Sydkoreanske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | KOR | Im Dong-hyun | |||
Park Kyung-mo | |||||
Jang Yong-ho | |||||
Individuelt K | KOR | Park Sung-hyun | |||
Yun Mi-jin | |||||
Lee Sung-jin | |||||
Hold M | KOR | Jang Yong-ho | |||
Park Kyung-mo | |||||
Im Dong-hyun | |||||
Hold K | KOR | Lee Sung-jin | |||
Yun Mi-jin | |||||
Park Sung-hyun | |||||
Atletik | |||||
800 m M | KOR | Lee Jae-hoon | |||
Maraton M | KOR | Lee Bong-ju | |||
Lee Myong-seung | |||||
Young Joon-ji | |||||
110 m hæk M | KOR | Park Tae-kyong | |||
20 km kapgang M | KOR | Shin Il-yong | |||
Park Chil-sung | |||||
Lee Dae-ro | |||||
50 km kapgang M | KOR | Kim Dong-young | |||
Stangspring M | KOR | Kim Yoo-suk | |||
Trespring M | KOR | Park Hyong-jin | |||
Spydkast M | KOR | Park Jae-myong | |||
Maraton K | KOR | Lee Eun-jung | |||
Choi Kyung-hee | |||||
Chung Yun-hee | |||||
20 km kapgang K | KOR | Kim Mi-jung | |||
Kuglestød K | KOR | Lee Mi-young | |||
Spydkast K | KOR | Chang Jung-yeon | |||
Badminton | |||||
Single M | KOR | Shon Seung-mo | |||
Lee Hyeon-il | |||||
Park Tae-sang | |||||
Double M | KOR | Kim Dong-moon | |||
Lee Dong-soo | |||||
Kim Yong-hyun | |||||
Ha Tae-kwon | |||||
Yoo Yong-sung | |||||
Yim Bang-eun | |||||
Single K | KOR | Seo Yun-hui | |||
Jeon Jae-yeon | |||||
Double K | KOR | Hwang Yu-mi | |||
Ra Kyung-min | |||||
Lee Hyo-jung | |||||
Lee Kyung-won | |||||
Mixdouble | KOR | Ra Kyung-min | |||
Kim Yong-hyun | |||||
Kim Dong-moon | |||||
Lee Hyo-jung | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | KOR | Kim Kwe-Kyong | |||
Hur Yoon-Ja | |||||
Kim Yeong-Ok | |||||
Kim Ji-hyun | |||||
Beon Yeon-ha | |||||
Lee Mi-sun | |||||
Jung Mi-Ran | |||||
Hong Hyun-Hee | |||||
Cho Hey-Jin | |||||
Kang Ji-sook | |||||
Park Jung-eun | |||||
Lee Jong-ae | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | KOR | Hong Moo-won | |||
Fluevægt M | KOR | Kim Ki-suk | |||
Bantamvægt M | KOR | Kim Won-il | |||
Fjervægt M | KOR | Jo Seok-hwan | |||
Letvægt M | KOR | Baik Jong-sub | |||
Weltervægt M | KOR | Kim Jung-joo | |||
Letsværvægt M | KOR | Song Hak-sung | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | KOR | Han Songhee | |||
Pointsløb K | KOR | Kim Yong-mi | |||
Sprint M | KOR | Yang Hee-chun | |||
Kim Chi-bum | |||||
Keirin M | KOR | Yang Hee-chun | |||
Hong Suk-hwan | |||||
Ridning | |||||
Ridebanespringning individuelt | KOR | Sohn Bong-gak | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | KOR | Nam Hyunhee | |||
Fleuret individuelt M | KOR | Ha Chang-deok | |||
Choi Byeong-cheol | |||||
Park Hui-gyeong | |||||
Fleuret hold M | KOR | Kim Woon-sung | |||
Choi Byung-chul | |||||
Ha Chang-duk | |||||
Park Hui-gyeong | |||||
Kårde individuelt K | KOR | Lee Geum-nam | |||
Kim Mi-jung | |||||
Kim Hee-jeong | |||||
Kårde individuelt M | KOR | Lee Sang-yup | |||
Kårde hold K | KOR | Kim Hee-jeong | |||
Lee Keum-nam | |||||
Go Jung-nam | |||||
Kim Mi-jung | |||||
Sabel individuelt K | KOR | Lee Sin-mi | |||
Sabel individuelt M | KOR | O Eun-seok | |||
Fodbold | |||||
Fodbold M | KOR | Nam Kung-do | |||
Lee Jung-youl | |||||
Park Kyu-seon | |||||
Choi Tae-uk | |||||
Choi Sung-kuk | |||||
Lee Chun-sSoo | |||||
Kim Do-heon | |||||
Yoo Sang-chul | |||||
Cho Byung-kuk | |||||
Park Yong-ho | |||||
Kim Chi-gon | |||||
Chun Jae-woon | |||||
Park Dong-suk | |||||
Kim Young-kwang | |||||
Choi Won-kwon | |||||
Chung Kyung-ho | |||||
Lim You-hwan | |||||
Kim Dong-hun | |||||
Kim Jee-hyuk | |||||
Kim Jung-woo | |||||
Kim Dong-jin | |||||
Cho Jae-jin | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | KOR | Park Kyung-ah | |||
Individuelt M | KOR | Kim Dae-eun | |||
Yang Tae-young | |||||
Kim Seung-il | |||||
Cho Seong-min | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Lee Sun-sung | |||||
Hold M | KOR | Lee Sun-sung | |||
Kim Dong-hwa | |||||
Yang Tae-young | |||||
Cho Seong-min | |||||
Kim Seungil | |||||
Kim Dae-eun | |||||
Gulv K | KOR | Park Kyung-ah | |||
Bom K | KOR | Park Kyung-ah | |||
Forskudt barre K | KOR | Park Kyung-ah | |||
Gulv M | KOR | Cho Seong-min | |||
Kim Dae-eun | |||||
Yang Tae-young | |||||
Kim Seung-il | |||||
Spring på hest M | KOR | Cho Seong-min | |||
Bensving M | KOR | Yang Tae-young | |||
Kim Seung-il | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Lee Sun-sung | |||||
Kim Dae-eun | |||||
Ringe M | KOR | Cho Seong-min | |||
Kim Dong-hwa | |||||
Lee Sun-sung | |||||
Kim Dae-eun | |||||
Yang Tae-young | |||||
Barre M | KOR | Kim Seung-il | |||
Cho Seong-min | |||||
Lee Sun-sung | |||||
Kim Dae-eun | |||||
Yang Tae-young | |||||
Reck M | KOR | Kim Seung-il | |||
Lee Sun-sung | |||||
Kim Dong-hwa | |||||
Kim Dae-eun | |||||
Yang Tae-young | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | KOR | Oh Yun-suk | |||
Lee Chang-woo | |||||
Park Min-chul | |||||
Paek Won-chul | |||||
Kim Sung-heon | |||||
Lee Tea-young | |||||
Lim Duk-jun | |||||
Park Chan-yong | |||||
Yoon Kyung-min | |||||
Han Kyung-tai | |||||
Lee Jae-woo | |||||
Yoon Kyung-shin | |||||
Kim Tea-wan | |||||
Ji Seung-hyun | |||||
Choi Seung-wook | |||||
Håndbold K | KOR | Lim O-kyeong | |||
Choi Im-jeong | |||||
Kim Hyun-ok | |||||
Kim Cha-youn | |||||
Lee Gong-joo | |||||
Moon Pil-hee | |||||
Oh Seong-ok | |||||
Huh Soon-young | |||||
Myoung Bok-hee | |||||
Lee Sang-eun | |||||
Moon Kyeong-ha | |||||
Oh Yong-ran | |||||
Jang So-hee | |||||
Huh Young-sook | |||||
Woo Sun-hee | |||||
Hockey | |||||
Hockey K | KOR | Park Mi-hyun | |||
Ko Kwang-Min | |||||
Oh Ko-Woon | |||||
Lee Seon-ok | |||||
Lee Mi-Seong | |||||
Lim Ju-Young | |||||
Yoo Hee-Joo | |||||
Kim Seong-Eun | |||||
Kim Yun-mi | |||||
Park Eun-Kyung | |||||
Park Jeong-sook | |||||
Kim Jung-A | |||||
Kim Jin-kyoung | |||||
Park Yong-Sook | |||||
Lee Jin-hee | |||||
Kim Mi-seon | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | KOR | Ye Gue-rin | |||
Halv-letvægt K | KOR | Lee Eun-hee | |||
Halv-mellemvægt K | KOR | Lee Bok-hee | |||
Mellemvægt K | KOR | Kim Mi-jung | |||
Halv-sværvægt K | KOR | Lee So-yeon | |||
Sværvægt K | KOR | Choi Sook-ie | |||
Ekstra-letvægt M | KOR | Choi Min-ho | |||
Halv-letvægt M | KOR | Bang Gui-Man | |||
Letvægt M | KOR | Lee Won-hee | |||
Halv-mellemvægt M | KOR | Kwon Young-woo | |||
Mellemvægt M | KOR | Hwang Hee-tae | |||
Halv-sværvægt M | KOR | Jang Sung-ho | |||
Sværvægt M | KOR | Kim Sung-beom | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | KOR | Han Do-ryung | |||
Lee Choon-huan | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | KOR | Lee Yoon-hui | |||
Singlesculler M | KOR | Ham Jung-Wwok | |||
Ham Jung-wook | |||||
Sejlsport | |||||
470 M | KOR | Jung Sung-ahn | |||
Kim Dae-young | |||||
Laser | KOR | Kim Ho-kon | |||
Windsurfer M | KOR | Ok Duck-pil | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | KOR | Park Bong-duk | |||
Riffel tre positioner K | KOR | Lee Hye-jin | |||
Kim Jung-mi | |||||
Riffel liggende M | KOR | Park Bong-duk | |||
Luftriffel M | KOR | Cheon Min-ho | |||
Je Sung-tae | |||||
Luftriffel K | KOR | Seo Sun-hwa | |||
Cho Eun-young | |||||
Sportspistol K | KOR | Ahn Soo-kyeong | |||
Seo Joo-hyung | |||||
Fri pistol M | KOR | Jin Jongoh | |||
Lee Sang-do | |||||
Silhuetpistol M | KOR | Kang Hyung-chul | |||
Luftpistol K | KOR | An Su-gyeong | |||
Park Ah-young | |||||
Luftpistol M | KOR | Lee Sang-do | |||
Jin Jongoh | |||||
Trap K | KOR | Lee Bo-na | |||
Skeet K | KOR | Kim Yeun-hee | |||
Skeet M | KOR | Lee Suk-Tae | |||
Dobbelttrap K | KOR | Lee Bo-na | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | KOR | Ryu Yoon-ji | |||
50 m fri stil M | KOR | Lee Chung-hee | |||
100 m fri stil K | KOR | Ryu Yoon-ji | |||
100 m fri stil M | KOR | Lee Chung-hui | |||
200 m fri stil K | KOR | Kim Hyun-ju | |||
200 m fri stil M | KOR | Han Gyu-cheol | |||
400 m fri stil K | KOR | Eun Ju-ha | |||
400 m fri stil M | KOR | Park Tae-hwan | |||
800 m fri stil K | KOR | Kown You-ri | |||
1500 m fri stil M | KOR | Cho Seung-mo | |||
100 m rygcrawl K | KOR | Shim Min-ji | |||
100 m rygcrawl M | KOR | Sung Min | |||
200 m rygcrawl K | KOR | Lee Dae-hye | |||
200 m rygcrawl M | KOR | Sung Min | |||
100 m brystsvømning K | KOR | Lee Jiyoung | |||
100 m brystsvømning M | KOR | You Seung-hun | |||
200 m brystsvømning K | KOR | Lee Ji-young | |||
100 m butterfly K | KOR | Park Kyung-hwa | |||
100 m butterfly M | KOR | Jeong Du-hui | |||
200 m butterfly K | KOR | Kown You-ri | |||
200 m butterfly M | KOR | Jeong Doo-hee | |||
200 m medley K | KOR | Park Na-ri | |||
200 m medley M | KOR | Kim Bang-hyeon | |||
400 m medley K | KOR | Nam Yoosun | |||
400 m medley M | KOR | Kim Bang-hyun | |||
4x100 m fri stil K | KOR | Shim Min-ji | |||
Ryu Yoon-ji | |||||
Sun So-eun | |||||
Kim Hyun-ju | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | KOR | Kim Sung-eun | |||
Yoo Na-mi | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | KOR | Joo Sae-Hyuk | |||
Ryu Seung-min | |||||
Oh Sang-eun | |||||
Individuelt K | KOR | Kim Kyungah | |||
Lee Eun-sil | |||||
Yoon Ji-hye | |||||
Double M | KOR | Ryu Seung-min | |||
Oh Sang-eun | |||||
Lee Chul-seung | |||||
Joo Sae-Hyuk | |||||
Double K | KOR | Kim Bok-rae | |||
Seok Eun-mi | |||||
Kim Kyungah | |||||
Lee Eun-sil | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | KOR | Jang Ji-won | |||
Weltervægt K | KOR | Hwang Kyung-sun | |||
Fjervægt M | KOR | Song Myeong-seob | |||
Sværvægt M | KOR | Moon Dae-sung | |||
Tennis | |||||
Single M | KOR | Lee Hyung-taik | |||
Single K | KOR | Cho Yoon-jeong | |||
Volleyball | |||||
Volleyball K | KOR | Pak Sun-mi | |||
Lee Jung-ok | |||||
Chang So-yun | |||||
Choi Kwang-hee | |||||
Kim Sa-nee | |||||
Kang Hye-mi | |||||
Jung Dae-young | |||||
Kim Se-young | |||||
Kim Mi-jin | |||||
Nam Jie-youn | |||||
Han Song-yi | |||||
Ku Min-jung | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | KOR | Kim Soo-kyung | |||
Letsværvægt K | KOR | Kang Mi-suk | |||
Sværvægt K | KOR | Kim Soon-hee | |||
Supersværvægt K | KOR | Jang Mi-ran | |||
Letvægt M | KOR | Lee Bae-young | |||
Mellemvægt M | KOR | Kim Kwang-hoon | |||
Letsværvægt M | KOR | Song Jong-shik | |||
Supersværvægt M | KOR | An Yong-kwon | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | KOR | Kim Hyo-sub | |||
Fri stil fjervægt M | KOR | Jung Young-ho | |||
Fri stil letvægt M | KOR | Baek Jin-kuk | |||
Fri stil mellemvægt M | KOR | Moon Eui-jae | |||
Fri stil letvægt K | KOR | Lee Na-lae | |||
Græsk romersk bantamvægt M | KOR | Im Dae-won | |||
Græsk romersk fjervægt M | KOR | Jung Ji-hyun | |||
Græsk romersk letvægt M | KOR | Kim In-sub | |||
Græsk romersk weltervægt M | KOR | Choi Duk-hoon | |||
* Listen ovenfor over Sydkoreanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sydkoreanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||