Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sverige
Sport
Hurtigløb på skøjter
Svenske OL-deltagere i Hurtigløb på skøjter*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Hurtigløb på skøjter 1924
500 m M
SWE
Eric Blomgren
Axel Blomqvist
1500 m M
SWE
Axel Blomqvist
5000 m M
SWE
Axel Blomqvist
Eric Blomgren
Kombineret M
SWE
Eric Blomgren
Axel Blomqvist
Hurtigløb på skøjter 1928
500 m M
SWE
Gustaf Andersson
1500 m M
SWE
Gustaf Andersson
5000 m M
SWE
Gustaf Andersson
Hurtigløb på skøjter 1932
1500 m M
SWE
Ingvar Lindberg
5000 m M
SWE
Ingvar Lindberg
10000 m M
SWE
Ingvar Lindberg
Hurtigløb på skøjter 1936
500 m M
SWE
Axel Johansson
1500 m M
SWE
Axel Johansson
5000 m M
SWE
Axel Johansson
10000 m M
SWE
Axel Johansson
Hurtigløb på skøjter 1948
500 m M
SWE
Göthe Hedlund
Åke Seyffarth
Halle Janemar
Mats Blomstedt
1500 m M
SWE
Åke Seyffarth
Göthe Hedlund
Mats Blomstedt
Gustav Jansson
5000 m M
SWE
Åke Seyffarth
Gustav Jansson
Rune Hammerström
Göthe Hedlund
10000 m M
SWE
Göthe Hedlund
Harry Jansson
Rune Hammerström
Åke Seyffarth
Hurtigløb på skøjter 1952
500 m M
SWE
Mats Bolmstedt
Gunnar Ström
Stig Lindberg
Bengt Malmsten
1500 m M
SWE
Gunnar Ström
Sigvard Ericsson
Carl-Erik Asplund
Jon Wickström
5000 m M
SWE
Göthe Hedlund
Sigvard Ericsson
Jon Wickström
Carl-Erik Asplund
10000 m M
SWE
Göthe Hedlund
Carl-Erik Asplund
Gunnar Hallkvist
Sigvard Ericsson
Hurtigløb på skøjter 1956
500 m M
SWE
Bertil Eng
Bengt Malmsten
Gunnar Ström
Sigvard Ericsson
1500 m M
SWE
Gunnar Ström
Bengt Malmsten
Bertil Eng
Sigvard Ericsson
5000 m M
SWE
Olof Dahlberg
Sigvard Ericsson
Gunnar Sjölin
Sven Andersson
10000 m M
SWE
Olof Dahlberg
Sven Andersson
Gunnar Ström
Sigvard Ericsson
Hurtigløb på skøjter 1960
500 m K
SWE
Elsa Einarsson
Christina Scherling
500 m M
SWE
Olof Dahlberg
Hans Wilhelmsson
Per Olav Brogren
Gunnar Sjölin
1000 m K
SWE
Christina Scherling
Elsa Einarsson
1500 m K
SWE
Christina Scherling
Elsa Einarsson
1500 m M
SWE
Per Olav Brogren
Gunnar Sjölin
3000 m K
SWE
Elsa Einarsson
Christina Scherling
5000 m M
SWE
Ivar Nilsson
10000 m M
SWE
Olof Dahlberg
Kjell Bäckman
Ivar Nilsson
Hurtigløb på skøjter 1964
500 m K
SWE
Gunilla Jacobsson
Inger Eriksson
Christina Scherling
500 m M
SWE
Heike Hedlund
1000 m K
SWE
Gunilla Jacobsson
Inger Eriksson
Christina Scherling
1500 m K
SWE
Inger Eriksson
Christina Scherling
Gunilla Jacobsson
1500 m M
SWE
Ivar Nilsson
Bo Ollander
Örjan Sandler
Sven Manne Lavaas
3000 m K
SWE
Christina Scherling
Inger Eriksson
Gunilla Jacobsson
5000 m M
SWE
Ivar Nilsson
Jonny Nilsson
10000 m M
SWE
Jonny Nilsson
Ivar Nilsson
Örjan Sandler
Hurtigløb på skøjter 1968
500 m K
SWE
Ylva Hedlund
Christina Lindblom
500 m M
SWE
Heike Hedlund
Hasse Börjes
Haakan Holmgren
Manne Lavås
1000 m K
SWE
Christina Lindblom
Ylva Hedlund
1500 m K
SWE
Ylva Hedlund
Christina Lindblom
Christina Karlsson
1500 m M
SWE
Johnny Höglin
Manne Lavås
Örjan Sandler
Göran Claeson
3000 m K
SWE
Christina Lindblom
Christina Karlsson
5000 m M
SWE
Jonny Nilsson
Örjan Sandler
Johnny Höglin
10000 m M
SWE
Johnny Höglin
Jonny Nilsson
Örjan Sandler
Hurtigløb på skøjter 1972
500 m K
SWE
Ylva Hedlund
Ann-Sofie Järnström
Sylvia Filipsson
500 m M
SWE
Johan Granath
Mats Wallberg
Ove König
Hasse Börjes
1000 m K
SWE
Ann-Sofie Järnström
Sylvia Filipsson
Ylva Hedlund
1500 m K
SWE
Ylva Hedlund
Sylvia Filipsson
Ann-Sofie Järnström
1500 m M
SWE
Johnny Höglin
Johan Granath
Göran Johansson
Göran Claesson
3000 m K
SWE
Sylvia Filipsson
5000 m M
SWE
Örjan Sandler
Johnny Höglin
Göran Claesson
10000 m M
SWE
Göran Claesson
Örjan Sandler
Hurtigløb på skøjter 1976
500 m K
SWE
Ann-Sofie Järnström
Sylvia Filipsson
500 m M
SWE
Mats Wallberg
Johan Granath
Oloph Granath
1000 m K
SWE
Ann-Sofie Järnström
1000 m M
SWE
Mats Wallberg
Bernt Jansson
Johan Granath
1500 m K
SWE
Sylvia Filipsson
1500 m M
SWE
Lennart Carlsson
Mats Wallberg
Dan Johansson
3000 m K
SWE
Sylvia Filipsson
5000 m M
SWE
Dan Johansson
Örjan Sandler
Lennart Carlsson
10000 m M
SWE
Lennart Carlsson
Örjan Sandler
Hurtigløb på skøjter 1980
500 m K
SWE
Annette Karlsson
Ann-Sofie Järnström
Sylvia Filipsson
500 m M
SWE
Jan-Åke Carlberg
Johan Granath
Oloph Granath
1000 m K
SWE
Sylvia Filipsson
Annette Karlsson
Ann-Sofie Järnström
1000 m M
SWE
Jan-Åke Carlberg
Oloph Granath
Johan Granath
1500 m K
SWE
Annette Karlsson
Sylvia Filipsson
1500 m M
SWE
Tomas Gustafson
Ulf Ekstrand
Jan Gunnar Junell
3000 m K
SWE
Annette Carlen
Sylvia Filipsson
5000 m M
SWE
Ulf Ekstrand
Tomas Gustafson
Jan Gunnar Junell
10000 m M
SWE
Örjan Sandler
Tomas Gustafson
Ulf Ekstrand
Hurtigløb på skøjter 1984
500 m K
SWE
Annette Karlsson
500 m M
SWE
Hans Magnusson
Jan-Åke Carlberg
Tomas Gustafson
1000 m K
SWE
Annette Carlen
1000 m M
SWE
Hans Magnusson
Jan-Åke Carlberg
1500 m K
SWE
Annette Carlen
1500 m M
SWE
Jan Gunnar Junell
Claes Bengtsson
Hans Magnusson
3000 m K
SWE
Annette Carlen
5000 m M
SWE
Tomas Gustafson
Claes Håkan Bengtsson
Jan Gunnar Junell
10000 m M
SWE
Claes Håkan Bengtsson
Tomas Gustafson
Jan Gunnar Junell
Hurtigløb på skøjter 1988
500 m K
SWE
Jasmin Krohn
500 m M
SWE
Göran Johansson
Claes Bengtsson
Hans Magnusson
1000 m M
SWE
Claes Bengtsson
Hans Magnusson
Göran Johansson
1500 m M
SWE
Hans Magnusson
Claes Bengtsson
Joakim Karlberg
3000 m K
SWE
Jasmin Krohn
5000 m M
SWE
Per Bengtsson
Tomas Gustafson
Joakim Karlberg
5000 m K
SWE
Jasmin Krohn
10000 m M
SWE
Tomas Gustafson
Joakim Karlberg
Hurtigløb på skøjter 1992
500 m M
SWE
Björn Forslund
Bo König
Hans Markström
Joakim Karlberg
1000 m M
SWE
Björn Forslund
Bo König
1500 m K
SWE
Jasmin Krohn
1500 m M
SWE
Joakim Karlberg
Jonas Schön
Bo König
3000 m K
SWE
Jasmin Krohn
5000 m K
SWE
Jasmin Krohn
5000 m M
SWE
Tomas Gustafson
Per Bengtsson
Jonas Schön
10000 m M
SWE
Jonas Schön
Per Bengtsson
Hurtigløb på skøjter 1994
500 m M
SWE
Magnus Enfeldt
Hans Markström
1000 m M
SWE
Hans Markström
Magnus Enfeldt
3000 m K
SWE
Jasmin Krohn
5000 m M
SWE
Jonas Schön
Per Bentsson
10000 m M
SWE
Jonas Schön
Per Bentsson
Hurtigløb på skøjter 2002
1500 m M
SWE
Johan Röjler
5000 m M
SWE
Johan Röjler
Hurtigløb på skøjter 2006
500 m M
SWE
Erik Zachrisson
1000 m M
SWE
Erik Zachrisson
1500 m M
SWE
Johan Röjler
5000 m M
SWE
Johan Röjler
10000 m M
SWE
Johan Röjler
Hurtigløb på skøjter 2010
1500 m M
SWE
Johan Röjler
Joel Eriksson
Daniel Friberg
5000 m M
SWE
Johan Röjler
Team pursuit M
SWE
Daniel Friberg
Joel Eriksson
Johan Röjler
Hurtigløb på skøjter 2014
1000 m M
SWE
David Andersson
1500 m M
SWE
David Andersson
Hurtigløb på skøjter 2018
5000 m M
SWE
Nils van der Poel
Hurtigløb på skøjter 2022
5000 m M
SWE
Nils van der Poel
10000 m M
SWE
Nils van der Poel
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Svenske skøjteløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Svenske skøjteløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy