Sovjetunionen i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Gennady Agapov | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Vyacheslav Alanov | 10000 m M | Finale | 31.01,0 | 24 | |||
Yevgeny Arzhanov | 800 m M | Semifinale | dns | - | |||
Indledende | 1.48,4 | 3 | q | ||||
Rein Aun | Decathlon M | Resultat | dnf | - | |||
Nikolai Avilov | Decathlon M | Resultat | 7909 | 4 | |||
Victor Balikhin | 110 m hurdles M | Semifinale | 14,1 | 8 | |||
Indledende | 13,8 | 1 | Q | ||||
Otto Barch | 20 km walk M | Finale | 1.36.16,8 | 6 | |||
Leonid Barkovski | Long jump M | Finale | 7,90 | 11 | |||
Kvalifikation | 7,70 | 8 | q | ||||
Gennady Bliznetsov | Pole vault M | Finale | 5,30 | 6 | |||
Kvalifikation | 4,90 | 3 | q | ||||
Viktor Bolshov | High jump M | Kvalifikation | 2,09 | 11 | |||
Galina Bukharina | 4x100 m K | Finale | 43,41 | ||||
Indledende | 43,6 | 2 | Q | ||||
Nadezhda Chizhova | Shot put K | Finale | 18,19 | ||||
Igor Della-Rossa | 50 km walk M | Finale | dnf | - | |||
Nikolai Dudkin | Triple jump M | Finale | 17,09 | 5 | |||
Kvalifikation | 16,15 | 9 | q | ||||
Laine Erik | 800 m K | Semifinale | 2.06,0 | 5 | |||
Indledende | 2.06,5 | 2 | Q | ||||
Valentyna Evert | Javelin throw K | Finale | 51,16 | 14 | |||
Valentin Gavrilov | High jump M | Finale | 2,20 | ||||
Kvalifikation | 2,12 | 7 | q | ||||
Lyudmila Golomazova | 100 m K | Semifinale | 11,7 | 8 | |||
Kvartfinale | 11,5 | 4 | Q | ||||
Indledende | 11,7 | 3 | Q | ||||
200 m K | Indledende | 23.7 | 6 | ||||
Sergey Grigoryev | 50 km walk M | Finale | 4.44.39,2 | 15 | |||
Vera Gruskhina | High jump K | Finale | 1,71 | 12 | |||
Kvalifikation | 1,74 | 8 | q | ||||
Guram Gudashvili | Discus throw M | Kvalifikation | 57,48 | 12 | |||
Eduard Gushchin | Shot put M | Finale | 20,09 | ||||
Kvalifikation | 19,88 | 2 | q | ||||
Vladimir Holubnychy | 20 km walk M | Finale | 1.33.58,4 | ||||
Lyudmila Ievleva | 80 m hurdles K | Indledende | 10,9 | 4 | |||
Nicolay Ivanov | 200 m M | Semifinale | 20,8 | 7 | |||
Kvartfinale | 20,8 | 4 | Q | ||||
Indledende | 20,7 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 39,0 | 2 | Q | ||||
Aleksey Khlopotnov | 100 m M | Indledende | 10,4 | 4 | |||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 39,0 | 2 | Q | ||||
Romuald Klim | Hammer throw M | Finale | 73,28 | ||||
Kvalifikation | 66,82 | 9 | q | ||||
Gennady Kondrashov | Hammer throw M | Finale | 69,08 | 6 | |||
Kvalifikation | 67,56 | 7 | q | ||||
Vera Korsakova | 80 m hurdles K | Semifinale | 10,8 | 5 | |||
Indledende | 10,6 | 2 | Q | ||||
Valentina Kozyr | High jump K | Finale | 1,80 | ||||
Kvalifikation | 1,74 | 5 | q | ||||
Victor Kudinsky | 3000 m steeplechase M | Finale | dns | - | |||
Indledende | 9.05,2 | 4 | Q | ||||
Janis Lanka | Decathlon M | Resultat | 7227 | 14 | |||
Tönu Lepik | Long jump M | Finale | 8,09 | 5 | |||
Kvalifikation | 7,91 | 4 | q | ||||
Janis Lusis | Javelin throw M | Finale | 90,10 | OR | |||
Kvalifikation | 83,68 | 2 | q | ||||
Aleksandr Maliutin | Pole vault M | Finale | 5,00 | 12 | |||
Kvalifikation | 4,90 | 4 | q | ||||
Valentin Maslakov | 200 m M | Kvartfinale | 20,9 | 6 | |||
Indledende | 21,0 | 5 | q | ||||
Leonid Mikitenko | 10000 m M | Finale | 30.46,0 | 17 | |||
5000 m M | Indledende | 14.44,0 | 7 | ||||
Aleksandr Morozov | 3000 m steeplechase M | Finale | 8.55,8 | 5 | |||
Indledende | 9.08,4 | 4 | Q | ||||
Lyudmila Muravyeva | Discus throw K | Finale | 52,26 | 9 | |||
Antonina Okorokova | High jump K | Finale | 1,80 | ||||
Kvalifikation | 1,74 | 7 | q | ||||
Mart Paama | Javelin throw M | Kvalifikation | 77,26 | 13 | |||
Natalya Pechenkina | 400 m K | Finale | 52,25 | ||||
Semifinale | 52,8 | 3 | Q | ||||
Indledende | 53,7 | 1 | Q | ||||
Vera Popkova | 200 m K | Semifinale | 23,2 | 5 | |||
Indledende | 23,3 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,41 | |||||
Indledende | 43,6 | 2 | Q | ||||
Antonina Popova | Discus throw K | Finale | 53,42 | 5 | |||
Oleg Raiko | 1500 m M | Semifinale | 3.52,7 | 7 | |||
Indledende | 3.46,8 | 2 | Q | ||||
Helena Ringa | Long jump K | Kvalifikation | 5,84 | 10 | |||
Lyudmila Samotesova | 200 m K | Semifinale | 23,4 | 5 | |||
Indledende | 23,1 | 1 | Q | ||||
Lyudmila Samotysova | 100 m K | Semifinale | 11,6 | 5 | |||
Kvartfinale | 11,4 | 4 | Q | ||||
Indledende | 11,5 | 3 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,41 | |||||
Indledende | 43,6 | 2 | Q | ||||
Viktor Saneyev | Triple jump M | Finale | 17,39 | WR | |||
Kvalifikation | 16,22 | 5 | q | ||||
Vladislav Sapeya | 100 m M | Kvartfinale | 10,4 | 8 | |||
Indledende | 10,4 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Semifinale | dq | - | ||||
Indledende | 39,0 | 2 | Q | ||||
Anatoliy Schuplyakov | Hammer throw M | Finale | 67,74 | 9 | |||
Kvalifikation | 66,56 | 10 | q | ||||
Rashid Sharafetdinov | 5000 m M | Indledende | 14.44,0 | 7 | |||
Mukhamed Sharikov | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Lidiya Simosh | Javelin throw K | Finale | 53,40 | 10 | |||
Eugeny Siniaev | 4x100 m M | Semifinale | dq | - | |||
Indledende | 39,0 | 2 | Q | ||||
Yevgeny Sinyayev | 100 m M | Indledende | 10,5 | 4 | |||
Vyacheslav Skomorokhov | 400 m hurdles M | Finale | 49,1 | 5 | |||
Semifinale | 49,6 | 4 | Q | ||||
Indledende | 50,7 | 3 | Q | ||||
Valery Skvortsov | High jump M | Finale | 2,16 | 4 | |||
Kvalifikation | 2,14 | 3 | Q | ||||
Nikolai Smaha | 20 km walk M | Finale | 1.34.03,4 | ||||
Galina Sofina | Pentathlon K | Resultat | 3828 | 28 | |||
Irina Solontsova | Shot put K | Finale | 15,88 | 9 | |||
Oleg Stepanenko | 110 m hurdles M | Semifinale | 13,8 | 5 | |||
Indledende | 13,9 | 4 | q | ||||
Anatoly Sukharkov | Marathon M | Finale | 2.38.07,4 | 28 | |||
Nikolai Sviridov | 10000 m M | Finale | 29.43,2 | 5 | |||
5000 m M | Finale | 14.18,4 | 7 | ||||
Indledende | 14.38,8 | 5 | Q | ||||
Tatyana Talysheva | 80 m hurdles K | Finale | 10,72 | 8 | |||
Semifinale | 10,7 | 3 | Q | ||||
Indledende | 10,8 | 3 | Q | ||||
Long jump K | Finale | 6,66 | |||||
Kvalifikation | 6,34 | 5 | q | ||||
Igor Ter-Ovanesian | Long jump M | Finale | 8,12 | 4 | |||
Kvalifikation | 7,74 | 7 | q | ||||
Valentina Tikhomirova | Pentathlon K | Resultat | 4927 | 4 | |||
Yury Volkov | Marathon M | Finale | dns | - | |||
Lyudmilla Zharkova | 100 m K | Kvartfinale | 11,4 | 5 | |||
Indledende | 11,5 | 2 | Q | ||||
4x100 m K | Finale | 43,41 | |||||
Indledende | 43,6 | 2 | Q | ||||
Mikhail Zhelobovsky | 1500 m M | Semifinale | 3.59,0 | 11 | |||
Indledende | 3.53,2 | 5 | Q | ||||
Anna Zimina | 800 m K | Semifinale | 2.08,5 | 6 | |||
Indledende | 2.04,4 | 4 | Q | ||||
Aleksandr Zolotarev | Triple jump M | Kvalifikation | 15,41 | 13 | |||
* Listen over Sovjetiske olympianere i Atletik ved OL i Mexico City 1968 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Sovjetunionen i Atletik ved sommer-OL i Mexico City 1968 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |