Ukrainske deltagere ved OL i Rio de Janeiro 2016

Ukrainske deltagere ved OL i Rio 2016

  Facts om Ukraine ved OL i Rio 2016 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M UKR Viktor Ruban
Individuelt K UKR Veronika Marchenko
Lidiia Sichenikova
Anastasia Pavlova
Hold K UKR Anastasia Pavlova
Veronika Marchenko
Lidiia Sichenikova
 Atletik
200 m M UKR Serhiy Smelyk
Ihor Bodrov
400 m M UKR Vitalii Butrym
Maraton M UKR Oleksandr Sitkovskyy
Ihor Russ
Ihor Olefirenko
20 km kapgang M UKR Ihor Hlavan
Ruslan Dmytrenko
Nazar Kovalenko
50 km kapgang M UKR Serhiy Budza
Ihor Hlavan
Ivan Banzeruk
Højdespring M UKR Dmytro Yakovenko
Bohdan Bondarenko
Andriy Protsenko
Diskoskast M UKR Mykyta Nesterenko
Oleksiy Semenov
Hammerkast M UKR Yevhen Vynohradov
Spydkast M UKR Dmytro Kosynskyy
Tikamp M UKR Oleksiy Kasyanov
100 m K UKR Natalia Pohrebniak
Olesya Povkh
Khrystyna Stuy
200 m K UKR Natalia Pohrebniak
Yelyzaveta Bryzgina
Nataliya Strohova
400 m K UKR Iuliia Olishevska
Olha Bibik
Olha Zemlyak
800 m K UKR Nataliia Pryshchepa
Olha Lyakhova
Nataliia Lupu
Maraton K UKR Nataliya Lehonkova
Olha Kotovska
Svitlana Stanko-Klymenko
100 m hæk K UKR Olena Yanovska
Oksana Shkurat
Hanna Plotitsyna
400 m hæk K UKR Hanna Titimets
Viktoriya Tkachuk
Olena Kolesnychenko
3000 m forhindringsløb K UKR Mariya Shatalova
4x100 m K UKR Olesya Povkh
Yelyzaveta Bryzgina
Mariya Ryemyen
Natalia Pohrebniak
4x400 m K UKR Olha Bibik
Tetyana Melnyk
Olha Zemlyak
Alina Logvynenko
20 km kapgang K UKR Nadiya Borovska-Prokopuk
Valentyna Myronchuk
Inna Kashyna
Højdespring K UKR Yuliya Levchenko
Iryna Gerashchenko
Oksana Okuneva
Stangspring K UKR Maryna Kylypko
Længdespring K UKR Anna Lunyova
Anna Kornuta
Maryna Bekh
Trespring K UKR Ruslana Tsykhotska
Olha Saladukha
Kuglestød K UKR Galyna Obleshchuk
Olga Golodna
Diskoskast K UKR Natalia Semenova
Hammerkast K UKR Iryna Klymets
Iryna Novozhylova
Nataliya Zolotukhina
Spydkast K UKR Hanna Hatsko-Fedusova
Kateryna Derun
Syvkamp K UKR Alina Fodorova
Hanna Kasyanova
 Badminton
Single M UKR Artem Pochtarov
Single K UKR Maria Ulitina
 Boksning
Bantamvægt M UKR Mykola Butsenko
Fluevægt K UKR Tetyana Kob
Letweltervægt M UKR Volodymyr Matviichuk
Mellemvægt M UKR Dmytro Mytrofanov
Letsværvægt M UKR Denys Solonenko
 Kano & kajak
K1 500 m K UKR Mariya Povkh
K2 500 m K UKR Inna Hryshchun
Anastasiia Todorova
K4 500 m K UKR Inna Hryshchun
Svitlana Akhadova
Anastasiia Todorova
Mariya Povkh
C1 200 m M UKR Yuriy Cheban
C1 1000 m M UKR Pavlo Althukov
C2 1000 m M UKR Taras Mishchuk
Dmytro Ianchuk
K1 slalom K UKR Viktoriia Us
 Cykling
Landevejsløb M UKR Andriy Grivko
Landevejsløb K UKR Ganna Solovei
Enkeltstart K UKR Ganna Solovei
Enkeltstart M UKR Andriy Grivko
Keirin K UKR Liubov Basova
Mountainbike K UKR Iryna Popova
Yana Belomoina
 Udspring
3 m spring M UKR Illya Kvasha
3 m spring K UKR Olena Fedorova
Anastasiia Nedobiga
Tårnspring K UKR Ganna Krasnoshlyk
Iuliia Prokopchuk
Synkron tårnspring M UKR Oleksandr Gorshkovozov
Maksym Dolgov
 Ridning
Dressur individuelt  UKR Inna Lohutenkova
Ridebanespringning individuelt  UKR Ulrich Kirchhoff
Rene Tebbel
Cassio Rivetti
Ferenc Szentirmai
Ridebanespringning hold  UKR Cassio Rivetti
Ulrich Kirchhoff
Rene Tebbel
Ferenc Szentirmai
 Fægtning
Fleuret individuelt K UKR Olga Leleiko
Sabel hold K UKR Alina Komashchuk
Olena Kravatska
Olena Voronina
Olga Kharlan
Kårde individuelt K UKR Kseniya Pantelyeyeva
Olena Kryvytska
Yana Shemyakina
Kårde individuelt M UKR Anatolii Herey
Bogdan Nikishin
Dmytro Karyuchenko
Kårde hold K UKR Yana Shemyakina
Kseniya Pantelyeyeva
Olena Kryvytska
Anfisa Pochkalova
Sabel individuelt K UKR Alina Komashchuk
Olena Kravatska
Olga Kharlan
Sabel individuelt M UKR Andriy Yagodka
Kårde hold M UKR Dmytro Karyuchenko
Anatolii Herey
Maksym Khvorost
Bogdan Nikishin
 Gymnastik
Individuelt K UKR Angelina Kysla
Individuelt M UKR Maksym Semiankiv
Oleg Verniaiev
Hold M UKR Vladyslav Hryko
Andrii Sienichkin
Oleg Verniaiev
Maksym Semiankiv
Igor Radivilov
Gulv K UKR Angelina Kysla
Bom K UKR Angelina Kysla
Forskudt barre K UKR Angelina Kysla
Gulv M UKR Vladyslav Hryko
Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Maksym Semiankiv
Spring på hest M UKR Oleg Verniaiev
Igor Radivilov
Bensving M UKR Maksym Semiankiv
Vladyslav Hryko
Oleg Verniaiev
Andrii Sienichkin
Ringe M UKR Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Maksym Semiankiv
Vladyslav Hryko
Barre M UKR Maksym Semiankiv
Vladyslav Hryko
Oleg Verniaiev
Andrii Sienichkin
Reck M UKR Igor Radivilov
Oleg Verniaiev
Maksym Semiankiv
Vladyslav Hryko
Rytmisk gymnastik hold K UKR Yevgeniya Gomon
Valeriia Gudym
Olena Dmytrash
Oleksandra Gridasova
Anastasiya Voznyak
Rytmisk gymnastik individuelt K UKR Ganna Rizatdinova
Trampolin individuelt K UKR Nataliia Moskvina
 Judo
Ekstra-letvægt K UKR Maryna Cherniak
Halv-sværvægt K UKR Viktoriia Turks
Sværvægt K UKR Svitlana Iaromka
Halv-letvægt M UKR Georgii Zantaraia
Mellemvægt M UKR Quedjau Nhabali
Halv-sværvægt M UKR Artem Bloshenko
Sværvægt M UKR Iakiv Khammo
 Moderne femkamp
Individuelt K UKR Iryna Khokhlova
Anastasiya Spas
Individuelt M UKR Pavlo Tymoshchenko
Andriy Fedechko
 Roning
Dobbeltfirer uden styrmand K UKR Daryna Verkhogliad
Olena Buryak
Ievgeniia Nimchenko
Anastasiia Kozhenkova
Dobbeltfirer M UKR Ivan Dovhodko
Dmytro Mikhay
Olexandr Nadtoka
Artem Morozov
 Sejlsport
470 M UKR Pavlo Matsuyev
Borys Shvets
Windsurfer M UKR Oleksandr Tugaryev
 Skydning
Riffel tre positioner M UKR Oleh Tsarkov
Serhiy Kulish
Riffel tre positioner K UKR Nataliya Kalnysh
Riffel liggende M UKR Serhiy Kulish
Oleh Tsarkov
Luftriffel M UKR Oleh Tsarkov
Serhiy Kulish
Luftriffel K UKR Nataliya Kalnysh
Sportspistol K UKR Olena Kostevych
Fri pistol M UKR Oleg Omelchuk
Silhuetpistol M UKR Roman Bondaruk
Pavlo Korostylov
Luftpistol K UKR Olena Kostevych
Luftpistol M UKR Oleg Omelchuk
Pavlo Korostylov
Skeet M UKR Mikola Milchev
 Svømning
50 m fri stil K UKR Darya Stepanyuk
50 m fri stil M UKR Andrii Govorov
1500 m fri stil M UKR Mykhailo Romanchuk
Sergii Frolov
200 m rygcrawl K UKR Daryna Zevina
200 m brystsvømning M UKR Dmytro Oseledets
100 m butterfly K UKR Darya Stepanyuk
100 m butterfly M UKR Liubomyr Lemeshko
 Synkronsvømning
Duet K UKR Lolita Ananasova
Anna Voloshyna
Hold K UKR Olena Grechykhina
Oleksandra Sabada
Lolita Ananasova
Anna Voloshyna
Anastasiya Savchuk
Daria Iushko
Kateryna Sadurska
Olha Zolotarova
Kseniya Sydorenko
 Bordtennis
Individuelt M UKR Lei Kou
Individuelt K UKR Tetyana Bilenko
 Tennis
Single M UKR Illya Marchenko
Double M UKR Illya Marchenko
Denys Molchanov
Single K UKR Elina Svitolina
Double K UKR Olga Savchuk
Liudmyla Kichenok
Elina Svitolina
Nadiia Kichenok
 Triatlon
Individuelt K UKR Yuliya Yelistratova
Individuelt M UKR Ivan Ivanov
 Vægtløftning
Fluevægt K UKR Iulia Paratova
Letvægt K UKR Veronika Ivasiuk
Sværvægt K UKR Iryna Dekha
Supersværvægt K UKR Anastasiia Lysenko
Letsværvægt M UKR Oleksandr Pielieshenko
Mellemsværvægt M UKR Dmytro Chumak
Volodymyr Hoza
Supersværvægt M UKR Ihor Shymechko
 Brydning
Fri stil letsværvægt K UKR Alina Stadnik
Fri stil letvægt M UKR Andriy Kvyatkovskyy
Fri stil sværvægt M UKR Valerii Andriitsev
Fri stil supersværvægt M UKR Alen Zasieiev
Fri stil letvægt K UKR Yuliia Khavaldzhy
Fri stil mellemvægt K UKR Yuliia Tkach
Fri stil sværvægt K UKR Alla Cherkasova
Fri stil weltervægt K UKR Oksana Herhel
Græsk romersk mellemvægt M UKR Zhan Beleniuk
Græsk romersk sværvægt M UKR Dimitriy Timchenko
Græsk romersk supersværvægt M UKR Oleksandr Chernetskyy
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2016 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy