Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Stockholm 1912
Britiske medaljer ved OL i Stockholm 1912
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
1500 m M
GBR
Arnold Jackson
4x100 m M
GBR
Henry Macintosh
William Applegarth
Victor D'Arcy
David Jacobs
Fodbold
Fodbold M
GBR
Harold Stamper
Edward Hanney
Gordon Hoare
Joseph Dines
Douglas McWhirter
Thomas Burn
Vivian Woodward
Gordon Wright
Ivor Sharpe
Harold Walden
Henry Littlewort
Arthur Knight
Ronald Brebner
Arthur Berry
Roning
Singlesculler M
GBR
William Kinnear
Otter M
GBR
Edgar Burgess
Ewart Horsfall
Philip Fleming
Arthur Garton
Leslie Wormwald
Sidney Swann
Henry Wells
Alister Kirby
Angus Gillan
Skydning
Lille kaliber liggende hold M
GBR
Edward Lessimore
William Pimm
Robert Murray
Joseph Pepe
Svømning
4x100 m fri stil K
GBR
Annie Speirs
Isabella Moore
Jennie Fletcher
Irene Steer
Tennis
Single indendørs K
GBR
Edith Hannam
Mixdouble indendørs
GBR
Charles Dixon
Edith Hannam
Vandpolo
Vandpolo M
GBR
George Cornet
George Wilkinson
Isaac Bentham
Charles Bugbee
Charles Smith
Paul Radmilovic
Arthur Hill
Sølvmedaljer
Atletik
10 km kapgang M
GBR
Ernest Webb
Cykling
Landevejsløb M
GBR
Frederick Grubb
Landevejsløb hold M
GBR
William Hammond
Leon Meredith
Charles Moss
Frederick Grubb
Fægtning
Kårde hold M
GBR
Robert Montgomerie
Edgar Seligman
Martin Holt
Arthur Everitt
John Blake
Edgar Amphlett
Sydney Martineau
Percival Davson
Roning
Firer med styrmand M
GBR
Karl Vernon
Geoffrey Carr
Charles Rought
Julius Beresford
Bruce Logan
Otter M
GBR
William Parker
John Walker
Charles Littlejohn
Frederick Pitman
Thomas Gillespie
William Fison
Robert Bourne
Arthur Wiggins
Beaufort Burdekin
Skydning
Militærriffel hold M
GBR
Arthur Fulton
James Reid
Henry Burr
Edward Parnell
Edward Skilton
Harcourt Ommundsen
Riffel liggende M
GBR
William Milne
Lille kaiber hold M
GBR
William Styles
William Pimm
William Milne
Joseph Pepe
Trap hold M
GBR
George Whitaker
Harry Humby
Charles Palmer
William Grosvenor
Alexander Maunder
John Butt
Svømning
400 m fri stil M
GBR
John Hatfield
1500 m fri stil M
GBR
John Hatfield
Tennis
Single indendørs M
GBR
Charles Dixon
Mixdouble indendørs
GBR
Frances Aitchison
Herbert Roper Barrett
Tovtrækning
Tovtrækning M
GBR
Mathias Hynes
Edwin Mills
John Sewell
Alexander Munro
Walter Chaffe
Frederick Humphreys
Joseph Dowler
James Shepherd
Bronzemedaljer
Atletik
200 m M
GBR
William Applegarth
3000 m hold M
GBR
Cyril Porter
Edward Owen
William Moore
William Cottrill
George Hutson
5000 m M
GBR
George Hutson
Terrænløb hold M
GBR
Thomas Humphreys
Frederick Hibbins
William Scott
Ernest Glover
William Cottrill
4x400 m M
GBR
Ernest Henley
James Soutter
Cyril Seedhouse
George Nicol
Gymnastik
Hold M
GBR
Charles Vigurs
George Ross
William Cowhig
Reginald Potts
Arthur Southern
Alfred Messenger
Sidney Cross
Henry Oberholzer
William MacKune
Edward Potts
Harold Dickason
Bernard Franklin
Charles Luck
Samuel Walker
Leonard Hanson
Edward Pepper
William Titt
Samuel Hodgetts
Herbert Drury
Albert Betts
Ronald McLean
Charles Simmons
John Whitaker
Skydning
Riffel liggende M
GBR
Harold Burt
Fri pistol M
GBR
Charles Stewart
Militær revolver hold M
GBR
Horatio Poulter
Hugh Durant
Albert Kempster
Charles Stewart
Duelpistoler hold M
GBR
Albert Kempster
Charles Stewart
Horatio Poulter
Hugh Durant
Svømning
100 m fri stil K
GBR
Jennie Fletcher
400 m brystsvømning M
GBR
Percy Courtman
4x200 m fri stil M
GBR
Thomas Battersby
Henry Taylor
William Foster
John Hatfield
Tennis
Single indendørs K
GBR
Mabel Parton
Double indendørs M
GBR
Alfred Beamish
Charles Dixon
Udspring
Tårnspring K
GBR
Isabel Mary White
Informationen om Storbritannien ved de olympiske sommerlege ved OL i Stockholm 1912 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy