Canadian athletes at the Los Angeles 1984 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual W | CAN | Linda Kazienko | |||
Lucille Lemay | |||||
Wanda Sadegur | |||||
Athletics | |||||
100 m M | CAN | Ben Johnson | |||
Desai Williams | |||||
Tony Sharpe | |||||
200 m M | CAN | Tony Sharpe | |||
Atlee Mahorn | |||||
Desai Williams | |||||
400 m M | CAN | Doug Hinds | |||
Brian Saunders | |||||
Tim Bethune | |||||
800 m M | CAN | Simon Hoogewerf | |||
Bruce Roberts | |||||
5000 m M | CAN | Paul Williams | |||
10000 m M | CAN | Paul Williams | |||
Marathon M | CAN | Alain Bordeleau | |||
Arthur Boileau | |||||
David Edge | |||||
110 m hurdles M | CAN | Eric Spence | |||
Jeff Glass | |||||
Mark McKoy | |||||
400 m hurdles M | CAN | Ian Newhouse | |||
Lloyd Guss | |||||
Pierre Leveille | |||||
3000 m steeplechase M | CAN | Greg Duhaime | |||
4x100 m M | CAN | Tony Sharpe | |||
Ben Johnson | |||||
Sterling Hinds | |||||
Desai Williams | |||||
4x400 m M | CAN | Michael Sokolowski | |||
Tim Bethune | |||||
Bryan Saunders | |||||
Doug Hinds | |||||
20 km walk M | CAN | Marcel Jobin | |||
Guillaume Leblanc | |||||
Francois Lapointe | |||||
50 km walk M | CAN | Marcel Jobin | |||
Guillaume Leblanc | |||||
Francois Lapointe | |||||
High jump M | CAN | Milton Ottey | |||
Alain Metellus | |||||
Shot put M | CAN | Martino Catalano | |||
Bruno Pauletto | |||||
Bishop Dolegiewicz | |||||
Discus throw M | CAN | Rob Gray | |||
Javelin throw M | CAN | Laslo Babits | |||
Decathlon M | CAN | David Steen | |||
100 m W | CAN | Angela Bailey | |||
Angela Taylor | |||||
France Gareau | |||||
200 m W | CAN | Marita Payne | |||
Angela Taylor | |||||
Angela Bailey | |||||
400 m W | CAN | Charmaine Crooks | |||
Marita Payne | |||||
Molly Killingbeck | |||||
800 m W | CAN | Ranza Clark | |||
Christine Slythe | |||||
Grace Verbeek | |||||
1500 m W | CAN | Debbie Scott | |||
Brit McRoberts | |||||
3000 m W | CAN | Lynn Williams | |||
Geri Fitch | |||||
Sue French | |||||
Marathon W | CAN | Jacqueline Gareau | |||
Anne Marie Malone | |||||
100 m hurdles W | CAN | Sylvia Malgadey-Forgrave | |||
Karen Nelson | |||||
Sue Kameli | |||||
400 m hurdles W | CAN | Dana Wright | |||
Andrea Page | |||||
4x100 m W | CAN | France Gareau | |||
Angela Bailey | |||||
Marita Payne | |||||
Angela Taylor | |||||
4x400 m W | CAN | Dana Wright | |||
Molly Killingbeck | |||||
Jillian Richardson-Briscoe | |||||
Marita Payne | |||||
Charmaine Crooks | |||||
High jump W | CAN | Brigitte Reid | |||
Deborah Brill | |||||
Shot put W | CAN | Carmen Ionescu | |||
Discus throw W | CAN | Carmen Ionescu | |||
Heptathlon W | CAN | Donna Smellie | |||
Const. Polman-Tuin | |||||
Jill Ross-Giffen | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | CAN | Romel Raffin | |||
Gordon Herbert | |||||
Gregory Wiltjer | |||||
Gerald Kazanowski | |||||
Karl Tilleman | |||||
Ilario Pasquale | |||||
John Hatch | |||||
Daniel Meagher | |||||
Howard Triano | |||||
William Wennington | |||||
Howard Kelsey | |||||
Anthony Simms | |||||
Basketball W | CAN | Candi Clarkson-Lohr | |||
Carole Sealey | |||||
Tracie McAra | |||||
Sylvia Sweeney | |||||
Antonia Kordic | |||||
Beverly Smith | |||||
Andrea Blackwell | |||||
Anna Pendergast | |||||
Misty Thomas | |||||
Deborah Huband | |||||
Lynn Polson | |||||
Allison Lang | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | CAN | Bill Dunlop | |||
Bantamweight M | CAN | Dale Walters | |||
Featherweight M | CAN | Steve Pagendam | |||
Lightweight M | CAN | John Kalbhenn | |||
Light-welterweight M | CAN | Denis Lambert | |||
Welterweight M | CAN | Wayne Gordon | |||
Light-middleweight M | CAN | Shawn O'Sullivan | |||
Middleweight M | CAN | Rick Duff | |||
Heavyweight M | CAN | William DeWitt | |||
Super-heavyweight M | CAN | Lennox Lewis | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | CAN | Lucia Guay | |||
K1 500 m M | CAN | Scott Oldershaw | |||
K2 500 m W | CAN | Alexandra Barre | |||
Susan Holloway | |||||
K2 500 m M | CAN | Alwyn Morris | |||
Hugh Fisher | |||||
K4 500 m W | CAN | Barbara Olmsted | |||
Lucia Guay | |||||
Susan Holloway | |||||
Alexandra Barre | |||||
K1 1000 m M | CAN | Alan Thomson | |||
K2 1000 m M | CAN | Hugh Fisher | |||
Alwyn Morris | |||||
K4 1000 m M | CAN | Mark Holmes | |||
Donald Brien | |||||
Don Irvine | |||||
Colin Shaw | |||||
C1 500 m M | CAN | Larry Cain | |||
C2 500 m M | CAN | Stephen Botting | |||
Eric Smith | |||||
C1 1000 m M | CAN | Larry Cain | |||
C2 1000 m M | CAN | Stephen Botting | |||
Eric Smith | |||||
Cycling | |||||
Road race W | CAN | Karen Strong-Hearth | |||
Marie-Claude Audet | |||||
Genevieve Brunet | |||||
Road race M | CAN | Alain Masson | |||
Pierre Harvey | |||||
Louis Garneau | |||||
Steve Bauer | |||||
Road race team M | CAN | Alain Masson | |||
Martin Willock | |||||
Pierre Harvey | |||||
Robert Pulfer | |||||
Individual pursuit M | CAN | Gary Trevisiol | |||
Alex Stieda | |||||
Points race M | CAN | Gary Trevisiol | |||
Alex Stieda | |||||
1000 m time trial M | CAN | Curtis Harnett | |||
Sprint M | CAN | Alex Ongaro | |||
Diving | |||||
Springboard M | CAN | Randy Sageman | |||
Michel Mourant | |||||
Springboard W | CAN | Sylvie Bernier | |||
Deborah Fuller | |||||
Platform M | CAN | Mark Rourke | |||
David Bedard | |||||
Platform W | CAN | Katherine Kelemen | |||
Deborah Fuller | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | CAN | Christilot Boylen | |||
Eva-Maria Pracht | |||||
Bonny Chesson | |||||
Dressage team | CAN | Bonny Chesson | |||
Christilot Boylen | |||||
Eva-Maria Pracht | |||||
Eventing team | CAN | Kelly Plitz | |||
Martha Griggs | |||||
Edie Tarves | |||||
Elizabeth Ashton | |||||
Jumping individual | CAN | Mario Deslauriers | |||
Jumping team | CAN | Mario Deslauriers | |||
Hugh Graham | |||||
Ian Millar | |||||
James Elder | |||||
Fencing | |||||
Epee team M | CAN | Michel Dessureault | |||
Jacques Cardyn | |||||
Alain Cote | |||||
Daniel Perreault | |||||
Jean-Marc Chouinard | |||||
Sabre team M | CAN | Jean-Paul Banos | |||
Claude Marcil | |||||
Jean-Marie Banos | |||||
Marc Lavoie | |||||
Eli Sukunda | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | CAN | Andrea Thomas | |||
Bonnie Wittmeier | |||||
Team W | CAN | Andrea Thomas | |||
Gigi Zosa | |||||
Anita Botnen | |||||
Bonnie Wittmeier | |||||
Kelly Brown | |||||
Jessica Tudos | |||||
Team M | CAN | Warren Long | |||
Bradley Peters | |||||
Frank Nutzenberger | |||||
Philippe Chartrand | |||||
Allan Reddon | |||||
Daniel Gaudet | |||||
Vault W | CAN | Kelly Brown | |||
Vault M | CAN | Warren Long | |||
Rhythmic individual all-round W | CAN | Lori Fung | |||
Adrianne Dunnett | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | CAN | Zoe Mackinnon | |||
Sheila Forshaw | |||||
Teresa Wheatley | |||||
Laurie Lambert | |||||
Laura Branchaud | |||||
Sharon Creelman | |||||
Phyllis Ellis | |||||
Shelley Andrews | |||||
Diane Virjee | |||||
Nancy Charlton | |||||
Sharon Bayes | |||||
Lisa Bauer | |||||
Darlene Stoyka | |||||
Lynne Beecroft | |||||
Jean Major | |||||
Karen Hewlett | |||||
Judo | |||||
Lightweight M | CAN | Glenn Beauchamp | |||
Half-heavyweight M | CAN | Joseph Meli | |||
Heavyweight M | CAN | Mark Berger | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | CAN | Andrea Schreiner | |||
Single sculls M | CAN | Robert Mills | |||
Double sculls W | CAN | Daniele Laumann | |||
Silken Laumann | |||||
Double sculls M | CAN | Tim Storm | |||
Peter MacGowan | |||||
Pair without coxswain W | CAN | Tricia Smith | |||
Betty Craig | |||||
Pair without coxswain M | CAN | John Houlding | |||
Jim Relle | |||||
Pair with coxswain M | CAN | Tony Zasada | |||
Harold Backer | |||||
Tan Barkley | |||||
Quadruple sculls with cox W | CAN | Vicki Harber | |||
Lisa Roy | |||||
Dolores Young | |||||
Janice Mason | |||||
Carolyn Trono | |||||
Quadruple sculls M | CAN | Bruce Ford | |||
Doug Hamilton | |||||
Phil Monckton | |||||
Mike Hughes | |||||
Four with coxswain W | CAN | Barbara Ambrust | |||
Lesley Thompson | |||||
Angie Schneider | |||||
Jane Tregunno | |||||
Marilyn Brain | |||||
Four without coxswain M | CAN | David Johnson | |||
Ted Gibson | |||||
Tim Turner | |||||
Stephen Beatty | |||||
Four with coxswain M | CAN | Dave Ross | |||
Richard Doey | |||||
Paul Tessier | |||||
Tim Christian | |||||
Nick Toulmin | |||||
Eight with coxswain W | CAN | Cathy Lund | |||
Kathey Lichty | |||||
Carol Colgan | |||||
Lisa Robertson | |||||
Christine Clarke | |||||
Joanie Gillingham | |||||
Lesley Anderson-Herweck | |||||
Gail Cort | |||||
Kay Worthington | |||||
Eight with coxswain M | CAN | Mark Evans | |||
Grant Main | |||||
Blair Horn | |||||
Brian McMahon | |||||
Paul Steele | |||||
Patrick Turner | |||||
Kevin Neufeld | |||||
Michael Evans | |||||
Dean Crawford | |||||
Sailing | |||||
Soling | CAN | Hans Fogh | |||
Steve Calder | |||||
John Kerr | |||||
Star | CAN | Lawrence Lemieux | |||
Witold Gesing | |||||
Tornado | CAN | David Sweeney | |||
Brian Sweeney | |||||
470 M | CAN | Martin Tenhove | |||
Frank McLaughlin | |||||
Finn M | CAN | Terry Neilson | |||
Flying Dutchman | CAN | Evert Bastet | |||
Terry McLaughlin | |||||
Windsurfer M | CAN | Eric Graveline | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions W | CAN | Christine Schulze | |||
Sharon Bowes | |||||
Air rifle M | CAN | Guy Lorion | |||
Bob Cheyne | |||||
Air rifle W | CAN | Sharon Bowes | |||
Jacqueline Terry | |||||
Moving target M | CAN | David Lee | |||
Mark Bedlington | |||||
Sports pistol W | CAN | Linda Thorn | |||
Free pistol M | CAN | Tom Guinn | |||
Rapid fire pistol M | CAN | Mark Howkins | |||
Jules Sobrian | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | CAN | Jane Kerr | |||
Pamela Rai | |||||
100 m freestyle M | CAN | David Churchill | |||
Blair Hicken | |||||
200 m freestyle W | CAN | Jane Kerr | |||
Julie Daigneault | |||||
200 m freestyle M | CAN | Peter Szmidt | |||
Alex Baumann | |||||
400 m freestyle W | CAN | Donna McGinnis | |||
Julie Daigneault | |||||
400 m freestyle M | CAN | David Shemilt | |||
Peter Szmidt | |||||
800 m freestyle W | CAN | Karen Ward | |||
Donna McGinnis | |||||
1500 m freestyle M | CAN | David Shemilt | |||
Bernard Volz | |||||
100 m backstroke W | CAN | Reema Abdo | |||
Michelle MacPherson | |||||
100 m backstroke M | CAN | Donald Goss | |||
Mike West | |||||
200 m backstroke W | CAN | Reema Abdo | |||
Melinda Copp | |||||
200 m backstroke M | CAN | Cameron Henning | |||
Mike West | |||||
100 m breaststroke W | CAN | Lisa Borsholt | |||
Anne Ottenbrite | |||||
100 m breaststroke M | CAN | Victor Davis | |||
Marco Veilleux | |||||
200 m breaststroke W | CAN | Anne Ottenbrite | |||
Mary Lubawski | |||||
200 m breaststroke M | CAN | Victor Davis | |||
Ken Fitzpatrick | |||||
100 m butterfly W | CAN | Marie Moore | |||
Michelle MacPherson | |||||
100 m butterfly M | CAN | Thomas Ponting | |||
David Churchill | |||||
200 m butterfly W | CAN | Jill Horstead | |||
Marie Moore | |||||
200 m butterfly M | CAN | Thomas Ponting | |||
Peter Ward | |||||
200 m medley W | CAN | Michelle MacPherson | |||
Alison Dozzo | |||||
200 m medley M | CAN | Alex Baumann | |||
Robert Chernoff | |||||
400 m medley W | CAN | Donna McGinnis | |||
Nathalie Gingras | |||||
400 m medley M | CAN | Alex Baumann | |||
Peter Dobson | |||||
4x100 m freestyle W | CAN | Maureen New | |||
Pamela Rai | |||||
Cheryl McArton | |||||
Jane Kerr | |||||
Carol Kimpel | |||||
4x100 m freestyle M | CAN | Donald Goss | |||
Levente Mady | |||||
Alex Baumann | |||||
Blair Hicken | |||||
David Churchill | |||||
4x200 m freestyle M | CAN | Benoit Clement | |||
Donald Goss | |||||
Alex Baumann | |||||
Wayne Kelly | |||||
Peter Szmidt | |||||
4x100 m medley W | CAN | Pamela Rai | |||
Michelle MacPherson | |||||
Anne Ottenbrite | |||||
Reema Abdo | |||||
4x100 m medley M | CAN | Mike West | |||
Victor Davis | |||||
Donald Goss | |||||
Thomas Ponting | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | CAN | Carolyn Waldo | |||
Duet W | CAN | Sharon Hambrook | |||
Kelly Kryczka | |||||
Weightlifting | |||||
Lightweight M | CAN | Claude Dallaire | |||
Middleweight M | CAN | Jacques Demers | |||
Michel Pietracupa | |||||
Light-heavyweight M | CAN | Yvan Darsigny | |||
Middle-heavyweight M | CAN | Denis Garon | |||
Heavyweight 100 kg M | CAN | Kevin Roy | |||
Heavyweight M | CAN | Albert Squires | |||
Wrestling | |||||
Freestyle flyweight M | CAN | Ray Takahashi | |||
Freestyle middleweight M | CAN | Chris Rinke | |||
Freestyle light-heavyweight M | CAN | Clark Davis | |||
Freestyle super-heavyweight M | CAN | Robert Molle | |||
Greco-Roman featherweight M | CAN | Douglas Yeats | |||
* The list of Canadian athletes in the 1984 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Canadian athletes in the Olympic Summer Games in Los Angeles 1984 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||