Canada i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Mohammed Ahmed | 10000 m M | Finale | 27.47,76 | 6 | |||
5000 m M | Finale | 12.58,61 | |||||
Indledende | 13.38,96 | 2 | Q | ||||
Marco Arop | 800 m M | Semifinale | 1.44,90 | 7 | |||
Indledende | 1.45,26 | 1 | Q | ||||
Mathieu Bilodeau | 50 km walk M | Finale | 4.20.36 | 45 | |||
Khamica Bingham | 100 m K | Semifinale | 11,22 | 5 | |||
Indledende | 11,21 | 4 | q | ||||
Melissa Bishop | 800 m K | Indledende | 2.02,11 | 4 | |||
Jerome Blake | 4x100 m M | Finale | 37,70 | ||||
Indledende | 37,92 | 2 | Q | ||||
Bismark Boateng | 100 m M | Indledende | 10,47 | 8 | |||
Aaron Brown | 200 m M | Finale | 20,20 | 6 | |||
Semifinale | 19.99 | 1 | Q | ||||
Indledende | 20,38 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 37,70 | |||||
Indledende | 37,92 | 2 | Q | ||||
Alicia Brown | 4x400 m K | Finale | 3.21,84 | 4 | |||
Indledende | 3.24,05 | 5 | q | ||||
Lucas Bruchet | 5000 m M | Indledende | 13.44,08 | 13 | |||
Alycia Butterworth | 3000 m steeplechase K | Indledende | 9.34,25 | 10 | |||
800 m K | Indledende | 2.02,45 | 5 | ||||
Kyra Constantine | 400 m K | Semifinale | 51,22 | 5 | |||
Indledende | 51,69 | 5 | q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.21,84 | 4 | ||||
Indledende | 3.24,05 | 5 | q | ||||
Brittany Crew | Shot put K | Kvalifikation | nm | - | |||
Andre De Grasse | 100 m M | Finale | 9,89 | ||||
Semifinale | 9,98 | 2 | Q | ||||
Indledende | 9,91 | 1 | Q | ||||
200 m M | Finale | 19,62 | |||||
Semifinale | 19,73 | 1 | Q | ||||
Indledende | 20,56 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Finale | 37,70 | |||||
Indledende | 37,92 | 2 | Q | ||||
Gabriela Debues-Stafford | 1500 m K | Finale | 3.58,93 | 5 | |||
Semifinale | 3.58,28 | 3 | Q | ||||
Indledende | 4.03,70 | 1 | Q | ||||
Evan Dunfee | 50 km walk M | Finale | 3.50.59 | ||||
Georgia Ellenwood | Heptathlon K | Resultat | 6077 | 20 | |||
Malindi Elmore | Marathon K | Finale | 2.30.59 | 9 | |||
Crystal Emmanuel | 100 m K | Semifinale | 11,21 | 6 | |||
Indledende | 11,18 | 3 | Q | ||||
200 m K | Semifinale | 23,05 | 6 | ||||
Indledende | 22,74 | 1 | Q | ||||
John Gay | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.35,41 | 15 | |||
Indledende | 8.16,99 | 6 | q | ||||
Elizabeth Gleadle | Javelin throw K | Kvalifikation | 58,19 | 11 | |||
Natalia Hawthorn | 1500 m K | Indledende | 4.08,04 | 10 | |||
Trevor Hofbauer | Marathon M | Finale | 2.19.57 | 47 | |||
Matthew Hughes | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.16,03 | 6 | |||
Indledende | 8.13,56 | 4 | q | ||||
Madeleine Kelly | 800 m K | Indledende | 2.02,39 | 5 | |||
Justyn Knight | 5000 m M | Finale | 13.04,38 | 7 | |||
Indledende | 13.30,22 | 3 | Q | ||||
Genevieve Lalonde | 3000 m steeplechase K | Finale | 9.22,40 | 11 | |||
Indledende | 9.22,64 | 4 | q | ||||
Pierce Lepage | Decathlon M | Resultat | 8604 | 5 | |||
Cameron Levins | Marathon M | Finale | 2.28.43 | 71 | |||
Django Lovett | High jump M | Finale | 2,30 | 8 | |||
Kvalifikation | 2,28 | 2 | q | ||||
Michael Mason | High jump M | Kvalifikation | 2,25 | 7 | |||
Brandon McBride | 800 m M | Indledende | 1.46,32 | 6 | |||
Natassha McDonald | 400 m K | Indledende | 53,54 | 7 | |||
Sarah Mitton | Shot put K | Kvalifikation | 16,62 | 14 | |||
Noelle Montcalm | 400 m hurdles K | Indledende | 55,85 | 6 | |||
Tim Nedow | Shot put M | Kvalifikation | 19,42 | 16 | |||
Christabel Nettey | Long jump K | Kvalifikation | 6,29 | 12 | |||
Anicka Newell | Pole vault K | Finale | nm | - | |||
Kvalifikation | 4,55 | 1 | q | ||||
Alysha Newman | Pole vault K | Kvalifikation | nm | - | |||
Dayna Pidhoresky | Marathon K | Finale | 3.03.10 | 73 | |||
Ben Preisner | Marathon M | Finale | 2.19.27 | 45 | |||
Madeline Price | 4x400 m K | Finale | 3.21,84 | 4 | |||
Indledende | 3.24,05 | 5 | q | ||||
Brendon Rodney | 200 m M | Indledende | 20,60 | 6 | |||
4x100 m M | Finale | 37,70 | |||||
Indledende | 37,92 | 2 | Q | ||||
Camryn Rogers | Hammer throw K | Finale | 74,35 | 5 | |||
Kvalifikation | 73,97 | 2 | Q | ||||
Andrea Seccafien | 10000 m K | Finale | 31.36,36 | 14 | |||
5000 m K | Finale | 15.12,09 | 15 | ||||
Indledende | 14.59,55 | 10 | q | ||||
Gavin Smellie | 100 m M | Indledende | 10,44 | 8 | |||
Julie-Anne Staehli | 5000 m K | Indledende | 15.33,39 | 17 | |||
Lucia Stafford | 1500 m K | Semifinale | 4.02,12 | 6 | |||
Indledende | 4.03,52 | 7 | q | ||||
Kate Van Buskirk | 5000 m K | Indledende | 15.14,96 | 14 | |||
Damian Warner | Decathlon M | Resultat | 9018 | OR | |||
Sage Watson | 400 m hurdles K | Semifinale | 55,51 | 5 | |||
Indledende | 55,54 | 4 | Q | ||||
4x400 m K | Finale | 3.21,84 | 4 | ||||
Indledende | 3.24,05 | 5 | q | ||||
Jillian Weir | Hammer throw K | Kvalifikation | 68,68 | 11 | |||
Natasha Wodak | Marathon K | Finale | 2.31.41 | 13 | |||
Regan Yee | 3000 m steeplechase K | Indledende | 9.41,14 | 8 | |||
* Listen over Canadiske olympianere i Atletik ved OL i Tokyo 2020 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Canada i Atletik ved sommer-OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |