Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Australien
Tokyo 2020
Australske medaljer ved OL i Tokyo 2020
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Cykling
BMX freestyle Park M
AUS
Logan Martin
Kano & kajak
K2 1000 m M
AUS
Jean van der Westhuyzen
Thomas Green
C1 slalom K
AUS
Jessica Fox
Roning
Firer uden styrmand M
AUS
Alexander Purnell
Alexander Hill
Jack Hargreaves
Spencer Turrin
Firer uden styrmand K
AUS
Rosemary Popa
Jessica Morrison
Annabelle McIntyre
Lucy Stephan
Sejlsport
470 M
AUS
Mathew Belcher
Will Ryan
Laser M
AUS
Matthew Wearn
Skateboard
Park M
AUS
Keegan Palmer
Svømning
50 m fri stil K
AUS
Emma McKeon
100 m fri stil K
AUS
Emma McKeon
200 m fri stil K
AUS
Ariarne Titmus
400 m fri stil K
AUS
Ariarne Titmus
100 m rygcrawl K
AUS
Kaylee McKeown
200 m rygcrawl K
AUS
Kaylee McKeown
200 m brystsvømning M
AUS
Izaac Stubblety-Cook
4x100 m fri stil K
AUS
Mollie O'Callaghan
Madison Wilson
Bronte Campbell
Meg Harris
Emma McKeon
Cate Campbell
4x100 m medley K
AUS
Brianna Throssell
Emily Seebohm
Mollie O'Callaghan
Kaylee McKeown
Emma McKeon
Cate Campbell
Chelsea Hodges
Sølvmedaljer
Atletik
Højdespring K
AUS
Nicola McDermott
Hockey
Hockey M
AUS
Daniel Beale
Blake Govers
Edward Ockenden
Jeremy Hayward
Trent Mitton
Joshua Simmonds
Jake Whetton
Lachlan Sharp
Andrew Charter
Aran Zalewski
Matthew Dawson
Tim Brand
Flynn Ogilvie
Dylan Martin
Tom Craig
Tim Howard
Ridning
Military hold
AUS
Andrew Hoy
Kevin McNab
Shane Rose
Svømning
100 m fri stil M
AUS
Kyle Chalmers
400 m fri stil M
AUS
Jack McLoughlin
800 m fri stil K
AUS
Ariarne Titmus
Volleyball
Beachvolley K
AUS
Taliqua Clancy
Mariafe Artacho del Solar
Bronzemedaljer
Atletik
Tikamp M
AUS
Ashley Moloney
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
Basketball
Basketball M
AUS
Nick Kay
Dante Exum
Matthew Dellavedova
Chris Goulding
Nathan Sobey
Jock Landale
Josh Green
Aron Baynes
Patty Mills
Joe Ingles
Matisse Thybulle
Duop Reath
Boksning
Letvægt M
AUS
Harrison Garside
Cykling
Enkeltstart M
AUS
Rohan Dennis
Holdforfølgelse M
AUS
Leigh Howard
Sam Welsford
Lucas Plapp
Kelland O'Brien
Alexander Porter
Kano & kajak
K1 slalom K
AUS
Jessica Fox
Ridning
Military individuelt
AUS
Andrew Hoy
Roning
Dobbeltfirer uden styrmand K
AUS
Harriet Hudson
Ria Thompson
Caitlin Cronin
Rowena Meredith
Dobbeltfirer M
AUS
Jack Cleary
Caleb Antill
Cameron Girdlestone
Luke Letcher
Surfing
Shortboard M
AUS
Owen Wright
Svømning
100 m fri stil K
AUS
Cate Campbell
200 m rygcrawl K
AUS
Emily Seebohm
100 m butterfly K
AUS
Emma McKeon
400 m medley M
AUS
Brendon Smith
4x100 m fri stil M
AUS
Kyle Chalmers
Alexander Graham
Matthew Temple
Cameron McEvoy
Zac Incerti
4x200 m fri stil K
AUS
Emma McKeon
Mollie O'Callaghan
Meg Harris
Madison Wilson
Leah Neale
Ariarne Titmus
Brianna Throssell
Tamsin Cook
4x200 m fri stil M
AUS
Kyle Chalmers
Thomas Neill
Zac Incerti
Mack Horton
Elijah Winnington
Alexander Graham
Marathon 10 km K
AUS
Kareena Lee
4x100 m medley Mixed
AUS
Isaac Cooper
Kaylee McKeown
Matthew Temple
Emma McKeon
Izaac Stubblety-Cook
Brianna Throssell
Bronte Campbell
Tennis
Mixdouble
AUS
Ashleigh Barty
John Peers
Udspring
Tårnspring K
AUS
Melissa Wu
Informationen om Australien ved de olympiske sommerlege ved OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy