Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | TCH | Miroslav Horcic | |||
Zdenek Pospisil | |||||
Frantisek Broz | |||||
200 m M | TCH | Vaclav Janecek | |||
Miroslav Horcic | |||||
Frantisek Broz | |||||
400 m M | TCH | Milan Filo | |||
Jiri David | |||||
800 m M | TCH | Ludvik Liska | |||
1500 m M | TCH | Stanislav Jungwirth | |||
Vaclav Cevona | |||||
5000 m M | TCH | Emil Zatopek | |||
10000 m M | TCH | Emil Zatopek | |||
Maraton M | TCH | Emil Zatopek | |||
Jaroslav Sourek | |||||
3000 m forhindringsløb M | TCH | Jindrich Roudny | |||
4x100 m M | TCH | Jiri David | |||
Frantisek Broz | |||||
Zdenek Pospisil | |||||
Miroslav Horcic | |||||
10 km kapgang M | TCH | Josef Dolezal | |||
50 km kapgang M | TCH | Josef Dolezal | |||
Kuglestød M | TCH | Jiri Skobla | |||
Hammerkast M | TCH | Jiri Dadak | |||
Milos Maca | |||||
Højdespring K | TCH | Olga Modrachova | |||
Kuglestød K | TCH | Jaroslava Kritkova | |||
Diskoskast K | TCH | Libuse Novakova | |||
Spydkast K | TCH | Dana Zatopkova | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | TCH | Frantisek Majdloch | |||
Fjervægt M | TCH | Jan Zachara | |||
Weltervægt M | TCH | Julius Torma | |||
Mellemvægt M | TCH | Bedrich Koutny | |||
Sværvægt M | TCH | Horymir Netuka | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Marta Krutilova | |||
K1 1000 m M | TCH | Lubomir Vambera | |||
K2 1000 m M | TCH | Jan Matocha | |||
Otto Kroutil | |||||
K1 10000 m M | TCH | Milos Pech | |||
K2 10000 m M | TCH | Bedrich Dvorak | |||
Rudolf Klabouch | |||||
C1 1000 m M | TCH | Josef Holecek | |||
C2 1000 m M | TCH | Bohumil Kudma | |||
Jan Brzak-Felix | |||||
C1 10000 m M | TCH | Alfred Jindra | |||
C2 10000 m M | TCH | Bohuslav Karlik | |||
Oldrich Lomecky | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | TCH | Stanislav Svoboda | |||
Karel Nesl | |||||
Milan Peric | |||||
Jan Vesely | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Milan Peric | |||
Karel Nesl | |||||
Jan Vesely | |||||
1000 m på tid M | TCH | Ladislav Foucek | |||
Sprint M | TCH | Zdenek Kosta | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Hana Bobkova | |||
Bozena Smcova | |||||
Jana Rabasova | |||||
Alena Chadimova | |||||
Eva Vechtova | |||||
Alena Reichova | |||||
Vera Vancurova | |||||
Matylda Sinova | |||||
Individuelt M | TCH | Leo Sotornik | |||
Zdenek Ruzicka | |||||
Ferdinand Danis | |||||
Milos Kolejka | |||||
Jindrich Mikulec | |||||
Josef Svoboda | |||||
Vladimir Kejr | |||||
Josef Skvor | |||||
Hold K | TCH | Eva Vechtova | |||
Alena Reichova | |||||
Matylda Sinova | |||||
Bozena Smcova | |||||
Alena Chadimova | |||||
Vera Vancurova | |||||
Hana Bobkova | |||||
Jana Rabasova | |||||
Hold M | TCH | Jindrich Mikulec | |||
Vladimir Kejr | |||||
Ferdinand Danis | |||||
Zdenek Ruzicka | |||||
Milos Kolejka | |||||
Josef Svoboda | |||||
Josef Skvor | |||||
Leo Sotornik | |||||
Gulv M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Barre M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Holdgymnastik K | TCH | Matylda Sinova | |||
Bozena Smcova | |||||
Alena Chadimova | |||||
Vera Vancurova | |||||
Hana Bobkova | |||||
Jana Rabasova | |||||
Eva Vechtova | |||||
Alena Reichova | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Frantisek Reich | |||
Dobbeltsculler M | TCH | Jiri Vykoukal | |||
Antonín Malinkovic | |||||
Firer med styrmand M | TCH | Jiri Havlis | |||
Stanislav Lusk | |||||
Miroslav Koranda | |||||
Karel Mejta | |||||
Jan Jindra | |||||
Skydning | |||||
Fri pistol M | TCH | Miroslav Proft | |||
Frantisek Maxa | |||||
Silhuetpistol M | TCH | Ladislav Ondrej | |||
Zlatko Polacek | |||||
Trap M | TCH | Igor Treybal | |||
Frantisek Capek | |||||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl M | TCH | Ladislav Bacik | |||
200 m brystsvømning M | TCH | Ludevit Komadel | |||
Vlastimil Linhart | |||||
Vladimir Skovajsa | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | TCH | Karel Saitl | |||
Letvægt M | TCH | Robert Belza | |||
Mellemvægt M | TCH | Vaclav Psenicka Jr. | |||
Letsværvægt M | TCH | Josef Hantych | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | TCH | Ladislav Sekal | |||
Fri stil sværvægt M | TCH | Josef Ruzicka | |||
Græsk romersk fluevægt M | TCH | Josef Zeman | |||
Græsk romersk letvægt M | TCH | Mikulas Athanasov | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Josef Ruzicka | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||