Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Sport
Kano & kajak
Britiske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1936
K1 10000 m foldekajak M
GBR
George Lawton
K2 10000 m foldekajak M
GBR
John Dudderidge
Alexander Brearley
Kano & kajak 1948
K1 500 m K
GBR
Joyce Richards
K1 1000 m M
GBR
Norman Dobson
K2 1000 m M
GBR
Jack Henderson
John Simmons
C1 1000 m M
GBR
Henry Maidment
C2 1000 m M
GBR
John Symons
Hugh Van Zwanenberg
Kano & kajak 1952
K1 500 m K
GBR
Shirley Ascott
K1 1000 m M
GBR
Geoffrey Colyer
K2 1000 m M
GBR
Roland Prout
Frank Prout
K1 10000 m M
GBR
Geoffrey Colyer
K2 10000 m M
GBR
Raymond Parker
Graham Palmer
C1 1000 m M
GBR
Gerald Marchand
C1 10000 m M
GBR
Gerald Marchand
Kano & kajak 1956
K1 500 m K
GBR
Patricia Moody
K2 1000 m M
GBR
Brian Bullivant
Raymond Blick
K2 10000 m M
GBR
Raymond Blick
Brian Bullivant
Kano & kajak 1960
K1 500 m K
GBR
Marianne Tucker
K1 1000 m M
GBR
Ronald Rhodes
K2 1000 m M
GBR
Basil Pratt
John Harris
K1 4x500 m M
GBR
Raymond Blick
Ronald Rhodes
Edward Cronk
Robert Lowery
Kano & kajak 1964
K1 500 m K
GBR
Marianne Tucker
K1 1000 m M
GBR
Alistair Wilson
K4 1000 m M
GBR
Glenn Palmer
Peter Lawler
Robert Lowery
Alistair Wilson
Kano & kajak 1968
K1 500 m K
GBR
Sylvia Jackson
K2 500 m K
GBR
Barbara Mean
Lesley Oliver
K1 1000 m M
GBR
John Glavin
K2 1000 m M
GBR
Peter Lawler
Mark Whitby
K4 1000 m M
GBR
John Oliver
Alistair Wilson
Alan Edwards
Michael Mean
Kano & kajak 1972
K1 500 m K
GBR
Jane Rouse
K2 500 m K
GBR
Pamela Renshaw
Helen Woodhouse
K1 1000 m M
GBR
John Oliver
K2 1000 m M
GBR
Robert Avery
Douglas Parnham
K4 1000 m M
GBR
Peter Lawler
Douglas Parnham
John Oliver
Robert Avery
K1 slalom K
GBR
Paula Goodwin
Heather Goodman
Victoria Brown
K1 slalom M
GBR
Raymond Calverley
John MacLeod
David Mitchell
C1 slalom M
GBR
Geoffrey Dinsdale
Rowan Osborne
John Albert
C2 slalom M
GBR
David Allen
Lindsay Williams
Jon Goodwin
John Court
Kano & kajak 1976
K1 500 m K
GBR
Sheila Burnett
K1 500 m M
GBR
Douglas Parnham
K2 500 m K
GBR
Pauline Goodwin
Hilary Peacock
K1 1000 m M
GBR
Douglas Parnham
K2 1000 m M
GBR
Norman Mason
Stephen Brown
K4 1000 m M
GBR
Alan Williams
Anthony Alan-Williams
John Oliver
Brian Haynes
C1 1000 m M
GBR
William Reichenstein
Kano & kajak 1980
K1 500 m K
GBR
Lucy Amanda Perret
K1 500 m M
GBR
Grayson Bourne
K2 500 m K
GBR
Lesley Smither
Frances Wetherall
K2 500 m M
GBR
Neil Robson
Christopher Ballard
K1 1000 m M
GBR
Douglas Parnham
K2 1000 m M
GBR
Christopher Ballard
Neil Robson
K4 1000 m M
GBR
Stephen Brown
Douglas Parnham
Steven Hancock
Alan Williams
C1 500 m M
GBR
William Reichenstein
C1 1000 m M
GBR
William Reichenstein
Kano & kajak 1984
K1 500 m K
GBR
Lesley Smither
K1 500 m M
GBR
David Upson
K2 500 m K
GBR
Lucy Perrett
Lesley Smither
K2 500 m M
GBR
Jeremy West
Andrew Sherriff
K4 500 m K
GBR
Janine Lawler
Deborah Watson
Lesley Smither
Lucy Perrett
K1 1000 m M
GBR
Stephen Jackson
K2 1000 m M
GBR
Jan Raciborski
Christopher Canham
K4 1000 m M
GBR
Kevin Smith
Grayson Bourne
Jeremy West
Andrew Sherriff
C1 500 m M
GBR
Stephen Train
C2 500 m M
GBR
Eric Jamieson
Andrew Train
C1 1000 m M
GBR
Stephen Train
C2 1000 m M
GBR
Andrew Train
Stephen Train
Kano & kajak 1988
K1 500 m K
GBR
Suzannah Perrett
K1 500 m M
GBR
Jeremy West
K2 500 m K
GBR
Elizabeth Sharman
Janine Lawler
K2 500 m M
GBR
Ivan Lawler
Grayson Bourne
K4 500 m K
GBR
Andrea Dallaway
Janine Lawler
Susie Perrett
Angela Dawson
K1 1000 m M
GBR
Ivan Lawler
K2 1000 m M
GBR
Andrew Sherriff
Kevin Smith
K4 1000 m M
GBR
Jan Raciborski
Robin Ayres
Adrian Collier
Reuben Burgess
C1 500 m M
GBR
Eric Jamieson
C2 500 m M
GBR
Stephen Train
Andrew Train
C1 1000 m M
GBR
Eric Jamieson
C2 1000 m M
GBR
Andrew Train
Stephen Train
Kano & kajak 1992
K1 500 m K
GBR
Alison Thorogood
K1 500 m M
GBR
Simon Parsons
K2 500 m M
GBR
Ivan Lawler
Grayson Bourne
K4 500 m K
GBR
Alison Thorogood
Andrea Dallaway
Hilary Dresser
Sandra Troop
K1 1000 m M
GBR
Graham Burns
K2 1000 m M
GBR
James Block
Reuben Burgess
C1 500 m M
GBR
Eric Jamieson
C1 1000 m M
GBR
Andrew Train
C2 1000 m M
GBR
Andrew Train
Stephen Train
K1 slalom K
GBR
Rachel Fox
Karen Like
K1 slalom M
GBR
Melvyn Jones
Richard Fox
Ian Raspin
C1 slalom M
GBR
Mark Delaney
Gareth Marriot
C2 slalom M
GBR
Paul Brain
Iain Clough
Andrew Clough
Chris Arrowsmith
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
GBR
Andra Dallaway
K1 500 m M
GBR
Ivan Lawler
K2 500 m K
GBR
Helen Gilby
Alison Thorogood
K1 1000 m M
GBR
Ivan Lawler
K2 1000 m M
GBR
Grayson Bourne
Paul Darby-Dowman
C2 500 m M
GBR
Stephen Train
Andrew Train
C2 1000 m M
GBR
Stephen Train
Andrew Train
K1 slalom K
GBR
Rachel Crosbee
Lynn Simpson
K1 slalom M
GBR
Paul Radcliffe
Shaun Pearce
Ian Raspin
C1 slalom M
GBR
Mark Delaney
Gareth Marriot
C2 slalom M
GBR
Craig Brown
Stewart Pitt
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
GBR
Anna Hemmings
K1 500 m M
GBR
Ian Wynne
K2 500 m M
GBR
Ross Sabberton
Paul Darby-Dowman
K1 1000 m M
GBR
Tim Brabants
K2 1000 m M
GBR
Paul Darby Dowman
Ross Sabberton
C2 500 m M
GBR
Andrew Train
Stephen Train
C2 1000 m M
GBR
Stephen Train
Andrew Train
K1 slalom K
GBR
Laura Blakeman
K1 slalom M
GBR
Paul Radcliffe
C1 slalom M
GBR
Stuart McIntosh
C2 slalom M
GBR
Nicholas Smith
Stuart Bowman
Kano & kajak 2004
K1 500 m K
GBR
Lucy Hardy
K1 500 m M
GBR
Ian Wynne
K1 1000 m M
GBR
Tim Brabants
K2 1000 m M
GBR
Paul Darby Dowman
Ian Wynne
K1 slalom K
GBR
Helen Reeves
K1 slalom M
GBR
Campbell Walsh
C1 slalom M
GBR
Stuart McIntosh
C2 slalom M
GBR
Stuart Bowman
Nicholas Smith
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
GBR
Lucy Wainwright
K1 500 m M
GBR
Tim Brabants
K2 500 m K
GBR
Anna Hemmings
Jessica Walker
K1 1000 m M
GBR
Tim Brabants
K1 slalom K
GBR
Fiona Pennie
K1 slalom M
GBR
Campbell Walsh
C1 slalom M
GBR
David Florence
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
GBR
Jessica Walker
K1 500 m K
GBR
Rachel Cawthorn
K2 500 m K
GBR
Louise Sawers
Abigail Edmonds
K4 500 m K
GBR
Jessica Walker
Rachel Cawthorn
Louise Sawers
Angela Hannah
K1 200 m M
GBR
Ed McKeever
K2 200 m M
GBR
Jon Schofield
Liam Heath
K1 1000 m M
GBR
Tim Brabants
C1 200 m M
GBR
Richard Jefferies
C1 1000 m M
GBR
Richard Jefferies
K1 slalom K
GBR
Lizzie Neave
K1 slalom M
GBR
Richard Hounslow
C1 slalom M
GBR
David Florence
C2 slalom M
GBR
David Florence
Richard Hounslow
Etienne Stott
Tim Baillie
Kano & kajak 2016
K1 200 m K
GBR
Jessica Walker
K1 500 m K
GBR
Rachel Cawthorn
K2 500 m K
GBR
Lani Belcher
Angela Hannah
K4 500 m K
GBR
Jessica Walker
Rachel Cawthorn
Louise Gurski
Rebii Simon
K1 200 m M
GBR
Liam Heath
K2 200 m M
GBR
Jon Schofield
Liam Heath
K1 slalom K
GBR
Fiona Pennie
K1 slalom M
GBR
Joseph Clarke
C1 slalom M
GBR
David Florence
C2 slalom M
GBR
David Florence
Richard Hounslow
Kano & kajak 2020
K1 200 m K
GBR
Emily Lewis
Deborah Kerr
K1 500 m K
GBR
Emily Lewis
Deborah Kerr
K1 200 m M
GBR
Liam Heath
K1 slalom K
GBR
Kimberley Woods
K1 slalom M
GBR
Bradley Forbes-Cryans
C1 slalom M
GBR
Adam Burgess
C1 200 m K
GBR
Katie Reid
C1 slalom K
GBR
Mallory Franklin
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Britiske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Britiske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy