West German athletes at the Munich 1972 Olympics*

  Facts about West Germanyat the Munich 1972 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M FRG Siegfried Ortmann
Richard Krust
Individual W FRG Ursula Büschking
Carla Nolpa
 Athletics
100 m M FRG Jobst Hirscht
Klaus Ehl
Gerhard Wucherer
200 m M FRG Martin Jellinghaus
Manfred Ommer
400 m M FRG Georg Nückles
Karl Honz
Horst-Rüdiger Schlöske
800 m M FRG Walter Adams
Franz-Josef Kemper
Josef Schmid
1500 m M FRG Bodo Tümmler
Paul-Heinz Wellmann
Thomas Wessinghage
5000 m M FRG Harald Norpoth
Jürgen May
Wolfgang Riesinger
10000 m M FRG Günter Mielke
Manfred Letzerich
Marathon M FRG Paul Angenvoorth
Lutz Philipp
Manfred Steffny
110 m hurdles M FRG Günther Nickel
Eckart Berkes
Manfred Schumann
400 m hurdles M FRG Rainer Schubert
Dieter Büttner
Rolf Ziegler
3000 m steeplechase M FRG Willi Wagner
Hans-Dieter Schulten
Willi Maier
4x100 m M FRG Jobst Hirscht
Karlheinz Klotz
Klaus Ehl
Gerhard Wucherer
4x400 m M FRG Bernd Hermann
Horst-Rüdiger Schlöske
Herrmann Köhler
Karl Honz
20 km walk M FRG Wilfried Wesch
Bernd Kannenberg
Heinz Mayr
50 km walk M FRG Horst-Rüdiger Magnor
Gerhard Weidner
Bernd Kannenberg
High jump M FRG Ingomar Sieghart
Hermann Magerl
Pole vault M FRG Volker Ohl
Reinhard Kuretzky
Long jump M FRG Andreas Glörfeld
Hans Baumgartner
Josef Schwarz
Shot put M FRG Ralf Reichenbach
Heinfried Birlenbach
Traugott Glöckler
Discus throw M FRG Dirk Wippermann
Klaus-Peter Hennig
Hein-Direck Neu
Hammer throw M FRG Edwin Klein
Uwe Beyer
Karl-Hans Riehm
Javelin throw M FRG Klaus Wolfermann
Günther Glasauer
Decathlon M FRG Horst Beyer
Hans-Joachim Perk
Hans-Joachim Walde
100 m W FRG Annegret Richter
Elfgard Schittenhelm
Ingrid Mickler
200 m W FRG Christiane Krause
Annegret Kroniger
400 m W FRG Rita Wilden
Christel Freese
Anette Rückes
800 m W FRG Sylvia Schenk
Gisela Ellenberger
Hildegard Falck
1500 m W FRG Christa Merten
Ellen Tittel
Gerda Ranz
100 m hurdles W FRG Margit Bach
Heidi Schüller
4x100 m W FRG Annegret Richter
Heidemarie Rosendahl
Ingrid Mickler
Christiane Krause
4x400 m W FRG Rita Wilden
Anette Rückes
Hildegard Falck
Inge Bödding
High jump W FRG Ulrike Meyfarth
Renate Gärtner
Ellen Mundinger
Long jump W FRG Heidi Schüller
Heidemarie Rosendahl
Ingrid Mickler
Discus throw W FRG Brigitte Berendonk
Liesel Westermann
Javelin throw W FRG Ameli Koloska
Anneliese Gerhards
Pentathlon W FRG Margot Eppinger
Karen Mack
Heidemarie Rosendahl
 Boxing
Flyweight M FRG Gerd Schubert
Bantamweight M FRG Werner Schäfer
Featherweight M FRG Peter Prause
Lightweight M FRG Peter Hess
Welterweight M FRG Günther Meier
Light-middleweight M FRG Dieter Kottysch
Middleweight M FRG Ewald Jarmer
Light-heavyweight M FRG Rudi Hornig
Heavyweight M FRG Peter Hussing
 Canoe & Kayak
K1 500 m W FRG Irene Pepinhege
K2 500 m W FRG Renate Breuer
Roswitha Esser
K1 1000 m M FRG Bernd Guse
K2 1000 m M FRG Horst Mattern
Hans-Jürgen Riemenschneider
K4 1000 m M FRG Eberhard Fischer
Rudolf Blass
Rainer Hennes
Hans-Eric Pasch
C1 1000 m M FRG Detlef Lewe
C2 1000 m M FRG Hans-Peter Hoffmann
Hermann Glaser
K1 slalom W FRG Gisela Grothaus
Magdalena Wunderlich
Ulrike Deppe
K1 slalom M FRG Jürgen Gerlach
Alfred Baum
Ulrich Peters
C1 slalom M FRG Wolfgang Peters
Reinhold Kauder
Bernhard Heinemann
C2 slalom M FRG Theo Nüsing
Hans Otto Schumacher
Michael Reimann
Hans Jakob Hitz
Wilhelm Baues
Olaf Fricke
 Cycling
Road race M FRG Erwin Tischler
Peter Weibel
Wilfried Trott
Alfred Gaida
Road race team M FRG Algis Oleknavicius
Erwin Tischler
Johannes Knab
Rainer Podlesch
Individual pursuit M FRG Hans Lutz
Team pursuit M FRG Udo Hempel
Jürgen Colombo
Günter Haritz
Günther Schumacher
1000 m time trial M FRG Karl Köther Jr.
 Diving
Springboard M FRG Gerhard Hölzl
Reinhard Bauer
Norbert Huda
Springboard W FRG Michaela Herweck
Platform M FRG Karl-Heinz Schwemmer
Bernd Wucherpfennig
Klaus Konzorr
Platform W FRG Maxie Michael
Ursula Sapp
 Equestrian
Dressage individual  FRG Josef Neckermann
Liselott Linsenhoff
Karin Schlüter
Dressage team  FRG Josef Neckermann
Liselott Linsenhoff
Karin Schlüter
Eventing individual  FRG Ludwig Gössing
Harry Klugmann
Karl Schultz
Eventing team  FRG Harry Klugman
Karl Schulz
Ludwig Gössing
Jumping individual  FRG Hartwig Steenken
Fritz Ligges
Jumping team  FRG Fritz Ligges
Gert Wiltfang
Hans-Günther Winkler
Hartwig Steenken
 Gymnastics
Team W FRG Ingrid Santer
Jutta Oltersdorf
Angelika Kern
Ulrike Weyh
Uta Schorn
Andrea Niederheide
Team M FRG Eberhard Gienger
Walter Mössinge
Bernd Effing
Reinhard Ritter
Günter Spiess
Heinz Haussier
 Hockey
Hockey M FRG Michael Peter
Wolfgang Rott
Dieter Freise
Michael Krause
Eduard Thelen
Wolfgang Baumgart
Eckart Suhl
Carsten Keller
Peter Trump
Peter Kraus
Werner Kässmann
Wolfgang Strödter
Detlef Kittstein
Rainer Seifert
Horst Dröse
Uli Vos
Fritz Schmidt
Ulrich Kiaes
 Judo
Half-heavyweight M FRG Paul Barth
Heavyweight M FRG Klaus Glahn
 Modern Pentathlon
Individual M FRG Walter Esser
Heiner Thade
Hole Rössler
Team M FRG Walter Esser
Heiner Thade
Hole Rössler
 Rowing
Single sculls M FRG Udo Hild
Double sculls M FRG Jochen Meissner
Arthur Heyne
Pair without coxswain M FRG Lutz Ulbricht
Erwin Haas
Pair with coxswain M FRG Bernd Krause
Heinz Mussmann
Stefan Kuhnke
Four without coxswain M FRG Joachim Ehrig
Franz Held
Peter Funnekötter
Wolfgang Plottke
Four with coxswain M FRG Hans-Johann Färber
Alois Bierl
Peter Berger
Gerhard Auer
Uwe Benter
 Sailing
Soling  FRG Norbert Wagner
Hans-Joachim Berndt
Friedrich May
Tempest  FRG Heinz Laprell
Wolf Stadler
Dragon  FRG Franz Heilmeier
Konrad Glas
Richard Kuchler
Star  FRG Wilhelm Kuhweide
Karsten Meyer
Finn M FRG Walter Mai
Flying Dutchman  FRG Peter Naumann
Ulrich Libor
 Shooting
Rifle three positions  FRG Gottfried Kustermann
Moving target  FRG Günther Danne
Christoph Michael Zeisner
Rapid fire pistol  FRG Helmut Seeger
Trap  FRG Heinz Leibinger
Skeet  FRG Konrad Wirnhier
 Swimming
100 m freestyle W FRG Angela Steinbach
Heidemarie Reineck
Jutta Weber
100 m freestyle M FRG Kersten Meier
Klaus Steinbach
Gerhard Schiller
200 m freestyle W FRG Uta Schütz
Angela Steinbach
Jutta Weber
200 m freestyle M FRG Olaf von Schilling
Klaus Steinbach
Werner Lampe
400 m freestyle W FRG Uta Schütz
Helga Wagner
400 m freestyle M FRG Hans-Joachim Fassnacht
Werner Lampe
Peter Rosenkranz
800 m freestyle W FRG Barbara Schwarzfeldt
Uta Schütz
Helga Wagner
1500 m freestyle M FRG Dusan Grozaj
Hans-Joachim Fassnacht
Peter Rosenkranz
100 m backstroke W FRG Angelika Kraus
Silke Pielen
Annegret Kober
100 m backstroke M FRG Andreas Weber
200 m backstroke W FRG Karin Bormann
Angelika Kraus
Annegret Kober
200 m backstroke M FRG Norbert Verweyen
100 m breaststroke W FRG Verena Eberle
Patricia Siewert
Dagmar Sierck
100 m breaststroke M FRG Walter Kusch
Michael Günther
Andreas Hellmann
200 m breaststroke W FRG Petra Nows
Verena Eberle
Ulrike Klees
200 m breaststroke M FRG Gregor Betz
Walter Kusch
Andreas Hellmann
100 m butterfly W FRG Heike Hustede
Gudrun Beckmann
Edeltraud Koch
100 m butterfly M FRG Lutz Stoklasa
Hans Lampe
Peter Remmel
200 m butterfly M FRG Hans-Joachim Fassnacht
Volkert Meeuw
Walter Mack
200 m medley W FRG Karin Bormann
Helmi Boxberger
200 m medley M FRG Andreas Weber
Thomas Aretz
Klaus Steinbach
400 m medley W FRG Helmi Boxberger
Helga Niemann
400 m medley M FRG Michael Holthaus
Hans-Joachim Geisler
4x100 m freestyle W FRG Angela Steinbach
Heidemarie Reineck
Gudrun Beckmann
Jutta Weber
4x100 m freestyle M FRG Gerhard Schiller
Klaus Steinbach
Hans-Joachim Fassnacht
Kersten Meier
Rainer Jacob
Werner Lampe
Hans-Günther Vosseler
4x200 m freestyle M FRG Hans-Günther Vosseler
Gerhard Schiller
Hans-Joachim Fassnacht
Klaus Steinbach
Werner Lampe
Volkert Meeuw
4x100 m medley W FRG Verena Eberle
Jutta Weber
Annegret Kober
Edeltraud Koch
Gudrun Beckmann
Heidemarie Reineck
Silke Pielen
4x100 m medley M FRG Walter Kusch
Andreas Weber
Klaus Steinbach
Lutz Stoklasa
 Weightlifting
Lightweight M FRG Pietro Masala
Werner Schraut
Middleweight M FRG Uwe Kliche
Light-heavyweight M FRG Rolf Milser
Middle-heavyweight M FRG Dietrich Leh
Heavyweight M FRG Rainer Dörrzapf
Super-heavyweight M FRG Rudolf Mang
 Wrestling
Freestyle featherweight M FRG Gerhard Weisenberg
Freestyle welterweight M FRG Adolf Seger
Freestyle middleweight M FRG Peter Neumair
Freestyle super-heavyweight M FRG Wilfried Dietrich
Greco-Roman light-flyweight M FRG Günter Maas
Greco-Roman bantamweight M FRG Hans-Jürgen Veil
Greco-Roman lightweight M FRG Manfred Schöndorfer
Greco-Roman welterweight M FRG Werner Schröter
Greco-Roman light-heavyweight M FRG Günter Kowalewski
Greco-Roman super-heavyweight M FRG Wilfried Dietrich
* The list of West German athletes in the 1972 Olympic Games is not yet complete
This information about West German athletes in the Olympic Summer Games in Munich 1972 is based on the official olympic reports and Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy