Spanske deltagere ved OL i London 2012

Spanske deltagere ved OL i London 2012

  Facts om Spanien ved OL i London 2012 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M ESP Elias Cuesta
Individuelt K ESP Iria Grandal
 Atletik
100 m M ESP Ángel David Rodriguez
800 m M ESP Antonio Manuel Reina
Kevin López
Luis Alberto Marco
1500 m M ESP David Bustos
Alvaro Rodriguez
Diego Ruiz
10000 m M ESP Ayad Lamdassem
Maraton M ESP Carles Castillejo
Jose Carlos Hernandez
Ignacio Caceres
110 m hæk M ESP Jackson Quinonez
3000 m forhindringsløb M ESP Victor Garcia
Abdelaziz Merzougui
Ángel Mullera
20 km kapgang M ESP Álvaro Martin
Miguel Ángel López
50 km kapgang M ESP Benjamin Sanchez
Jesús Ángel Garcia
Mikel Odriozola
Stangspring M ESP Igor Bychkov
Længdespring M ESP Luis Felipe Meliz Linares
Eusebio Cáceres
Kuglestød M ESP Borja Vivas Jimenez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Yennifer Frank Casañas
Hammerkast M ESP Javier Cienfuegos
400 m K ESP Aauri Lorena Bokesa
1500 m K ESP Nuria Fernández
Natalia Rodriguez
Isabel Macias
5000 m K ESP Judith Plá
Maraton K ESP Maria Elena Espeso
Alessandra Aguilar
Vanessa Veiga
3000 m forhindringsløb K ESP Marta Dominguez
Diana Martin
20 km kapgang K ESP Beatriz Pascual
Maria Vasco
Maria José Poves
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Længdespring K ESP Concepción Montaner
Trespring K ESP Patricia Sarrapio Martin
Kuglestød K ESP Ursula Ruiz
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Nora Aida Bicet
 Badminton
Single M ESP Pablo Abian
Single K ESP Carolina Marin
 Basketball
Basketball M ESP Marc Gasol
Victor Sada
Felipe Reyes
Serge Ibaka
Jose Manuel Calderon
Sergio Llull
Fernando san Emeterio
Rudy Fernandez
Juan-Carlos Navarro
Pau Gasol
Sergio Rodriguez
Victor Claver
 Boksning
Letfluevægt M ESP Jose Kelvin de la Nieve
Letweltervægt M ESP Jonathan Alonso Flete
 Kano & kajak
K1 200 m K ESP Teresa Portela Rivas
K1 200 m M ESP Saul Craviotto Rivero
K1 1000 m M ESP Jorge Antonio Garcia
Francisco Cubelos Sanchez
C1 200 m M ESP Alfonso Benavidez Lopez de Ayala
C1 1000 m M ESP David Cal Figueroa
K1 slalom K ESP Maialen Chourraut
K1 slalom M ESP Samuel Hernanz
C1 slalom M ESP Ander Elosegi
 Cykling
Landevejsløb M ESP Jose Rojas Gil
Francisco Ventoso
Jonathan Castroviejo
Luis Leon Sanchez Gil
Alejandro Valverde
Enkeltstart M ESP Jonathan Castroviejo Nicolas
Luis Leon Sanchez Gil
Omnium K ESP Leire Olaberria Dorronsoro
Omnium M ESP Eloy Teruel Rovira
Holdforfølgelse M ESP Sebastian Mora Vedri
Pablo Bernal Rosique
David Muntaner
Eloy Teruel Rovira
Albert Torres Barcelo
Sprint M ESP Hodei Mazquiaran
Keirin M ESP Juan Peralta Gascon
Mountainbike M ESP Sergio Mantecon
Carlos Coloma Nicolas
Jose Antonio Hermida
 Udspring
3 m spring M ESP Javier Illana Garcia
3 m spring K ESP Jenifer Benitez
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Morgan Barbancon
Jose Daniel Martin Dockx
Juan Manuel Munoz
Dressur hold  ESP Jose Daniel Martin Dockx
Juan Manuel Munoz
Morgan Barbancon
 Fægtning
Kårde individuelt K ESP Maria Martinez de Murguia
 Fodbold
Fodbold M ESP Rodrigo Moreno
Cristian Tello
Cesar Azpilicueta
Iker Muniain
Diego Marino
Javier Martinez
Alberto Botia
Juan Mata
Alvaro Dominguez
Jordi Alba
David De Gea
Jorge Koke
Ander Herrera
Oriol Romeu
Martin Montoya
Adrian Lopez
Inigo Martinez
Francisco Romin
 Gymnastik
Individuelt K ESP Ana Izurieta
Individuelt M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Sergio Munoz
Hold M ESP Javier Gomez Fuertes
Ruben Lopez
Fabian Gonzalez
Sergio Munoz
Isaac Botella Perez
Gulv K ESP Ana Izurieta
Bom K ESP Ana Izurieta
Forskudt barre K ESP Ana Izurieta
Gulv M ESP Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Isaac Botella Perez
Spring på hest M ESP Isaac Botella Perez
Bensving M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Isaac Botella Perez
Sergio Munoz
Ringe M ESP Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Javier Gomez Fuertes
Barre M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Reck M ESP Javier Gomez Fuertes
Fabian Gonzalez
Ruben Lopez
Sergio Munoz
Rytmisk gymnastik hold K ESP Elena Lopez
Sandra Aguilar
Lourdes Mohedano
Loreto Achaerandio
Lidia Redondo
Alejandra Quereda
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carolina Rodriguez
 Håndbold
Håndbold M ESP Victor Tomas Gonzalez
Arpad Sterbik
Julen Aguinagalde Akizu
Eduardo Gurbindo Martinez
Albert Rocas Comas
Jose Hombrados Ibanez
Mikel Aguirrezabalaga Garcia
Daniel Sarmiento Melian
Gedeon Guardiola Villaplana
Joan Canellas Reixach
Viran Morros De Argila
Raul Entrerrios Rodriguez
Jorge Maqueda Peno
Cristian Ugalde Garcia
Håndbold K ESP Andrea Barno San Martin
Begona Fernandez Molinos
Marta Lopez Herrero
Elisabeth Pineda Saenz
Patricia Elorza Eguiara
Jessica Alonso Bernardo
Beatriz Fernandez Ibanez
Macarena Aguilar Diaz
Silvia Navarro Jimenez
Marta Mangue Gonzalez
Vanessa Amoros Quiles
Veronica Cuadrado Dehesa
Nely Alberto Francisca
Mihaela Ciobanu Ciubanu
 Judo
Ekstra-letvægt K ESP Oiana Blanco
Halv-letvægt K ESP Ana Carrascosa
Letvægt K ESP Concepcion Bellorin
Mellemvægt K ESP Cecilia Blanco
Halv-letvægt M ESP Sugoi Uriarte
Letvægt M ESP Kiyoshi Uematsu
 Sejlsport
Elliott 6 m K ESP Tamara Echegoyen Dominguez
Angela Pumariega Menendez
Sofia Toro Prieto Puga
49er M ESP Xabier Fernandez
Iker Martinez
470 K ESP Berta Betanzos Moro
Tara Pacheco
470 M ESP Aaron Sarmiento
Onan Barreiros
Finnjolle M ESP Rafael Trujillo Villar
Laser K ESP Alicia Cebrian de Lagos
Laser M ESP Javier Hernandez Cebrian
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Skydning
Riffel tre positioner M ESP Javier Lopez Sanchez
Riffel liggende M ESP Javier Lopez Sanchez
Luftriffel M ESP Javier Lopez Sanchez
Sportspistol K ESP Sonia Franquet
Fri pistol M ESP Pablo Carrera
Silhuetpistol M ESP Jorge Llames
Luftpistol K ESP Sonia Franquet
Luftpistol M ESP Pablo Carrera
Trap K ESP Fatima Galvez
Trap M ESP Jesus Serrano
Alberto Fernandez
Skeet M ESP Juan Jose Aramburu
 Svømning
200 m fri stil K ESP Melania Costa Schmid
400 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Melania Costa Schmid
800 m fri stil K ESP Mireia Belmonte Garcia
Erika Villaecija Garcia
100 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
100 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
Juan Rando Galvez
200 m rygcrawl K ESP Duane da Rocha Marce
200 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
100 m brystsvømning K ESP Conception Badillo Diaz
Marina Garcia Urzainqui
200 m brystsvømning K ESP Marina Garcia Urzainqui
100 m butterfly K ESP Judit Ignacio Sorribes
200 m butterfly K ESP Mireia Belmonte Garcia
Judit Ignacio Sorribes
200 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Beatriz Gomez Cortes
400 m medley K ESP Mireia Belmonte Garcia
Claudia Dasca Romeu
4x200 m fri stil K ESP Patricia Castro Ortega
Melania Costa Schmid
Mireia Belmonte Garcia
Lydia Morant Varo
4x100 m medley K ESP Marina Garcia Urzainqui
Duane da Rocha Marce
Judit Ignacio Sorribes
Melania Costa Schmid
Marathon 10 km K ESP Erika Villaecija Garcia
Marathon 10 km M ESP Francisco Hervas Jodar
 Synkronsvømning
Duet K ESP Ona Carbonell Ballestero
Andrea Fuentes Fache
Hold K ESP Ona Carbonell Ballestero
Clara Basiana Canellas
Irene Montrucchio Beaus
Laia Pons Arenas
Alba Cabello Rodilla
Andrea Fuentes Fache
Thais Henriquez Torres
Margalida Crespi Jaume
Paula Klamburg Roque
 Bordtennis
Individuelt M ESP Carlos Machado
Zhiwen He
Individuelt K ESP Sara Ramirez
Yanfei Shen
Hold K ESP Galia Dvorak
Yanfei Shen
Sara Ramirez
 Taekwondo
Fluevægt K ESP Brigitte Yague Enrique
Fluevægt M ESP Joel Gonzalez Bonilla
Weltervægt M ESP Nicolas Garcia Hemme
 Tennis
Single M ESP Feliciano Lopez
David Ferrer
Fernando Verdasco
Nicolas Almagro
Double M ESP David Ferrer
Marc Lopez
Feliciano Lopez
Marcel Granollers
Single K ESP Carla Suarez Navarro
Maria Martinez Sanchez
Silvia Soler
Anabel Medina Garrigues
Double K ESP Nuria Llagostera Vives
Arantxa Parra Santonja
Maria Martinez Sanchez
Anabel Medina Garrigues
 Triatlon
Individuelt K ESP Zurine Rodriguez
Ainhoa Murua
Marina Damlaimcourt
Individuelt M ESP Francisco Javier Gomez
Jose Miguel Perez
Mario Mola
 Volleyball
Beachvolley K ESP Liliana Fernandez
Elsa Baquerizo
Beachvolley M ESP Pablo Herrera Allepuz
Adrian Gavira
 Vandpolo
Vandpolo K ESP Marta Bach Pascual
Pilar Pena Carrasco
Laura Ester Ramos
Lorena Miranda Dorado
Laura Lopez Ventosa
Jennifer Pareja
Ana Copado Amoros
Matilde Ortiz Reyes
Maica Garcia
Roser Tarrago Aymerich
Ona Meseguer Flaque
Anni Espar Llaquet
Andrea Blas Martinez
 Vægtløftning
Sværvægt K ESP Lidia Valentin Perez
Mellemvægt M ESP Andres Mata Perez
 Brydning
Fri stil sværvægt K ESP Maider Unda
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy