Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Vesttyskland
Sport
Ridning
Vesttyske OL-deltagere i Ridning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Ridning 1968
Dressur individuelt
FRG
Reiner Klimke
Josef Neckermann
Liselott Linsenhoff
Dressur hold
FRG
Liselott Linsenhoff
Reiner Klimke
Josef Neckermann
Military individuelt
FRG
Horst Karsten
Jochen Mehrdorf
Klaus Wagner
Ludwig Gössing
Military hold
FRG
Jochen Mehrdorf
Ludwig Gössing
Klaus Wagner
Horst Karsten
Ridebanespringning individuelt
FRG
Hans-Günther Winkler
Alwin Schockemöhle
Hartwig Steenken
Ridebanespringning hold
FRG
Hans-Günther Winkler
Hermann Schridde
Alwin Schockemöhle
Ridning 1972
Dressur individuelt
FRG
Josef Neckermann
Karin Schlüter
Liselott Linsenhoff
Dressur hold
FRG
Josef Neckermann
Liselott Linsenhoff
Karin Schlüter
Military individuelt
FRG
Karl Schultz
Harry Klugmann
Ludwig Gössing
Military hold
FRG
Ludwig Gössing
Harry Klugman
Karl Schulz
Ridebanespringning individuelt
FRG
Hartwig Steenken
Fritz Ligges
Ridebanespringning hold
FRG
Hans-Günther Winkler
Gert Wiltfang
Hartwig Steenken
Fritz Ligges
Ridning 1976
Dressur individuelt
FRG
Harry Boldt
Gabriela Grillo
Reiner Klimke
Dressur hold
FRG
Gabriela Grillo
Reiner Klimke
Harry Boldt
Military individuelt
FRG
Karl Schultz
Herbert Blöcker
Helmut Rethemeier
Military hold
FRG
Karl Schultz
Helmut Rethemeier
Herbert Blöcker
Ridebanespringning individuelt
FRG
Alwin Schockemöhle
Ridebanespringning hold
FRG
Alwin Schockemöhle
Sönke Sönksen
Hans-Günther Winkler
Paul Schockemöhle
Ridning 1984
Dressur individuelt
FRG
Herbert Krug
Uwe Sauer
Reiner Klimke
Dressur hold
FRG
Uwe Sauer
Reiner Klimke
Herbert Krug
Military individuelt
FRG
Dietmar Hogrefe
Bettina Overesch
Claus Erhorn
Military hold
FRG
Claus Erhorn
Bettina Overesch
Dietmar Hogrefe
Burkhard Tesdorpf
Ridebanespringning individuelt
FRG
Paul Schockemöhle
Ridebanespringning hold
FRG
Fritz Ligges
Paul Schockemöhle
Franke Sloothaak
Peter Luther
Ridning 1988
Dressur individuelt
FRG
Ann-Kathrin Linsenhoff
Monica Theodorescu
Nicole Uphoff
Dressur hold
FRG
Nicole Uphoff
Monica Theodorescu
Ann-Kathrin Linsenhoff
Military individuelt
FRG
Matthias Baumann
Thies Kaspareit
Claus Erhorn
Military hold
FRG
Claus Erhorn
Matthias Baumann
Thies Kaspareit
Ridebanespringning individuelt
FRG
Karsten Huck
Franke Sloothaak
Ridebanespringning hold
FRG
Wolfgang Brinkmann
Dirk Hafemeister
Franke Sloothaak
Ludger Beerbaum
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Vesttyske ryttere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Vesttyske ryttere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy