Argentinske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Diskoskast M | ARG | Marcelo Pugliese | |||
Hammerkast M | ARG | Juan Ignacio Cerra | |||
Tikamp M | ARG | Santiago Lorenzo | |||
Maraton K | ARG | Sandra Torres | |||
Højdespring K | ARG | Solange Witteveen | |||
Stangspring K | ARG | Alejandra Garcia | |||
Hammerkast K | ARG | Jennifer Dahlgren | |||
Spydkast K | ARG | Romina Maggi | |||
Basketball | |||||
Basketball M | ARG | Emanuel David Ginobili | |||
Fabricio Raul Oberto | |||||
Walter Herrmann | |||||
Juan Ignacio Sanchez | |||||
Alejandro Ariel Montecchia | |||||
Luis Alberto Scola | |||||
Ruben Wolkowyski | |||||
Leonardo Martin Gutierrez | |||||
Andres Marcelo Nocioni | |||||
Carlos Francisco Delfino | |||||
Gabriel Diego Fernandez | |||||
Hugo Ariel Sconochini | |||||
Boksning | |||||
Fjervægt M | ARG | Daniel Brizuela | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | ARG | Fernanda Lauro | |||
K1 500 m M | ARG | Javier Correa | |||
K1 1000 m M | ARG | Javier Correa | |||
Cykling | |||||
Pointsløb M | ARG | Juan Esteban Curuchet | |||
Parløb M | ARG | Walter Perez | |||
Juan Esteban Curuchet | |||||
Mountainbike M | ARG | Carlos Franco Gennaro | |||
Mountainbike K | ARG | Jimena Florit | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ARG | Alejandra Carbone | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | ARG | Javier Saviola | |||
German Lux | |||||
Cesar Delgado | |||||
Oscar Ustari | |||||
Gabriel Heinze | |||||
Mariano Gonzalez | |||||
Maximiliano Rodriguez | |||||
Carlos Tevez | |||||
Nicolas Medina | |||||
Cristian Gonzalez | |||||
Leandro Fernandez | |||||
Luciano Figueroa | |||||
Mauro Rosales | |||||
Wilfredo Caballero | |||||
Fabricio Coloccini | |||||
Roberto Ayala | |||||
Javier Mascherano | |||||
Nicolas Burdisso | |||||
Andres D'Alessandro | |||||
Gonzalo Rodriguez | |||||
Luis Gonzalez | |||||
Clemente Rodriguez | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ARG | Celeste Carnevale | |||
Gulv K | ARG | Celeste Carnevale | |||
Bom K | ARG | Celeste Carnevale | |||
Forskudt barre K | ARG | Celeste Carnevale | |||
Hockey | |||||
Hockey K | ARG | Mariela Andrea Antoniska | |||
Maria de la Paz Hernandez | |||||
Maria Cecilia Rognoni | |||||
Ayelen Iara Stepnik | |||||
Luciana Aymar | |||||
Magdalena Aicega | |||||
Paola Vukojicic | |||||
Mariana Gonzalez Oliva | |||||
Ines Arrondo | |||||
Vanina Paula Oneta | |||||
Marina Emilce di Giacomo | |||||
Marine Russo | |||||
Claudia Burkart | |||||
Mercedes Margalot | |||||
Agustina Garcia | |||||
Alejandra Gulla | |||||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt K | ARG | Daniela Krukower | |||
Mellemvægt K | ARG | Elizabeth Copes | |||
Ekstra-letvægt M | ARG | Miguel Albarracin | |||
Halv-letvægt M | ARG | Jorge Lencina | |||
Letvægt M | ARG | Rodrigo Lucenti | |||
Halv-mellemvægt M | ARG | Ariel Sganga | |||
Mellemvægt M | ARG | Eduardo Costa | |||
Halv-sværvægt M | ARG | Andres Loforte | |||
Sværvægt M | ARG | Orlando Baccino | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | ARG | Analia Marin | |||
Singlesculler M | ARG | Santiago Fernandez | |||
Toer uden styrmand M | ARG | Marcos Morales | |||
Walter Naneder | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | ARG | Milka Kraljev | |||
Lucia Palermo | |||||
Sejlsport | |||||
Tornado | ARG | Santiago Raul Lange | |||
Carlos Espinola | |||||
470 K | ARG | Paula Reinoso | |||
Maria Fernanda Sesto | |||||
470 M | ARG | Javier Conte | |||
Juan de la Fuente | |||||
Finnjolle M | ARG | Alejandro Colla | |||
Laser | ARG | Diego Emilio Romero | |||
Europajolle K | ARG | Serena Amato | |||
Windsurfer K | ARG | Catalina Walther | |||
Windsurfer M | ARG | Mariano Reutemann | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Rosendo Velarte | |||||
Riffel liggende M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Rosendo Velarte | |||||
Luftriffel M | ARG | Pablo Alvarez | |||
Angel Velarte | |||||
Fri pistol M | ARG | Maximo Modesti | |||
Luftpistol M | ARG | Maximo Modesti | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ARG | Florencia Szigeti | |||
50 m fri stil M | ARG | Jose Martin Meolans | |||
100 m fri stil K | ARG | Florencia Szigeti | |||
100 m fri stil M | ARG | Jose Martin Meolans | |||
200 m fri stil K | ARG | Florencia Szigeti | |||
200 m fri stil M | ARG | Juan Martin Pereyra | |||
400 m fri stil K | ARG | Cecilia Biagioli | |||
400 m fri stil M | ARG | Juan Martin Pereyra | |||
1500 m fri stil M | ARG | Juan Martin Pereyra | |||
100 m rygcrawl M | ARG | Eduardo German Otero | |||
100 m brystsvømning K | ARG | Javiera Salcedo | |||
100 m brystsvømning M | ARG | Cristian Mauro Soldano | |||
200 m brystsvømning K | ARG | Agustina de Giovanni | |||
100 m butterfly M | ARG | Eduardo German Otero | |||
200 m butterfly K | ARG | Georgina Bardach | |||
200 m butterfly M | ARG | Gaston Rodriguez | |||
200 m medley K | ARG | Georgina Bardach | |||
400 m medley K | ARG | Georgina Bardach | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | ARG | Song Liu | |||
Pablo Tabachnik | |||||
Double M | ARG | Oscar Gonzales | |||
Pablo Tabachnik | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | ARG | Vanina Sanchez Beron | |||
Fjervægt M | ARG | Alejandro Hernando | |||
Tennis | |||||
Single M | ARG | Agustin Calleri | |||
Juan Chela | |||||
Mariano Zabaleta | |||||
Double M | ARG | Martin Rodriguez | |||
Mariano Zabaleta | |||||
Gaston Etlis | |||||
Juan Ignacio Chela | |||||
Single K | ARG | Gisela Dulko | |||
Mariana Diaz-Oliva | |||||
Paola Suarez | |||||
Double K | ARG | Patricia Tarabini | |||
Paola Suarez | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | ARG | Nancy Alvarez | |||
Individuelt M | ARG | Daniel Fontana | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | ARG | Martin Conde | |||
Mariano Baracetti | |||||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt K | ARG | Nora Koppel | |||
Mellemsværvægt M | ARG | Dario Lecman | |||
* Listen ovenfor over Argentinske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Argentinske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||