Egyptiske deltagere ved OL i Sydney 2000

Egyptiske deltagere ved OL i Sydney 2000

  Facts om Egypten ved OL i Sydney 2000 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Individuelt M EGY Essam Sayed
 Atletik
Maraton M EGY Ahmed Mougod Soliman
Længdespring M EGY Hatem Mersal
 Boksning
Letfluevægt M EGY Rezkalla Mohamed Abdelaehim
Letweltervægt M EGY Saleh Abdel Maksoud
Weltervægt M EGY Fadel Showban Showban
Letmellemvægt M EGY Mohamed Abdelmawgod
Mellemvægt M EGY Ramadan Yasser Abdelghafar
Sværvægt M EGY Amrou Moustafa
Supersværvægt M EGY Ahmed Abdel Samad
 Cykling
Landevejsløb M EGY Mohamed Abdel Fattan
Mahmoud Abbas
Amr El Nady
Mohamed Kholafy
Enkeltstart M EGY Amr El Nady
 Fægtning
Fleuret individuelt K EGY Shaimaa El Gammal
Fleuret individuelt M EGY Tamer Mohamed Tahoun
Kårde individuelt K EGY May Moustafa
Kårde individuelt M EGY Mohanad Saif
Sabel individuelt M EGY Mahmoud Samir
 Gymnastik
Individuelt M EGY Raouf Abdelraouf
Spring på hest M EGY Raouf Abdelraouf
Bensving M EGY Raouf Abdelraouf
Ringe M EGY Raouf Abdelraouf
Barre M EGY Raouf Abdelraouf
Rytmisk gymnastik individuelt K EGY Shereen Taama
 Håndbold
Håndbold M EGY Ahmed Belal
Mohamed Gohar
Hussein Zaky
Hany El Fakharany
Mohamed El Nakib
Ayman El-Alfi
Hussein Said
Eldin Mohamed Sharaf
Moon Sherif
Hussein Saber
Hazem Awaad
Magdy Abo Elmagd
Ashraf Awaad
Ragab Marwan
Amro Elgeioushy
 Judo
Sværvægt K EGY Heba Hefny
Letvægt M EGY Awad Haitham
Halv-sværvægt M EGY Bassel El Gharabawy
Sværvægt M EGY Ahmed Baly
 Moderne femkamp
Individuelt M EGY Emad El Geziry
 Roning
Singlesculler M EGY Aly Ibrahim
Toer uden styrmand M EGY Amr Temraz
Alaa Eldin Ahmed
Firer uden styrmand M EGY Hamdy Elkot
Tarek Hamid
El-Atek Mohamed
Kamal Abdel Rehim
 Skydning
Luftriffel M EGY Mohamed Abdel Ellah
Luftriffel K EGY Marwa Sultan
Yasmine Helmi
Fri pistol M EGY Tarek-Zaki Riad
Luftpistol K EGY Hebatallah El Wazan
Luftpistol M EGY Tarek-Zaki Riad
Skeet M EGY Mostafa Hamdy
Mohamed Khorched
Dobbelttrap M EGY Ayman Mazhar
 Svømning
50 m fri stil K EGY Rania Elwani
50 m fri stil M EGY Tamer Zinhom Muhammad
100 m fri stil K EGY Rania Elwani
100 m fri stil M EGY Tamer Zinhom Muhammad
200 m fri stil K EGY Rania Elwani
200 m fri stil M EGY Mahmoud Elwany
400 m fri stil M EGY Hani Elteir
100 m rygcrawl M EGY Haitham Hassan
200 m rygcrawl M EGY Ahmed Hussein
100 m butterfly M EGY Haitham Hassan
200 m medley M EGY Haitham Hassan
 Synkronsvømning
Duet K EGY Heba Abdel Gawad
Sara Abdel Gawad
 Bordtennis
Individuelt M EGY Ashraf Helmy
El-Sayed Lashin
Individuelt K EGY Shahira El Alfy
Shimaa Abdel Aziz
Double M EGY Ashraf Helmy
El-Sayed Lashin
Double K EGY Shimaa Abdel Aziz
Bacinte Osman
 Taekwondo
Fjervægt K EGY Shimaa Afifi
Fluevægt M EGY Talaat Abada
Sværvægt M EGY Yahia Rashwan
 Vægtløftning
Letsværvægt K EGY Nagwan Elzawawi
Letsværvægt M EGY Mohamed Moussa El Dib
 Brydning
Græsk romersk fluevægt M EGY Mohamed Abou Elea
Græsk romersk mellemvægt M EGY Mohamed Abdelfatah Mohamed
* Listen ovenfor over Egyptiske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet
Informationen om Egyptiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
English flagDanish flag

Olympics
Facts & Information

All-time Medal Table All-time Medal Table Olympic Games

Olympic Sports Database Olympic Sports

Nations in the Olympics
Nations in the Olympics

Future Olympics Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy