Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Olympiske Lege
Sport
Nationer
Resultater
Start
›
OL
›
Nationer
›
Italien
›
Sport
›
Kano & kajak
›
Atleter
Italienske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1936
K1 1000 m M
ITA
Elio Sasso Sant
K1 10000 m M
ITA
Elio Sasso Sant
Kano & kajak 1952
K1 1000 m M
ITA
Giorgio Piccinelli
K2 1000 m M
ITA
Eligio Valentino
Pio Vennettilli
K1 10000 m M
ITA
Aldo Albera
K2 10000 m M
ITA
Raffaele Bastoni
Dante Agostini
Kano & kajak 1960
K1 500 m K
ITA
Alberta Zanardi
K2 500 m K
ITA
Luciana Guindani
Gabriella Cotta Ramusino
K1 1000 m M
ITA
Cesare Zilioli
K2 1000 m M
ITA
Lorenzo Cantarello
Antonio Rucco
K1 4x500 m M
ITA
Renato Ongari
Annibale Berton
Cesare Zilioli
Alberto Schiavi
C1 1000 m M
ITA
Danilo Tognon
C2 1000 m M
ITA
Francesco La Macchio
Aldo Dezi
Kano & kajak 1964
K2 1000 m M
ITA
Cesare Zilioli
Cesare Beltrami
K4 1000 m M
ITA
Angelo Pedroni
Cesare Zilioli
Cesare Beltrami
Claudio Agnisetta
Kano & kajak 1968
K2 1000 m M
ITA
Cesare Zilioli
Cesare Beltrami
Kano & kajak 1972
K1 1000 m M
ITA
Mauro Chiostri
K2 1000 m M
ITA
Francesco De Santis
Paolo Malacarne
K4 1000 m M
ITA
Mario Pedretti
Alberto Ughi
Oreste Perri
Pier Angelo Congiu
K1 slalom M
ITA
Giuseppe Dangelo
Mario Di Stazio
Roberto Dangelo
Kano & kajak 1976
K1 500 m M
ITA
Oreste Perri
K2 500 m M
ITA
Pier Puccetti
Paolo Lepori
K1 1000 m M
ITA
Oreste Perri
K2 1000 m M
ITA
Danio Merli
Giorgio Sbruzzi
K4 1000 m M
ITA
Pier Puccetti
Luciano Buonfiglio
Andrea Salvietti
Massimo Moriconi
C1 500 m M
ITA
Pietro Bruschi
C2 500 m M
ITA
Tiziano Annoni
Ilario Passerini
C1 1000 m M
ITA
Pietro Bruschi
C2 1000 m M
ITA
Tiziano Annoni
Llario Passerini
Kano & kajak 1980
K2 500 m K
ITA
Elisabetta Introini
Luisa Ponchio
K2 500 m M
ITA
Antonio Mastrandrea
Danio Merli
K1 1000 m M
ITA
Oreste Perri
K2 1000 m M
ITA
Danio Merli
Antonio Mastrandrea
Kano & kajak 1984
K1 500 m M
ITA
Daniele Scarpa
K2 500 m M
ITA
Francesco Uberti
Daniele Scarpa
K1 1000 m M
ITA
Paolo Carraro
K2 1000 m M
ITA
Daniele Scarpa
Francesco Uberti
K4 1000 m M
ITA
Vincenzo Damista
Marco Ganna
Francesco Mandragona
Gennaro Cirillo
Kano & kajak 1988
K2 500 m M
ITA
Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
K2 1000 m M
ITA
Bruno Dreossi
Alessandro Pieri
K4 1000 m M
ITA
Alessandro Pieri
Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
Francesco Mandragona
Kano & kajak 1992
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 500 m M
ITA
Daniele Scarpa
K2 500 m M
ITA
Bruno Dreossi
Antonio Rossi
K4 500 m K
ITA
Amalia Calzavara
Lucia Micheli
Annacatia Casagrande
Chiara Dal Santo
K1 1000 m M
ITA
Beniamino Bonomi
K2 1000 m M
ITA
Paolo Luschi
Daniele Scarpa
K4 1000 m M
ITA
Matteo Bruscoli
Paolo Tommasini
Iduino Santoni
Enrico Lupetti
C1 500 m M
ITA
Franco Lizzio
K1 slalom K
ITA
Maria Cristina Giai Pron
K1 slalom M
ITA
Pierpaolo Ferrazzi
C1 slalom M
ITA
Renato De Monti
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 500 m M
ITA
Antonio Rossi
K2 500 m M
ITA
Beniamino Bonomi
Daniele Scarpa
K1 1000 m M
ITA
Beniamino Bonomi
K2 1000 m M
ITA
Antonio Rossi
Daniele Scarpa
K4 1000 m M
ITA
Enrico Lupetti
Ivano Lussignoli
Luca Negri
Andrea Covi
C2 500 m M
ITA
Antonio Marmorino
Domenico Cannone
K1 slalom K
ITA
Maria Cristina Giai Pron
Barbara Nadalin
K1 slalom M
ITA
Pierpaolo Ferrazzi
C1 slalom M
ITA
Francesco Stefani
Renato Di Monti
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 500 m M
ITA
Antonio Scaduto
K2 500 m M
ITA
Antonio Rossi
Beniamino Bonomi
K1 1000 m M
ITA
Jacopo Majocchi
K2 1000 m M
ITA
Beniamino Bonomi
Antonio Rossi
K1 slalom K
ITA
Maria Giai Pron
K1 slalom M
ITA
Enrico Lazzarotto
Pierpaolo Ferrazzi
Kano & kajak 2004
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 500 m M
ITA
Andrea Facchin
K2 500 m M
ITA
Beniamino Bonomi
Antonio Rossi
K1 1000 m M
ITA
Andrea Facchin
K2 1000 m M
ITA
Antonio Rossi
Beniamino Bonomi
K1 slalom K
ITA
Maria Giai Pron
K1 slalom M
ITA
Pierpaolo Ferrazzi
C2 slalom M
ITA
Erik Masoero
Andrea Benetti
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 500 m M
ITA
Michele Zerial
K2 500 m K
ITA
Stefania Cicali
Fabiana Sgroi
K2 500 m M
ITA
Andrea Facchin
Antonio Scaduto
K4 500 m K
ITA
Fabiana Sgroi
Stefania Cicali
Alice Fagioli
Alessandra Galiotto
K2 1000 m M
ITA
Antonio Scaduto
Andrea Facchin
K4 1000 m M
ITA
Luca Piemonte
Alberto Ricchetti
Franco Benedini
Antonio Rossi
K1 slalom K
ITA
Maria Giai Pron
K1 slalom M
ITA
Daniele Molmenti
C2 slalom M
ITA
Andrea Benetti
Erik Masoero
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
ITA
Norma Murabito
K1 500 m K
ITA
Josefa Idem
K1 1000 m M
ITA
Maximilian Benassi
K1 slalom K
ITA
Maria Giai Pron
K1 slalom M
ITA
Daniele Molmenti
C1 slalom M
ITA
Stefano Cipressi
C2 slalom M
ITA
Pietro Camporesi
Niccolo Ferrari
Kano & kajak 2016
K1 200 m M
ITA
Manfredi Rizza
K2 200 m M
ITA
Mauro Crenna
Alberto Ricchetti
K1 1000 m M
ITA
Alberto Ricchetti
K2 1000 m M
ITA
Nicola Ripamonti
Giulio Dressino
K4 1000 m M
ITA
Alberto Ricchetti
Nicola Ripamonti
Giulio Dressino
Mauro Crenna
C1 200 m M
ITA
Carlo Tacchini
C1 1000 m M
ITA
Carlo Tacchini
K1 slalom K
ITA
Stefanie Horn
K1 slalom M
ITA
Giovanni De Gennaro
Kano & kajak 2020
K1 200 m K
ITA
Francesca Genzo
K1 500 m K
ITA
Francesca Genzo
K1 200 m M
ITA
Manfredi Rizza
K1 1000 m M
ITA
Samuele Burgo
K2 1000 m M
ITA
Samuele Burgo
Luca Beccaro
K1 slalom K
ITA
Stefanie Horn
K1 slalom M
ITA
Giovanni De Gennaro
C1 slalom K
ITA
Marta Bertoncelli
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Italienske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Italienske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy