Ukrainske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002

Ukrainske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002

  Facts om Ukraine ved OL i Salt Lake City 2002 width=

Disciplin

Deltagere

 Alpint Skiløb
Styrtløb M UKR Nikolay Skriabin
Super G M UKR Nikolay Skriabin
Storslalom K UKR Yulia Siparenko
Storslalom M UKR Nikolay Skriabin
Slalom K UKR Yulia Siparenko
Slalom M UKR Nikolay Skriabin
Kombination M UKR Nikolay Skriabin
 Skiskydning
7,5 km K UKR Olena Petrova
Olena Zubrilova
Tetyana Vodopyanova
Nina Lemesh
10 km M UKR Vyacheslav Derkach
Andriy Deryzemlya
Roman Pryma
Ruslan Lysenko
10 km forfølgelse K UKR Olena Zubrilova
Tetyana Vodopyanova
Nina Lemesh
Olena Petrova
12,5 km forfølgelse M UKR Vyacheslav Derkach
Andriy Deryzemlya
Ruslan Lysenko
15 km K UKR Olena Petrova
Olena Zubrilova
Oksana Khvostenko
Oksana Yakovleva
20 km M UKR Ruslan Lysenko
Vyacheslav Derkach
Andriy Deryzemlya
Oleksander Bilanenko
4x7,5 km K UKR Nina Lemesh
Tetyana Vodopyanova
Olena Petrova
Olena Zubrilova
4x7,5 km M UKR Roman Pryma
Ruslan Lysenko
Oleksander Bilanenko
Vyacheslav Derkach
 Bobslæde
Toer M UKR Oleksandr Streltsov
Oleksandr Ivanyshyn
Firer M UKR Bohdan Zamostianyk
Oleh Polyvach
Yuriy Zhuravskiy
Oleksandr Ivanyshyn
 Langrend
10 km K UKR Elena Rodina
Irina Terelia
Valentyna Shevchenko
15 km M UKR Roman Leybyuk
5+5 km forfølgelse K UKR Elena Rodina
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
Marina Pestrekova
10+10 km forfølgelse M UKR Roman Leybyuk
15 km K UKR Vita Jakimchuk
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
30 km M UKR Roman Leybyuk
30 km K UKR Elena Rodina
Valentyna Shevchenko
Irina Terelia
Marina Pestrekova
50 km M UKR Roman Leybyuk
4x5 km K UKR Irina Terelia
Elena Rodina
Olena Zubrilova
Valentyna Shevchenko
Sprint K UKR Irina Terelia
Vita Jakimchuk
Sprint M UKR Roman Leybyuk
 Kunstskøjteløb
Individuelt K UKR Yelena Liashenko
Galina Maniachenko
Individuelt M UKR Dmytro Dmytrenko
Parløb  UKR Aliona Savchenko
Dmitri Palamarchuk
Stanislav Morozov
Tatiana Chuvaeva
Isdans  UKR Yelena Grushina
Julia Golovina
Ruslan Goncharov
Oleg Voiko
 Freestyle
Spring K UKR Tetiana Kozachenko
Spring M UKR Enver Ablaiev
Stanislav Kravchuk
 Kælk
Ener K UKR Oryslava Chukhlib
Liliya Ludan
Toer M UKR Oleh Avdieiev
Danylo Panchenko
 Short track
500 m M UKR Volodymyr Hryhoryev
1000 m M UKR Volodymyr Hryhoryev
1500 m M UKR Volodymyr Hryhoryev
 Skihop
Normal bakke M UKR Vladimir Glyvka
Stor bakke M UKR Vladimir Glyvka
 Hurtigløb på skøjter
500 m M UKR Andriy Fomin
1000 m K UKR Yelena Myagkikh
1000 m M UKR Andriy Fomin
1500 m K UKR Yelena Myagkikh
1500 m M UKR Andriy Fomin
3000 m K UKR Yelena Myagkikh
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy