Amerikanske OL-deltagere i Langrend*

  Facts om Olympisk Langrend
Disciplin Deltagere
 Langrend 1924
18 km M USA Anders Haugen
Ragnar Omtvedt
John Carleton
Sigurd Overby
 Langrend 1928
18 km M USA Charles Proctor
Rolf Monsen
Anders Haugen
 Langrend 1932
18 km M USA Rolf Monsen
Olle Zetterström
Richard Parsons
Erling Andersen
50 km M USA Richard Parsons
Robert Reid
Norton Billings
Nils Backstrom
 Langrend 1936
50 km M USA Richard Parsons
Karl Magnus Satre
Birger Torrissen
Nils Backstrom
4x10 km M USA Warren Chivers
Karl Magnus Satre
Birger Torrissen
Richard Parsons
 Langrend 1952
4x10 km M USA George Hovland
John Burton
Wendell Broomhall
Edward Farwell
 Langrend 1956
15 km M USA Lawrence Damon
Mack Miller
30 km M USA Lynn Levy
Mack Miller
4x10 km M USA Theodore Farwell
Lawrence Damon
Andrew Miller
Marvin Crawford
 Langrend 1960
15 km M USA Charlie Akers
Mack Miller
Peter Lahdenpera
Olavi Hirvonen
50 km M USA Mack Miller
Olavi Hirvonen
Theodore Farwell
Leo Massa
30 km M USA Mack Miller
Joe Pete Wilson
Sven Johanson
Leo Massa
4x10 km M USA Karl Bohlin
John Dendahl
Mack Miller
Peter Lahdenpera
 Langrend 1964
15 km M USA Karl Bohlin
Mike Elliott
Michael Gallagher
Dick Taylor
50 km M USA Larry Damon
Dick Taylor
30 km M USA Mike Elliott
Larry Damon
Dick Taylor
Jim Shea
 Langrend 1968
15 km M USA Larry Damon
Michael Gallagher
Mike Elliott
Robert Gray
50 km M USA Charles Kellogg
Larry Damon
Mike Elliott
Michael Gallagher
30 km M USA Charles Kellogg
Jon Lufkin
Michael Gallagher
Mike Elliott
 Langrend 1972
5 km K USA Martha Rockwell
Margie Mahoney
Barbara Britch
Alison Owen
15 km M USA Larry Martin
Everett Dunklee
Ronny Yeager
Tim Caldwell
50 km M USA Gene Morgan
Joe McNulty
Everett Dunklee
Robert Gray
10 km K USA Margie Mahoney
Alison Owen
Martha Rockwell
Trina Hosmer
30 km M USA Robert Gray
Clark Matis
Mike Elliott
Michael Gallagher
 Langrend 1976
15 km M USA William Koch
30 km M USA William Koch
4x5 km K USA Jana Hlavaty
Martha Rockwell
Twila Hinkle
Terry Porter
 Langrend 1980
5 km K USA Elizabeth Paxson
Alison Owen Spencer
Leslie Bancroft
Betsy Haines
15 km M USA Stanley Dunklee
William Koch
Timothy Caldwell
James Galanes
50 km M USA Stan Dunklee
Doug Peterson
William Koch
James Galanes
10 km K USA Lynn von der Heide
Elizabeth Paxson
Alison Owen Spencer
Leslie Bancroft
30 km M USA James Galanes
Doug Peterson
William Koch
Stanley Dunklee
4x5 km K USA Leslie Bancroft
Elizabeth Paxson
Alison Owen Spencer
Lynn von der Heide
4x10 km M USA Stanley Dunklee
Timothy Caldwell
William Koch
James Galanes
 Langrend 1984
15 km M USA Dan Simoneau
Todd Boonstra
William Koch
Tim Caldwell
50 km M USA William Koch
Audun Endestad
James Galanes
Dan Simoneau
30 km M USA Kevin Brochman
William Koch
James Galanes
Dan Simoneau
 Langrend 1988
5 km K USA Leslie Thompson
Elizabeth Youngman
Nancy Fiddler
Leslie Krichko
15 km M USA Todd Boonstra
Bill Spencer
Joseph Galanes
Dan Simoneau
20 km K USA Leslie Thompson
Nancy Fiddler
Dorcas Denhartog
Elizabeth Youngman
50 km M USA Jon Engen
Kevin Brochman
Dan Simoneau
Bill Spencer
10 km K USA Nancy Fiddler
Dorcas Denhartog
Leslie Thompson
Leslie Krichko
30 km M USA Kevin Brochman
Jon Engen
Joseph Galanes
Dan Simoneau
 Langrend 1992
5 km K USA Nancy Fiddler
Leslie Thompson
Ingrid Butts
Nina Kemppel
10 km M USA John Farra
Benjamin Husaby
John Bauer
John Aalberg
15 km K USA Sue Forbes
Brenda White
Nancy Fiddler
Dorcas Wonsavage
30 km M USA William Koch
Luke Bodensteiner
John Callahan
Peter Vordenberg
30 km K USA Dorcas Wonsavage
Brenda White
Elizabeth Youngman
Nancy Fiddler
50 km M USA Luke Bodensteiner
John Aalberg
Peter Vordenberg
James Curran
 Langrend 1994
5 km K USA Kerrin Petty
Nina Kemppel
Ingrid Butts
Leslie Thompson
10 km M USA Todd Boonstra
John Aalberg
Benjamin Husaby
Luke Bodensteiner
15 km K USA Nina Kemppel
Laura McCabe
Leslie Thompson
Laura Wilson
30 km M USA Luke Bodensteiner
Carl Swenson
Marcus Nash
John Aalberg
30 km K USA Laura Wilson
Dorcas Wonsavage
Suzanne King
Nina Kemppel
50 km M USA Peter Vordenberg
Justin Wadsworth
Benjamin Husaby
Todd Boonstra
 Langrend 1998
5 km K USA Laura Wilson
Laura McCabe
Kerrin Petty
Nina Kemppel
10 km M USA John Bauer
Marcus Nash
Justin Wadsworth
Patrick Weaver
5+10 km forfølgelse K USA Kerrin Petty
Nina Kemppel
Laura McCabe
Laura Wilson
30 km K USA Kerrin Petty
Suzanne King
Laura McCabe
Laura Wilson
15 km K USA Kerrin Petty
Nina Kemppel
Laura Wilson
Suzanne King
4x5 km K USA Suzanne King
Laura McCabe
Laura Wilson
Kerrin Petty
 Langrend 2002
10 km K USA Aelin Peterson
Tessa Benoit
Wendy Wagner
Nina Kemppel
15 km M USA Lars Flora
Kris Freeman
John Bauer
Patrick Weaver
5+5 km forfølgelse K USA Aelin Peterson
Wendy Wagner
Kikkan Randall
Nina Kemppel
10+10 km forfølgelse M USA John Bauer
Kris Freeman
Patrick Weaver
Justin Wadsworth
15 km K USA Nina Kemppel
Barbara Jones
Kristina Joder
30 km M USA Lars Flora
Carl Swenson
Justin Wadsworth
Andrew Johnson
30 km K USA Aelin Peterson
Wendy Wagner
Nina Kemppel
Barbara Jones
50 km M USA Patrick Weaver
Justin Wadsworth
Andrew Johnson
John Bauer
4x5 km K USA Aelin Peterson
Nina Kemppel
Wendy Wagner
Barbara Jones
4x10 km M USA Justin Wadsworth
Kris Freeman
Carl Swenson
John Bauer
Sprint K USA Aelin Peterson
Kristina Joder
Kikkan Randall
Tessa Benoit
Sprint M USA Kris Freeman
Carl Swenson
Lars Flora
Torin Koos
 Langrend 2006
10 km K USA Wendy Wagner
Abby Larson
Kikkan Randall
Lindsey Weier
15 km M USA Lars Flora
Justin Freeman
Andrew Johnson
Kris Freeman
Skiatlon K USA Lindsey Williams
Abby Larson
Rebecca Dussault
Lindsey Weier
Skiatlon M USA Carl Swenson
Lars Flora
Andrew Johnson
James Southam
30 km K USA Rebecca Dussault
Abby Larson
Sarah Konrad
Lindsey Weier
50 km M USA Carl Swenson
Andrew Johnson
Kris Freeman
James Southam
4x5 km K USA Rebecca Dussault
Wendy Wagner
Sarah Konrad
Kikkan Randall
4x10 km M USA Kris Freeman
Lars Flora
Andrew Johnson
Carl Swenson
Sprint K USA Kikkan Randall
Wendy Wagner
Lindsey Williams
Sprint M USA Christopher Cook
Torin Koos
Lars Flora
Andrew Newell
Holdsprint K USA Kikkan Randall
Wendy Wagner
Holdsprint M USA Andrew Newell
Christopher Cook
 Langrend 2010
10 km K USA Elizabeth Stephen
Holly Brooks
Morgan Arritola
Caitlin Compton
15 km M USA Simeon Hamilton
James Southam
Garrott Kuzzy
Kris Freeman
Skiatlon K USA Caitlin Compton
Elizabeth Stephen
Holly Brooks
Morgan Arritola
Skiatlon M USA Kris Freeman
James Southam
30 km K USA Kikkan Randall
Morgan Arritola
Holly Brooks
50 km M USA Kris Freeman
James Southam
4x5 km K USA Morgan Arritola
Caitlin Compton
Kikkan Randall
Holly Brooks
4x10 km M USA Simi Hamilton
Garrott Kuzzy
Andrew Newell
Torin Koos
Sprint K USA Kikkan Randall
Holly Brooks
Sprint M USA Torin Koos
Simi Hamilton
Andrew Newell
Garrott Kuzzy
Holdsprint K USA Caitlin Compton
Kikkan Randall
Holdsprint M USA Andrew Newell
Torin Koos
 Langrend 2014
10 km K USA Sophie Caldwell
Ida Sargent
Holly Brooks
Sadie Bjornsen
15 km M USA Noah Hoffman
Kris Freeman
Brian Gregg
Erik Bjornsen
Skiatlon K USA Sadie Bjornsen
Jessica Diggins
Holly Brooks
Elizabeth Stephen
Skiatlon M USA Noah Hoffman
Brian Gregg
Erik Bjornsen
Kris Freeman
30 km K USA Elizabeth Stephen
Kikkan Randall
Holly Brooks
Jessica Diggins
50 km M USA Noah Hoffman
Kris Freeman
Brian Gregg
4x5 km K USA Elizabeth Stephen
Sadie Bjornsen
Jessica Diggins
Kikkan Randall
4x10 km M USA Erik Bjornsen
Noah Hoffman
Andrew Newell
Simeon Hamilton
Sprint K USA Jessica Diggins
Kikkan Randall
Ida Sargent
Sophie Caldwell
Sprint M USA Simeon Hamilton
Torin Koos
Erik Bjornsen
Andrew Newell
Holdsprint K USA Sophie Caldwell
Kikkan Randall
Holdsprint M USA Simeon Hamilton
Erik Bjornsen
 Langrend 2018
10 km K USA Kikkan Randall
Jessica Diggins
Elizabeth Stephen
Sadie Bjornsen
15 km M USA Erik Bjornsen
Scott Patterson
Noah Hoffman
Tyler Kornfield
Skiatlon K USA Rosie Brennan
Kikkan Randall
Jessica Diggins
Caitlin Patterson
Skiatlon M USA Erik Bjornsen
Noah Hoffman
Scott Patterson
Patrick Caldwell
30 km K USA Sadie Bjornsen
Jessica Diggins
Caitlin Patterson
Rosie Frankowski
50 km M USA Tyler Kornfield
Noah Hoffman
Scott Patterson
4x5 km K USA Sadie Bjornsen
Sophie Caldwell
Kikkan Randall
Jessica Diggins
4x10 km M USA Noah Hoffman
Andrew Newell
Scott Patterson
Reese Hanneman
Sprint K USA Sadie Bjornsen
Sophie Caldwell
Ida Sargent
Jessica Diggins
Sprint M USA Erik Bjornsen
Logan Hanneman
Andrew Newell
Simeon Hamilton
Holdsprint K USA Jessica Diggins
Kikkan Randall
Holdsprint M USA Simeon Hamilton
Erik Bjornsen
 Langrend 2022
10 km K USA Jessica Diggins
Rosie Brennan
Hailey Swirbul
Novie McCabe
15 km M USA Scott Patterson
James Clinton Schoonmaker
Gus Schumacher
Ben Ogden
Skiatlon K USA Rosie Brennan
Jessica Diggins
Julia Kern
Hailey Swirbul
Skiatlon M USA Scott Patterson
Gus Schumacher
30 km K USA Rosie Brennan
Novie McCabe
Jessica Diggins
Sophia Laukli
50 km M USA Scott Patterson
4x5 km K USA Rosie Brennan
Jessica Diggins
Novie McCabe
Hailey Swirbul
4x10 km M USA Luke Jager
Kevin Bolger
Gus Schumacher
Scott Patterson
Sprint K USA Hannah Halvorsen
Julia Kern
Rosie Brennan
Jessica Diggins
Sprint M USA Kevin Bolger
James Clinton Schoonmaker
Ben Ogden
Luke Jager
Holdsprint K USA Rosie Brennan
Jessica Diggins
Holdsprint M USA Ben Ogden
James Clinton Schoonmaker
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Amerikanske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Amerikanske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy