Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Uganda
Sport
Atletik
Ugandiske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1956
100 m M
UGA
Benjamin Kiyini Nduga
200 m M
UGA
Ben Nduga
Højdespring M
UGA
Patrick Etolu
Længdespring M
UGA
Lawrence Ogwang
Trespring M
UGA
Lawrence Ogwang
Atletik 1960
100 m M
UGA
Aggrey Awori
Erasmus Amukun
200 m M
UGA
Erasmus Amukun
400 m M
UGA
Gadi Ado
110 m hæk M
UGA
Jean Baptiste Okello
Aggrey Awori
4x100 m M
UGA
Erasmus Amukun
Gadi Ado
Jean Baptiste Okello
Aggrey Awori
Atletik 1964
100 m M
UGA
James Oduka
200 m M
UGA
Erasmus Amukun
Aggrey Awori
400 m M
UGA
Amos Omolo
110 m hæk M
UGA
Aggrey Awori
Virgil Okiring
400 m hæk M
UGA
Jerom Ochama
4x100 m M
UGA
James Oduka
Erasmus Amukun
Aggrey Awori
Amos Omolo
100 m K
UGA
Irene Muyanga
200 m K
UGA
Irene Muyanga
80 m hæk K
UGA
Mary Musani
Atletik 1968
100 m M
UGA
Santino Dralu
Amos Omolo
200 m M
UGA
William Dralu
400 m M
UGA
Amos Omolo
5000 m M
UGA
Mustafa Musa
10000 m M
UGA
Mustafa Musa
Maraton M
UGA
Mustapha Musa
Atletik 1972
100 m M
UGA
William Dralu
200 m M
UGA
William Dralu
400 m M
UGA
Silver Ayoo
1500 m M
UGA
Vitus Ashaba
Maraton M
UGA
Fulgence Rwabu
400 m hæk M
UGA
John Akii-Bua
3000 m forhindringsløb M
UGA
Vitus Ashaba
Trespring M
UGA
Abraham Munabi
200 m K
UGA
Rose Musani
400 m K
UGA
Judith Ayaa
Atletik 1980
400 m M
UGA
Charles Dramiga
Silver Ayoo
400 m hæk M
UGA
John Akii-Bua
4x400 m M
UGA
Pius Olowo
John Akii-Bua
Charles Dramiga
Silver Ayoo
Længdespring M
UGA
Fidelis Ndyabagye
Spydkast M
UGA
Justin Arop
Atletik 1984
100 m M
UGA
Charles Mbazira
200 m M
UGA
John Govile
400 m M
UGA
Moses Kyeswa
Mike Okot
Maraton M
UGA
Vincent Ruguga
Wilson Achia
400 m hæk M
UGA
Peter Rwamuhanda
4x400 m M
UGA
Mike Okot
Peter Rwamuhanda
Moses Kyeswa
John Govile
Spydkast M
UGA
Justin Arop
800 m K
UGA
Evelyn Adiru
400 m hæk K
UGA
Ruth Kyalisima
Atletik 1988
100 m M
UGA
Joaeph Ssali
200 m M
UGA
Sunday Olweny
400 m M
UGA
John Goville
Maraton M
UGA
Jackson Ogwang
Vincent Ruguga
Benjamin Longiross
4x100 m M
UGA
Mike Okot
Moses Musonge
John Goville
Joseph Ssali
Spydkast M
UGA
Justin Arop
100 m K
UGA
Farida Kuakutema
200 m K
UGA
Oliver Acii
400 m K
UGA
Farida Kyakutema
400 m hæk K
UGA
Ruth Kyalisima
4x100 m K
UGA
Ruth Kyalisiima
Grace Buzu
Farida Kyakutema
Oliver Acii
4x400 m K
UGA
Jane Ajilo
Ruth Kyalisiima
Grace Buzu
Farida Kyakutema
Atletik 1992
100 m M
UGA
Joel Otim Bua
200 m M
UGA
Francis Ogola
400 m M
UGA
Francis Ogola
Maraton M
UGA
Michael Lopeyok
800 m K
UGA
Edith Nakiyingi
Atletik 1996
400 m M
UGA
Davis Kamoga
Francis Ogola
1500 m M
UGA
Julius Achon
400 m K
UGA
Grace Birungi
Atletik 2000
400 m M
UGA
Davis Kamoga
800 m M
UGA
Paskar Owor
1500 m M
UGA
Julius Achon
Maraton M
UGA
Alex Malinga
800 m K
UGA
Grace Birungi
Atletik 2004
800 m M
UGA
Paskar Owor
10000 m M
UGA
Wilson Busienei
Boniface Kiprop Toroitich
5000 m K
UGA
Docus Inzikuru
Atletik 2008
800 m M
UGA
Abraham Chepkirwok
5000 m M
UGA
Moses Ndiema Kipsiro
Geoffrey Kusuro
10000 m M
UGA
Boniface Kiprop Toroitich
Maraton M
UGA
Alex Malinga
3000 m forhindringsløb M
UGA
Benjamin Kiplagat
400 m K
UGA
Justine Bayigga
Atletik 2012
800 m M
UGA
Julius Mutekanga
5000 m M
UGA
Moses Ndiema Kipsiro
Geoffrey Kusuro
Abraham Kiplimo
10000 m M
UGA
Thomas Ayeko
Moses Ndiema Kipsiro
Maraton M
UGA
Stephen Kiprotich
3000 m forhindringsløb M
UGA
Benjamin Kiplagat
Jacob Araptany
1500 m K
UGA
Janet Achola
Maraton K
UGA
Jane Suuto
3000 m forhindringsløb K
UGA
Docus Inzikuru
Atletik 2016
1500 m M
UGA
Ronald Musagala
5000 m M
UGA
Jacob Kiplimo
Phillip Kipyeko
10000 m M
UGA
Moses Martin Kurong
Timothy Toroitich
Joshua Kiprui Cheptegei
Maraton M
UGA
Stephen Kiprotich
Jackson Kiprop
Munyo Solomon Mutai
3000 m forhindringsløb M
UGA
Jacob Araptany
Benjamin Kiplagat
800 m K
UGA
Winnie Nanyondo
Halimah Nakaayi
5000 m K
UGA
Stella Chesang
Juliet Chekwel
10000 m K
UGA
Juliet Chekwel
Maraton K
UGA
Nyakisi Adero
3000 m forhindringsløb K
UGA
Peruth Chemutai
Atletik 2020
1500 m M
UGA
Ronald Musagala
5000 m M
UGA
Joshua Kiprui Cheptegei
Oscar Chelimo
Jacob Kiplimo
10000 m M
UGA
Stephen Kissa
Jacob Kiplimo
Joshua Kiprui Cheptegei
Maraton M
UGA
Fred Musobo
Stephen Kiprotich
Filex Chemongesi
3000 m forhindringsløb M
UGA
Albert Chemutai
400 m K
UGA
Leni Shida
800 m K
UGA
Halimah Nakaayi
Winnie Nanyondo
1500 m K
UGA
Winnie Nanyondo
5000 m K
UGA
Sarah Chelangat
Esther Chebet
Prisca Chesang
10000 m K
UGA
Mercyline Chelangat
Maraton K
UGA
Juliet Chekwel
Immaculate Chemutai
3000 m forhindringsløb K
UGA
Peruth Chemutai
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ugandiske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ugandiske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy