Svenske OL-medaljer i Atletik |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Atletik 1908 | |||||
Spydkast M | SWE | Erik Lemming | |||
Spydkast fri stil M | SWE | Erik Lemming | |||
Atletik 1912 | |||||
Terrænløb hold M | SWE | John Klintberg | |||
Erik Brynolf Larsson | |||||
Klas Lundström | |||||
Josef Ternström | |||||
John Eke | |||||
Edvin Hellgren | |||||
Henrik Nordström | |||||
Axel Lindahl | |||||
Johan Sundkvist | |||||
Hjalmar Andersson | |||||
Gustaf Carlen | |||||
Bror Fock | |||||
Trespring M | SWE | Gustaf Lindblom | |||
Spydkast M | SWE | Erik Lemming | |||
Tikamp M | SWE | Hugo Wieslander | |||
Atletik 1920 | |||||
Længdespring M | SWE | William Petersson | |||
Atletik 1928 | |||||
Spydkast M | SWE | Erik Lundkvist | |||
Atletik 1948 | |||||
1500 m M | SWE | Henry Eriksson | |||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Thore Sjöstrand | |||
10 km kapgang M | SWE | John Mikaelsson | |||
50 km kapgang M | SWE | John Ljunggren | |||
Trespring M | SWE | Arne Aahman | |||
Atletik 1952 | |||||
10 km kapgang M | SWE | John Mikaelsson | |||
Atletik 1976 | |||||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Anders Gärderud | |||
Atletik 1996 | |||||
100 m hæk K | SWE | Ludmila Engquist | |||
Atletik 2004 | |||||
Højdespring M | SWE | Stefan Holm | |||
Trespring M | SWE | Christian Olsson | |||
Syvkamp K | SWE | Carolina Klüft | |||
Atletik 2020 | |||||
Stangspring M | SWE | Armand Duplantis | |||
Diskoskast M | SWE | Daniel Ståhl | |||
Sølvmedaljer | |||||
Atletik 1912 | |||||
3000 m hold M | SWE | Ernst Wide | |||
Bror Fock | |||||
John Zander | |||||
Thorild Ohlsson | |||||
Nils Frykberg | |||||
Terrænløb individuelt M | SWE | Hjalmar Andersson | |||
4x100 m M | SWE | Charles Luther | |||
Knut Lindberg | |||||
Ivan Möller | |||||
Per Ture Persson | |||||
Trespring M | SWE | Georg Åberg | |||
Tikamp M | SWE | Charles Lomberg | |||
Atletik 1920 | |||||
Terrænløb individuelt M | SWE | Eric Backman | |||
Trespring M | SWE | Folke Jansson | |||
Hammerkast M | SWE | Carl Johan Lind | |||
Atletik 1924 | |||||
10000 m M | SWE | Edwin Wide | |||
4x400 m M | SWE | Nils Engdahl | |||
Gustaf Wejnarth | |||||
Erik Bylehn | |||||
Artur Svensson | |||||
Spydkast M | SWE | Gunnar Lindström | |||
Atletik 1928 | |||||
800 m M | SWE | Erik Bylehn | |||
Hammerkast M | SWE | Ossian Skjöld | |||
Atletik 1932 | |||||
Trespring M | SWE | Erik Svensson | |||
Atletik 1948 | |||||
1500 m M | SWE | Lennart Strand | |||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Erik Elmsäter | |||
10 km kapgang M | SWE | Ingemar Johansson | |||
Atletik 1960 | |||||
50 km kapgang M | SWE | John Ljunggren | |||
Atletik 1984 | |||||
50 km kapgang M | SWE | Bo Gustafsson | |||
Højdespring M | SWE | Patrick Sjöberg | |||
Atletik 1992 | |||||
Højdespring M | SWE | Patrick Sjöberg | |||
Atletik 2020 | |||||
Diskoskast M | SWE | Simon Pettersson | |||
Bronzemedaljer | |||||
Atletik 1900 | |||||
Maraton M | SWE | Ernst Fast | |||
Atletik 1908 | |||||
5 miles M | SWE | Johan Svanberg | |||
Stangspring M | SWE | Bruno Söderström | |||
Spydkast M | SWE | Otto Nilsson | |||
Atletik 1912 | |||||
Terrænløb individuelt M | SWE | John Eke | |||
Længdespring M | SWE | Georg Åberg | |||
Trespring M | SWE | Erik Almlöf | |||
Diskoskast begge hænder M | SWE | Emil Magnusson | |||
Tikamp M | SWE | Gustaf Holmer | |||
Atletik 1920 | |||||
400 m M | SWE | Nils Engdahl | |||
3000 m hold M | SWE | John Zander | |||
Sven Emil Lundgren | |||||
Edwin Wide | |||||
Eric Backman | |||||
Josef Holsner | |||||
5000 m M | SWE | Eric Backman | |||
Terrænløb hold M | SWE | Hilding Ekman | |||
Knut Alm | |||||
Eric Backman | |||||
Lars Hedwall | |||||
John Verner Magnusson | |||||
Gustaf Mattsson | |||||
4x100 m M | SWE | Sven Malm | |||
William Petersson-Björneman | |||||
Sandström Nils | |||||
Olof Agne Holmström | |||||
Højdespring M | SWE | Bo Ekelund | |||
Længdespring M | SWE | Erik Abrahamsson | |||
Trespring M | SWE | Erik Almlöf | |||
Vægtkast M | SWE | Carl Johan Lind | |||
Tikamp M | SWE | Bertil Ohlson | |||
Atletik 1924 | |||||
5000 m M | SWE | Edwin Wide | |||
110 m hæk M | SWE | Sten Pettersson | |||
Atletik 1928 | |||||
5000 m M | SWE | Edwin Wide | |||
10000 m M | SWE | Edwin Wide | |||
800 m K | SWE | Inga Gentzel | |||
Diskoskast K | SWE | Ruth Svedberg | |||
Atletik 1936 | |||||
5000 m M | SWE | Henry Jonsson | |||
Hammerkast M | SWE | Fred Warngaard | |||
Atletik 1948 | |||||
10000 m M | SWE | Bertil Albertsson | |||
400 m hæk M | SWE | Rune Larsson | |||
3000 m forhindringsløb M | SWE | Göte Hagström | |||
4x400 m M | SWE | Lars-Erik Wolfbrandt | |||
Kurt Lundkvist | |||||
Rune Larsson | |||||
Folke Alnevik | |||||
Længdespring K | SWE | Ann-Brit Leyman | |||
Atletik 1952 | |||||
Maraton M | SWE | Gustav Jansson | |||
Stangspring M | SWE | Ragnar Lundberg | |||
Atletik 1956 | |||||
50 km kapgang M | SWE | John Ljunggren | |||
Atletik 1964 | |||||
50 km kapgang M | SWE | Ingvar Pettersson | |||
Atletik 1972 | |||||
Diskoskast M | SWE | Ricky Bruch | |||
Atletik 1984 | |||||
Spydkast M | SWE | Kent Eldebrink | |||
Atletik 1988 | |||||
Højdespring M | SWE | Patrick Sjöberg | |||
Atletik 2000 | |||||
Højdespring K | SWE | Kajsa Bergqvist | |||
Oversigten over Sverige i Atletik ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||