Spanske deltagere ved OL i Athen 2004

Spanske deltagere ved OL i Athen 2004

  Facts om Spanien ved OL i Athen 2004 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M ESP Felipe Lopez
Individuelt K ESP Almudena Gallardo
 Atletik
200 m M ESP David Canal
400 m M ESP David Canal
800 m M ESP Miguel Quesada
Manuel Olmedo
Antonio Manuel Reina
1500 m M ESP Alvaro Fernandez
Reyes Estévez
Juan Carlos Higuero
5000 m M ESP Carlos Garcia
Carles Castillejo
Roberto Garcia
10000 m M ESP Jose Manuel Martinez
Maraton M ESP Julio Rey
Jose Rios
Antonio Pena
110 m hæk M ESP Felipe Vivancos
400 m hæk M ESP Eduardo Rodriguez
3000 m forhindringsløb M ESP Eliseo Martin
Antonio Jimenez
Luis Miguel Martin
4x400 m M ESP Luis Flores Martinez
Antonio Manuel Reina
David Canal
Eduardo Rodriguez
20 km kapgang M ESP Francisco Fernandez
Jose David Dominguez
Juan Manuel Molina
50 km kapgang M ESP Jose Gonzalez Cobacho
Santiago Perez
Jesús Ángel Garcia
Højdespring M ESP Javier Bermejo
Stangspring M ESP Javier Gazol
Længdespring M ESP Yago Lamela
Joan Lino Martinez
Kuglestød M ESP Manuel Martinez
Diskoskast M ESP Mario Pestano
Tikamp M ESP David Gomez
800 m K ESP Maite Martinez
1500 m K ESP Natalia Rodriguez
Nuria Fernández
Iris Fuentes-Pila
Maraton K ESP Beatriz Ros
Maria Abel
Maria Pulido
100 m hæk K ESP Aliuska Lopez
Glory Alozie
400 m hæk K ESP Cora Olivera
20 km kapgang K ESP Maria Vasco
Maria Gargallo
Rocio Florido
Højdespring K ESP Ruth Beitia
Marta Mendia Valencia
Stangspring K ESP Dana Cervantes
Naroa Agirre
Længdespring K ESP Niurka Montalvo
Trespring K ESP Carlota Castrejana
Kuglestød K ESP Irache Quintanal
Diskoskast K ESP Alice Matejkova
Hammerkast K ESP Berta Castells
Spydkast K ESP Mercedes Chilla
 Badminton
Single M ESP Sergio Llopis
Double M ESP Sergio Llopis
Jose Antonio Crespo
 Basketball
Basketball M ESP Carlos Jimenez
Jorge Garbajosa
De La Rodrigo Fuente
Rodolfo Fernandez
Felipe Reyes
Roberto Duenas
Jose Manuel Calderon
Oscar Yebra
Juan-Carlos Navarro
Jaume Comas
Pau Gasol
Iker Iturbe
Basketball K ESP Maria Lucila Pascua
Rosa Sanchez
Marta Fernandez
Elisabeth Cebrian
Begona Garcia
Sonia Blanco
Nuria Martinez
Ingrid Pons
Marina Ferragut
Madariaga Valdemoro
Laia Palau
Elisa Aguilar Lopez
 Boksning
Bantamvægt M ESP Juan Manuel Lopez Iturriaga
 Kano & kajak
K1 500 m M ESP Carlos Perez Rial
K2 500 m K ESP Teresa Portela Rivas
Beatriz Manchon
K2 500 m M ESP Damian Vindel Marin
Francisco Llera Blanco
K4 500 m K ESP Beatriz Manchon
Teresa Portela Rivas
Jana Smidakova
Isabel Garcia
K2 1000 m M ESP Pablo Banos
Javier Hernanz
C1 500 m M ESP David Cal Figueroa
C2 500 m M ESP David Mascato
Jose Alfredo Bea
C1 1000 m M ESP David Cal Figueroa
C2 1000 m M ESP Jose Alfredo Bea
David Mascato
K1 slalom M ESP Carles Joanmarti
C1 slalom M ESP Jordi Sangra
 Cykling
Landevejsløb K ESP Eneritz Iturriaga Mazaga
Joane Somarriba Arrola
Dori Ruano Sanchon
Landevejsløb M ESP Jose Ivan Gutierrez
Igor Gonzalez de Galdeano
Oscar Freire
Alejandro Valverde
Igor Astarloa
Enkeltstart K ESP Dori Ruano Sanchon
Joane Somarriba Arrola
Enkeltstart M ESP Jose Ivan Gutierrez
Igor Gonzalez de Galdeano
Individuel forfølgelse M ESP Carlos Castano
Sergi Escobar
Holdforfølgelse M ESP Carlos Castano
Asier Maeztu
Carlos Torrent
Sergi Escobar
Pointsløb M ESP Juan Llaneras
Pointsløb K ESP Gema Pascual Torresilla
Parløb M ESP Juan Llaneras
Miguel Alzamora
1000 m på tid M ESP Ruben Donet
Sprint M ESP Jose Villanueva
Keirin M ESP Jose Villanueva
Jose Escuredo
Mountainbike M ESP Ivan Alvarez
Jose Antonio Hermida
Mountainbike K ESP Margarita Fullana Riera
 Udspring
3 m spring M ESP Javier Illana Garcia
3 m spring K ESP Leyre Eizaguirre
Tårnspring K ESP Maria Saez de Ibarra
Leire Santos Sanz
 Ridning
Dressur individuelt  ESP Juan Antonio Jimenez
Rafael Soto Andrade
Beatriz Ferrer-Salat
Ignacio Rambla Algarin
Dressur hold  ESP Beatriz Ferrer-Salat
Juan Antonio Jimenez
Rafael Soto Andrade
Ignacio Rambla Algarin
 Fægtning
Sabel individuelt M ESP Fernando Medina
 Gymnastik
Individuelt K ESP Elena Gomez
Sara Moro
Laura Campos
Monica Mesalles
Tania Gener
Patricia Moreno
Individuelt M ESP Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Oriol Combarros
Jesus Carballo
Gervasio Deferr
Rafael Martinez
Hold K ESP Sara Moro
Patricia Moreno
Laura Campos
Elena Gomez
Monica Mesalles
Tania Gener
Hold M ESP Oriol Combarros
Jesus Carballo
Gervasio Deferr
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Rafael Martinez
Gulv K ESP Patricia Moreno
Monica Mesalles
Tania Gener
Elena Gomez
Spring på hest K ESP Tania Gener
Bom K ESP Elena Gomez
Sara Moro
Patricia Moreno
Laura Campos
Monica Mesalles
Forskudt barre K ESP Sara Moro
Laura Campos
Tania Gener
Elena Gomez
Patricia Moreno
Gulv M ESP Victor Cano
Gervasio Deferr
Oriol Combarros
Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Spring på hest M ESP Gervasio Deferr
Bensving M ESP Victor Cano
Jesus Carballo
Oriol Combarros
Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Ringe M ESP Oriol Combarros
Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Barre M ESP Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Jesus Carballo
Oriol Combarros
Rafael Martinez
Reck M ESP Rafael Martinez
Alejandro Barrenechea
Victor Cano
Oriol Combarros
Jesus Carballo
Rytmisk gymnastik hold K ESP Barbara Gonzalez
Sonia Abejon
Nuria Velasco
Carolina Rodriguez
Isabel Pagan
Marta Linares
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Almudena Cid Tostado
 Hockey
Hockey M ESP Javier Bruses
Eduardo Aguilar
Francisco Fabregas
Bernardino Herrera
Albert Sala
Santiago Freixa
Pablo Pol Amat
Rodrigo Garza
Ramon Alegre
Alejandro Fabregas
Juan Escarre Uruena
Victor Sojo
David Alegre
Xavier Ribas
Josep Sanchez
Eduardo Tubau
 Judo
Letvægt K ESP Isabel Fernandez
Halv-mellemvægt K ESP Sara Alvarez
Mellemvægt K ESP Cecilia Blanco
Halv-sværvægt K ESP Esther San Miguel
Ekstra-letvægt M ESP Kenji Uematsu
Halv-letvægt M ESP Oscar Penas
Letvægt M ESP Kiyoshi Uematsu
Halv-mellemvægt M ESP Ricardo Echarte
Mellemvægt M ESP David Alarza
Sværvægt M ESP Aytami Ruano
 Roning
Singlesculler K ESP Nuria Dominguez Asensio
Letvægt dobbeltsculler K ESP De Maria Mas Xaxars Rivero
Eva Mirones Sola
Letvægt dobbeltsculler M ESP Juan Zunzunegui Guimerans
Ruben Alvarez Hoyos
Letvægtsfirer M ESP Carlos Loriente Perez
Jesus Gonzalez Alvarez
Alberto Dominguez Lorenzo
Mario Arranz Puente
 Sejlsport
Yngling K ESP Graciela Pisonero
Monica Azon
Marina Sanchez
Star M ESP Roberto Bermudez
Pablo Arrarte
Tornado  ESP Fernando Echavarri Erasun
Anton Paz
49er  ESP Iker Martinez
Xavier Fernandez
470 K ESP Sandra Azon
Natalia Via Dufresne
470 M ESP Dimas Wood
Gustavo Martinez Doreste
Finnjolle M ESP Rafael Trujillo Villar
Laser  ESP Luis Martinez
Europajolle K ESP Neus Garriga
Windsurfer K ESP Blanca Manchon
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Skydning
Sportspistol K ESP Maria del Pilar Fernandez
Fri pistol M ESP Isidro Lorenzo
Jose Antonio Colado
Luftpistol K ESP Maria del Pilar Fernandez
Luftpistol M ESP Isidro Lorenzo
Jose Antonio Colado
Trap K ESP Maria Quintanal
Dobbelttrap K ESP Maria Quintanal
 Svømning
50 m fri stil K ESP Ana Belen Palomo
50 m fri stil M ESP Miguel Alzamora
Eduardo Lorente
Juan Llaneras
Javier Noriega
100 m fri stil M ESP Eduardo Lorente
200 m fri stil M ESP Olaf Wildeboer
400 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
Arantxa Ramos
400 m fri stil M ESP Marcos Rivera
800 m fri stil K ESP Erika Villaecija Garcia
100 m rygcrawl K ESP Nina Zhivanevskaya
100 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
200 m rygcrawl M ESP Aschwin Wildeboer Faber
Jorge Sanchez
200 m butterfly K ESP Roser Vives
Maria Pelaez Navarrete
4x100 m fri stil K ESP Melissa Caballero Ayasse
Ana Belen Palomo
Laura Roca Montala
Tatiana Rouba Beniarz
4x200 m fri stil K ESP Melissa Caballero Ayasse
Erika Villaecija Garcia
Tatiana Rouba Beniarz
Arantxa Ramos
4x100 m medley K ESP Maria Pelaez Navarrete
Sara Perez Sala
Nina Zhivanevskaya
Tatiana Rouba Beniarz
 Synkronsvømning
Duet K ESP Gemma Mengual
Paola Tirados
Hold K ESP Gemma Mengual
Andrea Fuentes Fache
Ana Montero
Tina Fuentes
Irina Rodriguez
Alicia Sanz
Raquel Corral
Paola Tirados
Ione Serrano
 Bordtennis
Individuelt M ESP Zhiwen He
 Taekwondo
Fluevægt K ESP Brigitte Yague Enrique
Fjervægt K ESP Sonia Reyes
Fluevægt M ESP Juan Antonio Ramos
Sværvægt M ESP Jon Garcia
 Tennis
Single M ESP Juan Carlos Ferrero
Feliciano Lopez
Tommy Robredo
Carlos Moya
Double M ESP Feliciano Lopez
Rafael Nadal
Tommy Robredo
Carlos Moya
Single K ESP Maria Sanchez Lorenzo
Anabel Medina Garrigues
Conchita Martinez
Magui Serna
Double K ESP Arantxa Sanchez Vicario
Conchita Martinez
Anabel Medina Garrigues
Virginia Ruano Pascual
 Triatlon
Individuelt K ESP Pilar Hidalgo
Ainhoa Murua
Ana Burgos
Individuelt M ESP Eneka Llanos
Xavier Llobet
Ivan Rana
 Volleyball
Beachvolley M ESP Pablo Herrera Allepuz
Javier Bosma Minguez
 Vægtløftning
Fluevægt K ESP Gema Peris
Mellemsværvægt M ESP Santiago Martinez Ocana
 Brydning
Græsk romersk letvægt M ESP Moises Sanchez
Græsk romersk weltervægt M ESP Alberto Jose Recuero
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy