Argentinske deltagere ved OL i Sydney 2000

Argentinske deltagere ved OL i Sydney 2000

  Facts om Argentina ved OL i Sydney 2000 width=

Disciplin

Deltagere

 Atletik
100 m M ARG Gabriel Simon
200 m M ARG Carlos Gats
400 m M ARG Gustavo Aguirre
Maraton M ARG Hernan Oscar Cortinez
Diskoskast M ARG Marcelo Pugliese
Hammerkast M ARG Juan Ignacio Cerra
5000 m K ARG Elisa Cobanea
100 m hæk K ARG Veronica de Paoli
Højdespring K ARG Solange Witteveen
Stangspring K ARG Alejandra Garcia
Længdespring K ARG Andrea Avila
 Boksning
Fluevægt M ARG Omar Narvaez
Bantamvægt M ARG Ceferino Labarda
Fjervægt M ARG Israel Hector Perez
Letweltervægt M ARG Victor Hugo Castro
Weltervægt M ARG Guillermo Saputo
Mellemvægt M ARG Mariano Carrera
Letsværvægt M ARG Hugo Garay
 Kano & kajak
K1 500 m M ARG Javier Correa
K1 1000 m M ARG Javier Correa
K2 1000 m M ARG Fernando Redondo
Abelardo Sztrum
 Cykling
Individuel forfølgelse M ARG Walter Perez
Holdforfølgelse M ARG Guillermo Brunetta
Walter Perez
Gonzalo Garcia
Edgardo Simon
Pointsløb M ARG Juan Esteban Curuchet
Parløb M ARG Gabriel Ovidio Curuchet
Juan Esteban Curuchet
Mountainbike M ARG Ignacio Gili
Mountainbike K ARG Jimena Florit
 Udspring
3 m spring K ARG Svetlana Ishkova
 Fægtning
Fleuret individuelt K ARG Alejandra Carbone
Fleuret individuelt M ARG Leandro Cristian Marchetti
Sabel individuelt M ARG Diego Drajer
 Gymnastik
Individuelt K ARG Melina Sirolli
Gulv K ARG Melina Sirolli
Spring på hest K ARG Melina Sirolli
Bom K ARG Melina Sirolli
Forskudt barre K ARG Melina Sirolli
 Hockey
Hockey K ARG Mercedes Margalot
Luciana Aymar
Vanina Paula Oneta
Mariela Andrea Antoniska
Maria Cecilia Rognoni
Paula Masotta
Paz Hernandez
Paz Ferrari
Magdalena Aicega
Ayelen Iara Stepnik
Paola Vukojicic
Agustina Garcia
Laura Maiztegui
Anabel Gambero
Ines Arrondo
Jorgelina Rimoldi
 Judo
Halv-letvægt K ARG Carolina Mariani
Mellemvægt K ARG Daniela Krukower
Ekstra-letvægt M ARG Jorge Lencina
Halv-letvægt M ARG Martin Rios
Letvægt M ARG Sebastian Alquati
Halv-mellemvægt M ARG Dario Garcia
Mellemvægt M ARG Eduardo Costa
Halv-sværvægt M ARG Alejandro Bender
Sværvægt M ARG Orlando Baccino
 Roning
Singlesculler K ARG Paola Lopez
Singlesculler M ARG Sergio Fernandez
Toer uden styrmand M ARG Damian Ordas
Die Aguirre Gomez
Letvægt dobbeltsculler K ARG Maria Garisoain
Marisa Peguri
Letvægt dobbeltsculler M ARG Ulf Lienhard
Sebastian Massa
 Sejlsport
Star  ARG Mariano Lucca
Eduardo Farre
Tornado  ARG Mariano Parada
Santiago Raul Lange
470 K ARG Maria Fernanda Sesto
Paula Reinoso
470 M ARG Juan de la Fuente
Javier Conte
Europajolle K ARG Serena Amato
Laser  ARG Diego Romero
Windsurfer M ARG Carlos Espinola
 Skydning
Riffel tre positioner M ARG Pablo Alvarez
Riffel tre positioner K ARG Amelia Fournel
Riffel liggende M ARG Pablo Alvarez
Luftriffel M ARG Pablo Alvarez
Luftriffel K ARG Amelia Fournel
Silhuetpistol M ARG Daniel Felizia
Trap M ARG Jorge Guarnieri
 Svømning
50 m fri stil M ARG Jose Martin Meolans
100 m fri stil K ARG Florencia Szigeti
100 m fri stil M ARG Jose Martin Meolans
200 m fri stil K ARG Florencia Szigeti
400 m fri stil M ARG Agustin Fiorilli
800 m fri stil K ARG Cecilia Biagioli
1500 m fri stil M ARG Agustin Fiorilli
100 m rygcrawl M ARG Eduardo German Otero
200 m rygcrawl M ARG Eduardo German Otero
100 m brystsvømning M ARG Sergio Ferreyra
200 m brystsvømning M ARG Andres Bicocca
100 m butterfly K ARG Maria del Pilar Pereyra
100 m butterfly M ARG Pablo Martin Abal
200 m butterfly K ARG Ana Carolina Aguilera
200 m medley K ARG Maria Virginia Garrone
200 m medley M ARG Walter Arciprete
400 m medley K ARG Georgina Bardach
4x100 m medley M ARG Pablo Martin Abal
Jose Martin Meolans
Sergio Ferreyra
Eduardo German Otero
 Bordtennis
Individuelt M ARG Song Liu
Double M ARG Song Liu
Pablo Tabachnik
 Taekwondo
Fluevægt M ARG Gabriel Taraburelli
Fjervægt M ARG Alejandro Hernando
 Tennis
Single M ARG Franco Squillari
Gaston Gaudio
Juan Ignacio Chela
Mariano Zabaleta
Double M ARG Juan Ignacio Chela
Mariano Zabaleta
Single K ARG Maria Emilia Salerni
Paola Suarez
Florencia Labat
Double K ARG Paola Suarez
Laura Montalvo
 Triatlon
Individuelt M ARG Oscar Galindez
 Volleyball
Volleyball M ARG Carlos Weber
Sebastian Firpo
Christian Lares
Juan Porello
Pablo Meana
Hugo Nestor Conte
Jeronimo Bidegain
Leonardi Patti
Pablo Pereira
Leandro Maly
Marcos Milinkovic
Alejandro Spajic
Beachvolley M ARG Eduardo Martinez
Martin Conde
 Vægtløftning
Mellemvægt K ARG Nora Koppel
Mellemsværvægt M ARG Dario Lecman
* Listen ovenfor over Argentinske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet
Informationen om Argentinske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy