reck M ESP Jesus Carballo
Rytmisk gymnastik hold K ESP Marta Baldo Marin
Lorena Gurendez Garcia
Estibaliz Martinez Yerro
Estela Gimenez Cid
Tania Lamarca Celada
Nuria Cabanillas Provencio
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
 Håndbold
Håndbold M ESP Juan Perez Marquez
Salvador Guijosa Castillo
Jordi Nunez Carretero
Jaume Fort Mauri
Jose Hombrados Ibanez
Jesus Fernandez Oceja
Fernando Hernandez Casado
Talant Dushebayev
Mateo Garralda Larube
Demetrio Lozano Jarque
Alberto Urdiales Marquez
Aitor Etxaburu Castro
Inaki Urdangarin Liebaert
Jesus Olaya Iraeta
 Hockey
Hockey M ESP Xavier Escude Torrente
Antonio Gonzalez Izquierdo
Pablo Amat Escude
Ramon Sala Vallmonrat
Oscar Barrena Gonzalez
Victor Pujol Sala
Jaime Amat Duran
Jordi Arnau Creus
Pablo Usoz Ciriza
Juan Dinares Quera
Javier Arnau Creus
Ignacio Cobos Vidal
Juan Escarre Uruena
Juantxo Maurino Sanchiz
Joaquin Malgosa Morera
Ramon Jufresa Lluch
 Judo
Ekstra-letvægt K ESP Yolanda Soler Grajera
Halv-letvægt K ESP Almudena Munoz Martinez
Letvægt K ESP Isabel Fernandez
Sværvægt M ESP Ernesto Perez Lobo
 Roning
Letvægt dobbeltsculler M ESP Jose Maria de Marco
Juan Carlos Saez
Letvægtsfirer M ESP David Morales Paz
Alfredo Giron Sopena
Fernando Climent Huerta
Juan Florido Pellon
 Sejlsport
Star  ESP Javier Hermida Freijomil
Jose Doreste Blanco
Tornado  ESP Fernando Leon Boissier
Jose Luis Ballester Tuliesa
470 K ESP Theresa Zabell Lucas
Begona Dufresne Perena
470 M ESP Jordi Calafat Esterlich
Francisco Sanchez Luna
Europajolle K ESP Helen Montilla
Finnjolle M ESP Jose van der Ploeg Garcia
Windsurfer K ESP Mireia Casas
Windsurfer M ESP Jorge Maciel
 Skydning
Riffel liggende M ESP Jorge Gonzalez Rodriguez
Dobbelttrap K ESP Gemma Usieto
Maria Quintanal
 Svømning
50 m fri stil K ESP Blanca Ceron Perin
Claudia Franco Solana
50 m fri stil M ESP Juan Benavides
100 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
100 m fri stil M ESP Juan Benavides
400 m fri stil K ESP Maria Esparza
800 m fri stil K ESP Itziar Esparza
1500 m fri stil M ESP Frederik Hviid
100 m rygcrawl K ESP Eva Pinera
100 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
200 m rygcrawl K ESP Ivette Maria Tato
200 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
100 m brystsvømning K ESP Maria Olay Garcia
100 m brystsvømning M ESP Marc Capdevilla
200 m brystsvømning K ESP Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M ESP Joaquin Fernandez Corredor
100 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
200 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Barbara Franco Solana
200 m butterfly M ESP Jose Luis Ballester Rupert
200 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
400 m medley K ESP Lourdes Becerra Portero
400 m medley M ESP Frederik Hviid
4x100 m fri stil K ESP Fatima Madrid Calancha
Blanca Ceron Perin
Susana Garabatos
Claudia Franco Solana
4x100 m medley K ESP Maria Olay Garcia
Eva Pinera
Maria Pelaez Navarrete
Claudia Franco Solana
 Tennis
Single M ESP Sergi Bruguera
Single K ESP Arantxa Sanchez Vicario
Double K ESP Conchita Martinez
Arantxa Sanchez Vicario
 Vandpolo
Vandpolo M ESP Sergio Pedrerol Cavalle
Miguel Oca Gaia
Ivan Moro Fernandez
Jorge Paya Rodriguez
Salvador Gomez Aguera
Pedro Garcia Aguado
Angel Andreo Gaban
Jose Maria Abarca Platas
Jordi Sans Juan
Manuel Estiarte Duocastella
Daniel Ballart Sans
Carlos Sans Lopez
Jesus Rollan Prada
 Vægtløftning
Sværvægt 100 kg M ESP Lorenzo Carrio Esteban
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy