Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
Canada
Sports
Canoe & Kayak
Canadian Olympic Athletes in Canoe & Kayak*
Facts
Medals
Athletes
Events
Event
Athletes
Canoe & Kayak 1936
K1 1000 m M
CAN
Francis Amyot
K2 1000 m M
CAN
Frank Willis
Edward Deir
K1 10000 m M
CAN
William Williamson
K2 10000 m M
CAN
Gordon Potter
Edward Deir
C1 1000 m M
CAN
Francis Amyot
C2 1000 m M
CAN
Frank Saker
Harvey Charters
C2 10000 m M
CAN
Harvey Charters
Frank Saker
K2 10000 m folding kayak M
CAN
Frank Willis
Stanley Potter
Canoe & Kayak 1948
K2 1000 m M
CAN
Henry Harper
George Covey
K2 10000 m M
CAN
George Covey
Henry Harper
C1 1000 m M
CAN
Douglas Bennett
C2 1000 m M
CAN
Douglas Bennett
Harry Poulton
C1 10000 m M
CAN
Norman Lane
C2 10000 m M
CAN
William Stevenson
Bert Oldershaw
Canoe & Kayak 1952
K1 1000 m M
CAN
Bert Oldershaw
K2 1000 m M
CAN
Robert Cordner
George Ward
K2 10000 m M
CAN
William Brigden
James Nickel
C1 1000 m M
CAN
George Bossy
C2 1000 m M
CAN
Arthur Johnson
Thomas Hodgson
C1 10000 m M
CAN
Norman Lane
C2 10000 m M
CAN
Kenneth Lane
Donald Hawgood
Canoe & Kayak 1956
K1 1000 m M
CAN
Robert Smith
K2 1000 m M
CAN
Robert Smith
Leslie Melia
K1 10000 m M
CAN
Lloyd Rice
C1 1000 m M
CAN
George Bossy
C2 1000 m M
CAN
William Collins
Bert Oldershaw
C1 10000 m M
CAN
Donald Stringer
C2 10000 m M
CAN
Thomas Hodgson
William Stevenson
Canoe & Kayak 1960
K1 1000 m M
CAN
Michael Brown
K2 1000 m M
CAN
Alan McCleery
Lou Lukanovich
C1 1000 m M
CAN
Donald Stringer
C2 1000 m M
CAN
Joseph Derochie
John Beedell
Canoe & Kayak 1964
K1 1000 m M
CAN
Arpad Simonyik
K2 1000 m M
CAN
Gabor Joo
Michael Brown
K4 1000 m M
CAN
Michael Brown
Paul Stahl
Arpad Simonyik
Gabor Joo
C1 1000 m M
CAN
Paul Stahl
C2 1000 m M
CAN
Andor Elbert
Fred Heese
Canoe & Kayak 1968
K1 500 m W
CAN
Marjorie Horner-Dixon
K2 500 m W
CAN
Claudia Hunt
Betty-Anne Gowans
K1 1000 m M
CAN
Gabor Joo
K2 1000 m M
CAN
Jean Barre
Arpad Simonyik
K4 1000 m M
CAN
Arpad Simonyik
Gabor Joo
Jean Barre
Wolfgang Ruck
C1 1000 m M
CAN
Christopher Hook
C2 1000 m M
CAN
Scott Lee
John Wood
Canoe & Kayak 1972
K1 500 m W
CAN
Marjorie Horner-Dixon
K2 500 m W
CAN
Marjorie Horner-Dixon
Claudia Hunt
K1 1000 m M
CAN
Dean Oldershaw
K2 1000 m M
CAN
Denis Barre
Jean Barre
K4 1000 m M
CAN
Jim Reardon
Dean Oldershaw
Denis Barre
Jean Barre
C1 1000 m M
CAN
John Wood
C2 1000 m M
CAN
John Wood
Scott Lee
K1 slalom M
CAN
Heinz Poenn
Eric Munshaw
Hermann Kerckhoff
C1 slalom M
CAN
William Griffith
Canoe & Kayak 1976
K1 500 m W
CAN
Susan Holloway
K1 500 m M
CAN
Dean Oldershaw
K2 500 m W
CAN
Susan Holloway
Anne Dodge
K2 500 m M
CAN
Denis Barre
Steve King
K1 1000 m M
CAN
Reed Oldershaw
K2 1000 m M
CAN
Steve King
Denis Barre
K4 1000 m M
CAN
Jean Fournel
Peter Patasi
Hugh Fisher
Lou Tollas
C1 500 m M
CAN
John Wood
C2 500 m M
CAN
John Wood
Gregory Smith
C1 1000 m M
CAN
John Edwards
C2 1000 m M
CAN
Jeremy Abbott
John Edwards
Canoe & Kayak 1984
K1 500 m W
CAN
Lucia Guay
K1 500 m M
CAN
Scott Oldershaw
K2 500 m W
CAN
Alexandra Barre
Susan Holloway
K2 500 m M
CAN
Hugh Fisher
Alwyn Morris
K4 500 m W
CAN
Susan Holloway
Barbara Olmsted
Lucia Guay
Alexandra Barre
K1 1000 m M
CAN
Alan Thomson
K2 1000 m M
CAN
Hugh Fisher
Alwyn Morris
K4 1000 m M
CAN
Colin Shaw
Don Irvine
Donald Brien
Mark Holmes
C1 500 m M
CAN
Larry Cain
C2 500 m M
CAN
Eric Smith
Stephen Botting
C1 1000 m M
CAN
Larry Cain
C2 1000 m M
CAN
Stephen Botting
Eric Smith
Canoe & Kayak 1988
K1 500 m W
CAN
Caroline Brunet
K1 500 m M
CAN
Renn Crichlow
K2 500 m W
CAN
Barbara Olmsted
Sheila Taylor
K2 500 m M
CAN
Alwyn Morris
Hugh Fisher
K4 500 m W
CAN
Sheila Taylor
Nancy Olmsted
Caroline Brunet
Barbara Olmsted
K1 1000 m M
CAN
Carl Beaumier
K2 1000 m M
CAN
Donald Brien
Colin Shaw
K4 1000 m M
CAN
Donald Brien
Renn Crichlow
Colin Shaw
Ken Padvaiskas
C1 500 m M
CAN
Larry Cain
C2 500 m M
CAN
David Frost
Eric Smith
C1 1000 m M
CAN
Larry Cain
C2 1000 m M
CAN
Eric Smith
David Frost
Canoe & Kayak 1992
K1 500 m W
CAN
Caroline Brunet
K1 500 m M
CAN
Renn Crichlow
K2 500 m W
CAN
Klari MacAskill
Alison Herst
K2 500 m M
CAN
Jason Rusu
Ken Padvaiskas
K4 500 m W
CAN
Klari MacAskill
Caroline Brunet
Kevyn Stafford
Alison Herst
K1 1000 m M
CAN
Renn Crichlow
K2 1000 m M
CAN
Ken Padvaiskas
Jason Rusu
C1 500 m M
CAN
Stephen Giles
C2 500 m M
CAN
Larry Cain
Dave Frost
C1 1000 m M
CAN
Stephen Giles
C2 1000 m M
CAN
Larry Cain
Dave Frost
K1 slalom W
CAN
Sheryl Boyle
Joanne Woods
Margaret Langford
K1 slalom M
CAN
David Ford
Patrice Gagnon
C1 slalom M
CAN
Dan Norman
Larry Norman
Roy Sharplin
Canoe & Kayak 1996
K1 500 m W
CAN
Caroline Brunet
K1 500 m M
CAN
Renn Crichlow
K2 500 m W
CAN
Corrina Kennedy
Marie-Josee Gibeau
K4 500 m W
CAN
Marie-Josee Gibeau
Corrina Kennedy
Alison Herst
Klari MacAskill
K1 1000 m M
CAN
Erik Gervais
K4 1000 m M
CAN
Renn Crichlow
Mihai Apostol
Peter Giles
Liam Jewell
C1 500 m M
CAN
Stephen Giles
C2 500 m M
CAN
Attila Buday
Tamas Buday Jr.
C1 1000 m M
CAN
Gavin Maxwell
C2 1000 m M
CAN
Steve Giles
Dan Howe
K1 slalom W
CAN
Sheryl Boyle
Margaret Langford
K1 slalom M
CAN
David Ford
C1 slalom M
CAN
Larry Norman
C2 slalom M
CAN
Benoit Gauthier
Francois Letourneau
Canoe & Kayak 2000
K1 500 m W
CAN
Caroline Brunet
K1 500 m M
CAN
Mihai Apostol
K2 500 m W
CAN
Caroline Brunet
Karen Furneaux
K4 500 m W
CAN
Kamini Jain
Julia Rivard
Marie-Josee Gibeau
Carrie Lightbound
K1 1000 m M
CAN
Mihai Apostol
C1 500 m M
CAN
Maxime Boilard
C2 500 m M
CAN
Attila Buday
Tamas Buday Jr.
C1 1000 m M
CAN
Stephen Giles
C2 1000 m M
CAN
Tamas Buday Jr.
Attila Buday
K1 slalom W
CAN
Margaret Langford
K1 slalom M
CAN
David Ford
C1 slalom M
CAN
James Cartwright
C2 slalom M
CAN
Benoit Gauthier
Tyler Lawlor
Canoe & Kayak 2004
K1 500 m W
CAN
Caroline Brunet
K1 500 m M
CAN
Adam van Koeverden
K2 500 m W
CAN
Mylanie Barre
Caroline Brunet
K2 500 m M
CAN
Steven Jorens
Richard Dober
K4 500 m W
CAN
Carrie Lightbound
Kamini Jain
Jillian D'Alessio
Karen Furneaux
K1 1000 m M
CAN
Adam van Koeverden
K4 1000 m M
CAN
Ryan Cuthbert
Andrew Willows
Steven Jorens
Richard Dober
C1 500 m M
CAN
Richard Dalton
C2 500 m M
CAN
Tamas Buday Jr.
Attila Buday
C1 1000 m M
CAN
Stephen Giles
C2 1000 m M
CAN
Richard Dalton
Michael Scarola
K1 slalom W
CAN
Margaret Langford
K1 slalom M
CAN
David Ford
C1 slalom M
CAN
James Cartwright
Canoe & Kayak 2008
K1 500 m W
CAN
Karen Furneaux
K1 500 m M
CAN
Adam van Koeverden
K2 500 m W
CAN
Mylanie Barre
Kristin Ann Gauthier
K2 500 m M
CAN
Richard Dober
Andrew Willows
K4 500 m W
CAN
Kristin Ann Gauthier
Emilie Fournel
Genevieve Beauchesne-Sevigny
Karen Furneaux
K1 1000 m M
CAN
Adam van Koeverden
K2 1000 m M
CAN
Steven Jorens
Ryan Cuthbert
K4 1000 m M
CAN
Rhys Hill
Angus Mortimer
Chris Pellini
Brady Reardon
C1 500 m M
CAN
Mark Oldershaw
C2 500 m M
CAN
Gabriel Beauchesne-Sevigny
Andrew Russell
C1 1000 m M
CAN
Thomas Hall
C2 1000 m M
CAN
Andrew Russell
Gabriel Beauchesne-Sevigny
K1 slalom W
CAN
Sarah Boudens
K1 slalom M
CAN
David Ford
C1 slalom M
CAN
James Cartwright
Canoe & Kayak 2012
K1 200 m W
CAN
Emilie Fournel
K1 500 m W
CAN
Emilie Fournel
K1 200 m M
CAN
Mark de Jonge
K2 200 m M
CAN
Ryan Cochrane
Hugues Fournel
K1 1000 m M
CAN
Adam van Koeverden
K2 1000 m M
CAN
Ryan Cochrane
Hugues Fournel
C1 200 m M
CAN
Jason McCoombs
C1 1000 m M
CAN
Mark Oldershaw
K1 slalom M
CAN
Michael Tayler
Canoe & Kayak 2016
K1 200 m W
CAN
Andreanne Langlois
K1 500 m W
CAN
Emilie Fournel
K2 500 m W
CAN
Genevieve Orton
Kathleen Fraser
K4 500 m W
CAN
Kathleen Fraser
Emilie Fournel
Andreanne Langlois
Genevieve Orton
K1 200 m M
CAN
Mark de Jonge
K2 200 m M
CAN
Ryan Cochrane
Hugues Fournel
K1 1000 m M
CAN
Adam van Koeverden
C1 200 m M
CAN
Mark Oldershaw
C1 1000 m M
CAN
Mark Oldershaw
K1 slalom M
CAN
Michael Tayler
C1 slalom M
CAN
Cameron Smedley
Canoe & Kayak 2020
K1 200 m W
CAN
Andreanne Langlois
Michelle Russell
K1 500 m W
CAN
Michelle Russell
K2 500 m W
CAN
Alanna Bray-Lougheed
Madeline Schmidt
K4 500 m W
CAN
Andreanne Langlois
Michelle Russell
Alanna Bray-Lougheed
Madeline Schmidt
K1 200 m M
CAN
Mark de Jonge
Nicholas Matveev
K1 1000 m M
CAN
Simon McTavish
K2 1000 m M
CAN
Vincent Jourdenais
Brian Malfesi
C1 1000 m M
CAN
Roland Varga
Connor Fitzpatrick
C2 1000 m M
CAN
Roland Varga
Connor Fitzpatrick
K1 slalom W
CAN
Florence Maheu
K1 slalom M
CAN
Michael Taylor
C1 slalom M
CAN
Cam Smedley
C1 200 m W
CAN
Laurence Vincent-Lapointe
Katie Vincent
C2 500 m W
CAN
Laurence Vincent-Lapointe
Katie Vincent
K4 500 m M
CAN
Simon McTavish
Mark de Jonge
Pierre-Luc Poulin
Nicholas Matveev
C1 slalom W
CAN
Haley Daniels
* The list above only shows a selection of Canadian canoeists - All possible medalists are included in the list.
This information about Canadian canoeists at the Olympic Games is based on the official olympic reports and the
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy