Ukrainske deltagere ved OL i Vancouver 2010

Ukrainske deltagere ved OL i Vancouver 2010

  Facts om Ukraine ved OL i Vancouver 2010 width=

Disciplin

Deltagere

 Alpint Skiløb
Super G K UKR Anastasiya Skryabina
Storslalom K UKR Anastasiya Skryabina
Bogdana Matsotska
Storslalom M UKR Rostyslav Feshchuk
Slalom K UKR Bogdana Matsotska
Anastasiya Skryabina
Slalom M UKR Rostyslav Feshchuk
 Skiskydning
7,5 km K UKR Oksana Khvostenko
Olena Pidhrushina
Valj Semerenko
Vita Semerenko
10 km M UKR Serguei Sednev
Viatcheslav Derkach
Serhiy Semenov
Andriy Deryzemlya
10 km forfølgelse K UKR Oksana Khvostenko
Olena Pidhrushina
Valj Semerenko
Vita Semerenko
12,5 km forfølgelse M UKR Serhiy Semenov
Andriy Deryzemlya
Serguei Sednev
15 km K UKR Valj Semerenko
Vita Semerenko
Olena Pidhrushina
Oksana Khvostenko
20 km M UKR Serguei Sednev
Olexander Bilanenko
Serhiy Semenov
Andriy Deryzemlya
4x6 km K UKR Vita Semerenko
Oksana Khvostenko
Valj Semerenko
Olena Pidhrushina
4x7,5 km M UKR Serguei Sednev
Vyacheslav Derkach
Andriy Deryzemlya
Olexander Bilanenko
12,5 km mass start K UKR Oksana Khvostenko
Olena Pidhrushina
Valj Semerenko
15 km mass start M UKR Andriy Deryzemlya
Serguei Sednev
 Langrend
10 km K UKR Lada Nesterenko
Valentyna Shevchenko
Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
15 km M UKR Olexandr Putsko
Roman Leybyuk
Skiatlon K UKR Valentyna Shevchenko
Tatiana Zavaliy
Vita Jakimchuk
Maryna Antsybor
Skiatlon M UKR Olexandr Putsko
Roman Leybyuk
30 km K UKR Tatjana Zavalu
Kateryna Grygorenko
Lada Nesterenko
Valentyna Shevchenko
50 km M UKR Roman Leybyuk
4x5 km K UKR Valentyna Shevchenko
Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
Tatiana Zavaliy
Holdsprint K UKR Kateryna Grygorenko
Maryna Antsybor
 Kunstskøjteløb
Individuelt M UKR Anton Kovalevski
Parløb  UKR Stanislav Morozov
Tatiana Volosozhar
Roman Talan
Kateryna Kostenko
Isdans  UKR Serhiy Verbillo
Anna Zadorozhniuk
 Freestyle
Spring K UKR Alla Tsuper
Nadiya Didenko
Olha Poliuk
Olha Volkova
Spring M UKR Oleksandr Abramenko
Stanislav Kravchuk
Enver Ablaiev
 Kælk
Ener K UKR Liliya Ludan
Natalya Yakushenko
Toer M UKR Yuriy Haiduk
Roman Zakharkiv
Andriy Kis
Taras Senkiv
 Nordisk kombineret
Individuelt M UKR Volodymyr Trachuk
Sprint M UKR Volodymyr Trachuk
 Skihop
Normal bakke M UKR Oleksandr Lazarovych
Volodymyr Boshchuk
Vitaliy Shumbarets
Stor bakke M UKR Volodymyr Boshchuk
Vitaliy Shumbarets
Oleksandr Lazarovych
 Snowboard
Giant parallel slalom K UKR Annamari Chundak
Giant parallel slalom M UKR Yosyf Penyak
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy