|
|
|
|
|
|
|
Olympiske mestre 4x10 km M |
|
Beijing 2022 | | ROC | Alexey Chervotkin |
| | | Aleksandr Bolshunov |
| | | Denis Spitsov |
| | | Sergey Ustyugov |
|
PyeongChang 2018 | | NOR | Didrik Tønseth |
| | | Martin Johnsrud Sundby |
| | | Simen Hegstad Krueger |
| | | Johannes Høsflot Klæbo |
|
Sotji 2014 | | SWE | Lars Nelson |
| | | Daniel Rickardsson |
| | | Johan Olsson |
| | | Marcus Hellner |
|
Vancouver 2010 | | SWE | Daniel Rickardsson |
| | | Johan Olsson |
| | | Anders Södergren |
| | | Marcus Hellner |
|
Torino 2006 | | ITA | Fulvio Valbusa |
| | | Giorgio Di Centa |
| | | Pietro Piller Cottrer |
| | | Cristian Zorzi |
|
Salt Lake City 2002 | | NOR | Anders Aukland |
| | | Frode Estil |
| | | Kristen Skjeldal |
| | | Thomas Alsgaard |
|
Nagano 1998 | | NOR | Sture Sivertsen |
| | | Erling Jevne |
| | | Bjørn Dæhlie |
| | | Thomas Alsgaard |
|
Lillehammer 1994 | | ITA | Maurilio De Zolt |
| | | Marco Albarello |
| | | Giorgio Vanzetta |
| | | Silvio Fauner |
|
Albertville 1992 | | NOR | Terje Langli |
| | | Vegard Ulvang |
| | | Kristen Skjeldal |
| | | Bjørn Dæhlie |
|
Calgary 1988 | | SWE | Jan Ottosson |
| | | Thomas Wassberg |
| | | Gunde Svan |
| | | Torgny Mogren |
|
Sarajevo 1984 | | SWE | Thomas Wassberg |
| | | Benny Kohlberg |
| | | Jan Ottosson |
| | | Gunde Svan |
|
Lake Placid 1980 | | URS | Vasily Rochev Sr. |
| | | Nikolay Bazhukov |
| | | Yevgeny Belyayev |
| | | Nikolay Zimyatov |
|
Innsbruck 1976 | | FIN | Matti Pitkänen |
| | | Juha Mieto |
| | | Pertti Teurajärvi |
| | | Arto Koivisto |
|
Sapporo 1972 | | URS | Vladimir Voronkov |
| | | Yury Skobov |
| | | Fedor Simashev |
| | | Vyacheslav Vedenine |
|
Grenoble 1968 | | NOR | Odd Martinsen |
| | | Pål Tyldum |
| | | Harald Grønningen |
| | | Ole Ellefsæter |
|
Innsbruck 1964 | | SWE | Karl Åge Asph |
| | | Sixten Jernberg |
| | | Janne Stefansson |
| | | Assar Rönlund |
|
Squaw Valley 1960 | | FIN | Toimi Alatalo |
| | | Eero Mäntyranta |
| | | Väinö Huhtala |
| | | Veikko Hakulinen |
|
Cortina d'Ampezzo 1956 | | URS | Fedor Terentyev |
| | | Pavel Kolchin |
| | | Nikolay Anikin |
| | | Vladimir Kuzin |
|
Oslo 1952 | | FIN | Heikki Hasu |
| | | Paavo Lonkila |
| | | Urpo Korhonen |
| | | Tapio Mäkelä |
|
St. Moritz 1948 | | SWE | Nils Östensson |
| | | Nils Täpp |
| | | Gunnar Eriksson |
| | | Martin Lundström |
|
Garmisch Partenkirchen 1936 | | FIN | Sulo Nurmela |
| | | Klaes Karppinen |
| | | Matti Lähde |
| | | Kalle Jalkanen |
|
Listen over olympiske mestre i 4x10 km M - Langrend - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |