Australske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | AUS | Jackson Fear | |||
Simon Fairweather | |||||
Matthew Gray | |||||
Individuelt K | AUS | Deonne Bridger | |||
Myfanwy Matthews | |||||
Hold M | AUS | Simon Fairweather | |||
Jackson Fear | |||||
Matthew Gray | |||||
Atletik | |||||
100 m M | AUS | Paul Henderson | |||
Rodney Mapstone | |||||
200 m M | AUS | Dean Capobianco | |||
Steve Brimacombe | |||||
400 m M | AUS | Michael Joubert | |||
Paul Greene | |||||
Mark Ladbrook | |||||
800 m M | AUS | Paul Byrne | |||
1500 m M | AUS | Paul Clary | |||
5000 m M | AUS | Shaun Creighton | |||
Julian Paynter | |||||
10000 m M | AUS | Shaun Creighton | |||
Julian Paynter | |||||
Maraton M | AUS | Sean Quilty | |||
Roderick de Highden | |||||
Steve Moneghetti | |||||
110 m hæk M | AUS | Kyle Vander-Kuyp | |||
400 m hæk M | AUS | Simon Hollingsworth | |||
Rohan Robinson | |||||
3000 m forhindringsløb M | AUS | Chris Unthank | |||
4x100 m M | AUS | Timothy Jackson | |||
Rodney Mapstone | |||||
Paul Henderson | |||||
Steve Brimacombe | |||||
4x400 m M | AUS | Michael Joubert | |||
Mark Ladbrook | |||||
Paul Greene | |||||
Cameron Mackenzie | |||||
20 km kapgang M | AUS | Dion Russell | |||
Nicholas Ahern | |||||
50 km kapgang M | AUS | Duane Cousins | |||
Simon Baker | |||||
Højdespring M | AUS | Chris Anderson | |||
Timothy Forsythe | |||||
Stangspring M | AUS | Simon Arkell | |||
Jim Miller | |||||
Trespring M | AUS | Andrew Murphy | |||
Hammerkast M | AUS | Sean Carlin | |||
Spydkast M | AUS | Andrew Currey | |||
Tikamp M | AUS | Scott Ferrier | |||
Peter Winter | |||||
200 m K | AUS | Melinda Gainsford Taylor | |||
Cathy Freeman | |||||
400 m K | AUS | Renee Poetschka | |||
Lee Naylor | |||||
Cathy Freeman | |||||
800 m K | AUS | Lisa Lightfoot | |||
1500 m K | AUS | Margaret Crowley | |||
5000 m K | AUS | Kate Anderson | |||
Carolyn Schuwalow | |||||
Natalie Harvey | |||||
10000 m K | AUS | Susan Hobson | |||
Kylie Risk | |||||
Maraton K | AUS | Lisa Martin Ondieki | |||
Suzanne Malaxos | |||||
Kerryn McCann | |||||
4x100 m K | AUS | Kylie Hanigan | |||
Lauren Hewitt | |||||
Jodi Lambert | |||||
Sharon Cripps | |||||
4x400 m K | AUS | Renee Poetschka | |||
Melinda Gainsford Taylor | |||||
Kylie Hanigan | |||||
Lee Naylor | |||||
10 km kapgang K | AUS | Kerry Saxby Junna | |||
Anne Manning | |||||
Jane Saville | |||||
Højdespring K | AUS | Alison Inverarity | |||
Længdespring K | AUS | Nicole Boegman | |||
Diskoskast K | AUS | Lisa-Marie Vizaniari | |||
Daniela Costian | |||||
Spydkast K | AUS | Louise McPaul | |||
Joanna Stone | |||||
Syvkamp K | AUS | Jane Jamieson | |||
Badminton | |||||
Single M | AUS | Murray Hocking | |||
Single K | AUS | Lisa Campbell | |||
Song Yang | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | AUS | Jeff Williams | |||
Shane Tonkin | |||||
Steven Hinton | |||||
Scott Dawes | |||||
Richard Vagg | |||||
Peter Vogler | |||||
Scott Tunkin | |||||
Andrew Mcnally | |||||
John Moore | |||||
Simon Sheldon-Collins | |||||
Grant Mcdonald | |||||
Stuart Howell | |||||
Mark Doubleday | |||||
David Hynes | |||||
Stuart Thompson | |||||
Matthew Sheldon-Collins | |||||
Micheal Nakamura | |||||
Jason Hewitt | |||||
Sten Lindberg | |||||
Andrew Scott | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | AUS | Raymond Borner | |||
Kevin John Dorge | |||||
Brett Maher | |||||
Shane Heal | |||||
Anthony Ronaldson | |||||
Scott Fisher | |||||
Patrick Reidy | |||||
Andrew Vlahov | |||||
Samuel MacKinnon | |||||
Andrew Gaze | |||||
Tonny Jensen | |||||
Mark Bradtke | |||||
Basketball K | AUS | Trisha Fallon | |||
Sandy Brondello | |||||
Michelle Chandler | |||||
Michele Brogan | |||||
Jennifer Whittle | |||||
Shelley Sandie | |||||
Rachael Sporn | |||||
Fiona Robinson | |||||
Robyn Maher | |||||
Allison Cook | |||||
Carla Boyd | |||||
Michele Timms | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | AUS | Hussy Hussein | |||
Bantamvægt M | AUS | James Swan | |||
Fjervægt M | AUS | Robert Peden | |||
Letweltervægt M | AUS | Lee Trautsch | |||
Weltervægt M | AUS | Lynden Hosking | |||
Letmellemvægt M | AUS | Richard Rowles | |||
Mellemvægt M | AUS | Justann Crawford | |||
Letsværvægt M | AUS | Rick Timperi | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | AUS | Katrin Borchert | |||
K1 500 m M | AUS | Cameron McFadzean | |||
K2 500 m K | AUS | Katrin Borchert | |||
Anna Wood | |||||
K2 500 m M | AUS | Andrew Trim | |||
Daniel Collins | |||||
K4 500 m K | AUS | Natalie Hunter | |||
Yanda Nossiter | |||||
Shelley Oates | |||||
Lynda Lehmann | |||||
K1 1000 m M | AUS | Clint Robinson | |||
K2 1000 m M | AUS | Grant Leury | |||
Peter Scott | |||||
K4 1000 m M | AUS | Brian Morton | |||
Jim Walker | |||||
Ramon Andersson | |||||
Paul Lynch | |||||
K1 slalom K | AUS | Mia Farrance | |||
Danielle Woodward | |||||
K1 slalom M | AUS | Matthew Pallister | |||
Richard Macquire | |||||
C1 slalom M | AUS | Justin Boocock | |||
C2 slalom M | AUS | John Felton | |||
Andrew Wilson | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | AUS | Tracey Watson-Gaudry | |||
Kathryn Watt | |||||
Anna Wilson | |||||
Landevejsløb M | AUS | Patrick Jonker | |||
Damian McDonald | |||||
Stephen Hodge | |||||
Robert McEwen | |||||
Neil Stephens | |||||
Enkeltstart K | AUS | Kathryn Watt | |||
Anna Wilson | |||||
Enkeltstart M | AUS | Stephen Hodge | |||
Patrick Jonker | |||||
Individuel forfølgelse K | AUS | Kathryn Watt | |||
Individuel forfølgelse M | AUS | Bradley McGee | |||
Holdforfølgelse M | AUS | Bradley McGee | |||
Timothy O'Shannessey | |||||
Stuart O'Grady | |||||
Dean Woods | |||||
Brett Aitken | |||||
Pointsløb M | AUS | Stuart O'Grady | |||
Pointsløb K | AUS | Lucy Tyler-Sharman | |||
1000 m på tid M | AUS | Shane Kelly | |||
Sprint M | AUS | Darryn Hill | |||
Gary Neiwand | |||||
Sprint K | AUS | Michelle Ferris | |||
Mountainbike M | AUS | Robert Woods | |||
Cadel Evans | |||||
Mountainbike K | AUS | Mary Grigson | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUS | Russell Butler | |||
Michael Murphy | |||||
3 m spring K | AUS | Loudy Tourky | |||
Jodie Rogers | |||||
Tårnspring M | AUS | Anthony Lawson | |||
Tårnspring K | AUS | Vanessa Baker | |||
Vyninka Arlow | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | AUS | Nikki Bishop | |||
David Green | |||||
Andrew Hoy | |||||
Military hold | AUS | Wedy Schaeffer | |||
Andrew Hoy | |||||
Phillip Dutton | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | AUS | Sarah Osvath | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | AUS | Joanna Hughes | |||
Jenny Smith | |||||
Lisa Skinner | |||||
Nicole Kantek | |||||
Lisa Moro | |||||
Ruth Moniz | |||||
Individuelt M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Hold K | AUS | Nicole Kantek | |||
Jenny Smith | |||||
Joanna Hughes | |||||
Kirsty Leigh-Brown | |||||
Lisa Moro | |||||
Ruth Moniz | |||||
Lisa Skinner | |||||
Gulv K | AUS | Nicole Kantek | |||
Lisa Moro | |||||
Jenny Smith | |||||
Joanna Hughes | |||||
Ruth Moniz | |||||
Lisa Skinner | |||||
Spring på hest K | AUS | Ruth Moniz | |||
Joanna Hughes | |||||
Jenny Smith | |||||
Lisa Skinner | |||||
Nicole Kantek | |||||
Lisa Moro | |||||
Bom K | AUS | Nicole Kantek | |||
Lisa Moro | |||||
Ruth Moniz | |||||
Joanna Hughes | |||||
Jenny Smith | |||||
Lisa Skinner | |||||
Forskudt barre K | AUS | Lisa Skinner | |||
Nicole Kantek | |||||
Lisa Moro | |||||
Ruth Moniz | |||||
Joanna Hughes | |||||
Jennyfer Smith | |||||
Gulv M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Spring på hest M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Bensving M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Ringe M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Barre M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Reck M | AUS | Bret Hudson | |||
Brennon Dowrick | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | AUS | Jay Stacy | |||
Paul Gaudoin | |||||
Michael York | |||||
Damon Diletti | |||||
Daniel Sproule | |||||
Matthew Smith | |||||
Lachlan Dreher | |||||
Brendan Garard | |||||
Stephen Davies | |||||
Mark Hager | |||||
Kenneth Wark | |||||
Baedon Choppy | |||||
Paul Lewis | |||||
Grant Smith | |||||
Lachlan Elmer | |||||
Stuart Carruthers | |||||
Hockey K | AUS | Nova Peris-Kneebone | |||
Michelle Andrews | |||||
Karen Marsden | |||||
Louise Dobson | |||||
Kate Starre | |||||
Jenny Morris | |||||
Rechelle Hawkes | |||||
Alyson Annan | |||||
Katrina Powell | |||||
Liane Tooth | |||||
Clover Maitland | |||||
Lisa Powell | |||||
Juliet Haslam | |||||
Jackie Pereira | |||||
Danielle Roche | |||||
Renita Farrell | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | AUS | Tina Kirkman | |||
Halv-letvægt K | AUS | Cathy Brain | |||
Letvægt K | AUS | Narelle Hill | |||
Halv-mellemvægt K | AUS | Lara Sullivan | |||
Mellemvægt K | AUS | Carly Dixon | |||
Halv-sværvægt K | AUS | Natalie Galea | |||
Sværvægt K | AUS | Heidi Burnett | |||
Ekstra-letvægt M | AUS | Brian Power | |||
Halv-letvægt M | AUS | Darren Fagan | |||
Halv-mellemvægt M | AUS | Gabor Szabo | |||
Mellemvægt M | AUS | David Wilkinson | |||
Sværvægt M | AUS | Miklos Szabo | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUS | Alexander Johnson | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | AUS | David Cameron | |||
Dobbeltsculler K | AUS | Marina Hatzakis | |||
Bronwyn Roye | |||||
Dobbeltsculler M | AUS | Peter Antonie | |||
Jason Day | |||||
Toer uden styrmand K | AUS | Megan Still | |||
Kate Slatter | |||||
Toer uden styrmand M | AUS | Robert Scott | |||
David Weightman | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | AUS | Jane Robinson | |||
Bronwyn Roye | |||||
Sally Newmarch | |||||
Marina Hatzakis | |||||
Dobbeltfirer M | AUS | Ronald Snook | |||
Boden Hanson | |||||
Janusz Hooker | |||||
Duncan Free | |||||
Firer uden styrmand M | AUS | Nicholas Green | |||
James Tomkins | |||||
Michael McKay | |||||
Drew Ginn | |||||
Otter K | AUS | Jennifer Luff | |||
Amy Safe | |||||
Bronwyn Thompson | |||||
Carmen Klomp | |||||
Anna Ozolins | |||||
Alison Davies | |||||
Georgina Douglas | |||||
Kaylynn Hick | |||||
Karina Wieland | |||||
Otter M | AUS | Robert Walker | |||
Jaime Fernandez | |||||
Nicholas Porzig | |||||
Geoff Stewart | |||||
Richard Wearne | |||||
Brett Hayman | |||||
Robert Jahrling | |||||
Benjamin Dodwell | |||||
James Stewart | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | AUS | Virginia Lee | |||
Rebecca Joyce | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | AUS | Bruce Hick | |||
Anthony Edwards | |||||
Letvægtsfirer M | AUS | Haimish Karrasch | |||
Gary Lynagh | |||||
Simon Burgess | |||||
David Belcher | |||||
Sejlsport | |||||
Star | AUS | Colin Beashel | |||
David Giles | |||||
Tornado | AUS | Mitch Booth | |||
Andrew Landenberger | |||||
470 K | AUS | Jennifer Lidgett | |||
Addy Bucek | |||||
470 M | AUS | Tom King | |||
Owen McMahon | |||||
Europajolle K | AUS | Christine Bridge | |||
Finnjolle M | AUS | Paul McKenzie | |||
Laser | AUS | Michael Blackburn | |||
Windsurfer K | AUS | Natasha Sturges | |||
Windsurfer M | AUS | Brendan Todd | |||
Skydning | |||||
Luftriffel K | AUS | Sue Banks | |||
Bevægeligt mål M | AUS | Bryan Wilson | |||
Sportspistol K | AUS | Carol Tomcala | |||
Annette Woodward | |||||
Fri pistol M | AUS | Phillip Adams | |||
Bengt Sandstrom | |||||
Silhuetpistol M | AUS | Patrick Murray | |||
Luftpistol K | AUS | Annemarie Forder | |||
Carol Tomcala | |||||
Luftpistol M | AUS | Bengt Sandstrom | |||
Phillip Adams | |||||
Trap M | AUS | Russell Mark | |||
Michael Diamond | |||||
John Maxwell | |||||
Skeet M | AUS | Craig Meuleman | |||
David Cunningham | |||||
Dobbelttrap M | AUS | Russell Mark | |||
Steve Haberman | |||||
Dobbelttrap K | AUS | Ann Maree Roberts | |||
Deserie Huddleston | |||||
Softball | |||||
Softball K | AUS | Kim Cooper | |||
Joanne Brown | |||||
Jocelyn Lester | |||||
Brooke Wilkins | |||||
Carolyn Crudgington | |||||
Melanie Roche | |||||
Kerry Dienelt | |||||
Nicole Richardson | |||||
Pata Edebone | |||||
Francine McRae | |||||
Tanya Harding | |||||
Natalie Ward | |||||
Haylea Petrie | |||||
Sally McDermid | |||||
Jennifer Holliday | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | AUS | Karen van Wirdum | |||
Sarah Ryan | |||||
50 m fri stil M | AUS | Christopher Fydler | |||
100 m fri stil K | AUS | Sarah Ryan | |||
100 m fri stil M | AUS | Christopher Fydler | |||
200 m fri stil K | AUS | Julia Greville | |||
Susan O'Neill | |||||
200 m fri stil M | AUS | Michael Klim | |||
Daniel Kowalski | |||||
400 m fri stil K | AUS | Emma Johnson | |||
Hayley Lewis | |||||
400 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
Malcolm Allen | |||||
800 m fri stil K | AUS | Stacey Gartrell | |||
Hayley Lewis | |||||
1500 m fri stil M | AUS | Daniel Kowalski | |||
Kieren Perkins | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Nicole Stevenson | |||
Ellie Overton | |||||
100 m rygcrawl M | AUS | Steven Dewick | |||
200 m rygcrawl K | AUS | Nicole Stevenson | |||
200 m rygcrawl M | AUS | Steven Dewick | |||
100 m brystsvømning K | AUS | Samantha Riley | |||
Helen Denman | |||||
100 m brystsvømning M | AUS | Philip Rogers | |||
200 m brystsvømning K | AUS | Samantha Riley | |||
Nadine Neumann | |||||
200 m brystsvømning M | AUS | Philip Rogers | |||
Ryan Mitchell | |||||
100 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
Angela Kennedy | |||||
100 m butterfly M | AUS | Scott Miller | |||
Michael Klim | |||||
200 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
Petria Thomas | |||||
200 m butterfly M | AUS | Scott Goodman | |||
Scott Miller | |||||
200 m medley K | AUS | Ellie Overton | |||
Emma Johnson | |||||
200 m medley M | AUS | Matthew Dunn | |||
Simon Coombs | |||||
400 m medley K | AUS | Ellie Overton | |||
Emma Johnson | |||||
400 m medley M | AUS | Matthew Dunn | |||
Trent Steed | |||||
4x100 m fri stil K | AUS | Susan O'Neill | |||
Anna Windsor | |||||
Julia Greville | |||||
Sarah Ryan | |||||
Lisa Mackie | |||||
4x100 m fri stil M | AUS | Matthew Dunn | |||
Michael Klim | |||||
Scott Logan | |||||
Ian Vander-Wal | |||||
Christopher Fydler | |||||
4x200 m fri stil K | AUS | Nicole Stevenson | |||
Susan O'Neill | |||||
Lisa Mackie | |||||
Emma Johnson | |||||
Julia Greville | |||||
4x200 m fri stil M | AUS | Matthew Dunn | |||
Michael Klim | |||||
Ian Vander-Wal | |||||
Glen Housman | |||||
Daniel Kowalski | |||||
Malcolm Allen | |||||
Kieren Perkins | |||||
4x100 m medley K | AUS | Samantha Riley | |||
Susan O'Neill | |||||
Angela Kennedy | |||||
Nicole Stevenson | |||||
Helen Denman | |||||
Sarah Ryan | |||||
4x100 m medley M | AUS | Toby Haenen | |||
Scott Miller | |||||
Michael Klim | |||||
Steven Dewick | |||||
Philip Rogers | |||||
Tennis | |||||
Double M | AUS | Mark Woodforde | |||
Todd Woodbridge | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | AUS | Natalie Cook | |||
Kerri Pottharst | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt M | AUS | John Nguyen | |||
Bantamvægt M | AUS | Yuri Sarkisyan | |||
Mellemvægt M | AUS | Damian Brown | |||
Letsværvægt M | AUS | Kiril Kounev | |||
Mellemsværvægt M | AUS | Harvey Goodman | |||
Supersværvægt M | AUS | Stefan Botev Khristov | |||
Steven Kettner | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | AUS | Gregory Fitzgerald | |||
Fri stil bantamvægt M | AUS | Cory O'Brien | |||
Fri stil fjervægt M | AUS | Leonid Zaslavsky | |||
* Listen ovenfor over Australske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Australske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||