Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Schweiz
Sport
Svømning
Schweiziske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1920
100 m fri stil M
SUI
Jean Jenni
400 m fri stil M
SUI
Rene Ricolfi-Doria
1500 m fri stil M
SUI
Hans Drexler
Rene Ricolfi-Doria
400 m brystsvømning M
SUI
Henri Demieville
Svømning 1924
100 m fri stil M
SUI
Charles Kopp
200 m brystsvømning M
SUI
Robert Wyss
Svømning 1928
200 m brystsvømning M
SUI
Robert Wyss
Svømning 1936
100 m fri stil M
SUI
Roger Zirilli
400 m fri stil M
SUI
Hans Brenner
Werner Lehmann
200 m brystsvømning K
SUI
Tenna Wyss
Svømning 1948
100 m fri stil K
SUI
Maria-Anna Erismann
100 m fri stil M
SUI
Walter Schneider
400 m fri stil M
SUI
Walter Schneider
100 m rygcrawl K
SUI
Doris Gontersweiler
100 m rygcrawl M
SUI
Hans Blumer
200 m brystsvømning K
SUI
Liselotte Kobi
200 m brystsvømning M
SUI
Walter Kunz
Hans Widmer
Nicolas Wildhaber
Svømning 1952
100 m fri stil K
SUI
Susy Vaterlaus
100 m fri stil M
SUI
Michel Currat
400 m fri stil M
SUI
Walter Schneider
1500 m fri stil M
SUI
Walter Schneider
100 m rygcrawl K
SUI
Doris Contersweiler
100 m rygcrawl M
SUI
Hermann Gericke
200 m brystsvømning K
SUI
Margrit Knabenhans
Liselotte Kobi
200 m brystsvømning M
SUI
Alfons Oehy
Svømning 1960
100 m fri stil M
SUI
Peter Bärtschi
400 m fri stil M
SUI
Hans-Ulrich Dürst
Karl Fridlin
1500 m fri stil M
SUI
Hans-Ulrich Dürst
Rainer Goltzsche
100 m rygcrawl K
SUI
Doris Gontersweiler
100 m rygcrawl M
SUI
Rolf Burggraf
200 m brystsvømning K
SUI
Maya Hungerbühler
200 m brystsvømning M
SUI
Werner Risi
Nicolas Wildhaber
4x200 m fri stil M
SUI
Rainer Goltsche
Karl Fridlin
Peter Bärtschi
Hans-Ulrich Dürst
Svømning 1964
100 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
400 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
1500 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
200 m brystsvømning M
SUI
Rüdi Brack
Svømning 1968
100 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
200 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
400 m fri stil M
SUI
Pano Caperonis
100 m rygcrawl M
SUI
Gerald Evard
200 m rygcrawl M
SUI
Gerald Evard
100 m brystsvømning M
SUI
Nicolas Gilliard
200 m brystsvømning M
SUI
Nicolas Gilliard
100 m butterfly M
SUI
Ayis Caperonis
4x100 m medley M
SUI
Nicolas Gilliard
Gerald Evard
Pano Caperonis
Aris Caperonis
Svømning 1972
100 m fri stil K
SUI
Margrit Thomet
Francoise Monod
100 m fri stil M
SUI
Hanspeter Würmli
200 m fri stil K
SUI
Francoise Monod
200 m fri stil M
SUI
Hanspeter Würmli
400 m fri stil M
SUI
Alain Charmey
800 m fri stil K
SUI
Francoise Monod
1500 m fri stil M
SUI
Christoph Kreienbühl
100 m rygcrawl K
SUI
Susanne Niesner
200 m rygcrawl K
SUI
Susanne Niesner
100 m brystsvømning K
SUI
Erika Rüegg
100 m brystsvømning M
SUI
Jean-Pierre Dubey
200 m brystsvømning K
SUI
Erika Rüegg
200 m brystsvømning M
SUI
Jean-Pierre Dubey
100 m butterfly K
SUI
Margrit Thomet
200 m butterfly K
SUI
Margrit Thomet
200 m medley K
SUI
Susanne Niesner
400 m medley K
SUI
Susanne Niesner
4x100 m fri stil K
SUI
Irene Debrunner
Francoise Monod
Margrit Thomet
Christiane Flamand
4x100 m medley K
SUI
Margrit Thomet
Erika Rüegg
Susanne Niesner
Francoise Monod
Svømning 1976
400 m fri stil M
SUI
Gerhard Waldmann
1500 m fri stil M
SUI
Gerhard Waldmann
100 m rygcrawl M
SUI
Thomas Hofer
200 m rygcrawl M
SUI
Thomas Hofer
Svømning 1980
100 m fri stil M
SUI
Stefan Volery
200 m fri stil M
SUI
Stefan Volery
400 m fri stil K
SUI
Nikole Schrepfer
800 m fri stil K
SUI
Nikole Schrepfer
100 m butterfly K
SUI
Carole Brook
200 m butterfly K
SUI
Carole Brook
Svømning 1984
100 m fri stil K
SUI
Marie-Therese Armentero
100 m fri stil M
SUI
Dano Halsall
Stefan Volery
200 m fri stil M
SUI
Thierry Jacot
Stefan Volery
400 m fri stil K
SUI
Nadia Krüger
800 m fri stil K
SUI
Nadia Krüger
100 m rygcrawl K
SUI
Eva Gysling
100 m rygcrawl M
SUI
Patrick Ferland
200 m rygcrawl K
SUI
Eva Gysling
200 m rygcrawl M
SUI
Patrick Ferland
100 m brystsvømning K
SUI
Patricia Brülhart
100 m brystsvømning M
SUI
Etienne Dagon
Felix Morf
200 m brystsvømning M
SUI
Felix Morf
Etienne Dagon
100 m butterfly K
SUI
Carole Brook
100 m butterfly M
SUI
Theophile David
Dano Halsall
200 m butterfly K
SUI
Carole Brook
200 m butterfly M
SUI
Theophile David
4x100 m fri stil M
SUI
Roger Birrer
Dano Halsall
Thierry Jacot
Stefan Volery
4x100 m medley K
SUI
Marie-Therese Armentero
Carole Brook
Patricia Brülhart
Eva Gysling
4x100 m medley M
SUI
Etienne Dagon
Patrick Ferland
Dano Halsall
Theophile David
Svømning 1988
50 m fri stil K
SUI
Marie-Therese Armentero
50 m fri stil M
SUI
Stefan Volery
Dano Halsall
100 m fri stil K
SUI
Marie-Therese Armentero
100 m fri stil M
SUI
Dano Halsall
Stefan Volery
200 m fri stil M
SUI
Stefan Volery
Alberto Bottini
400 m fri stil M
SUI
Alberto Bottini
100 m rygcrawl K
SUI
Eva Gysling
100 m rygcrawl M
SUI
Patrick Ferland
200 m rygcrawl K
SUI
Eva Gysling
200 m rygcrawl M
SUI
Patrick Ferland
100 m brystsvømning K
SUI
Patricia Brülhart
100 m brystsvømning M
SUI
Pierre-Yves Eberle
Etienne Dagon
200 m brystsvømning K
SUI
Patricia Brülhart
200 m brystsvømning M
SUI
Pierre-Yves Eberle
Etienne Dagon
100 m butterfly M
SUI
Theophile David
200 m butterfly M
SUI
Theophile David
4x100 m medley M
SUI
Stefan Volery
Etienne Dagon
Dano Halsall
Patrick Ferland
Svømning 1992
50 m fri stil K
SUI
Eva Gysling
50 m fri stil M
SUI
Dano Halsall
Stefan Volery
100 m fri stil M
SUI
Stefan Volery
100 m rygcrawl K
SUI
Nathalie Wunderlich
Eva Gysling
200 m rygcrawl K
SUI
Nathalie Wunderlich
200 m medley K
SUI
Nathalie Wunderlich
Svømning 1996
50 m fri stil K
SUI
Dominique Diezi
100 m fri stil K
SUI
Sandrine Paquier
200 m fri stil K
SUI
Chantal Strasser
400 m fri stil K
SUI
Chantal Strasser
4x100 m fri stil K
SUI
Sandrine Paquier
Dominique Diezi
Lara Preacco
Nicole Zahnd
4x200 m fri stil K
SUI
Nicole Zahnd
Chantal Strasser
Dominique Diezi
Sandrine Paquier
Svømning 2000
50 m fri stil M
SUI
Christoph Bühler
100 m fri stil M
SUI
Karel Novy
400 m fri stil K
SUI
Flavia Rigamonti
Chantal Strasser
800 m fri stil K
SUI
Chantal Strasser
Flavia Rigamonti
100 m rygcrawl M
SUI
Philipp Gilgen
100 m brystsvømning K
SUI
Agata Czaplicki
100 m brystsvømning M
SUI
Remo Lütolf
200 m brystsvømning K
SUI
Agata Czaplicki
100 m butterfly M
SUI
Philippe Meyer
200 m medley M
SUI
Yves Platel
400 m medley M
SUI
Yves Platel
4x100 m medley M
SUI
Karel Novy
Remo Lütolf
Philippe Meyer
Philipp Gilgen
Svømning 2004
50 m fri stil K
SUI
Dominique Diezi
50 m fri stil M
SUI
Karel Novy
100 m fri stil K
SUI
Dominique Diezi
100 m fri stil M
SUI
Karel Novy
200 m fri stil K
SUI
Hanna Miluska
200 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
800 m fri stil K
SUI
Flavia Rigamonti
100 m brystsvømning M
SUI
Remo Lütolf
400 m medley M
SUI
Yves Platel
4x100 m fri stil K
SUI
Nicole Zahnd
Seraina Prünte
Dominique Diezi
Marjorie Sagne
4x200 m fri stil K
SUI
Nicole Zahnd
Hanna Miluska
Flavia Rigamonti
Chantal Strasser
4x100 m medley K
SUI
Carla Stampfli
Carmela Schlegel
Dominique Diezi
Nicole Zahnd
Svømning 2008
50 m fri stil M
SUI
Flori Lang
100 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
200 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
400 m fri stil K
SUI
Flavia Rigamonti
400 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
800 m fri stil K
SUI
Flavia Rigamonti
100 m rygcrawl M
SUI
Jonathan Massacand
200 m rygcrawl M
SUI
Jonathan Massacand
4x100 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
Adrien Perez
Flori Lang
Karel Novy
Marathon 10 km K
SUI
Swann Oberson
Svømning 2012
100 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
200 m fri stil K
SUI
Danielle Villars
200 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
400 m fri stil M
SUI
Dominik Meichtry
200 m brystsvømning M
SUI
Yannick Käser
100 m butterfly K
SUI
Danielle Villars
100 m butterfly M
SUI
Dominik Meichtry
200 m butterfly K
SUI
Martina van Berkel
200 m butterfly M
SUI
Alexandre Liess
200 m medley M
SUI
David Karasek
Marathon 10 km K
SUI
Swann Oberson
Svømning 2016
50 m fri stil K
SUI
Alexandra Touretski
100 m fri stil K
SUI
Maria Ugolkova
200 m fri stil M
SUI
Alexandre Haldemann
200 m rygcrawl K
SUI
Martina van Berkel
100 m brystsvømning M
SUI
Yannick Käser
200 m brystsvømning M
SUI
Yannick Käser
100 m butterfly K
SUI
Danielle Villars
200 m butterfly K
SUI
Martina van Berkel
200 m medley K
SUI
Maria Ugolkova
200 m medley M
SUI
Jeremy Desplanches
400 m medley K
SUI
Martina van Berkel
400 m medley M
SUI
Jeremy Desplanches
4x100 m fri stil K
SUI
Maria Ugolkova
Danielle Villars
Noemi Girardet
Alexandra Touretski
Svømning 2020
100 m fri stil K
SUI
Maria Ugolkova
100 m fri stil M
SUI
Roman Mityukov
200 m fri stil M
SUI
Antonio Djakovic
400 m fri stil M
SUI
Antonio Djakovic
200 m rygcrawl M
SUI
Roman Mityukov
100 m brystsvømning K
SUI
Lisa Mamie
100 m brystsvømning M
SUI
Jeremy Desplanches
200 m brystsvømning K
SUI
Lisa Mamie
100 m butterfly K
SUI
Maria Ugolkova
100 m butterfly M
SUI
Noe Ponti
200 m butterfly M
SUI
Noe Ponti
200 m medley K
SUI
Maria Ugolkova
200 m medley M
SUI
Jeremy Desplanches
4x100 m fri stil M
SUI
Roman Mityukov
Noe Ponti
Antonio Djakovic
Nils Liess
4x200 m fri stil M
SUI
Roman Mityukov
Noe Ponti
Antonio Djakovic
Nils Liess
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Schweiziske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Schweiziske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy