Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Ukraine
Sport
Brydning
Ukrainske OL-deltagere i Brydning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Brydning 1996
Fri stil letfluevægt M
UKR
Viktor Yefteni
Fri stil fluevægt M
UKR
Vladimir Toguzov
Fri stil bantamvægt M
UKR
Aslanbek Fidarov
Fri stil fjervægt M
UKR
Elbrus Tadeyev
Fri stil letvægt M
UKR
Zaza Zazirov
Fri stil letsværvægt M
UKR
Dzambolat Tyedyeyev
Fri stil sværvægt M
UKR
Sahid Murtazaliyev
Fri stil supersværvægt M
UKR
Merabi Valiyev
Græsk romersk fluevægt M
UKR
Andriy Kalashnikov
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Ruslan Khakymov
Græsk romersk fjervægt M
UKR
Hryhoriy Kamyshenko
Græsk romersk letvægt M
UKR
Rustam Adzhi
Græsk romersk weltervægt M
UKR
Artur Dzyhasov
Græsk romersk letsværvægt M
UKR
Vyacheslav Oliynyk
Græsk romersk sværvægt M
UKR
Heorhiy Soldadze
Græsk romersk supersværvægt M
UKR
Petro Kotok
Brydning 2000
Fri stil fluevægt M
UKR
Oleksandr Zakharuk
Fri stil bantamvægt M
UKR
Yevgeny Buslovich
Fri stil fjervægt M
UKR
Elbrus Tedeyev
Fri stil letvægt M
UKR
Zaza Zozirov
Fri stil weltervægt M
UKR
Alik Muzayev
Fri stil mellemvægt M
UKR
Davyd Bichinashvili
Fri stil sværvægt M
UKR
Vadym Tasoyev
Fri stil supersværvægt M
UKR
Merabi Valiyev
Græsk romersk fluevægt M
UKR
Andriy Kalashnikov
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Oleksan Stepanyan
Græsk romersk fjervægt M
UKR
Grygoriy Komyshenko
Græsk romersk letvægt M
UKR
Adji Roustam
Græsk romersk weltervægt M
UKR
Evgeniy Erofaylov
David Manukyan
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Vyacheslav Oliynyk
Græsk romersk sværvægt M
UKR
Davyd Saldadze
Græsk romersk supersværvægt M
UKR
Georgiy Saldadze
Brydning 2004
Fri stil bantamvægt M
UKR
Oleksandr Zakharuk
Fri stil fjervægt M
UKR
Vasily Fedorishin
Fri stil letvægt M
UKR
Elbrus Tedeyev
Fri stil mellemvægt M
UKR
Taras Danko
Fri stil sværvægt M
UKR
Vadym Tasoyev
Fri stil supersværvægt M
UKR
Serhii Priadun
Fri stil fluevægt K
UKR
Irini Merlini
Fri stil letvægt K
UKR
Tetyana Lazareva
Fri stil mellemvægt K
UKR
Lyudmyla Golovchenko
Fri stil sværvægt K
UKR
Svetlana Sayenko
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Oleksi Vakulenko
Græsk romersk fjervægt M
UKR
Olexandr Khvoshch
Græsk romersk letvægt M
UKR
Armen Vardanyan
Græsk romersk weltervægt M
UKR
Volodymyr Shatskykh
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Oleksandr Daragan
Græsk romersk sværvægt M
UKR
Davyd Saldadze
Brydning 2008
Fri stil fjervægt M
UKR
Vasyl Fedoryshyn
Fri stil letvægt M
UKR
Andriy Stadnik
Fri stil weltervægt M
UKR
Ibragim Aldatov
Fri stil mellemvægt M
UKR
Taras Danko
Fri stil sværvægt M
UKR
Georgii Tibilov
Fri stil supersværvægt M
UKR
Ivan Ishchenko
Fri stil fluevægt K
UKR
Irini Merleni
Fri stil letvægt K
UKR
Nataliya Synyshyn
Fri stil mellemvægt K
UKR
Yuliya Ostapchuk
Fri stil sværvægt K
UKR
Oksana Vashchuk
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Yuriy Koval
Græsk romersk letvægt M
UKR
Armen Vardanyan
Græsk romersk weltervægt M
UKR
Volodymyr Shatskykh
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Oleksandr Daragan
Græsk romersk sværvægt M
UKR
Oleg Kryoka
Græsk romersk supersværvægt M
UKR
Oleksandr Chernetskyi
Brydning 2012
Fri stil fjervægt M
UKR
Vasyl Fedoryshyn
Fri stil letvægt M
UKR
Andriy Kvyatkovskyy
Fri stil mellemvægt M
UKR
Ibragim Aldatov
Fri stil sværvægt M
UKR
Valerii Andriitsev
Fri stil supersværvægt M
UKR
Oleksandr Khotsianivskyi
Fri stil fluevægt K
UKR
Irini Merleni
Fri stil letvægt K
UKR
Tetyana Lazareva
Fri stil mellemvægt K
UKR
Yuliya Ostapchuk
Fri stil sværvægt K
UKR
Kateryna Burmistrova
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Vyugar Ragymov
Græsk romersk fjervægt M
UKR
Lenur Temirov
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Vasyl Rachyba
Græsk romersk supersværvægt M
UKR
Evgeni Orlov
Brydning 2016
Fri stil letsværvægt K
UKR
Alina Stadnik
Fri stil letvægt M
UKR
Andriy Kvyatkovskyy
Fri stil sværvægt M
UKR
Valerii Andriitsev
Fri stil supersværvægt M
UKR
Alen Zasieiev
Fri stil letvægt K
UKR
Yuliia Khavaldzhy
Fri stil mellemvægt K
UKR
Yuliia Tkach
Fri stil sværvægt K
UKR
Alla Cherkasova
Fri stil weltervægt K
UKR
Oksana Herhel
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Zhan Beleniuk
Græsk romersk sværvægt M
UKR
Dimitriy Timchenko
Græsk romersk supersværvægt M
UKR
Oleksandr Chernetskyy
Brydning 2020
Fri stil letsværvægt K
UKR
Alla Cherkasova
Fri stil weltervægt M
UKR
Vasyl Mykhailov
Fri stil supersværvægt M
UKR
Oleksandr Khotsianivskyi
Fri stil fluevægt K
UKR
Oksana Livach
Fri stil mellemvægt K
UKR
Iryna Koliadenko
Fri stil sværvægt K
UKR
Alla Belinska
Græsk romersk bantamvægt M
UKR
Lenur Temirov
Fri stil weltervægt K
UKR
Tetyana Kit
Græsk romersk letvægt M
UKR
Parviz Nasibov
Græsk romersk mellemvægt M
UKR
Zhan Beleniuk
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ukrainske brydere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ukrainske brydere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy