Schweiziske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | SUI | Carlo Janka | |||
Didier Defago | |||||
Patrick Küng | |||||
Beat Feuz | |||||
Styrtløb K | SUI | Marianne Kaufmann-Abderhalden | |||
Lara Gut | |||||
Fabienne Suter | |||||
Dominique Gisin | |||||
Super G K | SUI | Lara Gut | |||
Fränzi Aufdenblatten | |||||
Fabienne Suter | |||||
Dominique Gisin | |||||
Super G M | SUI | Patrick Küng | |||
Beat Feuz | |||||
Carlo Janka | |||||
Didier Defago | |||||
Storslalom K | SUI | Dominique Gisin | |||
Lara Gut | |||||
Wendy Holdener | |||||
Fabienne Suter | |||||
Storslalom M | SUI | Gino Caviezel | |||
Mauro Caviezel | |||||
Carlo Janka | |||||
Didier Defago | |||||
Slalom K | SUI | Denise Feierabend | |||
Wendy Holdener | |||||
Michelle Gisin | |||||
Slalom M | SUI | Daniel Yule | |||
Justin Murisier | |||||
Luca Ärni | |||||
Ramon Zenhäusern | |||||
Kombination K | SUI | Marianne Kaufmann-Abderhalden | |||
Lara Gut | |||||
Denise Feierabend | |||||
Dominique Gisin | |||||
Kombination M | SUI | Mauro Caviezel | |||
Beat Feuz | |||||
Carlo Janka | |||||
Sandro Viletta | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | SUI | Elisa Gasparin | |||
Selina Gasparin | |||||
10 km M | SUI | Serafin Wiestner | |||
Benjamin Weger | |||||
10 km forfølgelse K | SUI | Selina Gasparin | |||
Elisa Gasparin | |||||
12,5 km forfølgelse M | SUI | Serafin Wiestner | |||
15 km K | SUI | Irene Cadurisch | |||
Aita Gasparin | |||||
Elisa Gasparin | |||||
Selina Gasparin | |||||
20 km M | SUI | Benjamin Weger | |||
Claudio Böckli | |||||
Ivan Joller | |||||
Simon Hallenbarter | |||||
4x6 km K | SUI | Elisa Gasparin | |||
Aita Gasparin | |||||
Selina Gasparin | |||||
Irene Cadurisch | |||||
4x7,5 km M | SUI | Claudio Böckli | |||
Serafin Wiestner | |||||
Ivan Joller | |||||
Benjamin Weger | |||||
12,5 km mass start K | SUI | Elisa Gasparin | |||
Selina Gasparin | |||||
Mixed Stafet | SUI | Benjamin Weger | |||
Elisa Gasparin | |||||
Simon Hallenbarter | |||||
Selina Gasparin | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | SUI | Tanja Mayer | |||
Fabienne Meyer | |||||
Toer M | SUI | Jürg Egger | |||
Beat Hefti | |||||
Rico Peter | |||||
Alex Baumann | |||||
Firer M | SUI | Alex Baumann | |||
Beat Hefti | |||||
Jürg Egger | |||||
Thomas Lamparter | |||||
Langrend | |||||
15 km M | SUI | Jonas Baumann | |||
Curdin Perl | |||||
Dario Cologna | |||||
Skiatlon M | SUI | Dario Cologna | |||
Jonas Baumann | |||||
Curdin Perl | |||||
30 km K | SUI | Seraina Boner | |||
50 km M | SUI | Remo Fischer | |||
Curdin Perl | |||||
Toni Livers | |||||
Dario Cologna | |||||
4x10 km M | SUI | Jonas Baumann | |||
Remo Fischer | |||||
Curdin Perl | |||||
Toni Livers | |||||
Sprint K | SUI | Laurien van der Graaff | |||
Sprint M | SUI | Dario Cologna | |||
Roman Schaad | |||||
Jovian Hediger | |||||
Jöri Kindschi | |||||
Holdsprint K | SUI | Bettina Gruber | |||
Seraina Boner | |||||
Holdsprint M | SUI | Gianluca Cologna | |||
Dario Cologna | |||||
Curling | |||||
Curling K | SUI | Janine Greiner | |||
Carmen Schäfer | |||||
Alina Pätz | |||||
Carmen Küng | |||||
Mirjam Ott | |||||
Curling M | SUI | Sven Michel | |||
Simon Gempeler | |||||
Claudio Pätz | |||||
Sandro Trolliet | |||||
Benoit Schwarz | |||||
Freestyle | |||||
Spring K | SUI | Tanja Schärer | |||
Spring M | SUI | Renato Ulrich | |||
Thomas Lambert | |||||
Mischa Gasser | |||||
Ski cross K | SUI | Jorinde Müller | |||
Sanna Lüdi | |||||
Fanny Smith | |||||
Katrin Müller | |||||
Ski cross M | SUI | Armin Niederer | |||
Michael Schmid | |||||
Alex Fiva | |||||
Slopestyle K | SUI | Camilla Berra | |||
Eveline Bhend | |||||
Slopestyle M | SUI | Fabian Bösch | |||
Elias Ambühl | |||||
Kai Mahler | |||||
Luca Schuler | |||||
Halfpipe K | SUI | Mirjam Jäger | |||
Virginie Faivre | |||||
Nina Ragetti | |||||
Halfpipe M | SUI | Joel Gisler | |||
Nils Lauper | |||||
Yannic Lerjen | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey K | SUI | Sophie Anthamatten | |||
Janine Alder | |||||
Jessica Lutz | |||||
Nina Waidacher | |||||
Evelina Raselli | |||||
Sara Benz | |||||
Stefanie Marty | |||||
Katrin Nabholz | |||||
Sandra Thalmann | |||||
Livia Altmann | |||||
Laura Benz | |||||
Angela Frautschi | |||||
Nicole Bullo | |||||
Lara Stalder | |||||
Julia Marty | |||||
Phoebe Stanz | |||||
Anja Stiefel | |||||
Sarah Forster | |||||
Florence Schelling | |||||
Romy Eggimann | |||||
Alina Müller | |||||
Kælk | |||||
Ener K | SUI | Martina Kocher | |||
Ener M | SUI | Gregory Carigiet | |||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | SUI | Tim Hug | |||
Sprint M | SUI | Tim Hug | |||
Skeleton | |||||
Individuelt K | SUI | Marina Gilardoni | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | SUI | Simon Ammann | |||
Gregor Deschwanden | |||||
Stor bakke M | SUI | Gregor Deschwanden | |||
Simon Ammann | |||||
Normal bakke K | SUI | Bigna Windmüller | |||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | SUI | Nadja Purtschert | |||
Verena Rohrer | |||||
Ursina Haller | |||||
Halfpipe M | SUI | Iouri Podladtchikov | |||
Jan Scherrer | |||||
Christian Haller | |||||
David Hablützel | |||||
Giant parallel slalom K | SUI | Stefanie Mü:ller | |||
Julie Zogg | |||||
Ladina Jenny | |||||
Patrizia Kummer | |||||
Giant parallel slalom M | SUI | Kaspar Flütsch | |||
Nevin Galmarini | |||||
Simon Schoch | |||||
Philipp Schoch | |||||
Cross K | SUI | Sandra Gerber | |||
Simona Meiler | |||||
Cross M | SUI | Tim Watter | |||
Marvin James | |||||
Parallelslalom K | SUI | Julie Zogg | |||
Ladina Jenny | |||||
Patrizia Kummer | |||||
Stefanie Müller | |||||
Parallelslalom M | SUI | Kaspar Flütsch | |||
Simon Schoch | |||||
Nevin Galmarini | |||||
Philipp Schoch | |||||
Slopestyle K | SUI | Elena Könz | |||
Sina Candrian | |||||
Isabel Derungs | |||||
Slopestyle M | SUI | Jan Scherrer | |||
Lucien Koch | |||||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||