OL i Rio 2016 | |||||
Discipliner |
Olympiske mestre |
||||
50 m fri stil K | DEN | Pernille Blume | |||
50 m fri stil M | USA | Anthony Ervin | |||
100 m fri stil K | CAN | Penny Oleksiak | |||
USA | Simone Manuel | ||||
100 m fri stil M | AUS | Kyle Chalmers | |||
200 m fri stil K | USA | Katie Ledecky | |||
200 m fri stil M | CHN | Sun Yang | |||
400 m fri stil K | USA | Katie Ledecky | |||
400 m fri stil M | AUS | Mack Horton | |||
800 m fri stil K | USA | Katie Ledecky | |||
1500 m fri stil M | ITA | Gregorio Paltrinieri | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
Bronte Campbell | |||||
Brittany Elmslie | |||||
Cate Campbell | |||||
Madison Wilson | |||||
4x100 m fri stil M | USA | James Feigen | |||
Anthony Ervin | |||||
Blake Pieroni | |||||
Nathan Adrian | |||||
Ryan Held | |||||
Michael Phelps | |||||
Caeleb Dressel | |||||
4x200 m fri stil K | USA | Madeline Dirado | |||
Katie Ledecky | |||||
Cierra Runge | |||||
Missy Franklin | |||||
Melanie Margalis | |||||
Allison Schmitt | |||||
Leah Smith | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Jack Conger | |||
Michael Phelps | |||||
Clark Smith | |||||
Francis Haas | |||||
Dwyer Conor | |||||
Gunnar Bentz | |||||
Ryan Lochte | |||||
200 m medley K | HUN | Katinka Hosszu | |||
200 m medley M | USA | Michael Phelps | |||
400 m medley K | HUN | Katinka Hosszu | |||
400 m medley M | JPN | Kosuke Hagino | |||
4x100 m medley K | USA | Olivia Smoliga | |||
Simone Manuel | |||||
Catherine Meili | |||||
Dana Vollmer | |||||
Lillia King | |||||
Kathleen Baker | |||||
Kelsie Worrell | |||||
Abbey Weitzeil | |||||
4x100 m medley M | USA | Tom Shields | |||
Cody Miller | |||||
Kevin Cordes | |||||
Nathan Adrian | |||||
David Plummer | |||||
Michael Phelps | |||||
Ryan Murphy | |||||
Caeleb Dressel | |||||
100 m rygcrawl K | HUN | Katinka Hosszu | |||
100 m rygcrawl M | USA | Ryan Murphy | |||
200 m rygcrawl K | USA | Madeline Dirado | |||
200 m rygcrawl M | USA | Ryan Murphy | |||
100 m brystsvømning K | USA | Lillia King | |||
100 m brystsvømning M | GBR | Adam Peaty | |||
200 m brystsvømning K | JPN | Rie Kaneto | |||
200 m brystsvømning M | KAZ | Dmitriy Balandin | |||
100 m butterfly K | SWE | Sarah Sjöström | |||
100 m butterfly M | SIN | Joseph Schooling | |||
200 m butterfly K | ESP | Mireia Belmonte Garcia | |||
200 m butterfly M | USA | Michael Phelps | |||
Marathon 10 km K | NED | Sharon van Rouwendaal | |||
Marathon 10 km M | NED | Ferry Weertman | |||
Informationen om Svømning ved de olympiske sommerlege ved OL i Rio 2016 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||