Soviet Union in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Gennady Agapov | 50 km walk M | Final | dnf | - | |||
Vyacheslav Alanov | 10000 m M | Final | 31.01,0 | 24 | |||
Yevgeny Arzhanov | 800 m M | Semifinal | dns | - | |||
Round 1 | 1.48,4 | 3 | q | ||||
Rein Aun | Decathlon M | Final standing | dnf | - | |||
Nikolai Avilov | Decathlon M | Final standing | 7909 | 4 | |||
Victor Balikhin | 110 m hurdles M | Semifinal | 14,1 | 8 | |||
Round 1 | 13,8 | 1 | Q | ||||
Otto Barch | 20 km walk M | Final | 1.36.16,8 | 6 | |||
Leonid Barkovski | Long jump M | Final | 7,90 | 11 | |||
Qualifying Round | 7,70 | 8 | q | ||||
Gennady Bliznetsov | Pole vault M | Final | 5,30 | 6 | |||
Qualifying Round | 4,90 | 3 | q | ||||
Viktor Bolshov | High jump M | Qualifying Round | 2,09 | 11 | |||
Galina Bukharina | 4x100 m W | Final | 43,41 | ||||
Round 1 | 43,6 | 2 | Q | ||||
Nadezhda Chizhova | Shot put W | Final | 18,19 | ||||
Igor Della-Rossa | 50 km walk M | Final | dnf | - | |||
Nikolai Dudkin | Triple jump M | Final | 17,09 | 5 | |||
Qualifying Round | 16,15 | 9 | q | ||||
Laine Erik | 800 m W | Semifinal | 2.06,0 | 5 | |||
Round 1 | 2.06,5 | 2 | Q | ||||
Valentyna Evert | Javelin throw W | Final | 51,16 | 14 | |||
Valentin Gavrilov | High jump M | Final | 2,20 | ||||
Qualifying Round | 2,12 | 7 | q | ||||
Lyudmila Golomazova | 100 m W | Semifinal | 11,7 | 8 | |||
Quarterfinal | 11,5 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 11,7 | 3 | Q | ||||
200 m W | Round 1 | 23.7 | 6 | ||||
Sergey Grigoryev | 50 km walk M | Final | 4.44.39,2 | 15 | |||
Vera Gruskhina | High jump W | Final | 1,71 | 12 | |||
Qualifying Round | 1,74 | 8 | q | ||||
Guram Gudashvili | Discus throw M | Qualifying Round | 57,48 | 12 | |||
Eduard Gushchin | Shot put M | Final | 20,09 | ||||
Qualifying Round | 19,88 | 2 | q | ||||
Vladimir Holubnychy | 20 km walk M | Final | 1.33.58,4 | ||||
Lyudmila Ievleva | 80 m hurdles W | Round 1 | 10,9 | 4 | |||
Nicolay Ivanov | 200 m M | Semifinal | 20,8 | 7 | |||
Quarterfinal | 20,8 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 20,7 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | dq | - | ||||
Round 1 | 39,0 | 2 | Q | ||||
Aleksey Khlopotnov | 100 m M | Round 1 | 10,4 | 4 | |||
4x100 m M | Semifinal | dq | - | ||||
Round 1 | 39,0 | 2 | Q | ||||
Romuald Klim | Hammer throw M | Final | 73,28 | ||||
Qualifying Round | 66,82 | 9 | q | ||||
Gennady Kondrashov | Hammer throw M | Final | 69,08 | 6 | |||
Qualifying Round | 67,56 | 7 | q | ||||
Vera Korsakova | 80 m hurdles W | Semifinal | 10,8 | 5 | |||
Round 1 | 10,6 | 2 | Q | ||||
Valentina Kozyr | High jump W | Final | 1,80 | ||||
Qualifying Round | 1,74 | 5 | q | ||||
Victor Kudinsky | 3000 m steeplechase M | Final | dns | - | |||
Round 1 | 9.05,2 | 4 | Q | ||||
Janis Lanka | Decathlon M | Final standing | 7227 | 14 | |||
Tönu Lepik | Long jump M | Final | 8,09 | 5 | |||
Qualifying Round | 7,91 | 4 | q | ||||
Janis Lusis | Javelin throw M | Final | 90,10 | OR | |||
Qualifying Round | 83,68 | 2 | q | ||||
Aleksandr Maliutin | Pole vault M | Final | 5,00 | 12 | |||
Qualifying Round | 4,90 | 4 | q | ||||
Valentin Maslakov | 200 m M | Quarterfinal | 20,9 | 6 | |||
Round 1 | 21,0 | 5 | q | ||||
Leonid Mikitenko | 10000 m M | Final | 30.46,0 | 17 | |||
5000 m M | Round 1 | 14.44,0 | 7 | ||||
Aleksandr Morozov | 3000 m steeplechase M | Final | 8.55,8 | 5 | |||
Round 1 | 9.08,4 | 4 | Q | ||||
Lyudmila Muravyeva | Discus throw W | Final | 52,26 | 9 | |||
Antonina Okorokova | High jump W | Final | 1,80 | ||||
Qualifying Round | 1,74 | 7 | q | ||||
Mart Paama | Javelin throw M | Qualifying Round | 77,26 | 13 | |||
Natalya Pechenkina | 400 m W | Final | 52,25 | ||||
Semifinal | 52,8 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 53,7 | 1 | Q | ||||
Vera Popkova | 200 m W | Semifinal | 23,2 | 5 | |||
Round 1 | 23,3 | 2 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 43,41 | |||||
Round 1 | 43,6 | 2 | Q | ||||
Antonina Popova | Discus throw W | Final | 53,42 | 5 | |||
Oleg Raiko | 1500 m M | Semifinal | 3.52,7 | 7 | |||
Round 1 | 3.46,8 | 2 | Q | ||||
Helena Ringa | Long jump W | Qualifying Round | 5,84 | 10 | |||
Lyudmila Samotesova | 200 m W | Semifinal | 23,4 | 5 | |||
Round 1 | 23,1 | 1 | Q | ||||
Lyudmila Samotysova | 100 m W | Semifinal | 11,6 | 5 | |||
Quarterfinal | 11,4 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 11,5 | 3 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 43,41 | |||||
Round 1 | 43,6 | 2 | Q | ||||
Viktor Saneyev | Triple jump M | Final | 17,39 | WR | |||
Qualifying Round | 16,22 | 5 | q | ||||
Vladislav Sapeya | 100 m M | Quarterfinal | 10,4 | 8 | |||
Round 1 | 10,4 | 4 | q | ||||
4x100 m M | Semifinal | dq | - | ||||
Round 1 | 39,0 | 2 | Q | ||||
Anatoliy Schuplyakov | Hammer throw M | Final | 67,74 | 9 | |||
Qualifying Round | 66,56 | 10 | q | ||||
Rashid Sharafetdinov | 5000 m M | Round 1 | 14.44,0 | 7 | |||
Mukhamed Sharikov | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Lidiya Simosh | Javelin throw W | Final | 53,40 | 10 | |||
Eugeny Siniaev | 4x100 m M | Semifinal | dq | - | |||
Round 1 | 39,0 | 2 | Q | ||||
Yevgeny Sinyayev | 100 m M | Round 1 | 10,5 | 4 | |||
Vyacheslav Skomorokhov | 400 m hurdles M | Final | 49,1 | 5 | |||
Semifinal | 49,6 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 50,7 | 3 | Q | ||||
Valery Skvortsov | High jump M | Final | 2,16 | 4 | |||
Qualifying Round | 2,14 | 3 | Q | ||||
Nikolai Smaha | 20 km walk M | Final | 1.34.03,4 | ||||
Galina Sofina | Pentathlon W | Final standing | 3828 | 28 | |||
Irina Solontsova | Shot put W | Final | 15,88 | 9 | |||
Oleg Stepanenko | 110 m hurdles M | Semifinal | 13,8 | 5 | |||
Round 1 | 13,9 | 4 | q | ||||
Anatoly Sukharkov | Marathon M | Final | 2.38.07,4 | 28 | |||
Nikolai Sviridov | 10000 m M | Final | 29.43,2 | 5 | |||
5000 m M | Final | 14.18,4 | 7 | ||||
Round 1 | 14.38,8 | 5 | Q | ||||
Tatyana Talysheva | 80 m hurdles W | Final | 10,72 | 8 | |||
Semifinal | 10,7 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 10,8 | 3 | Q | ||||
Long jump W | Final | 6,66 | |||||
Qualifying Round | 6,34 | 5 | q | ||||
Igor Ter-Ovanesian | Long jump M | Final | 8,12 | 4 | |||
Qualifying Round | 7,74 | 7 | q | ||||
Valentina Tikhomirova | Pentathlon W | Final standing | 4927 | 4 | |||
Yury Volkov | Marathon M | Final | dns | - | |||
Lyudmilla Zharkova | 100 m W | Quarterfinal | 11,4 | 5 | |||
Round 1 | 11,5 | 2 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 43,41 | |||||
Round 1 | 43,6 | 2 | Q | ||||
Mikhail Zhelobovsky | 1500 m M | Semifinal | 3.59,0 | 11 | |||
Round 1 | 3.53,2 | 5 | Q | ||||
Anna Zimina | 800 m W | Semifinal | 2.08,5 | 6 | |||
Round 1 | 2.04,4 | 4 | Q | ||||
Aleksandr Zolotarev | Triple jump M | Qualifying Round | 15,41 | 13 | |||
* The list of Soviet olympians in Athletics at the Mexico City 1968 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about Soviet Union in Athletics at the Olympic Games in Mexico City 1968 is based on the official olympic reports and Olympian Database |