Ukrainske deltagere ved OL i Athen 2004

Ukrainske deltagere ved OL i Athen 2004

  Facts om Ukraine ved OL i Athen 2004 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M UKR Dmytro Hrachov
Oleksandr Serdyuk
Viktor Ruban
Individuelt K UKR Kateryna Palekha
Nataliya Burdeyna
Tetyana Berezhna
Hold M UKR Viktor Ruban
Dmytro Hrachov
Oleksandr Serdyuk
Hold K UKR Nataliya Burdeyna
Tetyana Berezhna
Kateryna Palekha
 Atletik
800 m M UKR Ivan Heshko
1500 m M UKR Ivan Heshko
5000 m M UKR Sergiy Lebid
Maraton M UKR Dmytro Baranovsky
110 m hæk M UKR Sergiy Demidyuk
3000 m forhindringsløb M UKR Vadim Slobodenyuk
4x400 m M UKR Yevhen Ziukov
Volodymyr Demchenko
Andriy Tverdostup
Mykhaylo Knysh
Højdespring M UKR Andrey Sokolovskiy
Stangspring M UKR Denys Yurchenko
Ruslan Yeremenko
Oleksandr Korchmid
Længdespring M UKR Vladimir Zyuskov
Trespring M UKR Viktor Yastrebov
Nikolay Savolaynen
Kuglestød M UKR Roman Virastyuk
Yuriy Bilonog
Hammerkast M UKR Vladyslav Piskunov
Oleksandr Krykun
Artem Rubanko
100 m K UKR Zhanna Block
Tetyana Tkalich
200 m K UKR Maryna Maydanova
400 m K UKR Antonina Yefremova
800 m K UKR Tetyana Petlyuk
1500 m K UKR Nataliya Tobias
Iryna Lishchynska
Nelya Neporadna
10000 m K UKR Natalya Berkut
100 m hæk K UKR Yelena Krasovskaya
400 m hæk K UKR Tetyana Tereshchuk-Antipova
4x100 m K UKR Iryna Kozhemyakina
Zhanna Block
Maryna Maydanova
Tetyana Tkalich
4x400 m K UKR Oksana Illiushkina
Antonina Yefremova
Oleksandra Ryzhkova
Nataliya Pyhyda
20 km kapgang K UKR Vira Zozulya
Højdespring K UKR Inha Babakova
Iryna Mykhalchenko
Viktoriya Styopina
Stangspring K UKR Anzhela Balakhonova
Trespring K UKR Olena Govorova
Tetyana Schurenko
Kuglestød K UKR Oksana Zakharchuk
Diskoskast K UKR Natalya Fokina
Oleana Antonova
Hammerkast K UKR Iryna Sekachova
Spydkast K UKR Tetyana Lyakhovych
Syvkamp K UKR Yuliya Akulenko
Nataliia Dobrynska
 Boksning
Bantamvægt M UKR Maksim Tretyak
Letvægt M UKR Volodymyr Kravets
Weltervægt M UKR Viktor Polyakov
Mellemvægt M UKR Oleg Mashkin
Letsværvægt M UKR Andriy Fedchuk
Supersværvægt M UKR Oleksii Mazikin
 Kano & kajak
K4 500 m K UKR Tetyana Semykina
Olena Cherevatova
Inna Osypenko
Hanna Balabanova
C1 500 m M UKR Yuriy Cheban
C2 500 m M UKR Maksym Prokopenko
Ruslan Dzhalilov
C1 1000 m M UKR Yuriy Cheban
C2 1000 m M UKR Ruslan Dzhalilov
Maksym Prokopenko
 Cykling
Landevejsløb K UKR Iryna Chuzhynova
Nataliya Kachalka
Valentyna Karpenko
Landevejsløb M UKR Yaroslav Popovych
Yuriy Krivtsov
Vladimir Duma
Kyrylo Pospyeyev
Serhiy Honchar
Enkeltstart K UKR Nataliya Kachalka
Enkeltstart M UKR Yuri Krivtsov
Serhiy Honchar
Individuel forfølgelse M UKR Volodymyr Dyudya
Holdforfølgelse M UKR Volodymyr Diudia
Sergiy Matveyev
Roman Kononenko
Vitaliy Popkov
Pointsløb M UKR Vasyl Yakovlev
Pointsløb K UKR Lyudmila Vypyraylo
Parløb M UKR Volodymyr Rybin
Vasyl Yakovlev
Mountainbike M UKR Sergii Rysenko
 Udspring
3 m spring M UKR Yuriy Shliakhov
Dmitri Lysenko
3 m spring K UKR Olena Fedorova
Ganna Sorokina
Tårnspring M UKR Anton Zakharov
Roman Volodkov
Tårnspring K UKR Olha Leonova
Olena Zhupina
Synkron tårnspring M UKR Roman Volodkov
Philippe Comtois
Anton Zakharov
Alexandre Despatie
 Fægtning
Kårde individuelt K UKR Nadiya Kazimirchuk
Kårde individuelt M UKR Bohdan Nikishyn
Dmytro Kariuchenko
Maksym Khvorost
Kårde hold M UKR Bogdan Nikishin
Dmytro Kariuchenko
Maksym Khvorost
Vitaliy Osharov
Sabel individuelt K UKR Darya Nedashkivska
Sabel individuelt M UKR Volodymyr Kaliuzhniy
Volodymyr Lukashenko
Vladislav Tretiak
 Gymnastik
Individuelt K UKR Irina Yarotska
Olga Sherbatykh
Alona Kvasha
Irina Krasnynska
Mirabella Akhunu
Alina Kozich
Individuelt M UKR Andrei Mykaylichenko
Roman Zuzulia
Ruslan Myezyentsev
Vadym Kuvakin
Evgeni Bogonosyuk
Valeriy Goncharov
Hold K UKR Irina Krasnynska
Alina Kozich
Irina Yarotska
Mirabella Akhunu
Olga Sherbatykh
Alona Kvasha
Hold M UKR Roman Zuzulia
Vadym Kuvakin
Valeriy Honcharov
Ruslan Mezentsev
Yevhen Bohonosiuk
Andriy Mykhailychenko
Gulv K UKR Irina Yarotska
Alona Kvasha
Olga Sherbatykh
Mirabella Akhunu
Alina Kozich
Spring på hest K UKR Olga Sherbatykh
Alona Kvasha
Bom K UKR Mirabella Akhunu
Alina Kozich
Irina Yarotska
Alona Kvasha
Irina Krasnynska
Forskudt barre K UKR Irina Yarotska
Alona Kvasha
Irina Krasnynska
Mirabella Akhunu
Alina Kozich
Gulv M UKR Evgeni Bogonosyuk
Andrei Mykaylichenko
Ruslan Myezyentsev
Vadym Kuvakin
Roman Zuzulia
Spring på hest M UKR Vadym Kuvakin
Bensving M UKR Andrei Mykaylichenko
Ruslan Myezyentsev
Valeriy Goncharov
Vadym Kuvakin
Roman Zuzulia
Ringe M UKR Vadym Kuvakin
Evgeni Bogonosyuk
Roman Zuzulia
Ruslan Myezyentsev
Barre M UKR Roman Zozulia
Andrei Mykaylichenko
Ruslan Myezyentsev
Valeriy Goncharov
Vadym Kuvakin
Reck M UKR Valeriy Goncharov
Evgeni Bogonosyuk
Andrei Mykaylichenko
Roman Zuzulia
Ruslan Myezyentsev
Rytmisk gymnastik hold K UKR Olena Dziubchuk
Yuliya Chernova
Yelizaveta Karabash
Mariya Bila
Oksana Paslas
Inha Kozhokhina
Rytmisk gymnastik individuelt K UKR Natalia Godunko
Anna Bessonova
Trampolin individuelt K UKR Olena Movchan
Trampolin individuelt M UKR Yuriy Nikitin
 Håndbold
Håndbold K UKR Lyudmyla Shevchenko
Olena Radchenko
Tetyana Shinkarenko
Nataliya Borysenko
Ganna Burmystrova
Olena Tsygitsa
Larysa Zaspa
Nataliya Lyapina
Anastasiya Borodina
Ganna Siukalo
Maryna Vergelyuk
Olena Yatsenko
Oxana Rayhel
Iryna Honcharova
Galyna Markushevska
 Judo
Halv-sværvægt K UKR Anastasiia Matrosova
Sværvægt K UKR Marina Prokofieva
Halv-letvægt M UKR Musa Nastuyev
Letvægt M UKR Gennadii Bilodid
Halv-mellemvægt M UKR Roman Gonchuk
Mellemvægt M UKR Valentyn Grekov
Halv-sværvægt M UKR Vitaliy Bubon
Sværvægt M UKR Vitaliy Polyanskyy
 Moderne femkamp
Individuelt K UKR Victoriya Tereshchuk
 Roning
Dobbeltsculler K UKR Nataliya Guba
Svetlana Maziy
Dobbeltfirer uden styrmand K UKR Olena Olefirenko
Tetiana Kolesnikova
Olena Ronzhyna
Yana Dementieva
Dobbeltfirer M UKR Leonid Shaposhnikov
Oleg Lykov
Sergei Hrin
Sergei Bilushchenko
 Sejlsport
Yngling K UKR Ganna Kalinina
Ruslana Taran
Svetlana Matevusheva
49er  UKR Heorhiy Leonchuk
Rodion Luka
470 M UKR Igor Matviyenko
Yevhan Braslavets
Laser  UKR Yuriy Orlov
Windsurfer K UKR Olha Maslivets
Windsurfer M UKR Maksym Oberemko
 Skydning
Riffel tre positioner M UKR Artur Ayvazyan
Yury Sukhorukov
Riffel tre positioner K UKR Nataliya Kalnysh
Lesya Leskiv
Riffel liggende M UKR Yuriy Sukhorukov
Artur Ayvazyan
Artur Ayvazyan
Luftriffel M UKR Yury Sukhorukov
Artur Ayvazyan
Luftriffel K UKR Nataliya Kalnysh
Lesya Leskiv
Bevægeligt mål M UKR Vladyslav Prianishkinov
Sportspistol K UKR Olena Kostevych
Fri pistol M UKR Viktor Makarov
Silhuetpistol M UKR Oleg Tkachov
Luftpistol K UKR Olena Kostevych
Luftpistol M UKR Viktor Makarov
Trap K UKR Viktoriya Chuiko
Skeet M UKR Mykola Milchev
 Svømning
50 m fri stil K UKR Olga Mukomol
50 m fri stil M UKR Vyacheslav Shyrshov
Oleksander Volynets
100 m fri stil K UKR Olga Mukomol
100 m fri stil M UKR Yuriy Yehoshyn
200 m fri stil K UKR Olena Lapunova
200 m fri stil M UKR Dmytro Vereitynov
400 m fri stil K UKR Olga Beresnyeva
400 m fri stil M UKR Sergiy Fesenko
800 m fri stil K UKR Olga Beresnyeva
1500 m fri stil M UKR Igor Chervynskiy
100 m rygcrawl K UKR Iryna Amshennikova
100 m rygcrawl M UKR Volodymyr Nikolaichuk
200 m rygcrawl K UKR Iryna Amshennikova
200 m rygcrawl M UKR Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m brystsvømning K UKR Svetlana Bondarenko
100 m brystsvømning M UKR Oleg Lisohor
200 m brystsvømning K UKR Iryna Maystruck
200 m brystsvømning M UKR Valeriy Dymo
100 m butterfly K UKR Kateryna Zubkova
100 m butterfly M UKR Andriy Serdinov
Denys Sylvantyev
200 m butterfly K UKR Natalya Samorodina
200 m butterfly M UKR Denys Sylvantyev
Sergii Advena
200 m medley K UKR Yana Klochkova
200 m medley M UKR Serkan Atasay
400 m medley K UKR Yana Klochkova
400 m medley M UKR Dmytro Nazarenko
4x100 m fri stil M UKR Andriy Serdinov
Yuriy Yehoshyn
Pavlo Khnykin
Denys Syzonenko
4x200 m fri stil M UKR Dmytro Vereitynov
Sergiy Fesenko
Maksym Kokosha
Sergii Advena
4x100 m medley K UKR Svetlana Bondarenko
Olga Mukomol
Kateryna Zubkova
Yana Klochkova
4x100 m medley M UKR Valeriy Dymo
Yuriy Yehoshyn
Oleg Lisohor
Denys Sylvantyev
Andriy Serdinov
Pavlo Illichov
 Synkronsvømning
Duet K UKR Darya Yushko
Iryna Gayvoronska
 Taekwondo
Fluevægt M UKR Oleksandr Shaposhnyk
 Tennis
Single K UKR Tetyana Perebiynis
Double K UKR Yuliya Beygelzimer
Tetyana Perebiynis
 Triatlon
Individuelt M UKR Andriy Hlushchenko
Volodymyr Polikarpenko
 Vægtløftning
Mellemvægt K UKR Natalia Skakun
Letsværvægt K UKR Vanda Maslovska
Supersværvægt K UKR Victoria Shaimardanova
Olha Korobka
Mellemsværvægt M UKR Anatoliy Mushyk
Sværvægt M UKR Mykola Hordiychuk
Igor Razoronov
Supersværvægt M UKR Gennady Krasilnikov
Oleksiy Kolokoltsev
 Brydning
Fri stil bantamvægt M UKR Oleksandr Zakharuk
Fri stil fjervægt M UKR Vasily Fedorishin
Fri stil letvægt M UKR Elbrus Tedeyev
Fri stil mellemvægt M UKR Taras Danko
Fri stil sværvægt M UKR Vadym Tasoyev
Fri stil supersværvægt M UKR Serhii Priadun
Fri stil fluevægt K UKR Irini Merlini
Fri stil letvægt K UKR Tetyana Lazareva
Fri stil mellemvægt K UKR Lyudmyla Golovchenko
Fri stil sværvægt K UKR Svetlana Sayenko
Græsk romersk bantamvægt M UKR Oleksi Vakulenko
Græsk romersk fjervægt M UKR Olexandr Khvoshch
Græsk romersk letvægt M UKR Armen Vardanyan
Græsk romersk weltervægt M UKR Volodymyr Shatskykh
Græsk romersk mellemvægt M UKR Oleksandr Daragan
Græsk romersk sværvægt M UKR Davyd Saldadze
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy