Ukrainske deltagere ved OL i Beijing 2008

Ukrainske deltagere ved OL i Beijing 2008

  Facts om Ukraine ved OL i Beijing 2008 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M UKR Markiyan Ivashko
Oleksandr Serdyuk
Viktor Ruban
Individuelt K UKR Tetyana Berezhna
Viktoriya Koval
Hold M UKR Markiyan Ivashko
Oleksandr Serdyuk
Viktor Ruban
 Atletik
100 m M UKR Dmytro Glushchenko
200 m M UKR Ihor Bodrov
400 m M UKR Mykhaylo Knysh
Maraton M UKR Olexandr Kuzin
Vasyl Matviychuk
Oleksandr Sitkovskyy
20 km kapgang M UKR Andrii Kovenko
50 km kapgang M UKR Oleksiy Shelest
Sergiy Budza
Oleksiy Kazanin
Højdespring M UKR Dmytro Demyanyuk
Oleksandr Nartov
Iurij Krimarenko
Stangspring M UKR Denys Yurchenko
Maksym Mazuryk
Oleksandr Korchmid
Længdespring M UKR Andrii Makarchev
Trespring M UKR Mykola Savolainen
Viktor Kuznyetsov
Viktor Iastrebov
Kuglestød M UKR Andriy Semenov
Yuriy Bilonog
Diskoskast M UKR Oleksiy Semenov
Hammerkast M UKR Artem Rubanko
Igor Tugay
Yevgen Vynogradov
Spydkast M UKR Roman Avramenko
Tikamp M UKR Oleksiy Kasyanov
100 m K UKR Nataliya Pohrebnyak
200 m K UKR Nataliia Pygyda
400 m K UKR Antonina Yefremova
800 m K UKR Yuliya Krevsun
Tetiana Petliuk
1500 m K UKR Anna Mishchenko
Nataliya Tobias
Iryna Lishchynska
Maraton K UKR Tetyana Filonyuk
Oxana Sklyarenko
100 m hæk K UKR Ievgeniia Snigur
400 m hæk K UKR Anastasiya Rabchenyuk
3000 m forhindringsløb K UKR Valentyna Horpynych
4x100 m K UKR Nataliia Pygyda
Oksana Shcherbak
Nataliya Pohrebnyak
Iryna Shepetyuk
4x400 m K UKR Nataliia Pygyda
Tetiana Petliuk
Oksana Shcherbak
Kseniya Karandyuk
20 km kapgang K UKR Vira Zozulya
Nadiya Borovska-Prokopuk
Højdespring K UKR Viktoriya Styopina
Vita Palamar
Stangspring K UKR Natalya Kushch
Længdespring K UKR Oleksandra Stadnyuk
Lyudmila Blonska
Viktoriya Rybalko
Trespring K UKR Olha Saladukha
Liliya Kulyk
Svitlana Mamieieva
Diskoskast K UKR Oleana Antonova
Natalia Semenova
Kateryna Karsak
Hammerkast K UKR Iryna Novozhylova
Iryna Sekachova
Inna Sayenko
Spydkast K UKR Tetyana Lyakhovych
Olha Ivankova
Vira Rebryk
Syvkamp K UKR Lyudmila Blonska
Ganna Melnichenko
Nataliia Dobrynska
 Badminton
Single M UKR Vladyslav Druzchenko
Single K UKR Larysa Gryga
 Boksning
Letfluevægt M UKR Georgiy Chygayev
Fjervægt M UKR Vasyl Lomachenko
Letvægt M UKR Oleksandr Klyuchko
Weltervægt M UKR Olexandr Stretskyy
Mellemvægt M UKR Sergiy Derevyanchenko
Sværvægt M UKR Oleksandr Usyk
Supersværvægt M UKR Vyacheslav Glazkov
 Kano & kajak
K1 500 m K UKR Inna Osypenko-Radomska
C1 500 m M UKR Yuriy Cheban
C2 500 m M UKR Sergiy Bezuglyy
Maksym Prokopenko
C1 1000 m M UKR Yuriy Cheban
C2 1000 m M UKR Ruslan Dzhalilov
Petro Kruk
 Cykling
Landevejsløb M UKR Yaroslav Popovych
Denys Kostyuk
Andriy Grivko
Ruslan Pidgornyy
Landevejsløb K UKR Oksana Kashchyshyna
Tatiana Stiajkina
Yevgeniya Vysotska
Enkeltstart M UKR Andriy Grivko
Denys Kostyuk
Individuel forfølgelse K UKR Lesya Kalitovska
Individuel forfølgelse M UKR Vitaliy Popkov
Volodymyr Dyudya
Holdforfølgelse M UKR Maksym Polishchyuk
Lyobomyr Polatayko
Vitaliy Shchedov
Volodymyr Dyudya
Pointsløb M UKR Volodymyr Rybin
Pointsløb K UKR Lesya Kalitovska
Parløb M UKR Lyobomyr Polatayko
Volodymyr Rybin
Keirin M UKR Andrii Vynokurov
Mountainbike M UKR Sergii Rysenko
 Udspring
3 m spring M UKR Illya Kvasha
Yuriy Shliakhov
3 m spring K UKR Olena Fedorova
Anna Pysmenska
Tårnspring M UKR Anton Zakharov
Kostiantyn Miliayev
Tårnspring K UKR Iuliia Prokopchuk
Synkron 3 m spring M UKR Illya Kvasha
Oleksiy Prygorov
Synkron 3 m spring K UKR Anna Pysmenska
Mariya Voloshchenko
 Ridning
Ridebanespringning individuelt  UKR Jean-Claude van Geenberghe
Ridebanespringning hold  UKR Katharina Offel
Björn Nagel
Jean-Claude van Geenberghe
Oleksandr Onishchenko
 Fægtning
Fleuret individuelt K UKR Olga Leleiko
Kårde individuelt K UKR Yana Shemyakina
Kårde individuelt M UKR Maksym Khvorost
Dmytro Chumak
Bogdan Nikishyn
Kårde hold M UKR Bogdan Nikishyn
Dmytro Chumak
Vitalii Medvedev
Maksym Khvorost
Sabel individuelt K UKR Olena Khomrova
Halyna Pundyk
Olga Kharlan
Sabel hold K UKR Halyna Pundyk
Olena Khomrova
Olha Zhovnir
Olga Kharlan
 Gymnastik
Individuelt K UKR Maryna Proskurina
Dariya Zhoba
Alina Kozich
Iryna Krasianska
Anastasiya Koval
Valentyna Holenkova
Individuelt M UKR Valeriy Honcharov
Oleksandr Vorobiov
Hold K UKR Dariya Zhoba
Iryna Krasnianska
Alina Kozich
Valentyna Holenkova
Anastasiya Koval
Maryna Proskurina
Gulv K UKR Valentyna Holenkova
Maryna Proskurina
Alina Kozich
Anastasiya Koval
Bom K UKR Dariya Zhoba
Valentyna Holenkova
Maryna Proskurina
Alina Kozich
Iryna Krasnianska
Forskudt barre K UKR Alina Kozich
Iryna Krasnianska
Dariya Zhoba
Valentyna Holenkova
Anastasiya Koval
Ringe M UKR Oleksandr Vorobiov
Barre M UKR Valeriy Honcharov
Reck M UKR Valeriy Honcharov
Rytmisk gymnastik hold K UKR Vita Zubchenko
Krystyna Cherepienina
Yuliya Slobodian
Vira Perederiy
Olena Dmytrash
Alina Maksymenko
Rytmisk gymnastik individuelt K UKR Natalia Godunko
Anna Bessonova
Trampolin individuelt K UKR Olena Movchan
Trampolin individuelt M UKR Yuriy Nikitin
 Judo
Ekstra-letvægt K UKR Lyudmyla Lusnikova
Mellemvægt K UKR Nataliya Smal
Halv-sværvægt K UKR Maryna Pryshchepa
Sværvægt K UKR Maryna Prokofyeva
Ekstra-letvægt M UKR Maksym Korotun
Letvægt M UKR Gennadii Bilodid
Halv-mellemvægt M UKR Roman Gonchuk
Roman Gontiuk
Mellemvægt M UKR Valentyn Grekov
Sværvægt M UKR Yevgen Sotnikov
 Moderne femkamp
Individuelt K UKR Victoriya Tereshchuk
Individuelt M UKR Pavlo Tymoshchenko
Dmytro Kirpulianskyi
 Roning
Dobbeltsculler K UKR Yana Dementyeva
Kateryna Tarasenko
Dobbeltfirer uden styrmand K UKR Nataliya Lyalchuk
Svitlana Spiryukhova
Olena Olefirenko
Tetiana Kolesnikova
Dobbeltfirer M UKR Sergii Gryn
Volodymyr Pavlovskyi
Sergii Biloushchenko
Oleg Lykov
 Sejlsport
Tornado  UKR Andriy Shafraniuk
Pavlo Kalynchev
49er  UKR Rodion Luka
Heorhiy Leonchuk
Windsurfer K UKR Olha Maslivets
Windsurfer M UKR Maksym Oberemko
 Skydning
Riffel tre positioner M UKR Artur Ayvazyan
Yury Sukhorukov
Riffel tre positioner K UKR Daria Shytko
Nataliya Kalnysh
Riffel liggende M UKR Yury Sukhorukov
Artur Ayvazyan
Luftriffel M UKR Oleksandr Lazeykin
Artur Ayvazyan
Luftriffel K UKR Nataliya Kalnysh
Dariya Sharipova
Sportspistol K UKR Olena Kostevych
Fri pistol M UKR Oleg Omelchuk
Ivan Rybovalov
Silhuetpistol M UKR Roman Bondaruk
Oleksandr Petriv
Luftpistol K UKR Olena Kostevych
Luftpistol M UKR Ivan Rybovalov
Oleg Omelchuk
Skeet M UKR Mykola Milchev
 Svømning
50 m fri stil K UKR Oksana Serikova
50 m fri stil M UKR Yuriy Yegoshin
100 m fri stil K UKR Darya Stepanyuk
100 m fri stil M UKR Yuriy Yegoshin
200 m fri stil K UKR Nataliya Khudyakova
200 m fri stil M UKR Sergii Advena
400 m fri stil K UKR Nataliya Khudyakova
400 m fri stil M UKR Sergiy Fesenko
1500 m fri stil M UKR Sergiy Fesenko
100 m rygcrawl K UKR Iryna Amshennikova
Kateryna Zubkova
100 m rygcrawl M UKR Oleksandr Isakov
200 m rygcrawl K UKR Iryna Amshennikova
Kateryna Zubkova
200 m rygcrawl M UKR Oleksandr Isakov
100 m brystsvømning K UKR Yuliya Pidlisna
Anna Khlistunova
100 m brystsvømning M UKR Oleg Lisohor
Igor Borysik
200 m brystsvømning K UKR Yuliya Pidlisna
200 m brystsvømning M UKR Valeriy Dymo
Igor Borysik
100 m butterfly K UKR Kateryna Zubkova
100 m butterfly M UKR Sergii Breus
Andriy Serdinov
200 m butterfly K UKR Tetyana Khala
200 m butterfly M UKR Denys Sylvantyev
Sergii Advena
200 m medley K UKR Ganna Dzerkal
200 m medley M UKR Vadym Lepskyy
400 m medley M UKR Vadym Lepskyy
4x100 m fri stil K UKR Nataliya Khudyakova
Ganna Dzerkal
Darya Stepanyuk
Kateryna Dikidzhi
4x100 m medley K UKR Darya Stepanyuk
Iryna Amshennikova
Kateryna Zubkova
Yuliya Pidlisna
4x100 m medley M UKR Valeriy Dymo
Yuriy Yehoshyn
Oleksandr Isakov
Sergii Breus
Marathon 10 km K UKR Natalya Samorodina
Marathon 10 km M UKR Igor Chervynskiy
 Synkronsvømning
Duet K UKR Daria Iushko
Kseniya Sydorenko
 Bordtennis
Individuelt M UKR Kou Lei
Individuelt K UKR Tetyana Sorochinskaya
Margaryta Pesotska
 Tennis
Mariya Koryttseva
Tatiana Perebiynis
Kateryna Bondarenko
Alona Bondarenko
Double K UKR Tatiana Perebiynis
Kateryna Bondarenko
Alona Bondarenko
Mariya Koryttseva
 Triatlon
Individuelt K UKR Yuliya Yelistratova
Individuelt M UKR Andriy Hlushchenko
Volodymyr Polikarpenko
 Vægtløftning
Letsværvægt K UKR Natalya Davydova
Sværvægt K UKR Nadiya Myronyuk
Supersværvægt K UKR Yuliya Dovhal
Olha Korobka
Mellemsværvægt M UKR Artem Ivanov
Sværvægt M UKR Oleksiy Torokhtiy
Igor Razoronov
Supersværvægt M UKR Ihor Shymenchko
Artem Udachyn
 Brydning
Fri stil fjervægt M UKR Vasyl Fedoryshyn
Fri stil letvægt M UKR Andriy Stadnik
Fri stil weltervægt M UKR Ibragim Aldatov
Fri stil mellemvægt M UKR Taras Danko
Fri stil sværvægt M UKR Georgii Tibilov
Fri stil supersværvægt M UKR Ivan Ishchenko
Fri stil fluevægt K UKR Irini Merleni
Fri stil letvægt K UKR Nataliya Synyshyn
Fri stil mellemvægt K UKR Yuliya Ostapchuk
Fri stil sværvægt K UKR Oksana Vashchuk
Græsk romersk bantamvægt M UKR Yuriy Koval
Græsk romersk letvægt M UKR Armen Vardanyan
Græsk romersk weltervægt M UKR Volodymyr Shatskykh
Græsk romersk mellemvægt M UKR Oleksandr Daragan
Græsk romersk sværvægt M UKR Oleg Kryoka
Græsk romersk supersværvægt M UKR Oleksandr Chernetskyi
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2008 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Beijing 2008 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy