Soviet athletes in the Montreal 1976 Olympics

Soviet athletes at the Montreal 1976 Olympics*

  Facts about Soviet Unionat the Montreal 1976 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M URS Vladimir Chendarov
Individual W URS Valentyna Kovpan
Zebiniso Rustamova
 Athletics
100 m M URS Valery Borzov
Juris Silovs
Aleksandr Aksinin
200 m M URS Nikolai Kolesnikov
Aleksandr Aksinin
Valery Borzov
800 m M URS Vladimir Ponomaryov
Viktor Anokhin
5000 m M URS Boris Kusnetsov
Enn Sellik
Marathon M URS Aleksander Gotskiy
Leonid Moseyev
Yury Velikorodnykh
110 m hurdles M URS Victor Myasnikov
Vyacheslav Kulebyakin
400 m hurdles M URS Yevgeny Gavrilenko
Dmitriy Stukalov
4x100 m M URS Valery Borzov
Juris Silovs
Aleksandr Aksinin
Nikolai Kolesnikov
4x400 m M URS Victor Anohin
Yevgeny Gavrilenko
Vladimir Ponomarev
Dmitriy Stukalov
20 km walk M URS Viktor Semyonov
Otto Barch
Vladimir Holubnychy
High jump M URS Sergei Senyukov
Sergei Budalov
Pole vault M URS Vladimir Kisjkun
Yury Isakov
Juri Prochorienko
Long jump M URS Tönu Lepik
Valery Podluzhny
Aleksei Pereverchev
Triple jump M URS Valentin Shevchenko
Viktor Saneyev
Shot put M URS Aleksandr Baryshnikov
Yevgeny Mironov
Discus throw M URS Nikolay Vikhor
Hammer throw M URS Yuri Sedykh
Anatoly Bondarchuk
Aleksei Spiridonov
Javelin throw M URS Vasiliy Yershov
Janis Lusis
Decathlon M URS Leonid Litvinenko
Nikolai Avilov
Aleksandr Grebenyuk
100 m W URS Lyudmila Maslakova
Vera Anisimova
Nadezhda Bezfamilnaya
200 m W URS Lyudmila Maslakova
Tatyana Prorochenko
Nadezhda Bezfamilnaya
400 m W URS Nadezhda Ilyina
Natalya Sokolova
Lyudmila Aksenova
800 m W URS Valentina Gerassimova
Svetlana Styrkina
Tatyana Kazankina
1500 m W URS Raissa Katchukova
Lyudmila Bragina
Tatyana Kazankina
100 m hurdles W URS Tatyana Anisimova
Lyubov Kononova
Natalya Lebedeva
4x100 m W URS Lyudmila Maslakova
Nadezhda Bezfamilnaya
Vera Anisimova
Tatyana Prorochenko
4x400 m W URS Nadezhda Ilyina
Inta Klimovica
Natalya Sokolova
Lyudmila Aksenova
High jump W URS Galina Filatova
Nadezhda Marinenko
Tatyana Shlyahto
Long jump W URS Ludmila Borsuk
Lidiya Alfeyeva
Shot put W URS Nadezhda Chizhova
Svetlana Krachevskaya
Faina Melnik
Discus throw W URS Faina Melnik
Olga Andrianova
Natalya Gorbacheva
Javelin throw W URS Nadezhda Yakubovich
Svetlana Babich
Pentathlon W URS Nadiya Tkachenko
Tatyana Vorokhobko
Lyudmila Popovskaya
 Basketball
Basketball M URS Aleksandr Belov
Anatoly Myshkin
Mikhail Korkiya
Vladimir Tkachenko
Alshan Sharmukhamedov
Ivan Edeshko
Sergei Belov
Valery Miloserdov
Andrei Makeev
Vladimir Zhigiliy
Vladimir Arzamaskov
Aleksandr Salnikov
Basketball W URS Uljana Semjonova
Raisa Kurvyakova
Nelly Feriabnikova
Natalya Klimova
Nadezhda Zakharova
Angele Rupsiene
Olga Barisheva
Olga Sukharnova
Tatyana Ovechkina
Nadezhda Shuvayeva
Tatyana Zakharova
Tamara Dauinene
 Boxing
Flyweight M URS David Torosyan
Bantamweight M URS Victor Rybakov
Lightweight M URS Vassily Solomin
Light-middleweight M URS Viktor Savchenko
Middleweight M URS Rufat Riskiyev
Light-heavyweight M URS Anatoliy Klimanov
Heavyweight M URS Viktor Ivanov
 Canoe & Kayak
K1 500 m W URS Tatiana Korshunova
K1 500 m M URS Sergei Lizunov
K2 500 m W URS Galina Kreft
Nina Gopova
K2 500 m M URS Sergei Nahorny
Vladimir Romanovsky
K1 1000 m M URS Aleksandr Shaparenko
K2 1000 m M URS Vladimir Romanovsky
Sergei Nahorny
K4 1000 m M URS Yuri Filatov
Aleksandr Degtyarev
Vladimir Morozov
Sergei Chukhrai
C1 500 m M URS Aleksandr Rogov
C2 500 m M URS Aleksandr Vinogradov
Sergei Petrenko
C1 1000 m M URS Vasyl Yurchenko
C2 1000 m M URS Aleksandr Vinogradov
Sergei Petrenko
 Cycling
Road race M URS Nikolai Gorelov
Road race team M URS Aavo Pikkuus
Anatoly Chukanov
Vladimir Kaminsky
Valery Chaplygin
Individual pursuit M URS Vladimir Osokin
Team pursuit M URS Vladimir Osokin
Vitaly Petrakov
Aleksandr Perov
Viktor Sokolov
1000 m time trial M URS Edouard Rapp
Sprint M URS Sergei Kravtsov
 Diving
Springboard M URS Boris Kozlov
Vyacheslav Strakhov
Aleksandr Kosenkov
Springboard W URS Tatyana Podmaryeva
Irina Kalinina
Olga Dmitrieva
Platform M URS Vladimir Aleynik
Sergei Nemtsanov
David Ambartsumyan
Platform W URS Irina Kalinina
Tatyana Volynkina
Yelena Vaytsekhovskaya
 Equestrian
Dressage individual  URS Ivan Kizimov
Viktor Ugryumov
Ivan Kalita
Dressage team  URS Viktor Ugryumov
Ivan Kalita
Ivan Kizimov
Eventing individual  URS Valery Dvoryaninov
Yuri Salnikov
Viktor Kalinin
 Fencing
Foil individual W URS Yelena Belova
Foil individual M URS Vasyl Stankovych
Aleksandr Romankov
Foil team W URS Nailya Gilyazova
Valentina Nikonova
Valentina Sidorova
Olga Kniazeva
Yelena Belova
Foil team M URS Vasyl Stankovych
Sabirzhan Ruziyev
Aleksandr Romankov
Vladimir Denissov
Sabre individual M URS Viktor Sidyak
Vladimir Nazlymov
Viktor Krovopuskov
Sabre team M URS Viktor Krovopuskov
Viktor Sidyak
Mikhail Burtsev
Eduard Vinokurov
Vladimir Nazlymov
 Football
Football M URS David Kipiani
Stefan Reshko
Viktor Matviyenko
Aleksandr Prokhorov
Leonid Buryak
Vladimir Veremiyev
Leonid Nazarenko
Aleksandr Minayev
Mikhail Formenko
Anatoly Konkov
Vladimir Onyshenko
Vladimir Troshkin
Viktor Kolotov
Viktor Zvyagintsev
Vladimir Feodorov
Oleg Blokhin
Vladimir Astapovsky
 Gymnastics
Individual all-round W URS Olga Korbut
Lyudmila Turischeva
Nelli Kim
Individual all-round M URS Aleksandr Dityatin
Nikolai Andrianov
Team W URS Svetlana Grozdova
Olga Korbut
Lyudmila Turischeva
Elvira Saadi
Maria Filatova
Nelli Kim
Team M URS Vladimir Manchenko
Nikolai Andrianov
Vladimir Karkelov
Vladimir Tikhonov
Gennady Kryssin
Aleksandr Dityatin
Floor W URS Nelli Kim
Lyudmila Turischeva
Vault W URS Nelli Kim
Lyudmila Turischeva
Balance beam W URS Lyudmila Turischeva
Olga Korbut
Uneven bars W URS Olga Korbut
Nelli Kim
Floor M URS Nikolai Andrianov
Vladimir Marchenko
Vault M URS Nikolai Andrianov
Pommel horse M URS Aleksandr Dityatin
Nikolai Andrianov
Rings M URS Aleksandr Dityatin
Nikolai Andrianov
Parallel bars M URS Nikolai Andrianov
Horizontal bar M URS Gennady Kryssin
 Handball
Handball M URS Vassily Ilyin
Oleksandr Rezanov
Nikolay Tomyn
Yevgeny Chernyshov
Vladimir Maksimov
Vladimir Kravzov
Sergei Kushniryuk
Anatoly Fedyukin
Yuri Lahutyn
Valery Gassy
Aleksandr Anpilogov
Yuri Klimov
Yuri Kidyayev
Mikhail Ishchenko
Handball W URS Tetyana Makarets
Aldona Cesaityte
Nina Lobova
Lyubov Berezhnaya
Zinaida Turchyna
Halyna Zakharova
Tetyana Hluchenko
Mariya Litoshenko
Lyudmila Shubina
Rafiga Shabanova
Lyudmila Panchuk
Larysa Karlova
Natalya Sherstyuk
Lyudmila Bobrus
 Judo
Half-middleweight M URS Vladimir Nevzorov
Middleweight M URS Valery Dvoynikov
Half-heavyweight M URS Ramaz Kharshiladze
Heavyweight M URS Sergei Novikov
Open class M URS Shota Chochoshvili
 Modern Pentathlon
Individual M URS Pavel Lednyov
Boris Mosolov
Team M URS Pavel Lednyov
Boris Onyshenko
Boris Mosolov
 Rowing
Single sculls W URS Yelena Antonova
Single sculls M URS Mykhalo Dovgan
Double sculls W URS Genovaite Ramoskiene
Leonora Kaminskaite
Double sculls M URS Yevgeny Barbakov
Gennady Korshikov
Pair without coxswain W URS Anna Kamaushenko
Nataliya Horodilova
Pair without coxswain M URS Genadi Kinko
Tiit Khelmyia
Pair with coxswain M URS Yuri Lorentson
Yuri Shurkalov
Dmitri Bekhterev
Quadruple sculls with cox W URS Anna Kondrachina
Larissa Aleksandrova
Nadezhda Chemyshova
Mira Bryunina
Galina Yermolayeva
Quadruple sculls M URS Aivars Lazdenieks
Yuri Yakomov
Vytautas Butkus
Yevgeny Duleyev
Four with coxswain W URS Lyudmila Krokhina
Anna Pasokha
Nadezhda Sevostyanova
Galina Mishenina
Lidiya Krylova
Four without coxswain M URS Anushavan Gasan-Dzalalov
Valery Dolinin
Nikolai Kuznetsov
Raul Arnemann
Four with coxswain M URS Vladimir Yeshinov
Mikhail Kuznetsov
Aleksandr Lukianov
Nikolai Ivanov
Aleksandr Klepikov
Eight with coxswain W URS Olga Pukhovska
Olga Kolkova
Lyubov Talalayeva
Nadezhda Roshchina
Nelli Tarakanova
Nadiya Rozhon
Klavdia Kozenkova
Elena Zubko
Olga Huzenko
 Sailing
Soling  URS Boris Budnikov
Nikolai Polyakov
Valentin Zamotaikin
Tempest  URS Vladyslav Akimenko
Valentin Mankin
Tornado  URS Vyacheslav Tineyev
Vladimir Vasilyev
470 M URS Aleksandr Potapov
Victor Potapov
Finn M URS Andrei Balashov
Flying Dutchman  URS Valery Zubanov
Vladimir Leontyev
 Shooting
Rifle three positions  URS Aleksandr Mitrofanov
Rifle prone  URS Gennady Lushchikov
Moving target  URS Aleksandr Kedyarov
Aleksandr Gazov
Free pistol  URS Grigory Kossykh
Rapid fire pistol  URS Afanasijs Kuzmins
Victor Torshin
Trap  URS Alekandr Androshkin
 Swimming
100 m freestyle W URS Liubov Kobzova
Marina Kliuchnikova
Irina Vlasova
100 m freestyle M URS Andrey Bogdanov
Vladimir Bure
Andrei Krylov
200 m freestyle W URS Larissa Tsareva
Lyubov Kobzova
Irina Vlasova
200 m freestyle M URS Andrey Bogdanov
Andrei Krylov
Sergey Koplyakov
400 m freestyle W URS Irina Vlasova
400 m freestyle M URS Vladimir Salnikov
Vladimir Mikheyev
Vladimir Raskatov
1500 m freestyle M URS Vladimir Salnikov
Valentin Parinov
Igor Kushpelev
100 m backstroke W URS Klavdia Studennikova
Nadiya Stavko
100 m backstroke M URS Igor Omelchenko
Ivan Mikolutskiy
200 m backstroke W URS Klavdia Studennikova
Nadiya Stavko
200 m backstroke M URS Ivan Mikolutskiy
Igor Omelchenko
100 m breaststroke W URS Marina Koshevaia
Lyubov Rusanova
Maryna Yurchenya
100 m breaststroke M URS Vladimir Dementyev
Nikolay Pankin
Arvydas Iuozaytis
200 m breaststroke W URS Maryna Yurchenya
Marina Koshevaia
Lyubov Rusanova
200 m breaststroke M URS Arvydas Iuozaytis
Aigars Kudis
Nikolay Pankin
100 m butterfly W URS Tamara Shelofastova
Nataliya Popova
100 m butterfly M URS Aleksandr Manachinskiy
Yevgeny Seredin
200 m butterfly W URS Tamara Shelofastova
Nataliya Popova
200 m butterfly M URS Mikhail Gorelik
Aleksandr Manachinskiy
Anatoly Smirnov
400 m medley W URS Nataliya Popova
400 m medley M URS Anatoly Smirnov
Mikhail Gorelik
Andrey Smirnov
4x100 m freestyle W URS Marina Kliyuchnikova
Irina Vlasova
Larisa Tsaryova
Lyubov Kobzova
4x200 m freestyle M URS Vladimir Mikheyev
Andrey Bogdanov
Sergey Koplyakov
Vladimir Raskatov
Andrei Krylov
Andrey Smirnov
4x100 m medley W URS Tamara Shelofastova
Maryna Yurchenya
Larissa Tsareva
Nadiya Stavko
4x100 m medley M URS Igor Omelchenko
Yevgeny Seredin
Arvidas Yuozaytis
Nikolay Pankin
Andrei Krylov
Andrey Bogdanov
 Volleyball
Volleyball W URS Zoya Yusova
Lyudmila Shchetinina
Lyudmila Chernyshova
Anna Rostova
Larissa Bergen
Nina Smoleyeva
Lyubov Rudovska
Inna Ryskal
Olga Kozakova
Liliya Osadcha
Natalya Kushnir
Nina Muradyan
Volleyball M URS Pavels Selivanovs
Vladimir Dorokhov
Yury Chesnokov
Vladimir Kondra
Vyacheslav Zaitsev
Yuri Starunski
Oleg Molyboga
Aleksandr Ermilov
Vladimir Patkin
Vladimir Ulanov
Aleksandr Savin
Efim Chulak
Anatoly Polishuk
Vladimir Chernyshev
 Weightlifting
Flyweight M URS Aleksandr Voronin
Featherweight M URS Nikolay Kolesnikov
Lightweight M URS Petro Korol
Middleweight M URS Vartan Militosyan
Light-heavyweight M URS Valery Shary
Middle-heavyweight M URS Sergei Poltoratsky
David Rigert
Heavyweight M URS Yuri Zaitsev
Super-heavyweight M URS Vassily Alekseyev
 Wrestling
Freestyle light-flyweight M URS Roman Dmitriev
Freestyle flyweight M URS Aleksandr Ivanov
Freestyle bantamweight M URS Vladimir Yumin
Freestyle featherweight M URS Sergei Timofeyev
Freestyle lightweight M URS Pavlo Pinigin
Freestyle welterweight M URS Ruslan Ashuraliyev
Freestyle middleweight M URS Viktor Novozhilov
Freestyle light-heavyweight M URS Levan Tediashvili
Freestyle heavyweight M URS Ivan Yarygin
Freestyle super-heavyweight M URS Soslan Andiyev
Greco-Roman light-flyweight M URS Aleksei Shumakov
Greco-Roman flyweight M URS Vitaly Konstantinov
Greco-Roman bantamweight M URS Farhat Mustafin
Greco-Roman featherweight M URS Nelson Davydyan
Greco-Roman lightweight M URS Suren Nalbandyan
Greco-Roman welterweight M URS Anatoly Bykov
Greco-Roman middleweight M URS Vladimir Cheboksarov
Greco-Roman light-heavyweight M URS Valery Rezantsev
Greco-Roman heavyweight M URS Nikolai Balboshin
Greco-Roman super-heavyweight M URS Oleksandr Kolchynskiy
* The list of Soviet athletes in the 1976 Olympic Games is not yet complete
This information about Soviet athletes in the Olympic Summer Games in Montreal 1976 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy