C2 500 m K - Kano & Kajak - Tokyo 2020 - Resultat

C2 500 m K - Kano & kajak
Sommer OL i Tokyo 2020

2020 Sorry, your browser does not support inline SVG . Kano & kajak - Kvindernes C2 500 m ved OL
C2 500 m K 2020
Finale
Xu ShixiaoCHN1,55,495
Sun Mengya
Liudmyla LuzanUKR1,57,499
Anastasiia Chetverikova
Laurence Vincent-LapointeCAN1,59,041
Katie Vincent
4. Lisa JahnGER1,59,943
Sophie Koch
5. Virag BallaHUN2,00,289
Kincso Takacs
6. Yarisleidis Cirilo DuboysCUB2,01,623
Katherin Nuevo Segura
7. Daniela CociuMDA2,01,750
Maria Olarasu
8. Irina AndreevaROC2,04,875
Olesia Romasenko
Finale - Placeringsheat 1
9. Karen RocoCHI2,02,698
Maria Mailliard
10. Daryna PikulevaBLR2,04,351
Nadzeya Makarchanka
11. Dilnoza RakhmatovaUZB2,04,658
Nilufar Zokirova
12. Svetlana UssovaKAZ2,04,859
Margarita Torlopova
13. Bernadette WallaceAUS2,05,698
Josephine Bulmer
14. Manaka KubotaJPN2,06,196
Teruko Kiriake
Semifinale - Heat 1
1. Xu ShixiaoCHN2,01,369Q
Sun Mengya
2. Yarisleidis Cirilo DuboysCUB2,03,655Q
Katherin Nuevo Segura
3. Virag BallaHUN2,04,545Q
Kincso Takacs
4. Daniela CociuMDA2,05,91Q
Maria Olarasu
5. Daryna PikulevaBLR2,07,205
Nadzeya Makarchanka
Semifinale - Heat 2
1. Liudmyla LuzanUKR2,02,893Q
Anastasiia Chetverikova
2. Laurence Vincent-LapointeCAN2,04,316Q
Katie Vincent
3. Lisa JahnGER2,04,749Q
Sophie Koch
4. Irina AndreevaROC2,04,968Q
Olesia Romasenko
5. Dilnoza RakhmatovaUZB2,09,614
Nilufar Zokirova
Kvartfinale - Heat 1
1. Laurence Vincent-LapointeCAN2,02,259Q
Katie Vincent
2. Daniela CociuMDA2,03,434Q
Maria Olarasu
3. Daryna PikulevaBLR2,04,951Q
Nadzeya Makarchanka
4. Svetlana UssovaKAZ2,06,179
Margarita Torlopova
5. Bernadette WallaceAUS2,11,18
Josephine Bulmer
Kvartfinale - Heat 2
1. Yarisleidis Cirilo DuboysCUB2,03,282Q
Katherin Nuevo Segura
2. Dilnoza RakhmatovaUZB2,04,45Q
Nilufar Zokirova
3. Irina AndreevaROC2,04,703Q
Olesia Romasenko
4. Karen RocoCHI2,04,969
Maria Mailliard
5. Manaka KubotaJPN2,08,849
Teruko Kiriake
Indledende - Heat 1
1. Xu ShixiaoCHN1,57,87Q
Sun Mengya
2. Lisa JahnGER2,01,184Q
Sophie Koch
3. Laurence Vincent-LapointeCAN2,02,17
Katie Vincent
4. Dilnoza RakhmatovaUZB2,04,854
Nilufar Zokirova
5. Irina AndreevaROC2,05,604
Olesia Romasenko
6. Karen RocoCHI2,09,82
Maria Mailliard
7. Bernadette WallaceAUS2,11,322
Josephine Bulmer
Indledende - Heat 2
1. Liudmyla LuzanUKR2,01,156Q
Anastasiia Chetverikova
2. Virag BallaHUN2,02,344Q
Kincso Takacs
3. Yarisleidis Cirilo DuboysCUB2,03,229
Katherin Nuevo Segura
4. Daniela CociuMDA2,06,07
Maria Olarasu
5. Svetlana UssovaKAZ2,09,024
Margarita Torlopova
6. Daryna PikulevaBLR2,09,799
Nadzeya Makarchanka
7. Manaka KubotaJPN2,16,791
Teruko Kiriake

C2 500 m K - Kano & kajak - Tokyo 2020 Sommer OL

Konkurrence format: Atleterne konkurrerede i indledende heats, kvartfinaler, semifinaler og finaler. De bedste i hvert heat (Q) samt et antal "lucky loosers" (q) gik videre til den næste runde. Guldmedaljen i disciplinen gik til vinderen af finalen.

Facts om konkurrencen: C2 500 m K blev afholdt på Sea Forest Waterway og 14 hold deltog i disciplinen.

OL resultatet for C2 500 m K Tokyo 2020 Sommer OL - bygger på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy