1000 m K - Short track |
1000 m K 2002 |
Finale | |||||||||
Yang Yang (A) | CHN | 1.36,391 | |||||||
Ko Gi-hyun | KOR | 1.36,427 | |||||||
Yang Yang (S) | CHN | 1.37,008 | |||||||
4. | Marie-Eve Drolet | CAN | 1.37,563 | ||||||
Finale - Placeringsheat 1 | |||||||||
5. | Evgenia Radanova | BUL | 1.34,702 | ||||||
6. | Choi Eun-kyung | KOR | 1.34,808 | ||||||
7. | Chikage Tanaka | JPN | 1.35,125 | ||||||
8. | Alanna Kraus | CAN | 1.35,642 | ||||||
Semifinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Marie-Eve Drolet | CAN | 1.37,916 | Q | |||||
2. | Yang Yang (A) | CHN | 1.38,037 | Q | |||||
3. | Chikage Tanaka | JPN | 1.38,269 | ||||||
4. | Choi Eun-kyung | KOR | 1.38,523 | ||||||
Semifinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Yang Yang (S) | CHN | 1.35,072 | Q | |||||
2. | Ko Gi-hyun | KOR | 1.35,172 | Q | |||||
3. | Alanna Kraus | CAN | 1.35,510 | ||||||
4. | Evgenia Radanova | BUL | 1.35,607 | ||||||
Kvartfinale - Heat 1 | |||||||||
1. | Yang Yang (A) | CHN | 1.31,235 | OR | |||||
2. | Ko Gi-hyun | KOR | 1.31,349 | Q | |||||
3. | Caroline Hallisey | USA | 1.33,007 | ||||||
4. | Nina Evteeva | RUS | 1.36,519 | ||||||
Kvartfinale - Heat 2 | |||||||||
1. | Alanna Kraus | CAN | 1.36,683 | Q | |||||
2. | Evgenia Radanova | BUL | 1.36,727 | Q | |||||
3. | Sarah Lindsay | GBR | 1.36,753 | ||||||
4. | Christin Priebst | GER | 1.36,848 | ||||||
Kvartfinale - Heat 3 | |||||||||
1. | Choi Eun-kyung | KOR | 1.34,842 | Q | |||||
2. | Chikage Tanaka | JPN | 1.34,960 | Q | |||||
3. | Stephanie Bouvier | FRA | 1.35,409 | ||||||
4. | Yvonne Kunze | GER | 1.35,830 | ||||||
Kvartfinale - Heat 4 | |||||||||
1. | Yang Yang (S) | CHN | 1.33,561 | Q | |||||
2. | Marie-Eve Drolet | CAN | 1.33,578 | Q | |||||
3. | Mara Zini | ITA | 1.33,880 | ||||||
4. | Joanna Williams | GBR | 1.34,373 | ||||||
Indledende - Heat 1 | |||||||||
1. | Yang Yang (S) | CHN | 1.40,632 | Q | |||||
2. | Marie-Eve Drolet | CAN | 1.40,646 | Q | |||||
3. | Christy Ren | HKG | 1.50,094 | ||||||
Indledende - Heat 2 | |||||||||
1. | Evgenia Radanova | BUL | 1.49,496 | Q | |||||
2. | Christin Priebst | GER | 1.49,569 | Q | |||||
3. | Natalia Dmitrieva | RUS | 1.50,132 | ||||||
Indledende - Heat 3 | |||||||||
1. | Joanna Williams | GBR | 1.39,672 | Q | |||||
2. | Nina Evteeva | RUS | 1.46,673 | Q | |||||
3. | Yee Tsoi Po | HKG | 1.48,445 | ||||||
4. | Erin Porter | USA | 1.56,409 | ||||||
Indledende - Heat 4 | |||||||||
1. | Choi Eun-kyung | KOR | 1.37,609 | Q | |||||
2. | Caroline Hallisey | USA | 1.37,716 | Q | |||||
3. | Anna Krasteva | BUL | 1.39,195 | ||||||
Katia Zini | ITA | dq | |||||||
Indledende - Heat 5 | |||||||||
1. | Yang Yang (A) | CHN | 1.37,039 | Q | |||||
2. | Stephanie Bouvier | FRA | 1.37,684 | Q | |||||
3. | Szandra Lajtos | HUN | 1.40,688 | ||||||
Indledende - Heat 6 | |||||||||
1. | Ko Gi-hyun | KOR | 1.42,093 | Q | |||||
2. | Sarah Lindsay | GBR | 1.42,157 | Q | |||||
3. | Katalin Kristo | ROU | 1.42,276 | ||||||
4. | Katerina Novotna | CZE | 1.42,495 | ||||||
Indledende - Heat 7 | |||||||||
1. | Alanna Kraus | CAN | 1.33,622 | Q | |||||
2. | Mara Zini | ITA | 1.33,697 | Q | |||||
3. | Ikue Teshigawara | JPN | 1.33,855 | ||||||
4. | Marianna Nagy | HUN | 1.39,648 | ||||||
Indledende - Heat 8 | |||||||||
1. | Chikage Tanaka | JPN | 1.42,332 | Q | |||||
2. | Yvonne Kunze | GER | 1.42,389 | Q | |||||
3. | Olga Danilov | ISR | 1.42,767 | ||||||
1000 m K - Short track - Salt Lake City 2002 Vinter OL
Konkurrence format: I short track konkurrerede skøjteløberne i heats på en kort oval isbane. Konkurrencen omfattede indledende runder og finaler (A-finale og B-finale). De bedste atleter i hvert heat (Q) gik videre til næste runde. I B-finalen løb man om placeringerne 5-8 og i A-finalen om placeringerne 1-4. Facts om konkurrencen: 1000 m K blev afholdt på Salt Lake Ice Center og 28 atleter deltog i disciplinen. |
OL resultatet for 1000 m K Salt Lake City 2002 Vinter OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |