Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Vesttyskland
Sport
Gymnastik
Vesttyske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1968
Hold K
FRG
Irmi Krauser
Helga Matschkur
Petra Jebram
Anna Stein
Angelika Kern
Marie Stegemann
Hold M
FRG
Hermann Hopfner
Heiko Reinemer
Helmut Tepasse
Erich Hess
Willi Jaschek
Heinz Haussler
Gymnastik 1972
Hold K
FRG
Angelika Kern
Ingrid Santer
Andrea Niederheide
Ulrike Weyh
Uta Schorn
Jutta Oltersdorf
Hold M
FRG
Günter Spiess
Heinz Haussier
Eberhard Gienger
Walter Mössinge
Bernd Effing
Reinhard Ritter
Gymnastik 1976
Hold K
FRG
Andrea Bieger
Traudi Schubert
Uta Schorn
Petra Kurbjuweit
Beate Renschler
Jutta Oltersdorf
Hold M
FRG
Werner Steinmetz
Eberhard Gienger
Volker Rohrwick
Edgar Jorek
Reinhard Dietze
Reinhard Ritter
Reck M
FRG
Eberhard Gienger
Gymnastik 1984
Individuelt K
FRG
Anja Wilhelm
Individuelt M
FRG
Jürgen Geiger
Hold K
FRG
Angela Golz
Heike Schwarm
Anja Wilhelm
Astrid Beckers
Brigitta Lehmann
Elke Heine
Hold M
FRG
Andreas Japtok
Jürgen Geiger
Volker Rohrwick
Bernhard Simmelbauer
Benno Gross
Daniel Winkler
Spring på hest K
FRG
Brigitta Lehmann
Bom K
FRG
Anja Wilhelm
Bensving M
FRG
Benno Gross
Barre M
FRG
Daniel Winkler
Jürgen Geiger
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRG
Regina Weber
Claudia Scharmann
Gymnastik 1988
Individuelt K
FRG
Isabella Von Lospichl
Michaela Ustorf
Individuelt M
FRG
Ralph Kern
Andreas Aguilar
Mike Beckmann
Jürgen Brümmer
Daniel Winkler
Bernhard Simmelbauer
Hold M
FRG
Bernhard Simmelbauer
Mike Beckmann
Jürgen Brümmer
Andreas Aguilar
Ralph Kern
Daniel Winkler
Gulv K
FRG
Isabella Von Lospichl
Michaela Ustorf
Spring på hest K
FRG
Isabella Von Lospichl
Michaela Ustorf
Bom K
FRG
Michaela Ustorf
Isabella Von Lospichl
Forskudt barre K
FRG
Isabella Von Lospichl
Michaela Ustorf
Gulv M
FRG
Andreas Aguilar
Daniel Winkler
Mike Beckmann
Ralph Kern
Bernhard Simmelbauer
Jürgen Brümmer
Spring på hest M
FRG
Ralph Kern
Andreas Aguilar
Jürgen Brümmer
Bernhard Simmelbauer
Mike Beckmann
Daniel Winkler
Bensving M
FRG
Bernhard Simmelbauer
Mike Beckmann
Ralph Kern
Jürgen Brümmer
Daniel Winkler
Andreas Aguilar
Ringe M
FRG
Daniel Winkler
Mike Beckmann
Bernhard Simmelbauer
Ralph Kern
Andreas Aguilar
Jürgen Brümmer
Barre M
FRG
Bernhard Simmelbauer
Andreas Aguilar
Mike Beckmann
Ralph Kern
Jürgen Brümmer
Daniel Winkler
Reck M
FRG
Mike Beckmann
Jürgen Brümmer
Ralph Kern
Andreas Aguilar
Daniel Winkler
Bernhard Simmelbauer
Rytmisk gymnastik individuelt K
FRG
Marion Rothhaar
Diana Schmiemann
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Vesttyske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Vesttyske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy