Eight with coxswain M - Rowing at the 1996 Summer Olympics in Atlanta - Results

Men's Eight with coxswain - Rowing
Atlanta 1996 Summer Olympics

Rowing at the Atlanta 1996 Olympics  Atlanta 1996 Olympic Games - Rowing
Men's Eight with coxswain 1996
Final
Henk-Jan Zwolle NED 5.42,74
Diederik Simon
Michiel Bartman
Koos Maasdijk
Niels van der Zwan
Niels van Steenis
Ronald Florijn
Nico Rienks
Jeroen Duyster
Frank Richter GER 5.44,58
Mark Kleinschmidt
Wolfram Huhn
Marc Weber
Detlef Kirchhoff
Thorsten Streppelhoff
Ulrich Viefers
Roland Baar
Peter Thiede
Anton Chermashentsev RUS 5.45,77
Andrey Glukhov
Dmitriy Rozinkevich
Vladimir Volodenkov
Nikolay Aksyonov
Roman Monchenko
Pavel Melnikov
Sergey Matveyev
Aleksandr Lukyanov
4. Gregory Stevenson CAN 5.46,54
Phil Graham
Henry Hering
Mark Platt
Darren Barber
Andrew Crosby
Scott Brodie
Adam Parfitt
Patrick Newman
5. Doug Burden USA 5.48,45
Robert Kaehler
Porter Collins
Ted Murphy
James Koven
Jonathan Brown
Donald Smith
Fred Honebein
Steven Segaloff
6. James Stewart AUS 5.58,82
Geoff Stewart
Robert Jahrling
Nicholas Porzig
Jaime Fernandez
Benjamin Dodwell
Robert Walker
Richard Wearne
Brett Hayman
B-Final
7. Claudiu Marin ROU 5.37,65
Andrei Banica
Cornel Nemtoc
Dorin Alupei
Viorel Talapan
Nicolaie Taga
Valentin Robu
Iulica Ruican
Marin Gheorghe
8. Matthew Parish GBR 5.40,23
Graham Smith
Alexander Story
Peter Bridge
Benjamin Hunt-Davis
James Walker
Roger Brown
Richard Hamilton
Gary Herbert
9. Carmine Abbagnale ITA 5.41,95
Patrick Casanova
Francesco Mattei
Roberto Blanda
Lorenzo Carboncini
Mattia Trombetta
Roby La Mura
Franco Zucchi
Vincenzo Di Palma
10. Yevhen Sharonin UKR 5.44,89
Oleksandr Kapustin
Vitaliy Rayevskyy
Valeriy Samara
Oleg Lykov
Ihor Martynenko
Ihor Mohylnyy
Roman Grynevych
Hryhoriy Dmytrenko
Repechage - Heat 1
1. Gregory Stevenson CAN 5.30,76 Q
Phil Graham
Henry Hering
Mark Platt
Darren Barber
Andrew Crosby
Scott Brodie
Adam Parfitt
Patrick Newman
2. Anton Chermashentsev RUS 5.32,98 Q
Andrey Glukhov
Dmitriy Rozinkevich
Vladimir Volodenkov
Nikolay Aksyonov
Roman Monchenko
Pavel Melnikov
Sergey Matveyev
Aleksandr Lukyanov
3. Matthew Parish GBR 5.33,22
Graham Smith
Alexander Story
Peter Bridge
Benjamin Hunt-Davis
James Walker
Roger Brown
Richard Hamilton
Gary Herbert
4. Carmine Abbagnale ITA 5.34,40
Patrick Casanova
Francesco Mattei
Roberto Blanda
Lorenzo Carboncini
Mattia Trombetta
Roby La Mura
Franco Zucchi
Vincenzo Di Palma
Repechage - Heat 2
1. Frank Richter GER 5.30,61 Q
Mark Kleinschmidt
Wolfram Huhn
Marc Weber
Detlef Kirchhoff
Thorsten Streppelhoff
Ulrich Viefers
Roland Baar
Peter Thiede
2. James Stewart AUS 5.31,33 Q
Geoff Stewart
Robert Jahrling
Nicholas Porzig
Jaime Fernandez
Benjamin Dodwell
Robert Walker
Richard Wearne
Brett Hayman
3. Claudiu Marin ROU 5.31,88
Andrei Banica
Cornel Nemtoc
Dorin Alupei
Viorel Talapan
Nicolaie Taga
Valentin Robu
Iulica Ruican
Marin Gheorghe
4. Yevhen Sharonin UKR 5.42,43
Oleksandr Kapustin
Vitaliy Rayevskyy
Valeriy Samara
Oleg Lykov
Ihor Martynenko
Ihor Mohylnyy
Roman Grynevych
Hryhoriy Dmytrenko
Round 1 - Heat 1
1. Henk-Jan Zwolle NED 5.41,41 Q
Diederik Simon
Michiel Bartman
Koos Maasdijk
Niels van der Zwan
Niels van Steenis
Ronald Florijn
Nico Rienks
Jeroen Duyster
2. Gregory Stevenson CAN 5.44,00
Phil Graham
Henry Hering
Mark Platt
Darren Barber
Andrew Crosby
Scott Brodie
Adam Parfitt
Patrick Newman
3. James Stewart AUS 5.46,83
Geoff Stewart
Robert Jahrling
Nicholas Porzig
Jaime Fernandez
Benjamin Dodwell
Robert Walker
Richard Wearne
Brett Hayman
4. Matthew Parish GBR 5.49,37
Graham Smith
Alexander Story
Peter Bridge
Benjamin Hunt-Davis
James Walker
Roger Brown
Richard Hamilton
Gary Herbert
5. Yevhen Sharonin UKR 5.55,32
Oleksandr Kapustin
Vitaliy Rayevskyy
Valeriy Samara
Oleg Lykov
Ihor Martynenko
Ihor Mohylnyy
Roman Grynevych
Hryhoriy Dmytrenko
Round 1 - Heat 2
1. Doug Burden USA 5.44,87 Q
Robert Kaehler
Porter Collins
Ted Murphy
James Koven
Jonathan Brown
Donald Smith
Fred Honebein
Steven Segaloff
2. Frank Richter GER 5.46,04
Mark Kleinschmidt
Wolfram Huhn
Marc Weber
Detlef Kirchhoff
Thorsten Streppelhoff
Ulrich Viefers
Roland Baar
Peter Thiede
3. Anton Chermashentsev RUS 5.48,63
Andrey Glukhov
Dmitriy Rozinkevich
Vladimir Volodenkov
Nikolay Aksyonov
Roman Monchenko
Pavel Melnikov
Sergey Matveyev
Aleksandr Lukyanov
4. Claudiu Marin ROU 5.54,34
Andrei Banica
Cornel Nemtoc
Dorin Alupei
Viorel Talapan
Nicolaie Taga
Valentin Robu
Iulica Ruican
Marin Gheorghe
5. Carmine Abbagnale ITA 5.54,59
Patrick Casanova
Francesco Mattei
Roberto Blanda
Lorenzo Carboncini
Mattia Trombetta
Roby La Mura
Franco Zucchi
Vincenzo Di Palma
Men's Eight with coxswain - Rowing - Atlanta 1996 Summer Olympics

Event Format: Teams competed in preliminary heats, repechage heats and finals. The best teams from each heat (Q) advanced to the next level.

Event facts: Men's Eight with coxswain competition was held at the Lake Lanier and 10 teams participated in the event.

These results for Men's Eight with coxswain - Atlanta 1996 Summer Olympics - are based on the official olympic reports and the Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy