Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
London 1908
Britiske medaljer ved OL i London 1908
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
400 m M
GBR
Wyndham Halswelle
3 miles hold M
GBR
Arthur Robertson
Norman Hallows
William Coales
Joseph Deakin
Harold Wilson
5 miles M
GBR
Emil Voigt
3200 m forhindringsløb M
GBR
Arthur Russell
3 km kapgang M
GBR
George Larner
10 miles kapgang M
GBR
George Larner
Trespring M
GBR
Timothy Ahearne
Boksning
Bantamvægt M
GBR
Henry Thomas
Fjervægt M
GBR
Richard Gunn
Letvægt M
GBR
Frederick Grace
Mellemvægt M
GBR
John Douglas
Sværvægt M
GBR
Albert Oldman
Brydning
Fri stil mellemvægt M
GBR
George de Relwyskow
Fri stil letsværvægt M
GBR
Stanley Bacon
Fri stil sværvægt M
GBR
George O'Kelly
Bueskydning
National Round K
GBR
Sybil Newall
York Round M
GBR
William Dod
Cykling
En omgang bane M
GBR
Victor Johnson
Holdforfølgelse M
GBR
Benjamin Jones
Leon Meredith
Charles Kingsbury
Ernest Payne
100 km bane M
GBR
Charles Bartlett
20 km bane M
GBR
Charles Kingsbury
5 km bane M
GBR
Benjamin Jones
Fodbold
Fodbold M
GBR
Walther Corbett
Harold Hardman
Henry Stapley
Arthur Berry
Clyde Purnell
Frederick Chapman
Vivian Woodward
Herbert Smith
Robert Hawkes
Horace Bailey
Kenneth Hurt
Hockey
Hockey M
GBR
Alan Noble
Harvey Wood
Eric Green
John Robinson
Stanley Shoveller
Harry Freeman
Percy Rees
Reginald Pridmore
Edgar Page
Louis Baillon
Gerald Logan
Kunstskøjteløb
Individuelt K
GBR
Florence Syers
Motorbåd
Under 60 fod klasse
GBR
Bernard Redwood
John Fields-Richard
Isaac Thomas Thornycroft
8 m klasse
GBR
John Fields-Richard
Isaac Thomas Thornycroft
Bernard Redwood
Polo
Polo M
GBR
Patterson Nickalls
George Miller
Charles Miller
Herbert Wilson
Rackets
Single M
GBR
Evan Noel
Double M
GBR
Vane Pennell
John Jacob Astor
Roning
Singlesculler M
GBR
Harry Blackstaffe
Toer uden styrmand M
GBR
Gordon Thomson
John Fenning
Firer uden styrmand M
GBR
John Somers-Smith
James Gillan
Duncan McKinnon
Collier Cudmore
Otter M
GBR
Ronald Sanderson
Guy Nickalls
Henry Bucknall
Banner Johnstone
Albert Gladstone
Gilchrist Maclagan
Raymond Etherington-Smith
Charles Burnell
Frederick Kelly
Sejlsport
12 m
GBR
T. Gerald Tate
John Mackenzie
Arthur Downes
R. Aspin
John Buchanan
Albert Martin
Thomas Glen-Coates
David Dunlap
James Bunten
John Downes
8 m
GBR
John Rhodes
Arthur Wood
Charles Campbell
Hugh Sutton
Blair Cochrane
7 m
GBR
Richard Dixon
Charles Rivett-Carnac
Frances Rivett-Carnac
Norman Bingley
6 m
GBR
Charles Crichton
Gilbert Laws
Thomas McMeakin
Skydning
Fri riffel 1000 yards M
GBR
Joshua Millner
Riffel liggende M
GBR
Arthur Carnell
Lille kaliber bevægeligt mål M
GBR
John Fleming
Lille kaliber forsvindende mål M
GBR
William Styles
Lille kaiber hold M
GBR
Edward Amoore
Harold Humby
William Pimm
Maurice Matthews
Trap hold M
GBR
Frank Moore
James Pike
Alexander Maunder
Peter Easte
John Postans
Charles Palmer
Svømning
400 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
1500 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
200 m brystsvømning M
GBR
Frederick Holman
4x200 m fri stil M
GBR
Henry Taylor
Paul Radmilovic
William Foster
John Derbyshire
Tennis
Single K
GBR
Dorothy Lambert Chambers
Single indendørs K
GBR
Gladys Eastlake-Smith
Single M
GBR
Josiah Ritchie
Single indendørs M
GBR
Arthur Wentworth Gore
Double M
GBR
Reginald Doherty
George Hillyard
Double indendørs M
GBR
Arthur Gore
Herbert Roper Barrett
Tovtrækning
Tovtrækning M
GBR
Frederick Merriman
Erwin Mills
Frederick Goodfellow
Albert Ireton
Frederick Humphreys
James Shephard
William Hirons
Edward Barrett
Vandpolo
Vandpolo M
GBR
George Cornet
Charles Smith
Paul Radmilovic
Thomas Thould
George Nevinson
George Wilkinson
Charles Forsyth
Sølvmedaljer
Atletik
1500 m M
GBR
Harold Wilson
5 miles M
GBR
Edward Owen
3200 m forhindringsløb M
GBR
Archie Robertson
3 km kapgang M
GBR
Ernest Webb
10 miles kapgang M
GBR
Ernest Webb
Højdespring M
GBR
Cornelius Leahy
Kuglestød M
GBR
Dennis Horgan
Boksning
Bantamvægt M
GBR
John Condon
Fjervægt M
GBR
Charles Morris
Letvægt M
GBR
Frederick Spiller
Sværvægt M
GBR
Sydney Evans
Brydning
Fri stil fjervægt M
GBR
William Press
Fri stil letvægt M
GBR
James Slim
Fri stil mellemvægt M
GBR
William Wood
Fri stil letsværvægt M
GBR
George de Relwyskow
Bueskydning
National Round K
GBR
Charlotte Dod
York Round M
GBR
Reginald Bruce-King
Cykling
100 km bane M
GBR
Charles Denny
20 km bane M
GBR
Benjamin Jones
Tandem M
GBR
Frederick Hamlin
Horace Johnson
Fægtning
Kårde hold M
GBR
Charles Leaf Daniell
Robert Montgomerie
Edgar Seligman
Cecil Haig
Martin Holt
Edgar Amphlett
Gymnastik
Individuelt M
GBR
Walter Tysal
Hockey
Hockey M
GBR
Jack Peterson
Richard Gregg
Henry Brown
Robert Kennedy
Henry Murphy
Edward Allman-Smith
William Graham
Walter Peterson
Edward Holmes
Charles Power
Walter Campbell
Frank Robinson
Jeu de Paume
Jeu de Paume M
GBR
Eustace Miles
Kunstskøjteløb
Special figures M
GBR
Arthur Cumming
Parløb
GBR
James Johnson
Phyllis Wyatt Johnson
Lacrosse
Lacrosse M
GBR
E. Dutton
G. Mason
R. Martin
S. Hayes
Norman Whitley
J. Parker-Smith
H. Ramsay
Charles Scott
Edward Jones
Gustav Alexander
George Buckland
Wilfrid Johnson
Polo
Polo M
GBR
Frederick Freake
John Wodehouse
John McCann
Percy O'Reilly
Walter Jones
Walter Buckmaster
Auston Rotherham
John Hardress Lloyd
Rackets
Single M
GBR
Henry Leaf
Double M
GBR
Cecil Browning
Edmund Bury
Roning
Singlesculler M
GBR
Alexander McCulloch
Toer uden styrmand M
GBR
George Fairbairn
Philip Verdon
Firer uden styrmand M
GBR
Gordon Thomson
Reginald Fenning
Philip Filleul
Harold Baker
Rugby
Rugby M
GBR
Edward Jackett
A. Wilcocks
E. Lawry
Arthur Wilson
Richard Jackett
Thomas Wedge
L.F. Dean
John Solomon
John Trevaskis
C. Marshall
Nicholas Tregurtha
E. Jones
James Davey
J. Jose
Bertram Solomon
Sejlsport
12 m
GBR
Cecil Mciver
Charles Robertson
John Jellico
William Davidson
John Spence
James Kenion
Thomas Littledale
J. Gardiner
James Baxter
Charles Maciver
Skydning
Militærriffel hold M
GBR
John Martin
Philip Richardson
Arthur Fulton
William Padgett
Fleetwood Varley
Harcourt Ommundsen
Riffel liggende M
GBR
Harold Humby
Lille kaliber bevægeligt mål M
GBR
Maurice Matthews
Lille kaliber forsvindende mål M
GBR
Harold Hawkins
Løbende mål enkeltskud M
GBR
Thomas Ranken
Løbende mål enkeltskud hold M
GBR
Walter Ellicott
Charles Nix
William Lane-Joynt
Thomas Ranken
Løbende mål dobbeltskud M
GBR
Thomas Ranken
Svømning
1500 m fri stil M
GBR
Thomas Battersby
200 m brystsvømning M
GBR
William Robinson
Tennis
Single K
GBR
Dora Boothby
Single indendørs K
GBR
Alice Greene
Single indendørs M
GBR
George Caridia
Double M
GBR
Josiah Ritchie
James Parke
Double indendørs M
GBR
George Caridia
George Simond
Tovtrækning
Tovtrækning M
GBR
Daniel McLowry
George Smith
Thomas Butler
Thomas Swindlehurst
Patrick Philbin
Alexander Kidd
William Greggan
James Clark
Bronzemedaljer
Atletik
1500 m M
GBR
Norman Hallows
400 m hæk M
GBR
Leonard Tremeer
10 miles kapgang M
GBR
Edward Spencer
Boksning
Bantamvægt M
GBR
William Webb
Fjervægt M
GBR
Hugh Roddin
Letvægt M
GBR
Harry Johnson
Mellemvægt M
GBR
William Philo
Sværvægt M
GBR
Frederick Parks
Brydning
Fri stil letvægt M
GBR
William McKie
Fri stil mellemvægt M
GBR
Albert Gingell
Fri stil letsværvægt M
GBR
Frederick Beck
Fri stil sværvægt M
GBR
Edward Barrett
Bueskydning
National Round K
GBR
Beatrice Hill-Lowe
Cykling
Tandem M
GBR
Colin Brooks
Walter Isaacs
Hockey
Hockey M
GBR
Philip Turnbull
Edward Richards
Charles Foulkes
Frederick Phillips
Allastair Denniston
John Burt
Hugh Walker
Richard Lyne
Hew Fraser
James Williams
James Harper-Orr
Llewelyn Evans
Hugh Neilson
Arthur Law
Norman Stevenson
Frederick Connah
Bertrand Turnbull
Alexander Burt
Charles Shephard
William Pallott
Ivan Laing
William Orchardson
Jeu de Paume
Jeu de Paume M
GBR
Neville Lytton
Kunstskøjteløb
Individuelt K
GBR
Dorothy Greehough-Smith
Special figures M
GBR
Geoffrey Hall-Say
Parløb
GBR
Edgar Syers
Florence Syers
Rackets
Single M
GBR
Henry Brougham
John Jacob Astor
Double M
GBR
Evan Noel
Henry Leaf
Roning
Otter M
GBR
Harold Kitching
Edward Williams
Eric Powell
Richard Boyle
John Burn
Henry Goldsmith
Oswald Carver
Frank Jerwood
Douglas Stuart
Sejlsport
8 m
GBR
William Ward
Frederick Hughes
Philip Hunloke
George Ratsey
Collingwood Hughes
Skydning
Fri riffel 1000 yards M
GBR
Maurice Blood
Riffel liggende M
GBR
George Barnes
Lille kaliber bevægeligt mål M
GBR
William Marsden
Lille kaliber forsvindende mål M
GBR
Edward Amoore
Fri pistol hold M
GBR
Jesse Wallingford
Geoffrey Coles
Walter Ellicott
Henry Lynch-Staunton
Trap M
GBR
Alexander Maunder
Trap hold M
GBR
Richard Hutton
William Morris
John Butt
Harold Creasey
Gerald Skinner
George Whitaker
Løbende mål enkeltskud M
GBR
Alexander Rogers
Svømning
100 m rygcrawl M
GBR
Herbert Haresnape
Tennis
Single K
GBR
Ruth Joan Winch
Single M
GBR
Wilberforce Eaves
Single indendørs M
GBR
Josiah Ritchie
Double M
GBR
Charles Dixon
Clement Cazalet
Tovtrækning
Tovtrækning M
GBR
Alexander Munro
James Woodget
Ernest Ebbage
Walter Tammas
Joseph Dowler
Thomas Homewood
William Slade
Walter Chaffe
Informationen om Storbritannien ved de olympiske sommerlege ved OL i London 1908 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy