Argentinske deltagere ved OL i Athen 2004

Argentinske deltagere ved OL i Athen 2004

  Facts om Argentina ved OL i Athen 2004 width=

Disciplin

Deltagere

 Atletik
Diskoskast M ARG Marcelo Pugliese
Hammerkast M ARG Juan Ignacio Cerra
Tikamp M ARG Santiago Lorenzo
Maraton K ARG Sandra Torres
Højdespring K ARG Solange Witteveen
Stangspring K ARG Alejandra Garcia
Hammerkast K ARG Jennifer Dahlgren
Spydkast K ARG Romina Maggi
 Basketball
Basketball M ARG Leonardo Martin Gutierrez
Andres Marcelo Nocioni
Ruben Wolkowyski
Gabriel Diego Fernandez
Hugo Ariel Sconochini
Carlos Francisco Delfino
Emanuel David Ginobili
Fabricio Raul Oberto
Walter Herrmann
Alejandro Ariel Montecchia
Luis Alberto Scola
Juan Ignacio Sanchez
 Boksning
Fjervægt M ARG Daniel Brizuela
 Kano & kajak
K1 500 m K ARG Fernanda Lauro
K1 500 m M ARG Javier Correa
K1 1000 m M ARG Javier Correa
 Cykling
Pointsløb M ARG Juan Esteban Curuchet
Parløb M ARG Walter Perez
Juan Esteban Curuchet
Mountainbike M ARG Carlos Franco Gennaro
Mountainbike K ARG Jimena Florit
 Fægtning
Fleuret individuelt K ARG Alejandra Carbone
 Fodbold
Fodbold M ARG Cristian Gonzalez
Javier Mascherano
Nicolas Burdisso
Wilfredo Caballero
Fabricio Coloccini
Roberto Ayala
German Lux
Gonzalo Rodriguez
Oscar Ustari
Leandro Fernandez
Cesar Delgado
Maximiliano Rodriguez
Gabriel Heinze
Mauro Rosales
Javier Saviola
Nicolas Medina
Luis Alberto Gonzalez
Clemente Rodriguez
Luciano Figueroa
Andres D'Alessandro
Carlos Tevez
Mariano Gonzalez
 Gymnastik
Individuelt K ARG Celeste Carnevale
Gulv K ARG Celeste Carnevale
Bom K ARG Celeste Carnevale
Forskudt barre K ARG Celeste Carnevale
 Hockey
Hockey K ARG Claudia Burkart
Mercedes Margalot
Agustina Garcia
Alejandra Gulla
Ayelen Iara Stepnik
Mariela Andrea Antoniska
Maria de la Paz Hernandez
Maria Cecilia Rognoni
Luciana Aymar
Magdalena Aicega
Paola Vukojicic
Mariana Gonzalez Oliva
Ines Arrondo
Vanina Paula Oneta
Marina Emilce di Giacomo
Marine Russo
 Judo
Halv-mellemvægt K ARG Daniela Krukower
Mellemvægt K ARG Elizabeth Copes
Ekstra-letvægt M ARG Miguel Albarracin
Halv-letvægt M ARG Jorge Lencina
Letvægt M ARG Rodrigo Lucenti
Halv-mellemvægt M ARG Ariel Sganga
Mellemvægt M ARG Eduardo Costa
Halv-sværvægt M ARG Andres Loforte
Sværvægt M ARG Orlando Baccino
 Roning
Singlesculler K ARG Analia Marin
Singlesculler M ARG Santiago Fernandez
Toer uden styrmand M ARG Marcos Morales
Walter Naneder
Letvægt dobbeltsculler K ARG Lucia Palermo
Milka Kraljev
 Sejlsport
Tornado  ARG Carlos Espinola
Santiago Raul Lange
470 K ARG Paula Reinoso
Maria Fernanda Sesto
470 M ARG Juan de la Fuente
Javier Conte
Finnjolle M ARG Alejandro Colla
Laser  ARG Diego Emilio Romero
Europajolle K ARG Serena Amato
Windsurfer K ARG Catalina Walther
Windsurfer M ARG Mariano Reutemann
 Skydning
Riffel tre positioner M ARG Pablo Alvarez
Rosendo Velarte
Riffel liggende M ARG Pablo Alvarez
Rosendo Velarte
Luftriffel M ARG Pablo Alvarez
Angel Velarte
Fri pistol M ARG Maximo Modesti
Luftpistol M ARG Maximo Modesti
 Svømning
50 m fri stil K ARG Florencia Szigeti
50 m fri stil M ARG Jose Martin Meolans
100 m fri stil K ARG Florencia Szigeti
100 m fri stil M ARG Jose Martin Meolans
200 m fri stil K ARG Florencia Szigeti
200 m fri stil M ARG Juan Martin Pereyra
400 m fri stil K ARG Cecilia Biagioli
400 m fri stil M ARG Juan Martin Pereyra
1500 m fri stil M ARG Juan Martin Pereyra
100 m rygcrawl M ARG Eduardo German Otero
100 m brystsvømning K ARG Javiera Salcedo
100 m brystsvømning M ARG Cristian Mauro Soldano
200 m brystsvømning K ARG Agustina de Giovanni
100 m butterfly M ARG Eduardo German Otero
200 m butterfly K ARG Georgina Bardach
200 m butterfly M ARG Gaston Rodriguez
200 m medley K ARG Georgina Bardach
400 m medley K ARG Georgina Bardach
 Bordtennis
Individuelt M ARG Pablo Tabachnik
Song Liu
 Taekwondo
Weltervægt K ARG Vanina Sanchez Beron
Fjervægt M ARG Alejandro Hernando
 Tennis
Single M ARG Agustin Calleri
Juan Chela
Mariano Zabaleta
Double M ARG Juan Ignacio Chela
Martin Rodriguez
Mariano Zabaleta
Gaston Etlis
Single K ARG Mariana Diaz-Oliva
Paola Suarez
Gisela Dulko
Double K ARG Paola Suarez
Patricia Tarabini
 Triatlon
Individuelt K ARG Nancy Alvarez
Individuelt M ARG Daniel Fontana
 Volleyball
Beachvolley M ARG Martin Conde
Mariano Baracetti
 Vægtløftning
Sværvægt K ARG Nora Koppel
Mellemsværvægt M ARG Dario Lecman
* Listen ovenfor over Argentinske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet
Informationen om Argentinske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy