Spanske sejlere ved de Olympiske Lege

Spanske OL-deltagere i Sejlsport*

  Facts om Olympisk Sejlsport
Disciplin Deltagere
 Sejlsport 1924
6 m  ESP Arturo Mas Bove
Santiago Amat Cansino
Pedro Pi Castello
Finnjolle  ESP Santiago Amat Cansino
 Sejlsport 1928
6 m  ESP Count Jose de Arteche
Pedro de Galindez
Javier de Arana
Luis de Arana
Alvaro de Arana
Finnjolle  ESP Santiago Amat Cansino
 Sejlsport 1932
Finnjolle  ESP Santiago Amat Cansino
 Sejlsport 1948
Star  ESP Jose Luis Allende
Jose Maria Alonso
Finnjolle  ESP Juan Alonso Allende
 Sejlsport 1952
Finnjolle M ESP Ramon Balcells Rodon
 Sejlsport 1960
5,5 m  ESP Juan Antonio Rague
Jorge Marti
Eusebio Bertrand
Drage  ESP Jose Pi Buxeda
Juan Mirangels
Santiago Pi Buxeda
Star  ESP Emilio Gurruchaga
Jose Ocejo
Flying Dutchman  ESP Juan Alonso Allende
Gabriel Laiseca
 Sejlsport 1964
Finnjolle M ESP Juan Olabarri
 Sejlsport 1968
Drage  ESP Angel Riveras
Manuel Baiget
Eugenio Jaudenes
Star  ESP Juan Alonso Aznar
Juan Alonso Allende
Flying Dutchman  ESP Gonzalo Fernandez de Cordoba Larios
Felix Gancedo Gomez
 Sejlsport 1972
Soling  ESP Juan Llort
Ramon Balcells Comas
Ramon Balcells Rodon
Drage  ESP Crown Prince Juan Carlos
Gonzalo Fernandez de Cordoba Larios
Felix Gancedo Gomez
Finnjolle M ESP Gerardo Seeliger
 Sejlsport 1976
Tempest  ESP Jesus Turro
Felix Gancedo Gomez
470 M ESP Antonio Gorostegui Ceballos
Pedro Millet Soler
Finnjolle M ESP Jose Doreste Blanco
Flying Dutchman  ESP Jose Benavides
Alejandro Abascal Garcia
 Sejlsport 1980
Star  ESP Antonio Gorostegui Ceballos
Jose Benavides
470 M ESP Gustavo Doreste Blanco
Alfredo Rigau
Finnjolle M ESP Jose Doreste Blanco
Flying Dutchman  ESP Miguel Noguer Castellvi
Alejandro Abascal Garcia
 Sejlsport 1984
Star  ESP Roberto Molina Carrasco
Luis Doreste Blanco
470 M ESP Luis Doreste Blanco
Roberto Molina Carrasco
Finnjolle M ESP Joaquin Blanco
Flying Dutchman  ESP Miguel Noguer Castellvi
Alejandro Abascal Garcia
Windsurfer M ESP Eduardo Bellini
 Sejlsport 1988
Soling  ESP Jose Manuel Valades
Antonio Gorostegui Ceballos
Jaime Monjo
Star  ESP Juan Costas
Jose Perez
Tornado  ESP Francisco Garcia de Soto
Luis Lopez
470 K ESP Adelina Gonzalez
Patricia Guerra Cabrera
470 M ESP Fernando Leon Boissier
Francisco Sanchez Luna
Finnjolle M ESP Jose Doreste Blanco
Flying Dutchman  ESP Luis Doreste Blanco
Miguel Noguer Castellvi
Windsurfer M ESP Carlos Iniesta Mira
 Sejlsport 1992
Soling  ESP Alfredo Vazquez Jimenez
Crown Prince Felipe de Borbon
Fernando Leon Boissier
Star  ESP Fernando Rita
Jaime Piris
Tornado  ESP Jose Luis Ballester Tuliesa
Carlos Santacreu
470 K ESP Theresa Zabell Lucas
Patricia Guerra Cabrera
470 M ESP Jordi Calafat Esterlich
Francisco Sanchez Luna
Europajolle K ESP Natalia Via Dufresne
Finnjolle M ESP Jose van der Ploeg Garcia
Flying Dutchman  ESP Domingo Manrique
Luis Doreste Blanco
Windsurfer K ESP Mireia Casas
Windsurfer M ESP Asier Fernandez Bobadilla
 Sejlsport 1996
Star  ESP Jose Doreste Blanco
Javier Hermida Freijomil
Tornado  ESP Jose Luis Ballester Tuliesa
Fernando Leon Boissier
470 K ESP Theresa Zabell Lucas
Begona Dufresne Perena
470 M ESP Jordi Calafat Esterlich
Francisco Sanchez Luna
Europajolle K ESP Helen Montilla
Finnjolle M ESP Jose van der Ploeg Garcia
Windsurfer K ESP Mireia Casas
Windsurfer M ESP Jorge Maciel
 Sejlsport 2000
Star  ESP Rafael Trujillo Villar
Jose van der Ploeg Garcia
Tornado  ESP Jose Luis Ballester Tuliesa
Fernando Leon Boissier
49er  ESP Santiago Lopez-Vasquez
Javier de la Plaza
470 K ESP Natalia Via Dufresne
Sandra Azon
470 M ESP Gustavo Martinez Doreste
Tunte Cantero Artiles
Europajolle K ESP Neus Garriga
Laser  ESP Luis Martinez
Windsurfer K ESP Maria del Carmen Vaz
Windsurfer M ESP Jorge Maciel
 Sejlsport 2004
Yngling K ESP Graciela Pisonero
Monica Azon
Marina Sanchez
Star M ESP Roberto Bermudez
Pablo Arrarte
Tornado  ESP Fernando Echavarri Erasun
Anton Paz
49er  ESP Iker Martinez
Xavier Fernandez
470 K ESP Natalia Via Dufresne
Sandra Azon
470 M ESP Dimas Wood
Gustavo Martinez Doreste
Finnjolle M ESP Rafael Trujillo Villar
Laser  ESP Luis Martinez
Europajolle K ESP Neus Garriga
Windsurfer K ESP Blanca Manchon
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Sejlsport 2008
Yngling K ESP Monica Azon
Sandra Azon
Graciela Pisonero
Tornado  ESP Fernando Echavarri Erasun
Anton Paz
49er  ESP Xabier Fernandez
Iker Martinez
470 K ESP Natalia Via Dufresne
Laia Tutzo
470 M ESP Aaron Sarmiento
Onan Barreiros
Finnjolle  ESP Rafael Trujillo Villar
Laser K ESP Susana Romero
Laser M ESP Javier Hernandez Cebrian
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Sejlsport 2012
Elliott 6 m K ESP Angela Pumariega Menendez
Sofia Toro Prieto Puga
Tamara Echegoyen Dominguez
49er M ESP Xabier Fernandez
Iker Martinez
470 K ESP Berta Betanzos Moro
Tara Pacheco
470 M ESP Onan Barreiros
Aaron Sarmiento
Finnjolle M ESP Rafael Trujillo Villar
Laser K ESP Alicia Cebrian de Lagos
Laser M ESP Javier Hernandez Cebrian
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
 Sejlsport 2016
49er K ESP Tamara Echegoyen Dominguez
Berta Betanzos Moro
Nacra 17  ESP Pacheco van Rijnsoever
Fernando Echavarri Erasun
49er M ESP Iago Lopez Marra
Diego Botin le Chever
470 K ESP Barbara Cornudella Ravetllat
Sara Lopez Ravetllat
470 M ESP Jordi Xammar Hernandez
Joan Herp Morell
Laser K ESP Alicia Cebrian Martinez De Lagos
Laser M ESP Joaquin Blanco Albalat
Windsurfer K ESP Marina Alabau Neira
Windsurfer M ESP Ivan Pastor Lafuente
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Spanske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Spanske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy