Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sverige
Sport
Langrend
Svenske OL-deltagere i Langrend*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1924
18 km M
SWE
Erik Winnberg
Torkel Persson
Elis Sandin
Per Erik Hedlund
50 km M
SWE
Oscar Lindberg
Ernst Alm
Torkel Persson
Per Erik Hedlund
Langrend 1928
18 km M
SWE
Per Erik Hedlund
Lars Theodor Jonsson
Sven Utterström
Volger Andersson
50 km M
SWE
Volger Andersson
Gustaf Jonsson
Anders Ström
Per Erik Hedlund
Langrend 1932
18 km M
SWE
Sven Utterström
Sivert Mattsson
Axel Wikström
Nils Svärd
50 km M
SWE
Sven Utterström
Sivert Mattsson
Karl Jonsson
John Lindgren
Langrend 1936
18 km M
SWE
Arthur Häggblad
Erik August Larsson
Martin Matsbo
50 km M
SWE
Hjalmar Bergström
Axel Wikström
Elis Wiklund
Nils-Joel Englund
4x10 km M
SWE
John Berger
Erik August Larsson
Arthur Häggblad
Martin Matsbo
Langrend 1948
18 km M
SWE
Martin Lundström
Nils Östersson
Gunnar Eriksson
Nils Karlsson
50 km M
SWE
Anders Törnkvist
Arthur Herrdin
Nils Karlsson
Harald Eriksson
4x10 km M
SWE
Nils Östensson
Gunnar Eriksson
Nils Täpp
Martin Lundström
Langrend 1952
18 km M
SWE
Nils Täpp
Nils Karlsson
Gunnar Östberg
50 km M
SWE
Arthur Herrdin
Nils Karlsson
Gunnar Eriksson
Anders Törnkvist
10 km K
SWE
Margit Albrechtson
Märtha Norberg
Eivor Alm
Sonja Edström
4x10 km M
SWE
Sigurd Andersson
Martin Lundström
Enar Josefsson
Nils Täpp
Langrend 1956
15 km M
SWE
Per-Erik Larsson
Gunnar Samuelsson
Lennart Larsson
Sixten Jernberg
50 km M
SWE
Sture Grahn
Arthur Olsson
Inge Limberg
Sixten Jernberg
10 km K
SWE
Anna-Lisa Eriksson
Barbro Martinsson
Sonja Edström
Irma Johansson
30 km M
SWE
Gunnar Samuelsson
Lennart Larsson
Sixten Jernberg
Per-Erik Larsson
3x5 km K
SWE
Anna-Lisa Eriksson
Sonja Edström
Irma Johansson
4x10 km M
SWE
Lennart Larsson
Gunnar Samuelsson
Sixten Jernberg
Per-Erik Larsson
Langrend 1960
15 km M
SWE
Sixten Jernberg
Per-Erik Larsson
Janne Stefansson
Rolf Rämgaard
50 km M
SWE
Lennart Larsson
Rolf Rämgaard
Sixten Jernberg
Assar Rönlund
10 km K
SWE
Irma Johansson
Barbro Martinsson
Sonja Ruthström
Britt Strandberg
30 km M
SWE
Sixten Jernberg
Lennart Larsson
Rolf Rämgaard
Allan Andersson
3x5 km K
SWE
Sonja Ruthström
Irma Johansson
Britt Strandberg
4x10 km M
SWE
Lennart Larsson
Janne Stefansson
Lars Olsson
Sixten Jernberg
Langrend 1964
5 km K
SWE
Barbro Martinsson
Toini Gustafsson
15 km M
SWE
Assar Rönlund
Sixten Jernberg
Lars Olsson
Janne Stefansson
50 km M
SWE
Sixten Jernberg
Assar Rönlund
Melcher Risberg
Janne Stefansson
10 km K
SWE
Toini Gustafsson
Britt Strandberg
30 km M
SWE
Torsten Samuelsson
Sixten Jernberg
Assar Rönlund
Janne Stefansson
3x5 km K
SWE
Britt Strandberg
Barbro Martinsson
Toini Gustafsson
4x10 km M
SWE
Sixten Jernberg
Karl Åge Asph
Janne Stefansson
Assar Rönlund
Langrend 1968
5 km K
SWE
Britt Strandberg
Barbro Martinsson
Barbro Tano
Toini Gustafsson
15 km M
SWE
Gunnar Larsson
Bjarne Andersson
Assar Rönlund
Jan Halvarsson
50 km M
SWE
Gunnar Larsson
Assar Rönlund
Jan Halvorsson
Melcher Risberg
10 km K
SWE
Barbro Martinsson
Toini Gustafsson
30 km M
SWE
Ingvar Sandström
Jan Halvarsson
Bruno Åvik
Gunnar Larsson
3x5 km K
SWE
Barbro Martinsson
Toini Gustafsson
Britt Strandberg
4x10 km M
SWE
Gunnar Larsson
Jan Halvarsson
Assar Rönlund
Bjarne Andersson
Langrend 1972
5 km K
SWE
Meeri Bodelid
Eva Olsson
Birgitta Lindqvist
Barbro Tano
15 km M
SWE
Tord Backman
Lars-Göran Åslund
Sven-Åke Lundbäck
Gunnar Larsson
50 km M
SWE
Gunnar Larsson
Hans-Erik Larsson
Tord Backman
Lars-Arne Bölling
10 km K
SWE
Meeri Bodelid
Barbro Tano
Birgitta Lindqvist
Eva Olsson
30 km M
SWE
Thomas Magnuson
Sven-Åke Lundbäck
Gunnar Larsson
Lars-Göran Åslund
Langrend 1976
5 km K
SWE
Eva Olsson
50 km M
SWE
Benny Södergren
Tommy Limby
10 km K
SWE
Eva Olsson
30 km M
SWE
Benny Söderberg
4x5 km K
SWE
Eva Olsson
Görel Partapuoli
Lena Carlzon
Marie Johansson
4x10 km M
SWE
Benny Södergren
Sven-Åke Lundbäck
Christer Johansson
Thomas Wassberg
Langrend 1980
5 km K
SWE
Eva Olsson
Lena Carlzon
Karin Lamberg
Marie Johansson
15 km M
SWE
Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Sven-Eric Danielsson
Thomas Eriksson
50 km M
SWE
Stig Jäder
Thomas Eriksson
Sven-Åke Lundbäck
Erik Gustavsson
10 km K
SWE
Marie Johansson
Lena Carlzon
Eva Olsson
Karin Lamberg
30 km M
SWE
Benny Kohlberg
Sven-Åke Lundbäck
Stig Jäder
Thomas Wassberg
4x5 km K
SWE
Eva Olsson
Karin Lamberg
Lillemor Risby
Lena Carlzon
4x10 km M
SWE
Sven-Åke Lundbäck
Thomas Eriksson
Benny Kohlberg
Thomas Wassberg
Langrend 1984
5 km K
SWE
Lillemor Risby
15 km M
SWE
Gunde Svan
Torgny Mogren
Benny Kohlberg
Sven-Eric Danielsson
20 km K
SWE
Lillemor Risby
50 km M
SWE
Jan Ottosson
Thomas Wassberg
Anders Larsson
Gunde Svan
10 km K
SWE
Lillemor Risby
30 km M
SWE
Thomas Wassberg
Torgny Mogren
Jan Ottosson
Gunde Svan
4x10 km M
SWE
Jan Ottosson
Gunde Svan
Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Langrend 1988
5 km K
SWE
Anna-Lena Fritzon
Karin Svingstedt
Marie Johansson
Marie-Helene Westin
15 km M
SWE
Christer Majbäck
Gunde Svan
Jan Ottosson
Torgny Mogren
20 km K
SWE
Marie-Helene Westin
Karin Lamberg
Anna-Lena Fritzon
Lis Frost
50 km M
SWE
Thomas Wassberg
Torgny Mogren
Jan Ottosson
Gunde Svan
10 km K
SWE
Karin Svingstedt
Marie-Helene Westin
Annika Dahlman
Anna-Lena Fritzon
30 km M
SWE
Gunde Svan
Jan Ottosson
Torgny Mogren
Thomas Wassberg
4x10 km M
SWE
Jan Ottosson
Thomas Wassberg
Gunde Svan
Torgny Mogren
Langrend 1992
5 km K
SWE
Marie-Helene Westin
Karin Säterkvist
Carina Görlin
Ann-Marie Karlsson
10 km M
SWE
Torgny Mogren
Niklas Jonsson
Christer Majbäck
Henrik Forsberg
5+10 km forfølgelse K
SWE
Marie-Helene Westin
10+15 km forfølgelse M
SWE
Christer Majbäck
Torgny Mogren
15 km K
SWE
Marie-Helene Westin
Lis Frost
Carina Görlin
Magdalena Wallin
30 km M
SWE
Christer Majbäck
Niklas Jonsson
Jyrki Ponsiluoma
Jan Ottosson
30 km K
SWE
Ann-Marie Karlsson
Marie-Helene Westin
Lis Frost
Magdalena Wallin
50 km M
SWE
Torgny Mogren
Jan Ottosson
Christer Majbäck
Henrik Forsberg
4x10 km M
SWE
Henrik Forsberg
Torgny Mogren
Christer Majbäck
Jan Ottosson
Langrend 1994
5 km K
SWE
Antonina Ordina
Annika Evaldsson
Anna Frithioff
Anna-Lena Fritzon
10 km M
SWE
Jan Ottosson
Torgny Mogren
Niklas Jonsson
Christer Majbäck
5+10 km forfølgelse K
SWE
Antonina Ordina
15 km K
SWE
Antonina Ordina
Marie-Helene Østlund
Anna-Lena Fritzon
Annika Evaldsson
30 km M
SWE
Anders Bergström
Mathias Fredriksson
Torgny Mogren
Henrik Forsberg
30 km K
SWE
Anna Frithioff
Antonina Ordina
Marie-Helene Østlund
Lis Frost
50 km M
SWE
Jan Ottosson
Christer Majbäck
Mathias Fredriksson
Niklas Jonsson
Langrend 1998
5 km K
SWE
Elin Ek
Karin Säterkvist
Antonina Ordina
10 km M
SWE
Torgny Mogren
Niklas Jonsson
Henrik Forsberg
5+10 km forfølgelse K
SWE
Karin Säterkvist
Elin Ek
Antonina Ordina
10+15 km forfølgelse M
SWE
Niklas Jonsson
30 km K
SWE
Karin Säterkvist
Antonina Ordina
Anette Fanqvist
50 km M
SWE
Niklas Jonsson
15 km K
SWE
Anette Fanqvist
Karin Säterkvist
Antonina Ordina
Elin Ek
4x5 km K
SWE
Karin Säterkvist
Antonina Ordina
Anette Fanqvist
Magdalena Forsberg
4x10 km M
SWE
Mathias Fredriksson
Henrik Forsberg
Niklas Jonsson
Per Elofsson
Langrend 2002
10 km K
SWE
Anna Dahlberg
Elin Ek
Jenny Olsson
Lina Andersson
15 km M
SWE
Magnus Ingesson
Urban Lindgren
Morgan Göransson
Per Elofsson
5+5 km forfølgelse K
SWE
Lina Andersson
Jenny Olsson
Elin Ek
Anna-Carin Olofsson
10+10 km forfølgelse M
SWE
Per Elofsson
Mathias Fredriksson
Morgan Göransson
Niklas Jonsson
15 km K
SWE
Elin Ek
Jenny Olsson
Anna-Carin Olofsson
Anna Dahlberg
30 km M
SWE
Niklas Jonsson
Morgan Göransson
Per Elofsson
30 km K
SWE
Anna Dahlberg
Ulrika Persson
Anna-Carin Olofsson
Elin Ek
50 km M
SWE
Mathias Fredriksson
Per Elofsson
Niklas Jonsson
Magnus Ingesson
4x5 km K
SWE
Anna Dahlberg
Elin Ek
Lina Andersson
Jenny Olsson
4x10 km M
SWE
Niklas Jonsson
Urban Lindgren
Morgan Göransson
Mathias Fredriksson
Sprint K
SWE
Anna Dahlberg
Elin Ek
Lina Andersson
Anna-Carin Olofsson
Sprint M
SWE
Thobias Fredriksson
Peter Larsson
Jörgen Brink
Björn Lind
Langrend 2006
10 km K
SWE
Elin Ek
Britta Norgren
Emelie Öhrstig
Lina Andersson
15 km M
SWE
Johan Olsson
Anders Södergren
Mats Larsson
Mathias Fredriksson
Skiatlon K
SWE
Anna Karin Strömstedt
Elin Ek
Britta Johansson Norgren
Skiatlon M
SWE
Anders Södergren
Jörgen Brink
Johan Olsson
Mathias Fredriksson
30 km K
SWE
Anna Karin Strömstedt
Lina Andersson
Britta Johansson Norgren
50 km M
SWE
Johan Olsson
Mathias Fredriksson
Anders Södergren
Jörgen Brink
4x5 km K
SWE
Anna Dahlberg
Elin Ek
Britta Johansson Norgren
Anna Karin Strömstedt
4x10 km M
SWE
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
Johan Olsson
Mats Larsson
Sprint K
SWE
Britta Johansson Norgren
Anna Dahlberg
Emelie Öhrstig
Lina Andersson
Sprint M
SWE
Björn Lind
Peter Larsson
Thobias Fredriksson
Mikael Östberg
Holdsprint K
SWE
Anna Dahlberg
Lina Andersson
Holdsprint M
SWE
Thobias Fredriksson
Björn Lind
Langrend 2010
10 km K
SWE
Charlotte Kalla
Britta Johansson Norgren
Anna Olsson
Anna Haag
15 km M
SWE
Johan Olsson
Daniel Rickardsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
Skiatlon K
SWE
Ida Ingemarsdotter
Britta Johansson Norgren
Charlotte Kalla
Anna Haag
Skiatlon M
SWE
Daniel Rickardsson
Marcus Hellner
Johan Olsson
Anders Södergren
30 km K
SWE
Ida Ingemarsdotter
Anna Olsson
Charlotte Kalla
50 km M
SWE
Johan Olsson
Anders Södergren
Daniel Rickardsson
Marcus Hellner
4x5 km K
SWE
Ida Ingemarsdotter
Charlotte Kalla
Anna Olsson
Magdalena Pajala
4x10 km M
SWE
Johan Olsson
Marcus Hellner
Daniel Rickardsson
Anders Södergren
Sprint K
SWE
Ida Ingemarsdotter
Hanna Falk
Magdalena Pajala
Anna Olsson
Sprint M
SWE
Emil Jönsson
Björn Lind
Teodor Peterson
Jesper Modin
Holdsprint K
SWE
Charlotte Kalla
Anna Haag
Holdsprint M
SWE
Marcus Hellner
Teodor Peterson
Langrend 2014
10 km K
SWE
Anna Haag
Sara Lindborg
Emma Wiken
Charlotte Kalla
15 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Marcus Hellner
Lars Nelson
Johan Olsson
Skiatlon K
SWE
Britta Johansson Norgren
Sara Lindborg
Emma Wiken
Charlotte Kalla
Skiatlon M
SWE
Marcus Hellner
Anders Södergren
Daniel Rickardsson
Lars Nelson
30 km K
SWE
Charlotte Kalla
Anna Haag
Sara Lindborg
Emma Wiken
50 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Anders Södergren
Johan Olsson
4x5 km K
SWE
Charlotte Kalla
Anna Haag
Ida Ingemarsdotter
Emma Wiken
4x10 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Johan Olsson
Lars Nelson
Marcus Hellner
Sprint K
SWE
Ida Ingemarsdotter
Britta Johansson Norgren
Hanna Erikson
Stina Nilsson
Sprint M
SWE
Marcus Hellner
Teodor Peterson
Calle Halfvarsson
Emil Jönsson
Holdsprint K
SWE
Stina Nilsson
Ida Ingemarsdotter
Holdsprint M
SWE
Emil Jönsson
Teodor Peterson
Langrend 2018
10 km K
SWE
Charlotte Kalla
Ida Ingemarsdotter
Hanna Falk
Ebba Andersson
15 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Jens Burman
Calle Halfvarsson
Marcus Hellner
Skiatlon K
SWE
Anna Haag
Ebba Andersson
Charlotte Kalla
Stina Nilsson
Skiatlon M
SWE
Calle Halfvarsson
Marcus Hellner
Daniel Rickardsson
Jens Burman
30 km K
SWE
Ebba Andersson
Stina Nilsson
Anna Haag
Charlotte Kalla
50 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Calle Halfvarsson
Viktor Thorn
Jens Burman
4x5 km K
SWE
Charlotte Kalla
Stina Nilsson
Ebba Andersson
Anna Haag
4x10 km M
SWE
Daniel Rickardsson
Calle Halfvarsson
Marcus Hellner
Jens Burman
Sprint K
SWE
Anna Dyvik
Stina Nilsson
Ida Ingemarsdotter
Hanna Falk
Sprint M
SWE
Oskar Svensson
Calle Halfvarsson
Teodor Peterson
Viktor Thorn
Holdsprint K
SWE
Stina Nilsson
Charlotte Kalla
Holdsprint M
SWE
Calle Halfvarsson
Marcus Hellner
Langrend 2022
10 km K
SWE
Frida Karlsson
Charlotte Kalla
Emma Ribom
Ebba Andersson
15 km M
SWE
William Poromaa
Calle Halfvarsson
Johan Häggström
Jens Burman
Skiatlon K
SWE
Frida Karlsson
Moa Olsson
Ebba Andersson
Charlotte Kalla
Skiatlon M
SWE
William Poromaa
Jens Burman
Calle Halfvarsson
Leo Johansson
30 km K
SWE
Ebba Andersson
Emma Ribom
Jonna Sundling
Charlotte Kalla
50 km M
SWE
Calle Halfvarsson
Jens Burman
William Poromaa
Leo Johansson
4x5 km K
SWE
Ebba Andersson
Maja Dahlqvist
Jonna Sundling
Frida Karlsson
4x10 km M
SWE
Jens Burman
Oskar Svensson
William Poromaa
Johan Häggström
Sprint K
SWE
Emma Ribom
Anna Dyvik
Jonna Sundling
Maja Dahlqvist
Sprint M
SWE
Oskar Svensson
Johan Häggström
Anton Persson
Marcus Grate
Holdsprint K
SWE
Maja Dahlqvist
Jonna Sundling
Holdsprint M
SWE
William Poromaa
Oskar Svensson
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Svenske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Svenske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy