Vesttyske deltagere ved OL i Grenoble 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | FRG | Ludwig Leitner | |||
Dieter Fersch | |||||
Franz Vogler | |||||
Gerhard Prinzing | |||||
Storslalom K | FRG | Christine Laorell | |||
Burgl Färbinger | |||||
Rosi Mittermaier | |||||
Margret Hafen | |||||
Storslalom M | FRG | Willi Lesch | |||
Ludwig Leitner | |||||
Gerhard Prinzing | |||||
Sepp Heckelmiller | |||||
Slalom K | FRG | Rosi Mittermaier | |||
Christl Hintermaier | |||||
Christine Laprell | |||||
Burgl Färbinger | |||||
Slalom M | FRG | Willi Lesch | |||
Ludwig Leitner | |||||
Max Rieger | |||||
Alfred Hagn | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | FRG | Horst Floth | |||
Wolfgang Zimmerer | |||||
Josef Bader | |||||
Peter Utzschneider | |||||
Firer M | FRG | Stefan Gaisreiter | |||
Wolfgang Zimmerer | |||||
Willi Schäfer | |||||
Horst Floth | |||||
Hans Baumann | |||||
Peter Utzschneider | |||||
Frank Lange | |||||
Josef Bader | |||||
Langrend | |||||
5 km K | FRG | Barbara Barthel | |||
Michaela Endler | |||||
Monika Mrklas | |||||
15 km M | FRG | Klaus Ganter | |||
Helmut Gerlach | |||||
Karl Buhl | |||||
Walter Demel | |||||
50 km M | FRG | Klaus Ganter | |||
Helmut Gerlach | |||||
Siegfried Weiss | |||||
Walter Demel | |||||
30 km M | FRG | Herbert Steinbesser | |||
Karl Buhl | |||||
Karl-Heinz Scherzinger | |||||
Walter Demel | |||||
3x5 km K | FRG | Michaela Endler | |||
Barbara Barthel | |||||
Monika Mrklas | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | FRG | Monika Feldmann | |||
Parløb | FRG | Margot Glockshuber | |||
Wolfgang Danne | |||||
Kælk | |||||
Ener K | FRG | Angelika Dünhaupt | |||
Christa Schmuck | |||||
Ute Gähler | |||||
Ener M | FRG | Hans Plenk | |||
Toer M | FRG | Hans Plenk | |||
Wolfgang Winkler | |||||
Bernhard Aschauer | |||||
Fritz Nachmann | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | FRG | Franz Keller | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | FRG | Günther Göllner | |||
Henrik Ohlmeyer | |||||
Heini Ihle | |||||
Stor bakke M | FRG | Günther Göllner | |||
Henrik Ohlmeyer | |||||
Heini Ihle | |||||
Franz Keller | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | FRG | Hildegard Sellhuber | |||
Evi Sappl | |||||
500 m M | FRG | Herbert Höfl | |||
Erhard Keller | |||||
Günter Traub | |||||
Gerhard Zimmermann | |||||
1000 m K | FRG | Evi Sappl | |||
Hildegard Sellhuber | |||||
1500 m K | FRG | Hildegard Sellhuber | |||
Paula Dufter | |||||
1500 m M | FRG | Jürgen Traub | |||
Günter Traub | |||||
3000 m K | FRG | Paula Dufter | |||
5000 m M | FRG | Jürgen Traub | |||
Günter Traub | |||||
10000 m M | FRG | Jürgen Traub | |||
Günter Traub | |||||
* Listen ovenfor over Vesttyske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Vesttyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Grenoble 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||