Hviderussiske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | BLR | Olga Moroz | |||
Anna Karaseva | |||||
Atletik | |||||
800 m M | BLR | Pavel Pelebyagin | |||
400 m hæk M | BLR | Leonid Vershinin | |||
20 km kapgang M | BLR | Mikhail Khmelnitskiy | |||
Artur Meleshkevich | |||||
Andrey Makarov | |||||
50 km kapgang M | BLR | Viktor Ginko | |||
Højdespring M | BLR | Aleksei Lelin | |||
Kuglestød M | BLR | Andrei Mikhnevich | |||
Diskoskast M | BLR | Vladimir Dubrovshchik | |||
Vasiliy Kaptyuk | |||||
Leonid Cherevko | |||||
Hammerkast M | BLR | Igor Astapkovich | |||
Ivan Tikhon | |||||
Spydkast M | BLR | Vladimir Sasimovich | |||
800 m K | BLR | Natalya Dukhnova | |||
4x400 m K | BLR | Iryna Khliustava | |||
Nataliya Sologub | |||||
Anna Kozak | |||||
Yelena Budnik | |||||
20 km kapgang K | BLR | Natalya Misyulya | |||
Larisa Khmelnitskaya | |||||
Valentina Tsybulskaya | |||||
Højdespring K | BLR | Tatyana Shevchik | |||
Trespring K | BLR | Natalya Safronova | |||
Kuglestød K | BLR | Yanina Karolchyk | |||
Diskoskast K | BLR | Iryna Yatchenko | |||
Ellina Zvereva | |||||
Hammerkast K | BLR | Svetlana Sudak | |||
Olga Tsander | |||||
Syvkamp K | BLR | Natalya Sazanovich | |||
Boksning | |||||
Letweltervægt M | BLR | Sergei Bukovski | |||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m K | BLR | Yelena Bet | |||
Svetlana Vakula | |||||
K4 500 m K | BLR | Yelena Bet | |||
Natalya Bondarenko | |||||
Svetlana Vakula | |||||
Olesya Bakunova | |||||
C1 500 m M | BLR | Aleksandr Maseikov | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | BLR | Vyacheslav Khamulkin | |||
3 m spring K | BLR | Svetlana Alekseeva | |||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | BLR | Vitaly Zakharov | |||
Vladimir Pchenikin | |||||
Andrei Murashko | |||||
Sabel individuelt M | BLR | Dmitry Lapkes | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BLR | Tatyana Grigorenko | |||
Marina Zarzhitskaya | |||||
Alena Polozkova | |||||
Anna Meisak | |||||
Natalya Naranovich | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Individuelt M | BLR | Aleksei Sinkevich | |||
Aleksandr Shostak | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Ivan Pavlovsky | |||||
Aleksandr Kruzhilov | |||||
Hold K | BLR | Tatyana Grigorenko | |||
Marina Zarzhitskaya | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Anna Meysak | |||||
Nataliya Naranovich | |||||
Alena Polozkova | |||||
Hold M | BLR | Ivan Pavlovsky | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Aleksandr Kruzhilov | |||||
Aleksandr Shostak | |||||
Gulv K | BLR | Marina Zarzhitskaya | |||
Alena Polozkova | |||||
Natalya Naranovich | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Tatyana Grigorenko | |||||
Spring på hest K | BLR | Tatyana Grigorenko | |||
Marina Zarzhitskaya | |||||
Alena Polozkova | |||||
Natalya Naranovich | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Bom K | BLR | Alena Polozkova | |||
Anna Meisak | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Tatyana Grigorenko | |||||
Marina Zarzhitskaya | |||||
Forskudt barre K | BLR | Marina Zarzhitskaya | |||
Alena Polozkova | |||||
Anna Meisak | |||||
Natalya Naranovich | |||||
Tatyana Zharganova | |||||
Gulv M | BLR | Aleksandr Kruzhilov | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Ivan Pavlovsky | |||||
Spring på hest M | BLR | Aleksandr Kruzhilov | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Ivan Pavlovsky | |||||
Bensving M | BLR | Aleksandr Kruzhilov | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Aleksandr Shostak | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Ivan Pavlovsky | |||||
Ringe M | BLR | Ivan Pavlovsky | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Aleksandr Shostak | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Barre M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Ivan Pavlovsky | |||||
Aleksei Sinkevich | |||||
Aleksandr Shostak | |||||
Vitaly Rudnitsky | |||||
Reck M | BLR | Aleksandr Kruzhilov | |||
Aleksei Sinkevich | |||||
Aleksandr Shostak | |||||
Ivan Ivankov | |||||
Ivan Pavlovsky | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | BLR | Tatyana Belan | |||
Olga Puzhevich | |||||
Irina Ilyenkova | |||||
Tatyana Ananko | |||||
Maria Lazuk | |||||
Anna Glazkova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BLR | Valeria Vatkina | |||
Yulia Raskina | |||||
Trampolin individuelt K | BLR | Natalia Karpenkova | |||
Trampolin individuelt M | BLR | Dmitri Polyarush | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | BLR | Natik Bagirov | |||
Letvægt M | BLR | Anatoly Laryukov | |||
Halv-mellemvægt M | BLR | Sergey Kukharenko | |||
Halv-sværvægt M | BLR | Leonid Svirin | |||
Sværvægt M | BLR | Ruslan Sharapov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BLR | Janna Shubenok | |||
Individuelt M | BLR | Pavel Dovgal | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BLR | Yekaterina Karsten | |||
Otter K | BLR | Irina Bazilevskaya | |||
Marina Znak | |||||
Olga Tratsevskaya | |||||
Inessa Zakharevskaya | |||||
Marina Kuzmar | |||||
Olga Berezneva | |||||
Valentina Khokhlova | |||||
Natalya Gelakh | |||||
Yulia Bichik | |||||
Sejlsport | |||||
470 M | BLR | Mikhail Protasevich | |||
Igor Ivashintsov | |||||
Europajolle K | BLR | Tatyana Drozdovskaya | |||
Laser M | BLR | Aleksandr Mumyga | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | BLR | Anatoly Klimenko | |||
Sergei Martynov | |||||
Riffel tre positioner K | BLR | Olga Pogrebnyak | |||
Irina Shilova | |||||
Riffel liggende M | BLR | Sergei Martynov | |||
Georgy Nekhaev | |||||
Luftriffel M | BLR | Georgy Nekhaev | |||
Anatoly Klimenko | |||||
Luftriffel K | BLR | Oksana Kovtonovich | |||
Olga Pogrebniak | |||||
Sportspistol K | BLR | Yulia Sinyak | |||
Lalita Yevglevskaya | |||||
Fri pistol M | BLR | Konstantin Lukashik | |||
Igor Basinsky | |||||
Silhuetpistol M | BLR | Oleg Khvatsovas | |||
Luftpistol K | BLR | Lolita Evglevskaya | |||
Viktoria Chayka | |||||
Luftpistol M | BLR | Igor Basinsky | |||
Konstantin Lukashik | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BLR | Yelena Popchenko | |||
50 m fri stil M | BLR | Dmitry Kalinovsky | |||
100 m fri stil K | BLR | Yelena Popchenko | |||
100 m fri stil M | BLR | Oleg Rykhlevich | |||
200 m fri stil K | BLR | Natalya Baranovskaya | |||
200 m fri stil M | BLR | Igor Koleda | |||
400 m fri stil K | BLR | Natalya Baranovskaya | |||
400 m fri stil M | BLR | Dmitry Koptur | |||
1500 m fri stil M | BLR | Dmitry Koptur | |||
100 m brystsvømning M | BLR | Aleksandr Gukov | |||
200 m brystsvømning M | BLR | Aleksandr Gukov | |||
4x100 m fri stil M | BLR | Pavel Lagun | |||
Dmitriy Kalinovskiy | |||||
Oleg Rykhlevich | |||||
Igor Koleda | |||||
4x200 m fri stil M | BLR | Dmitry Koptur | |||
Pavel Lagun | |||||
Igor Koleda | |||||
Valeryan Khuroshvili | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BLR | Natalia Sakharuk | |||
Kristina Nadezhdina | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Evgeny Shchetinin | |||||
Individuelt K | BLR | Veronika Pavlovich | |||
Tatyana Kostromina | |||||
Viktoria Pavlovich | |||||
Double M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Evgeny Shchetinin | |||||
Double K | BLR | Tatyana Kostromina | |||
Viktoria Pavlovich | |||||
Tennis | |||||
Single M | BLR | Max Mirnyi | |||
Vladimir Voltchkov | |||||
Double M | BLR | Max Mirnyi | |||
Vladimir Voltchkov | |||||
Single K | BLR | Natasha Zvereva | |||
Olga Barabanschikova | |||||
Double K | BLR | Olga Barabanschikova | |||
Natasha Zvereva | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | BLR | Anna Batsiushko | |||
Bantamvægt M | BLR | Vitaly Derbenev | |||
Fjervægt M | BLR | Gennady Oleshchuk | |||
Letvægt M | BLR | Sergei Lavrenov | |||
Mellemsværvægt M | BLR | Pavel Bazuk | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | BLR | German Kontoyev | |||
Fri stil bantamvægt M | BLR | Aleksandr Guzov | |||
Fri stil fjervægt M | BLR | Nikolai Savin | |||
Fri stil letvægt M | BLR | Sergei Demchenko | |||
Fri stil mellemvægt M | BLR | Beibulat Musaev | |||
Fri stil sværvægt M | BLR | Aleksandr Shemarov | |||
Fri stil supersværvægt M | BLR | Aleksei Medvedev | |||
Græsk romersk bantamvægt M | BLR | Igor Petrenko | |||
Græsk romersk fjervægt M | BLR | Vitali Zhuk | |||
Græsk romersk letvægt M | BLR | Vladimir Kopytov | |||
Græsk romersk weltervægt M | BLR | Vyacheslav Makarenko | |||
Græsk romersk mellemvægt M | BLR | Valery Tsilent | |||
Græsk romersk sværvægt M | BLR | Sergei Lishtvan | |||
Græsk romersk supersværvægt M | BLR | Dmitry Debelka | |||
* Listen ovenfor over Hviderussiske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hviderussiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||